Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.01.2008, 17:58:54
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Dragilor, cred ca am exagerat putintel...dar draga ALYNA, ISUS HRISTOS , a patimit pentru ca noi sa nu mai patimim...si chiar crezi ca un copil e copil normal dupa ce vede in casa niste atrocitati? vrei tu sa-mi spui ca nu raman niste traume? ca societatea asta dura in care traim nu ne taxeaza pt ca nu facem parte din nu stiu ce familie cu nume sonor...ca nu am avut parte de ,,o familie mare stransa in jurul mesei,,,de multe alte intamplari fericite care formeaza o mare familie fericita...caci nevazand la mine in familia mea asa ceva, asta m-a afectat f mult,intelegi?si greu mi-a fost sa inaintez...si crede-ma nimeni nu divorteaza de bine.adica femeia stalcita in bataie cu sotul betiv,copii traumatizati ,asta e fericire,?daca noi am urma sfaturile Bisericii, toata lumea ar trai in armonie,nu? asa ar trebui sa fie, dar tu spui ca ne plangem unii din nimic...aceste traume ale unei familii nefericite se resimt in timp ,crede-ma...chiar imi pare rau ca mi-am deschis sufletul aici...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.01.2008, 18:15:36
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
chiar imi pare rau ca mi-am deschis sufletul aici...
Ba sa nu iti para viviano, aceasta pentru formarea ta duhovniceasca ai facut-o! De vrei sa mergi pe urmele Lui Hristos invata sa rabzi si vorba buna si mustrarea, alta cale nu exista!:) Recunoasterea starii in care ne aflam este prima treapta a smereniei. Cu nevointa si rabdare urcam muntele, nu cu lapte si miere :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.01.2008, 18:27:57
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Viviana, e o rana deschisa inca pentru tine subiectul,imi pare rau. Nu ar trebui sa dojenim noi, care nu am fost acolo. Nu stim ce am fi facut in locul tau.
Priveste insa partea buna a lucrurilor, Stefan e tanar, si daca se va insura, cu asemenea conceptii despre viata si familie, are sanse sa fie un sot bun.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.01.2008, 19:48:22
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, aici ai dreptate. Pai daca stau si ma gandesc cate a indurat si cate mai indura bunica mea de la "bunul" meu bunic, asta ar fi insemnat ca ea sa fie divortata de multi ani, iar eu probabil nici nu ma mai nasteam, nu? Dar nu, nu a divortat, pentru ca a fost o femeie credincioasa si cu frica de Dumnezeu, indurand totul pentru a pastra FAMILIA UNITA. Tare va mai plangeti ca sotiorii dumneavoastra va bat si sunt betivi si mai stiu eu ce vicii au ei si va face viata un calvar, dar vreau eu sa va intreb stimate doamne, inainte sa va casatoriti, nu ati stiut cu ce "sacal" veti trai? Oare atunci nu stiati ca el are inclinatii violente sau ca are alte convingeri si traieste dupa alte principii si ideologii? Si nu mai pun la socoteala ca poate ati stat si o vreme impreuna inainte sa va cununati, pai in tot acest timp nu ati avut timp sa va cunoasteti viitorul sot? Si vorba Alynei, Raiul nu se dobandeste confortabil, ci cu sacrificii pentru ceilalti, macar pentru copii sa nu fi divortat. Daca va iubeati copiii, nu divortati, ca mai mult rau le-ati factu decat daca a-ti fi ramas impreuna!
Eu am un prieten care a trait cu mama vitrega si va spun ca acum este un rebel si un razvratit impotriva vietii pe care o are, din motiv ca nu a avut mama adevarata, iar cand venea la mine imi spunea frustrat de fiecare data: "- Vezi Stefane, tu ai mama adevarata, se comporta frumos cu mine cand vin la tine, se vede ca este altfel cand familia este unita, nu ca la mine ca nici pe tine nu te lasa sa intri in casa din cauza ca nu suporta sa am prieteni! :("
Asa ca vedeti ce faceti, pentru ca chiar si cu un sot mai rau, familia trebuie pastrata unita, nu sa o destrama-ti, ca doar voi singurele va-ti lasat duse de val la inceput, fara sa vedeti inauntrul sufletului vitorului sot, fiind orbite de acea dragoste de la inceput!
pe vremea bunicilor nostri nu sarea toata lumea la divort cand apareau probleme intr-o casnicie
mi se pare imposibil sa-ti cunosti pe deplin partenerul inainte sa te casatoresti, viciile pot aparea dupa multi ani de casatorie fara sa manifesti inclinatii inainte
iar cat despre un sot violent sau betiv tebuie ca si mama sa te gandesti si la copiii tai pt ca de cele mai multe ori un astfel de barbat care este violent cu sotia sa este violent si cu copiii lui, iar in aceste conditii este mai bine sa divortezi pentru ca sanatatea copiilor tai este pusa in pericol, deja aici nu mai e vorba de a sta alaturi de sotul tau pentru ei, copiii au nevoie de un mediu stabil si de dragoste pentru a creste in armonie, ca sa nu mai zicem ca educatia copiilor incepe acasa, iar daca ei vad doar violenta si certuri atunci ei cum vor vedea pe viitor casnicia?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.02.2008, 06:43:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Vreti micul dejun la pat si trandafirul pe perna in fiecare dimineata?
:D da, eu vreau un pat de trandafiri, daca se poate!

Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.02.2008, 08:54:18
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Uneori esti nevoit sa ajungi la divort. Cat timp sotul nu e violent in familie, nu te bate si nu-i bate pe copii...nici sa nu te gandesti la divort. Noi ca femei dorim sa fim mangaiate si sa ni se aseze totul la picioare si spunem ca suntem mai sensibile etc, dar pana la urma suntem tot oameni. Daca vom trai in credinciosie si traim cu rugaciunea pe buze atunci vom putea trece peste acele lucruri pe care le asteptam de la sotul/sotia noastra. Si eu ma tot gandeam la divort si uneori chiar i-am spus sa divortam, dar acum ma gandesc ca sunt multe femei ce sufera mai mult ca mine, sunt batute, barbatul nu aduce banii acasa pt copii, copiii nu sunt imbracati, mai rau, unii isi aduc amantele in fata copiilor. Si eu tot imi cautam dreptatea si ma tot certam si spuneam atatea, dar pana la urma am spus ca trebe sa las apele sa se limpezeasca si numai dumnezeu stie ce se va intampla. Datoria mea de femeie e sa-mi vad de familia mea si mai ales de copii, lor sa le sadez in inima DRAGOSTEA ce poarta totul. Oamenii in timp se schimba si incep sa nu mai fie multumiti de ce au langa ei si cauta in alta parte sau cauta motive ca ea/el nu e asa cum ar fi vrut, nu e pers ideala si tot asa. Teoretic e usor de divortat dar practic te mananca durerea pe interior ca un vierme.
Eu as divorta doar din 2 motive: betia si curvia. Eu am trait cu un tata ce le avea pe toate cele rele, dar ne iubea in felul lui si cand nu era beat era cel mai minunat tata. Faptul ca era un betiv si violent la betie nu m-a oprit nimic sa nu-l iubesc asa cum era, bunatatea pe care o avea cand nu era beat m-a facut sa uit de celelalte defecte pe care le avea. Si acum uneori imi e dor de el, nu mai pe lumea asta de 2 ani. Ce-i drept eu nu as sta cu un barbat betiv chiar daca in rest are si calitati, pt ca betia, violenta in copilarie isi lasa amprente adanci in sufletul copilului si el nu se dezvolta corespunzator psihic. Eu vad asta in viata mea, in rest sa luptam pt a tine familia unita ca Dumnezeu mai devreme sau mai tarziu le va aseza El. E bine in primul rand sa privim ce e bun in sotul/sotia noastra si sa-i iubim si sa-i acceptam pt acele putine lucruri bune.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.02.2008, 11:19:12
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Ce va plangeti atat? Da ce vreti mantuire fara suferinta? Vreti micul dejun la pat si trandafirul pe perna in fiecare dimineata? Hristos care a fost fara de pacat a rabdat atat si noi ne plangem cand ni se cere putina nevointa! Mama mea a rabdat o viata in batai si injuraturi si a murit ca o cuvioasa, cu rugaciunea pe buze. Nu cautati sa va primti plata pe pamant ci in ceruri. Vai vai ce necaz?!:dozingoff: Casnicia este pe duca, e cu in picior in groapa:dontgetit: Da de unde ati scos acestea? Din ce statistici? De la Dan Diaconescu? Formula As? guasar, pentru tine ce conteaza mai mult ce scrie in statistici sau ce vrei tu de la viata? Vrei mantuire, du soro o viata dupa Hritos si vei avea o casnicie binecuvantata! Sa nu traim ca in povestea drobului de sare:angry::angry: Lumea devine mai buna datorita fiecarui om, nu datorita unor ziare, barfe, psihologi!:angry:
Pai se pare ca nu ai citit bine ce am scris,pt ca eram cam in aceeasi idee cu tine.Am si spus ca daca aceasta valoare(casatorie ,familie,copii)se pierde se pierde tocmai din cauza noastra.Si inca o dovada ca nu citesti bine postarile astea si te aprinzi degeaba este ca...NU ma iau dupa statistici ci am convingerea ca sunt minciuni.Cat despre Dan Diaconescu si TV in general ...nu prea ma pasioneaza...iar despre Formula as citesc rubrica de spiritualitate unde este prezentat cate un interviu cu vreum parinte sau se vorbeste despre vreo manastire...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.02.2008, 11:27:25
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de alynnna
