Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.02.2011, 23:26:31
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Ce sa zic...am inteles ideea, 90 la suta din comentariile de pe forum sunt citate din Biblie, preoti, Cleopa, Steinhard etc.
Mai prietene, nu te supara, nu ai inteles.
Daca pe forum cineva citeaza din Steinhardt si pretinde ca isi exprima parerile lui, acela e un hot. A savarsit un furt.

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Tu, insuti ma trimiti sa citesc Biblia sau vreo carte....foarte original. Cand, in schimb vine cineva si scrie ceva ce s-a mai scris, nu mai conteaza ca poate acel mesaj era real, poate spune un adevar devin un copiator...acuzati omul si nu mesajul....sofism ziceati ca se numeste?
Eu iti sugeram sa citesti Biblia pentru a intelege ce cred crestinii.
Pentru a avea si tu opiniile tale personale. Nu doar sa afirmi „mesajul Bibliei e irational” pentru ca asa ai auzit de la altii. Ceea ce scrii in mesajul anterior despre cineva care a ramas „insarcinata cu o stafie” sunt doar niste deformari rautacioase clocite in mintea altcuiva. Nu a ta. Nici a crestinilor.

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Oricum atitudinea ta este aceeasi cu a bisericii din ultimii 2000 de ani...nu dialogului, nu schimbam nimic. Stai linistit ca suntem limitati si oricum vom arde in iad, cum scrie in carte.
Eu imi doresc sincer sa dialogam si cred ca mai sunt multi pe aici care isi doresc la fel. Dar daca vii cu copy/paste aiuritoare cine crezi ca e dispus spre dialog? Zi ceva despre tine, ceva autentic, ceea ce crezi tu cu adevarat in forul tau interior, ceva real. Si vei vedea ca dialogul este posibil. Dar nu copy/paste please, decat daca subliniaza o opinie de-a ta si daca dai sursa.

Si apoi eu cred ca tu vei ajunge in rai.
Pentru ca vei citi Evanghelia dupa Marcu, vei intelege ce cred crestinii, vei intelege cine este Isus si vei fi incantat sa calci pe urmele lui. Succes si Doamne ajuta.

Last edited by Iosif77; 22.02.2011 at 00:54:05.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.02.2011, 09:01:59
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de xanixade
No pai inteleg, nu vrei Dumnezeu, nu vrei Biblie... atunci de ce te mai tot complici sa iti postezi parerea pe un site culmea crestin ortodox?

Danut 7
poate ca omul vrea sa fie convins.. poate vrea mai mult de la crestinism si de la ortodoxie...

Da, ai dreptate...si poate asteapta mai multe si de la noi...alte cuvinte , alt comportament....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.02.2011, 13:41:14
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Xanixade si Danut7. Cu toate ca nu am mai intalnit pe cineva care sa te intrebe de ce scrii pe un forum si nici nu ar trebui sa raspund .... Scriu pe un astfel de site pentru ca simt ca am o parere de exprimat, probabil la fel cum aveti si voi. Va deranjeaza niste opinii contrare ?? Va place unanimitatea ??
I.Calin
Da acele citate reprezinta un sofism, daca ne referim la apelul la autoritate. Le-am scris pentru ca acel continut al mesajelor dezvaluie niste semne de intrebare fata de mesajul biblic.
Nu sunt habotnic si admit ca pot gresi, poate d-zeu chiar exista, asta pot accepta. Dar mesajul biblic este irational, mintea mea refuza sa creada asa ceva.
Nu pot sa cred ca Isus s-a nascut dintr-o femeie virgina insarcinata de o stafie? Se spune ca Iulius Cezar s-a nascut dintr-o virgina; istoricul roman Suetoniu a spus ca corpul lui Augustus s-a inaltat la cer atunci cand a murit; iar despre Buddha se spune ca s-a nascut vorbind. Voi nu crezi toate astea, nu?
Mi se pare incredibil sa cred ca lumea a fost creata in sase zile; ca femeile provin dintr-o coasta a barbatului; ca un sarpe, un magar si un tufis in flacari vorbeau limbajul uman; ca toata planeta inclusiv muntii au fost inundati pentru a ineca raul; ca milioane de specii animale au supravietuit pe o barca; ca limbile vorbite provin din turnul lui Babel; ca Nilul s-a transformat in sange; un bat s-a transformat in sarpe; ca vrajitorele si vrajitorii exista; ca a plouat cu mancare din cer timp de 40 de ani; ca soarele a stat pe loc ca sa-l ajute pe Ioshua si a mers inapoi pentru regele Hezekiah; ca o mana separata de corp a plutit in aer si a scris pe un zid; ca oamenii au fost orientati de o stea catre o anumita casa; ca Isus a mers pe apa; ca pestii si painea s-au inmultit miraculos pentru a-i hrani pe infometati; ca apa s-a transformat instantaneu in vin; ca bolile mintale sunt cauzate de demoni; ca exista un diavol cu aripi care produce raul; ca Isus a disparut si apoi s-a materializat din aer; ca oameni au fost vindecati de umbra lui Petru; ca pe necredinciosi ii asteapta un loc al torturii eterne…in timp ce viata dupa moarte ii asteapta numai pentru Crestini.
Prea multe asemanari cu basmele pe care mi le citea mama inainte de somn.
Totusi e o logica care ar trebui sa existe dar se rupe undeva.
Pe la 5-6 ani orice om constata ca harap-alb, scufita rosie si greuceanu nu exista. Pe la 8-9 ani omul constata ca Mos Craciun nu exista. Pe la 10-11 ani ar trebui sa constate ca nici d-zeu, ingerii si isus nu au cum sa existe....
Da, daca aceste opinii nu au putina logica sau profunzime dintr-un anumit punct de vedere...

