Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2009, 08:32:49
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit Nasii

Suntem doi copii cuminti(30 si 34 de ani).Vrem sa intemeiem o familie insa nu gasim parinti spirituali.Daca printre cei care veti citi acest anunt sunt buni crestini care ar dori sa ne indrume pasii in viitoarea casnicie va rugam sa ne scrieti pe adresa:glcatybal@yahoo.com si va vom contacta noi sau pe actualul forum.
Mentionam ca nu dorim sa facem nunta mare ci in mod crestinesc o agapa frateasca la care sa participe doar viitori nasi si parintii.Stim ca tara se confrunta cu mari probleme economice care se resimt la nivelul familiei de aceea ii asiguram pe viitori nasi ca sigura cheltuiala din partea dumnealor ar fi doar de timp(prezenta la Sf.Biserica intr-o anumita zi).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2009, 12:12:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

NU asa trebuie sa va gasiti nasii. Nu e de ajuns sa strigati si cine raspunde e bun de luat ca parinte. Pe de alta parte nici eu nu as da curs unei astfel de invitatii. Si cei ce doresc sa devina nasi, trebuie sa-i cunoasca pe potentialii fini. Altfel, esueaza relatia nas-fin.

Dupa cum nu te poti indragosti de o persoana doar pentru ca spune ca nu are iubit, tot asa nu poti fi nas doar pentru ca sunt unii care nu au parinti duhovnicesti. Tu ca nas, devii parinte, trebuie sa stii cum sunt, cum au crescut, ce-si doresc de la viata, ce-si doresc unul de la altul...

Asa ca cel mai bine e sa cereti acest lucru de la cei in care aveti incredere. Ca doar nu va luati nas sa va duca spre nimicire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2009, 14:32:16
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

eu, spre deosebire de costel, va inteleg.
aveam o luna pana la nunta si nu ne gasisem nasii. nici ei pe noi... si asta cu toate ca, la un moment dat, aveam o lista plina de potentiali nasi. toti au avut motive, mai mult sau mai putin obiective, sa ne refuze.
am ajuns sa intreb oameni pe care abia ii cunosteam. eram pregatiti chiar sa platim (nu aveau bani pentru darul de la masa) niste veri ca sa avem nasi.
pana la urma, Dumnezeu a randuit asa, si am pus o intrebare, la intamplare, unui coleg de serviciu. am discutat cu el si, la urma, mi-a spus ca se va consulta cu sotia si-mi va da raspunsul. ma asteptam sa fie in ton cu celelalte refuzuri. insa, surpriza, a doua zi am primit un mail izbavitor, care spunea ceva de genul: "raspunsul este da. ramane sa ne intalnim toti patru, la un suc, ca sa ne cunoastem mai bine."
a fost o zi fericita.
si uite-asa ne-am ales cu nasii randuiti de Domnul.
nu stiu daca este locul in care sa-ti cauti nasii dar, stiu cum e si va inteleg.
Domnul si Maica Domnului sa va dea rabdare si... nasii care va sunt randuiti.
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2009, 15:48:57
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Daca as fi fost casatorita cu cea mai mare placere as fi acceptat sa fiu nasa. Un bun crestin trebuie sa cunune si sa boteze. Eu cunosc un parinte care oficializeaza slujba cununiei si a botezului pe gratis, tocmai pt. ca multe pers. nu au banii necesari. Este drept ca este bine sa iti cunosti viitorii fini/nasi, dar daca se poate sa ajuti pe cineva fara a-l cunoaste si fara a astepta ceva in schimb, e ceva extraordinar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nasii de botez maniucu Botezul 39 07.07.2015 13:07:43
Nasii bisericii Hartford Generalitati 3 18.09.2012 12:52:32
Ce pot face nasii Hoinar21 Nunta 7 28.02.2012 14:03:43
nasii de cununie jennia Nunta 7 12.09.2008 20:52:28
Nasii de cununie allexxa Nunta 10 30.03.2008 22:22:00