Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2009, 02:02:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit De pasti se aduce Sfantul Foc de la Ierusalim la Bucuresti

http://www.basilica.ro/ro/stiri/de_s...bucuresti.html

Cred ca e un pic exagerata comparatia cu Sfantul Grigorie Palama.
La Ierusalim se pogoara de Dumnezeu un foc sfintit de Inviere dar nicidecum o lumina asemanatoare cu cea de au vazut Sfintii Apostoli pe Tabor.

Acea lumina de pe Tabor a fost vazuta de Sfintii Apostoli de acolo si cu mintea si nu a aprins vestmintele cuiva.Era slava cea necreata a lui Dumnezeu.In acelasi timp Sfintii Apostoli au vazut si cum culoarea vestmintelor Domnului nostru Iisus Hristos s-a schimbat.Deci au vazut-o si cu ochii trupesti.
Dar ce au vazut cu mintea e foarte clar ca nu au explicat ca nu se putea explica in cuvinte.
Se poate spune ca acest foc sfintit este o icoana a slavei Sfintei Treimi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2009, 07:31:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.basilica.ro/ro/stiri/de_s...bucuresti.html

Cred ca e un pic exagerata comparatia cu Sfantul Grigorie Palama.
La Ierusalim se pogoara de Dumnezeu un foc sfintit de Inviere dar nicidecum o lumina asemanatoare cu cea de au vazut Sfintii Apostoli pe Tabor.

Acea lumina de pe Tabor a fost vazuta de Sfintii Apostoli de acolo si cu mintea si nu a aprins vestmintele cuiva.Era slava cea necreata a lui Dumnezeu.In acelasi timp Sfintii Apostoli au vazut si cum culoarea vestmintelor Domnului nostru Iisus Hristos s-a schimbat.Deci au vazut-o si cu ochii trupesti.
Dar ce au vazut cu mintea e foarte clar ca nu au explicat ca nu se putea explica in cuvinte.
Se poate spune ca acest foc sfintit este o icoana a slavei Sfintei Treimi.
Corect. Nu putem confunda lumina necreata-de care s-au impartasit Apostolii pe muntele Taborului cu lumina de la Ierusalim din noaptea de Inviere care este o lumina creata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2009, 09:21:25
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La greci se transmite in direct de la Ierusalim in noaptea de pasti aprinderea focului, e un fel de eveniment national. La noi se transmite de la Patriarhie pe postul national si niciodata n-am vazut in loc transmisiune din Israel.

De asemenea, Focul Sfant este mai putin cunoscut printre ortodocsii romani - am intalnit multi dintre ei care nici nu aveau idee despre acesta.

Stie cineva sa-mi spuna de ce i se acorda mai putina importanta la noi decat la greci?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2009, 10:10:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
La greci se transmite in direct de la Ierusalim in noaptea de pasti aprinderea focului, e un fel de eveniment national. La noi se transmite de la Patriarhie pe postul national si niciodata n-am vazut in loc transmisiune din Israel.

De asemenea, Focul Sfant este mai putin cunoscut printre ortodocsii romani - am intalnit multi dintre ei care nici nu aveau idee despre acesta.

Stie cineva sa-mi spuna de ce i se acorda mai putina importanta la noi decat la greci?
Ce bine ar fi să gândești înainte de a scrie ! Greu pentru tine , care postezi doar pentru a-ți face propagandă site-ului păgân personal , de doi lei .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2009, 11:45:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Scrabble da nu i se acorda mai putina importanta doar ca grecii sunt cel mai crestin ortodox popor din lume.
La greci sunt nu stiu cate posturi de televiziune crestin ortodoxe.
Citesti si mata pe cuviosul Porfirie si compara cu ce zice parintele Cleopa,parintele Arsenie Papacioc,parintele Ioanichie Balan,parintele Justin Parvu.
Vezi daca seamana si in felul asta vei intelege si raspunsul la intrebarea ta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2009, 11:54:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Patriarhul Ierusalimul face ritualul spalarii picioarelor joi din Saptamana Mare in fiecare an.
Asta ca sa intelegi fratia ta acolo putin si de ce in fiecare an Dumnezeu pogoara la rugaciunile acestui patriarh Sfantul Foc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2009, 12:36:16
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Scrabble da nu i se acorda mai putina importanta doar ca grecii sunt cel mai crestin ortodox popor din lume.
La greci sunt nu stiu cate posturi de televiziune crestin ortodoxe.
Citesti si mata pe cuviosul Porfirie si compara cu ce zice parintele Cleopa,parintele Arsenie Papacioc,parintele Ioanichie Balan,parintele Justin Parvu.
Vezi daca seamana si in felul asta vei intelege si raspunsul la intrebarea ta.
Nu e o problema de "care popor e mai ortodox decat altul". Daca la noi in noaptea de pasti se transmite slujba de la Patriarhie, atunci e evident ca majoritatea populatiei se declara crestin ortodocsi.