Uwau... Adica ortodoxia e un fel de a explica ca exista un Dumnezeu atotputernic, care relationeaza cu noi printr-un anumit fel... Mai are si alte nenumarate atribute care la El sunt.. infinit de perfecte... Care intr-o "zi" a dorit sa-si imparta bunatatea Sa nemarginita cu altcineva si a creat ... omul... Faptul cum si de ce acestea, avand in vedere ca Dumnezeu e atotputernic, atotstiutor, si inca multe alte atribute infinit infinite... dar bune... intrucat asta e parerea pe care o avem despre El, mi s-ar parea ca ar fi cam ...inutile, ca vorbim de multe ori de ceva ce nu prea putem explica din punct de vedere stiintific... intrucat stiinta e la indemana noastra si implicit si a perceptiilor noastre care sunt foarte limitate... ori daca te astepti ca Dumnezeu sa iti apara in fata, dar prin alte metode decat cele propuse de ortodoxie, atunci probabil ca nu vei avea niciodata vreun rezultat concret...
si te vei tot intreba asa pana la sfarsitul vietii, cercetand... cum si de ce...
Tocmai ca prin lucruri incredibile s-a manifestat Dumnezeu, ca sa puna omului o problema de credinta... ca omul, pe pamant, sa aleaga ceva in care sa traiasca mai departe... asta daca crezi in nemurirea sufletului...
Ce nu incerci sa zicem, pentru cateva zile sa accepti aceste lucruri, sa mergi la biserica, sa asculti o slujba, asa ca experiment... sa vezi daca ti se explica ceva, si sa incerci sa dovedesti o serie de lucruri experimental...

Iar noi marturisim doar credinta ortodoxa (cei ortodocsi)...

Sa speram ca m-am adresat cat se poate de ortodox si de bine...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.02.2011, 17:33:46
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Nu pot sa cred ca Isus s-a nascut dintr-o femeie virgina insarcinata de o stafie?
Nu mi-aduc aminte să scrie în evanghelii de vreo stafie. Fii onest și nu-ți bate joc de ceea ce nu înțelegi.
Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Se spune ca Iulius Cezar s-a nascut dintr-o virgina; istoricul roman Suetoniu a spus ca corpul lui Augustus s-a inaltat la cer atunci cand a murit; iar despre Buddha se spune ca s-a nascut vorbind. Voi nu crezi toate astea, nu?
Se spune, bine ai spus, se spune și chiar tu spui.
Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Mi se pare incredibil sa cred ca lumea a fost creata in sase zile;
Dacă ai fi creat-o tu sau alții sau ar fi fost „opera hazardului”, e, într-adevăr, incredibil să fi fost creată în șaze zile.
Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
ca femeile provin dintr-o coasta a barbatului; ca un sarpe, un magar si un tufis in flacari vorbeau limbajul uman;
Ești de rea voință, chiar Biblia îți spune cine vorbea prin șarpe sau din rugul aprins. Nu femeile provin dintr-o coastă a bărbatului, ci Eva. Și apoi limbajul uman e net inferior altor forme de comunicare telepate ale adepților extratereștrilor și ozn-urilor intelectuale.