Ce va plangeti atat? Da ce vreti mantuire fara suferinta? Vreti micul dejun la pat si trandafirul pe perna in fiecare dimineata? Hristos care a fost fara de pacat a rabdat atat si noi ne plangem cand ni se cere putina nevointa! Mama mea a rabdat o viata in batai si injuraturi si a murit ca o cuvioasa, cu rugaciunea pe buze. Nu cautati sa va primti plata pe pamant ci in ceruri. Vai vai ce necaz?!:dozingoff: Casnicia este pe duca, e cu in picior in groapa:dontgetit: Da de unde ati scos acestea? Din ce statistici? De la Dan Diaconescu? Formula As? guasar, pentru tine ce conteaza mai mult ce scrie in statistici sau ce vrei tu de la viata? Vrei mantuire, du soro o viata dupa Hritos si vei avea o casnicie binecuvantata! Sa nu traim ca in povestea drobului de sare:angry::angry: Lumea devine mai buna datorita fiecarui om, nu datorita unor ziare, barfe, psihologi!:angry:
Da, aici ai dreptate. Pai daca stau si ma gandesc cate a indurat si cate mai indura bunica mea de la "bunul" meu bunic, asta ar fi insemnat ca ea sa fie divortata de multi ani, iar eu probabil nici nu ma mai nasteam, nu? Dar nu, nu a divortat, pentru ca a fost o femeie credincioasa si cu frica de Dumnezeu, indurand totul pentru a pastra FAMILIA UNITA. Tare va mai plangeti ca sotiorii dumneavoastra va bat si sunt betivi si mai stiu eu ce vicii au ei si va face viata un calvar, dar vreau eu sa va intreb stimate doamne, inainte sa va casatoriti, nu ati stiut cu ce "sacal" veti trai? Oare atunci nu stiati ca el are inclinatii violente sau ca are alte convingeri si traieste dupa alte principii si ideologii? Si nu mai pun la socoteala ca poate ati stat si o vreme impreuna inainte sa va cununati, pai in tot acest timp nu ati avut timp sa va cunoasteti viitorul sot? Si vorba Alynei, Raiul nu se dobandeste confortabil, ci cu sacrificii pentru ceilalti, macar pentru copii sa nu fi divortat. Daca va iubeati copiii, nu divortati, ca mai mult rau le-ati factu decat daca a-ti fi ramas impreuna!
Eu am un prieten care a trait cu mama vitrega si va spun ca acum este un rebel si un razvratit impotriva vietii pe care o are, din motiv ca nu a avut mama adevarata, iar cand venea la mine imi spunea frustrat de fiecare data: "- Vezi Stefane, tu ai mama adevarata, se comporta frumos cu mine cand vin la tine, se vede ca este altfel cand familia este unita, nu ca la mine ca nici pe tine nu te lasa sa intri in casa din cauza ca nu suporta sa am prieteni! :("
Asa ca vedeti ce faceti, pentru ca chiar si cu un sot mai rau, familia trebuie pastrata unita, nu sa o destrama-ti, ca doar voi singurele va-ti lasat duse de val la inceput, fara sa vedeti inauntrul sufletului vitorului sot, fiind orbite de acea dragoste de la inceput!
Bai Stefane ce usor iti este sa vorbesti...dar tu nu ai macar un cunoscut care baiat de familie buna fiind,crescut crestineste dupa ce s-a insurat si a trait bine cu sotia,din cauza anturajului sa ajunga un alcoolic si un desfranat?ei uite ca eu am o asemenea cunostinta...asa ca sotia lui nu poate fi invinuita ca stia cu ce shacal se casatoreste,pt ca ..fata asta,da,stia,cu un barbat bun,care a ajuns cum a ajuns.Si sa nu iti inchipui ca are de gand sa divorteze...daca aud o femeie care spune ca o mama trebuie sa suporte toate prostiile sotului pt ca failia tre sa ramana unita,DA chiat cred ca vine din convingere,dar cand aud un barbat spunand asta.....???...ma lasati,ce stiti voi cum e sa-ti sara dintii din gura pt ca ai vorbit prea tare,sau sa nu iti poti face rugaciunea,sau sa nu pot tine post pt ca sotiorul,cel bun de la inceput,din primii ani de casatorie acum a ajuns cum a ajuns si vrea sa manance numai carne...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.02.2008, 15:29:07
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

guasar, eu nu doresc polemici:) Sunt suficiente pe acest forum nu crezi?:cool: Te-am nominalizat pentru ca e un topic deschis de tine.:rolleyes:
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.02.2008, 15:44:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvantul "cheie" ni-l da Sf. Pavel:
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 13

4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se laudă, nu se trufeste.

5. Dragostea nu se poartă cu necuviintă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeste răul.

8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va înceta; stiinta se va sfârsi;

13. Si acum rămân acestea trei: credinta, nădejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.


Daca nu vrem sa ne casatorim, daca divortam, daca ne inselam partenerul, daca il batem si il jignim, atunci ne lipseste ceva: si anume dragostea; dar nu dragostea din partea cuiva, ci dragostea pentru cineva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21