Sunt o sumedenie de emisiuni religioase in perioada asta, se dau filme cu Iisus etc. Dar nu-mi aduc aminte o singura data sa fi auzit, macar in treacat, despre Focul de la Ierusalim. Nu este un eveniment popular la noi, ca sa zic asa.

Adica, toata lumea stie ce se sarbatoreste de Paste. Mii de oameni ies in strada sa "ia lumina". Dar pe foarte, foarte putini romani am auzit vorbind despre Focul Sfant.

Iar la greci nu numai ca se transmite evenimentul de la fata locului, dar televiziunile transmit de la aeroport cand flacara soseste din Israel. Deci e ceva asteptat si urmarit, exista interes si cunoastere a fenomenului din partea publicului, spre deosebire de Romania.

De ce la noi nu este atat de cunoscut acest eveniment anual?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2009, 12:47:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Nu e o problema de "care popor e mai ortodox decat altul". Daca la noi in noaptea de pasti se transmite slujba de la Patriarhie, atunci e evident ca majoritatea populatiei se declara crestin ortodocsi.

Sunt o sumedenie de emisiuni religioase in perioada asta, se dau filme cu Iisus etc. Dar nu-mi aduc aminte o singura data sa fi auzit, macar in treacat, despre Focul de la Ierusalim. Nu este un eveniment popular la noi, ca sa zic asa.

Adica, toata lumea stie ce se sarbatoreste de Paste. Mii de oameni ies in strada sa "ia lumina". Dar pe foarte, foarte putini romani am auzit vorbind despre Focul Sfant.

Iar la greci nu numai ca se transmite evenimentul de la fata locului, dar televiziunile transmit de la aeroport cand flacara soseste din Israel. Deci e ceva asteptat si urmarit, exista interes si cunoastere a fenomenului din partea publicului, spre deosebire de Romania.

De ce la noi nu este atat de cunoscut acest eveniment anual?
1 . Ori ești tu Prost , informat ; 2 . Ori ești rău voitor ! .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2009, 12:49:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De aia mai frate ca BOR e mai mult catolica decat ortodoxa.
De aia nu e cunoscut ca nu se doreste sa i se faca publicitate ca atunci o sa cada toate aiurelile astea cu ecumenismul si cu crestinii ortodocsi egali cu catolicii ,cu luterani si cu mai stiu eu cine.
Da BOR cica o sa aduca pe catolici,luterani si mai stiu eu pe care la crestin ortodoxie ca asa cica a profetit Sundar Sigh.
:))
Si in Rusia i se face mare publicitate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2009, 12:55:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
De aia mai frate ca BOR e mai mult catolica decat ortodoxa.
De aia nu e cunoscut ca nu se doreste sa i se faca publicitate ca atunci o sa cada toate aiurelile astea cu ecumenismul si cu crestinii ortodocsi egali cu catolicii ,cu luterani si cu mai stiu eu cine.
Da BOR cica o sa aduca pe catolici,luterani si mai stiu eu pe care la crestin ortodoxie ca asa cica a profetit Sundar Sigh.
:))
Si in Rusia i se face mare publicitate.
Să-mi fie iertat, dar publicitatea este pentru detergenți și alte cele , să nu ne ascundem după degete, făcându-ne necunoscători al Celui Cunoscut ! Văd că Tv-ul și cele asemenea acaparează multe vieți și nu-i chiar bine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Sfantul Ilie din Bucuresti Eros10 Stiri, actualitati, anunturi 4 26.07.2013 15:36:54
Sfantul Maslu - Biserici in Bucuresti elenan Maslul 21 04.09.2012 20:24:56
Ilie, sfantul care aduce ploaia Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 21.07.2011 13:17:45
Ce dar vom aduce lui Hristos? Marius22 Generalitati 17 23.12.2009 15:50:32
Hram maine la Biserica Sfantul Grigorie Palama din Bucuresti mihailt Stiri, actualitati, anunturi 1 15.11.2008 23:53:21