Despre celelalte spuse ale tale:

Dacă vorbim despre un potop universal, e clar că toată planeta a fost inundată, vorbesc chiar și alte tradiții istorice și religioase despre un potop universal existent în vechime; nu sunt milioane de specii de animale, asta dacă nu considerăm urangutanul și cimpanzeul două specii distincte sau rasa albă și rasa galbenă – distincte, cât despre nu știu câte sute de mii de specii distincte de insecte cred că încap într-o barcă, dar'mite arcă; limbile vorbite provin din turnul lui Babel e un fapt de credință și nici o descoperire istorică nu l-a infirmat încă.

E opțiunea ta dacă crezi că: Nilul s-a transformat în sânge sau bățul s-a transformat în șarpe. Dar cred că levitațiile fachirilor sunt mai interesante pentru mulți. Iar vrăjitoarele și vrăjitorii există și astăzi și copiii sunt învățați să-i accepte de mici prin Harry Potter.
Și astăzi, "plouă din cer" cu mâncare pentru mulți dintre noi. Esențial e să știi cui să-i mulțumești!
E adevărat că soarele a stat pe loc ca să-l ajute pe Ioshua pentru că așa a vrut Cel ce l-a creat. Dar mai ușor credem în hazardul prin care sunt posibile călătoriile în timp.
Nu e nimic extraordinar că Iisus Hristos a mers pe apă, sunt alții îngropați de vii vreo trei zile și scoși vii-viuți, apoi, afară. Dar, iarăși zic, sunt mai interesanți fachirii, yoghini și dumnezeii orientali. Ăștia nu pretind moralitate: nu-ți rezolvi problemele acum, nu dispera, poate, în viața viitoare, îți vei rezolva karma din postura de insectă sau porcul de Crăciun.

Ai fi poate surprins să afli că universul s-a materializat din... nimic (asta pentru peștii și pâinea înmulțite, apa transformată în vin; atomii / moleculele / electronii / etc. pot deveni orice în "condiții adecvate de combinare”, câți deștepți de-ai satului nu caută și astăzi piatra filozofală)

Ai dreptate că bolile mintale pot fi cauzate și de noi înșine și nu numai de draci.
Dispare el David Copperfield după cum vrea mușchii lui, nu știu de ce îți imaginezi tu că Iisus Hristos ca Persoană Treimică nu ar putea fi oricând și oriunde după voința Sa.

Dacă au fost oameni care certifică că au fost vindecați într-un anumit fel, îi fi tu ăla care să-i contrazici, așa-i?
În condițiile de acum, pe necredincioși într-adevăr îi așteaptă iadul sau „locul torturii veșnice”, cum spui, în timp ce viața după moarte îi așteaptă nu numai pe creștini și chiar pe cei care au făcut din fire necunoscând, totuși, ale legii (citește Epistola către Romani).

