Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2006, 12:28:59
flasher flasher is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Am intrat pe acest forum cu totul intamplator si trebuie sa recunosc ca sunt foarte surprins. In primul rand cand te inscrii si citesti regulile forumului iti dai seama ca sunt foarte vagi si restrictive in acelasi timp.

Parerea mea: Poti sa te inscrii cu orice id, nume, parola, etc. Oricine are dreptul la anonimat, intimitate.

Am intrat in aceasta sectiune dedicata discutiilor despre homosexualitate. Stiu ca Biserica nu este de acord si nici Scriptura dar rasfoind mi-am dat seama ca parca am intrat in site-ul Noua Dreapta. Asa ca TERMINATI!!!!

Si un mesaj pentru Administratorii si moderatorii forumului: Va rog sa va uitati cu atentie si sa nu lasati sa se dezvolte asemenea discriminari, orientari antiumane, dictatoriale si lipsite de sentimente crestine.

Eu nu sunt homosexual dar ce vad scris aici este total deplasat si nu ne onoreaza absolut deloc. Daca vreti sa discutam despre asta....!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2006, 12:35:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Poate vrei sa definesti un pic la ce te-ai gindit cind ai scris "buna cuviinta si flexibilitate" ca sa stim ce vrei .
Si stilul cu "Terminati" ,hai sa fim seriosi cine te crezi de dai ordin ?
Poate ai vrut sa zici "va rog" ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2006, 13:05:17
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

E antiuman sa condamni pacatul?????? Este antiuman sa descoperi boala si sa le pui celor afectati la dispozitie modalitatile de tratament?

Si daca ar fi societatea umana una numai de homosexuali? inchipuie-ti societatea doar de homsexuali si vezi unde se ajunge si vezi care sunt consecintele acestei neputinte.

Biserica are datoria de a-i ajuta pe oameni sa gaseasca mantuirea, calea dreptei credinte. Nu are voie sa inceteze sa marturiseasca lumina adevarului. In acesta lumina pacatul ramane pacat, nu se dizolva prin toleranta celorlalti, ci prin pocainta celui afectat.

Eu nu am vazut extremism, ci o pozitie clara vizavi de aceasta boala. Cine condamna si pe pacatos, deja exagereaza. Si de multe ori se intampla ca oamenii sa ii blameze pe homosexuali, iar nu numai pacatul in sine si prin aceasta blamare ii indeparteaza mai mult.

Insa de dragul tolerantei si a falsei iubiri si coeziuni sociale, nu se astupa adevarul si nici nu se stinge lumina adevarului!

Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2006, 13:57:59
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Chiar iosif ,spunemi si mie te rog ce-i aceea flexibilitate in credinta?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2006, 18:40:05
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca flexibilitatea inseamna a trai in duhul legii, nu in litera legii. Adica nu avem voie sa aplicam legea crestina in sens literal, asa cum faceau fariseii si vechii evrei, ci sa o intelegem si sa o aplicam de la caz la caz. Asa se intampla si in relatia cu duhovnicul, el are grija de fiecare in parte, dupa masurile fiecaruia, dupa putintele, neputintele, problemele fiecaruia. Chiar si canoanele sfintilor sunt diferite, aplicarea lor depinde de starea penitentului, de pocainta lui, de gravitatea pacatului, etc. Deci, iata o flexibilitate.

Flexibilitatea este ea insasi o calitate a legii crestine. Iubirea nu are o singura forma de manifestare, insa ea se leaga intotdeauna de Dumnezeu si Adevarul Lui. Nu putem iubi decat in adevarul lui Hristos, pentru adevarul ne face liberi si doar acolo unde exista libertate acolo exista iubire.

Flexibilitatea nu inseamna habotnicie, dar nici renuntarea la adevar, asa cum ar vrea unii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2006, 18:53:53
flasher flasher is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Oameni buni, ma rog aveti imaginatie. Inchipuiti-va o societate condusa de nazisti atunci daca este sa intram in polemici. In primul rand homosexualitatea nu este o boala. Oameni cu orientare sexuala fata de parteneri de acelasi sex au existat din totdeauna. SIn in regnul animal se intalneste acest fenomen. Draga iosif, ai aici doua afirmatii care se cam contrazic. Draga iosif, singurul adevar este adevarul lui Cristos, DA! adica iubire fata de cel apropiat, sinceritate, milostenie, si nu in ultimul rand ceea ce sinele nostru insetat de libertate ne cere.

Draga maria55 flexibilitate este un cuvant destul de nepotrivit in context dar sper ca intelegi sensul lui. Cat despre cine te crezi de dai ordin, hmm asta nu e un rapsuns potrivit. Pentru minitle noastre luminate astept mai mult de la tine.

Iti multumesc Iosif ca ai restrans ideea cea mai importanta in cateva cuvinte. A fi un crestin nu inseamna sa te duci la biserica. Aici putem sa vorbim un pic despre diferenta dintre omul religios si omul credincios.

Ajunge sa fi milostiv, sincer, darnic, cuviincios, bland, etc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2006, 18:59:06
flasher flasher is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Exista o regiune saraca din India unde s-a constatat ca populatia chiar daca traieste in neajunsuri, oamenii nu prea se imbolnavesc si sunt veseli traind ca o adevarat comunitate. Au trimis o echipa sa studieze fenomenul si au constatat urmatoarele. Cand cineva din vecinatate este bolnav sau nu are de mancare toti ceilalti se duc si ii dau din putinul lor cate ceva. Asta se intampla tot timpul si este valabil pentru oricine care se afla in atare situatie.
O sa ma mai gandesc la asta mai ales ca populatia este majoritara Hindusa.
Ganditi-va!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2006, 19:06:45
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pacatele nu se compara, fratele meu. Si nazismul si homosexualitate tot pacate se numesc si ambele sunt pacate de moarte. Faptul ca a existat dintotdeauna nu inseamna ca indreptateste homosexualitatea sa se impuna ca normalitate. Religia dintotdeauna a demascat acest pacat si asa va face si acum. Ea trebuie sa marturiseasca adevarul, adevarul nu pierde niciodata, nu pierde in fata asa zisei libertati a persoanei, nici in fata vechimii unui pacat, cu cat e mai vechi cu atat e mai grav, pentru ca nu se imbunatateste situatia.

Exista o diferenta nefericita intre oamenii credinciosi care merg la biserica si cei credinciosi care nu merg la biserica. In Biserica primi harul lui Dumnezeu prin Tainele instituite de Hristos. Cum sa cresti in afara Bisericii? E foarte greu si sa nu ai parte de Trupul si Sangele Domnului??? A fi crestin inseamna a creste neincetat in creidinta si iubire si asta nu se face in afara Bisericii, fara Taine, fara auzirea Cuvantului lui Dumnezeu, fara a fi madular al acestui Trup viu care este Biserica si al carei Cap este Hristos.

Niciodata nu e de ajuns credinta si nici faptele noastre.
N-am inteles unde ma contrazic???
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.11.2006, 20:09:00
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Cateodata Adevarul trebuie spus raspicat si tare pentru cei care au "urechile infundate"???Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2006, 00:18:44
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

homosexualii se flutura, teoctist canta si baba se piaptana...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre buna purtare (si pe forum) Lavrentiu Sfinti Parinti (Patrologie) 4 16.12.2014 07:42:20
buna livipop Generalitati 16 04.06.2010 01:10:06
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
buna elisiana Generalitati 0 26.01.2008 15:13:37