Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.04.2014, 19:42:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Indiferent cum ar fi.. Nu văd de ce spui lucrurile astea ca și cum tu ai fi mai perfect ca mine? Eu am cerut o părere iar tu faci aici niște critici de numa... este un forum liber și fiecare poate pune ce întrebări vrea... știu că fiecare are un duhovnic sau ar trebuii să aibe pe care să îl întrebe... eu vreau doar să vpd ce spun alții... Nu mai tot judeca tu în ce fel se pierde sau nu mântuirea.Nu ești tu judecătorul ca să ști atâtea.Numai bine! :)
Sper ca realizezi si tu ca atunci cand deschizi un fir de discutie si astepti opinii ,acestea vin din ambele directii,nu doar ceea ce doresti tu sa auzi!
Multi care deschid topice nu le deschid pt a astepta/accepta un sfat ci pt a culege adepti ,followers.

Putem discuta in ce fel se pierde mantuirea,dar de ce trebuie sa te superi?
Inca nu ai pierdut-o dar trebuie sa fii intelept
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 25.04.2014 at 19:49:31.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.04.2014, 19:47:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Indiferent cum ar fi.. Nu văd de ce spui lucrurile astea ca și cum tu ai fi mai perfect ca mine?
1. Nu este nimeni perfect.
2. Cu siguranta nu esti tu, cu siguranta nu sunt eu.
3. Perfectul este superlativ, deci nu are grad de comparatie, nu exista mai perfect.
4. Nu am pretentia ca sunt mai bun decat tine. Dar daca privim lucrurile dintr-o alta perspectiva sunt unele lucruri pe care eu le stiu si tu nu. Asa cum sunt si lucruri pe care tu le stii si eu nu. Nu contest asta.

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Eu am cerut o părere iar tu faci aici niște critici de numa...
Ca de exemplu? Care critica? Nu face confuzie intre atragerea atentiei asupra unei greseli si critica. In plus critica poate avea aspecte pozitive. Dar trebuie sa ti-o asumi mai intai.

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
este un forum liber și fiecare poate pune ce întrebări vrea...
Nu si atunci cand intrebarile sunt tendentioase si par a fi activitatea unui troll.
Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
eu vreau doar să vpd ce spun alții...
Invatatura Bisericii este una si asta ar trebui sa te preocupe, nu ce spun altii. Asta este o activitate de "ma plictisesc si hai sa ma bag la o barfa".

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Nu mai tot judeca tu în ce fel se pierde sau nu mântuirea.
Se numeste atentionare. Si daca nu te interseaza cum se pierde mantuirea ce cauti pe forum? Barfa? Ai gresit locul.

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Nu ești tu judecătorul ca să ști atâtea.
Biserica invata. Daca te informezi ai sa stii. Nu trebuie sa fii judecator ca sa stii ce e bine si ce e rau. Nu el decide ce e bine si ce nu este bine. El doar spune daca s-a respectat binele. Daca vorbim de Dumnezeu, Judecatorul este cu j mare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.04.2014, 19:58:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
știu că fiecare are un duhovnic sau ar trebuii să aibe pe care să îl întrebe... eu vreau doar să vpd ce spun alții...
Deci cu alte cuvinte, ce zic altii pe Internet e mai bine decat ce ar zice duhovnicul pe care de fapt nici nu te intereseaza sa-l intrebi.

Logica care e?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.04.2014, 00:01:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca renunti la manele si treci la Lady Gaga e clar ca ai o problema.
Reply With Quote
Răspunde