Pe la 5-6 ani orice om constată că harap-alb, scufița roșie și greuceanu nu există”, dar extrag învățăminte morale din fiecare.
Pe la 8-9 ani, omul constată că Moș Crăciun nu există, dar într-o familie creștină va învăța de Sfântul Nicolae.
Pe la 10-11 ani ar trebui să constate că nici Dumnezeu, îngerii și Iisus Hristos nu au cum să existe....” Ar trebui să constate, dar sunt prea puțini care constată, nu-i așa? Și știi de ce? Pentru că Dumnezeu realmente există, frate!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 22.02.2011 at 17:50:08.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.02.2011, 18:00:50
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Nu pot sa cred ca... ...in timp ce viata dupa moarte ii asteapta numai pentru Crestini.
Tot ce spui arata ca vorbesti din auzite. Nici nu sti ce spune invatatura ortodoxa despre toate cate ai spus acolo (ca 6 zile ale creatiei nu inseamna 144 de ore,ca nu e vorba de o stafie ci de Dumnezeu, invatatura despre viata vesnica... si multe altele).
Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Prea multe asemanari cu basmele pe care mi le citea mama inainte de somn.Totusi e o logica care ar trebui sa existe dar se rupe undeva.Pe la 5-6 ani orice om constata ca harap-alb, scufita rosie si greuceanu nu exista. Pe la 8-9 ani omul constata ca Mos Craciun nu exista. Pe la 10-11 ani ar trebui sa constate ca nici d-zeu, ingerii si isus nu au cum sa existe....
Eu deabia pe la 6 ani(cand m-am dus la scoala) am aflat filosofia lui Mos Craciun, pana atunci nici nu stiam ca unii il asteapta. Pe cand aveam 3 ani, fratii mai mari s-au apucat din plictiseala sa ma invete sa citesc, pe la 4 ani deja citeam singur si am trecut in cateva luni de la fat-frumos care "crestea intr-o zi cat altii in 7" la cartea Regilor, Samuel, David si Goliat, Daniel in groapa cu lei si altele. Pe la 13 ani am uitat de ele si deja aveam prima iubita (asa credeam eu si lumea!!!). Si pe la 21 de ani constatam ca Dumnezeu si lumea nevazuta despre care povestea mama chiar exista!!!
Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Ce sa zic...am inteles ideea, 90 la suta din comentariile de pe forum sunt citate din Biblie, preoti, Cleopa, Steinhard etc. Tu, insuti ma trimiti sa citesc Biblia sau vreo carte....foate original.
Nu poate un forum sintetiza ceea ce altii au scris intr-o viata, deci e mai bine sa citesti biblioteci intregi. Nici tu nu te apuci sa re-demosntrezi existenta atomului si totusi preiei ideile oamenilor de stiinta.
Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Oricum atitudinea ta este aceeasi cu a bisericii din ultimii 2000 de ani...nu dialogului, nu schimbam nimic. Stai linistit ca suntem limitati si oricum vom arde in iad, cum scrie in carte. Sa nu cumva sa va permiteti sa va intrebati daca e adevarat ce scrie in acea carte.
Asta cred ca iar o spui din povesti si nu din practica. Eu cand am ajuns la biserica cu scopul sa caut ceva, am primit indiciile necesare. Desigur, daca intr-adevar cauti nu te vei opri de primul individ fara experienta care iti zice ca n-are rost ce faci tu, ca esti idiot sau altele asemenea, si nici nu vei crede ca daca unul e asa - TOTI sunt asa.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.02.2011, 12:59:29
Florica_severin Florica_severin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu știu de nici un îndemn la viol, dar promovarea sionismului? POPORUL EVREU A FOST POPOR ALES, e chiar o chestiune de istorie religioasă și nu numai, ca să spun așa...

Despre "crime" și celelalte am vorbit și în alte postări aici.

Doamne ajută!
Sunt violuri in Biblie.

Numeri 31:
15. "Pentru ce ati lasat vii toate femeile?
16. Caci ele, dupa sfatul lui Valaam, au facut pe fiii lui Israel sa se abata de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsa asupra obstii Domnului.
17. Ucideti dar toti copiii de parte barbateasca si toate femeile ce-au cunoscut barbat, ucideti-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut barbat, lasati-le pe toate vii pentru voi."

Dumnezeu poate sa ia viata oricui si oricum doreste, in orice moment.

Care au fost motivele lui Dumnezeu ce L-au determinat sa hotarasca exterminarea unor popoare - triburi intregi?
Argumentul cu idolatria nu e in picioare.
Toate popoarele de pe fata pamantului erau idolatre. De ce nu le-au exterminat pe toate?
Si egiptenii erau idolatrii si doar evreii erau sub stapanirea egiptenilor? De ce nu i-au exterminat pe egipteni?

Ce au avut cu urmatoarele popoare, care chiar daca practicau idolatria, jerfa umana si rituri sexuale, erau in principiu pasnice: Hetei, Amorei, Canaanei, Ferezei, Hevei, Iebusei și Gherghesei?

Ce au avut cu Madianitii si cu Vasan?

Cunoasteti istoria acestor popoare si localizarea lor geografica exacta?

De ce nu le-a convertit Dumnezeu la credinta monoteista intr-un mod pasnic? De ce a fost nevoie de atata cruditate?

Deuteronom 20:

10. Când te vei apropia de cetate ca s-o cuprinzi, fă-i îndemnare de pace.
11. De se va învoi să primească pacea cu tine și-ți va deschide porțile, atunci tot poporul ce se va găsi în ea îți va plăti bir și-ți va sluji.
12. Iar de nu se va învoi cu tine la pace și va duce război cu tine, atunci s-o înconjuri.
13. Și când Domnul Dumnezeul tău o va da în mâinile tale, să lovești cu ascuțișul sabiei pe toți cei de parte bărbătească din ea.
14. Numai femeile și copiii, vitele și tot ce este în cetate, toată prada ei să o iei pentru tine și să te folosești de prada vrăjmașilor tăi, pe care ți i-a dat Domnul Dumnezeul tău în mână.
15. Așa să faci cu toate cetățile care sunt foarte departe de tine și care nu sunt din cetățile popoarelor acestora.
16. Iar în cetățile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tău ți le dă în stăpânire, să nu lași în viață nici un suflet;
17. Ci să-i dai blestemului: pe Hetei și pe Amorei, pe Canaanei și Ferezei, pe Hevei, pe Iebusei și pe Gherghesei, precum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău,
18. Ca să nu vă învețe aceia să faceți aceleași urâciuni pe care le-au făcut ei pentru dumnezeii lor și ca să nu greșiți înaintea Domnului Dumnezeului vostru.


Deuteronom 3:
1. "Ne-am întors apoi de acolo si am mers catre Vasan, însa ne-a iesit înainte cu razboi Og, regele Vasanului, la Edrei, cu tot poporul sau.
2. Dar Domnul mi-a zis: Nu te teme de el, caci îl voi da în mâinile tale pe el si tot poporul lui si tot pamântul lui, si vei face cu el ce-ai facut cu Sihon, regele Amoreilor, care a trait în Hesbon.
3. Domnul Dumnezeul nostru a dat în mâinile noastre si pe Og, regele Vasanului, cu tot poporul lui, si noi l-am batut, încât nimeni de la ei n-a ramas viu.
4. În vremea aceea am luat toate cetatile lui, ca n-a fost cetate pe care sa n-o luam de la ei. Am luat saizeci de cetati, toata latura Argob, tara lui Og al Vasanului.
5. Toate cetatile acestea erau întarite cu ziduri înalte, cu porti si cu încuietori, afara de cetatile neîntarite care erau foarte multe.
6. Si le-am nimicit, cum facusem si cu Sihon, regele Hesbonului, pierzând fiecare cetate cu barbati, femei si copii.
7. Iar toate vitele si cele jefuite prin cetati ni le-am luat ca prada.


Numeri 25:

1. Atunci s-a așezat Israel în Sitim, dar poporul a început să se spurce, păcătuind cu fetele din Moab.
2. Că acestea îi chemau la jertfele idolilor lor și mânca poporul din acele jertfe și se închina la dumnezeii lor.
3. Așa s-a lipit Israel de Baal-Peor, pentru care s-a aprins mânia lui Dumnezeu asupra lui Israel.
4. Și a zis Domnul către Moise: "Ia pe toate căpeteniile poporului și le spânzură de copaci pentru Domnul înainte de asfințitul soarelui, ca să se abată de la Israel iuțimea mâniei Domnului".
5. Atunci a zis Moise către judecătorii lui Israel: "Ucideți fiecare pe oamenii voștri care s-au lipit de Baal-Peor".
6. Dar iată oarecare din fiii lui Israel a venit și a adus între frații săi o madianită, în ochii lui Moise și în ochii întregii obști a fiilor lui Israel, când plângeau ei la ușa cortului adunării.
7. Atunci Finees, fiul lui Eleazar, fiul preotului Aaron, văzând aceasta, s-a sculat din mijlocul obștii și, luând în mână lancea sa,
8. A intrat după israelit în sălaș și i-a străpuns pe amândoi, pe israelit și pe femeie, în pântece; și a încetat pedepsirea fiilor lui Israel.
9. Cei ce au murit de pedeapsa aceasta au fost douăzeci și patru de mii.

16. Și a grăit Domnul cu Moise și a zis: "Vorbește fiilor lui Israel și le zi:
17. Socotiți pe Madianiți dușmanii voștri și omorâți-i, bateți-i, că s-au purtat cu voi dușmănos întru vicleșugul lor,
18. Ademenindu-vă cu Peor și cu Cozbi, sora lor, fiica unei căpetenii a Madianiților, care a fost ucisă în ziua urgiei celei pentru Peor".



Numeri 31:

1. Apoi a grait Domnul cu Moise si a zis:
2. "Razbuna pe fiii lui Israel împotriva Madianitilor, si apoi te vei adauga la poporul tau".
3. Iar Moise a grait poporului si a zis: "Înarmati dintre voi oameni pentru razboi, ca sa mearga împotriva Madianitilor si sa savârseasca razbunarea Domnului asupra Madianitilor.
7. Si au lovit ei pe Madian, cum poruncise Domnul lui Moise, si au ucis pe toti cei de parte barbateasca.
8. Împreuna cu ucisii lor au cazut si regii madianiti: Evi, Rechem, Tur, Hur si Reba - cinci regi madianiti - si Valaam, fiul lui Beor, a cazut de sabie, împreuna cu ucisii acelora.
9. Iar pe femeile Madianitilor si pe copiii lor le-au luat fiii lui Israel în robie; si toate vitele lor, toate turmele lor si toate avutiile lor le-au luat prada.
10. Toate cetatile lor din tinuturile lor cu toate satele lor le-au ars cu foc.
11. Toata prada si tot ce-au apucat de la om pâna la dobitoc au luat cu ei.
12. Robii, prada si cele apucate le-au dus la Moise, la preotul Eleazar si la obstea fiilor lui Israel, în tabara din sesul Moabului, care este lânga Iordan, în fata Ierihonului.
13. În întâmpinarea lor au iesit din tabara Moise, Eleazar preotul si toate capeteniile obstii.
14. Atunci s-a mâniat Moise pe capeteniile ostirii, pe capeteniile miilor si pe sutasii care se întorsesera de la razboi, si le-a zis Moise:
15. "Pentru ce ati lasat vii toate femeile?
16. Caci ele, dupa sfatul lui Valaam, au facut pe fiii lui Israel sa se abata de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsa asupra obstii Domnului.
17. Ucideti dar toti copiii de parte barbateasca si toate femeile ce-au cunoscut barbat, ucideti-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut barbat, lasati-le pe toate vii pentru voi."


Iosua 8:

18. Atunci Domnul a zis catre Iosua: "Întinde mâna ta cu sulita asupra cetatii Ai, caci o voi da în mâinile tale si cei de la pânda vor iesi numaidecât de la locul lor!" Si si-a întins Iosua mâna cu sulita spre cetate.
19. Si atunci cei ce sedeau la pânda sculându-se numaidecât de la locul lor, când si-a întins el mâna, au alergat în cetate, au luat-o si i-au dat repede foc.
20. Atunci, uitându-se locuitorii cetatii Ai înapoi si vazând fum ridicându-se din cetatea lor spre cer, nu mai aveau încotro fugi, caci poporul care fugea spre pustiu se întorsese împotriva celor ce-i urmareau;
21. Si Iosua si tot Israelul, vazând ca cei ce sezusera în ascunzatoare luasera cetatea si ca din cetate se urca fum spre cer, s-au întors înapoi si au început sa ucida pe locuitorii din Ai.
22. Iar cei din cetate au iesit în întâmpinarea lor, asa ca Aitii se aflau în mijlocul taberei Israelitilor, dintre în care unii veneau dintr-o parte, iar altii din alta parte.
23. Si i-au ucis asa, încât n-a scapat cu viata nici unul din ei. Iar pe regele din Ai l-au prins viu si l-au adus la de Iosua.
24. Dupa ce fiii lui Israel au ucis pe toti barbatii din Ai, în câmpia dinspre pustiu si dealurile unde acestia îi urmarisera, si dupa ce acestia au cazut toti pâna la unul sub ascutisul sabiei, Israelitii s-au întors cu totii asupra cetatii Ai si au lovit-o cu ascutisul lui sabiei.
25. Iar toti locuitorii din Ai, barbati si femei, care au cazut în ziua aceea au fost douasprezece mii.
26. Si Iosua nu si-a lasat în jos mâna sa, pe care o întinsese cu sulita, pâna nu a dat pierzarii pe toti locuitorii din Ai.
27. Numai vitele si prada cetatii le-au împartit fiii lui Israel între dânsii, dupa cuvântul Domnului pe care-l spusese Domnul lui Iosua.

Ezechiel:

4. Și i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetății, prin Ierusalim, și însemnează cu semnul crucii (litera "tau" care în alfabetul vechi grec avea forma unei cruci) pe frunte, pe oamenii care gem și care plâng din cauza multor ticăloșii care se săvârșesc în mijlocul lui".
5. Iar celorlalți le-a zis în auzul meu: "Mergeți după el prin cetate și loviți! Să nu aveți nici o milă și ochiul vostru să fie necruțător!
6. Ucideți și nimiciți pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeți de nici un om, care are pe frunte semnul "+"! Și să începeți cu locul Meu cel sfânt!" Și au început ei cu bătrânii, care erau înaintea templului.
7. Apoi le-a zis: "Întinați templul, umpleți curțile cu uciși și ieșiți!" Și au ieșit și au început să ucidă prin cetate.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.02.2011, 13:13:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Selecția de citate de mai sus nu demonstrează în nici un caz că Biblia nu ar fi cuvântul lui Dumnezeu, ci demonstrează că toți cei care nu cred că Dumnezeu pedepsește fărădelegea nu cred, de fapt, în Dumnezeu cel Viu, ci într-un dumnezeu - construct mental, un dumnezeu făcut de oameni după modelul "wishful thinking".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.02.2011, 13:38:46
Florica_severin Florica_severin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Selecția de citate de mai sus nu demonstrează în nici un caz că Biblia nu ar fi cuvântul lui Dumnezeu, ci demonstrează că toți cei care nu cred că Dumnezeu pedepsește fărădelegea nu cred, de fapt, în Dumnezeu cel Viu, ci într-un dumnezeu - construct mental, un dumnezeu făcut de oameni după modelul "wishful thinking".
Si de ce a hotarat Dumnezeu sa ii pedepseasca doar pe aceia?
Ca doar toate popoarele pamantului (inclusiv egiptenii) erau idolatrii (politeisti).

Doar ca sa le faca loc evreilor sa aiba o tara?

Care au fost motivele hotararilor lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.02.2011, 15:34:37
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florica_severin Vezi mesajul
Si de ce a hotarat Dumnezeu sa ii pedepseasca doar pe aceia?
Ca doar toate popoarele pamantului (inclusiv egiptenii) erau idolatrii (politeisti).

Doar ca sa le faca loc evreilor sa aiba o tara?

Care au fost motivele hotararilor lui Dumnezeu?
Citat:
Citat:În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Selecția de citate de mai sus nu demonstrează în nici un caz că Biblia nu ar fi cuvântul lui Dumnezeu, ci demonstrează că toți cei care nu cred că Dumnezeu pedepsește fărădelegea nu cred, de fapt, în Dumnezeu cel Viu, ci într-un dumnezeu - construct mental, un dumnezeu făcut de oameni după modelul "wishful thinking".
Cred ca domnul Mihnea are dreptate, Dumnezeu a dorit sa dea un exemplu de pedepsire selectiva ca nu cumva sa ne facem noi astia, iubiristi relativisti, vreun construct mental de "wishful thinking" al unui dumnezeu desavarsit. Nu conteaza ca a scris cu degetul Sau in piatra porunca "sa nu ucizi", caci, iata, poate da oricand derogare pentru "cei alesi" ca sa poata ucide nu numai barbati, ci si femei, copii si nou-nascuti in numele iubirii de Dumnezeu.
Nu conteaza nici ca Fiul Sau, Domnul Hristos, ni-L prezinta in predica de pe munte pe Tatal ca fiind desavarsit, ca avem noi grija sa-i facem portretul adevarat: manios, razbunator si "degraba varsatoriu de sange". Dar eu fiind cel mai pacatos recunosc ca acest portret nu seamana cu Dumnezeul in care cred eu. Probabil voi fi pedepsit sever si eu pentru aceasta erezie, de-a fi iubirist relativist si de-a crede intr-un Dumnezeu desavarsit, asteptandu-ma doar chinurile iadului. Dar sa stiti ca macar o bucurie o sa am acolo, ca va stiu pe voi in Rai.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.02.2011, 18:49:21
Florica_severin Florica_severin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca domnul Mihnea are dreptate, Dumnezeu a dorit sa dea un exemplu de pedepsire selectiva ca nu cumva sa ne facem noi astia, iubiristi relativisti, vreun construct mental de "wishful thinking" al unui dumnezeu desavarsit. Nu conteaza ca a scris cu degetul Sau in piatra porunca "sa nu ucizi", caci, iata, poate da oricand derogare pentru "cei alesi" ca sa poata ucide nu numai barbati, ci si femei, copii si nou-nascuti in numele iubirii de Dumnezeu.
Nu conteaza nici ca Fiul Sau, Domnul Hristos, ni-L prezinta in predica de pe munte pe Tatal ca fiind desavarsit, ca avem noi grija sa-i facem portretul adevarat: manios, razbunator si "degraba varsatoriu de sange". Dar eu fiind cel mai pacatos recunosc ca acest portret nu seamana cu Dumnezeul in care cred eu. Probabil voi fi pedepsit sever si eu pentru aceasta erezie, de-a fi iubirist relativist si de-a crede intr-un Dumnezeu desavarsit, asteptandu-ma doar chinurile iadului. Dar sa stiti ca macar o bucurie o sa am acolo, ca va stiu pe voi in Rai.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Cine erau aceste popoare : Hetei, Amorei, Canaanei, Ferezei, Hevei, Iebusei și Gherghesei?

Ce erau Madianitii?

Cine era acest rege Og al Vasanului?

Ce alte surse istorice, in afara de Biblie, avem in legatura cu aceste popoare?
Care era stilul lor de viata?
Vrem sa stim care ar fi putut fi motivele care l-ar fi infuriat pe Dumnezeu atat de tare pe aceste popoare.

In afara de motivul ca au avut ghinionul de a fi in calea evreilor si ca Dumnezeu I-a fagaduit lui Avraam ca pe acele teritorii va fi tara urmasilor lui si prin urmare toate aceste popoare trebuiau exterminate de pe fata pamantului.

Asta a fost vina lor: ca au stat in calea evreilor sau ca erau pe pamantul pe care trebuiau sa se instaleze evreii? Si ei habar nu aveau ce o sa vina asupra lor.
Nu era mai bine ca Dumnezeu sa ii mute in alta parte, in alta tara (pamant) decat sa le decida exterminarea de dragul evreilor?
Stiu ca suna a blasfemie si hula afirmatiile mele si ma rog ca Dumnezeu sa ma ierte si sa nu dea cu mine de pamant cum a facut cu oamenii astia, dar nu pot sa nu imi pun intrebari.

Dar stie cineva cine sau ce erau aceste popoare care au sfarsit atat de tragic? Care era modul lor de viata care le-a adus exterminarea?

Va rog sa ma iertati si sa nu va smintiti de ceea ce scriu eu!
Tot ce vreau este sa aflu raspuns care sa ma linisteasca in framantarea mea.

Dumnezeu este IUBIRE! Si S-a revelat desavarsit in Domnul Iisus Hristos.

Biblia nu trebuie sa mai contina Vechiul Testament.
Legea talionului nu e o lege a iubirii. Doar nu s-a schimbat Dumnezeu, la inceput era drept (VT) si apoi a devenit Bun(NT)?
Nu a fost BUN si Iubitor de la inceput?

Sau cel putin, trebuie sterse pasajele cu crimele si razboiele. Dumnezeu e prezentat ca fiind dur, razbunator si baga frica in oameni. Nu are de a face cu iubirea!

Pasajele astea trebuie lasate in seama evreilor sa se spele pe cap ei cu ele, ca doar ale lor sunt.
PUNCT

Last edited by Florica_severin; 24.02.2011 at 19:40:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultura Duhului - Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 34 05.12.2010 19:27:14
Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 0 05.10.2010 12:10:43
Cuvantul lui Dumnezeu nu este vorba multa Marius22 Generalitati 3 17.04.2010 19:29:05
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06