Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.12.2014, 11:06:29
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Semnul crucii intoarse a fost spurcat de satanisti si din acel motiv il consideram ca semnul lor, dar Sf. Petru, ma tem ca nu este de aceeasi parere.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.12.2014, 12:24:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Semnul crucii intoarse a fost spurcat de satanisti si din acel motiv il consideram ca semnul lor, dar Sf. Petru, ma tem ca nu este de aceeasi parere.
Din cate stiu, semnul satanist este o stea intoarsa si imprejmuita.

N-o sa-l postez aici (evident) :))
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.12.2014, 17:42:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul

Nu cred ca Iisus ar fi mandru de ce s-a inteles din mesajul lui...


A da, tocmai ai spus ca Sf. Petru a fost satanist. Papa are acea cruce pentru ca este crucea lui Sf. Petru.
Ma mir, antonia, fiind asa credincioasa, incepi sa-l numesti pe unul din evanghelici, apostoli si sfinti satanist. Dar m-ai facut sa rad, si iti multumesc pentru asta.
Si tu m-ai amuzat strasnic. Iti admir inventivitatea. Modul cum distorsionezi orice mesaj nu-ti face cinste, insa. Daca erai atent, vedeai ca acel articol a fost preluat, nu a fost scris de mine. Daca l-am preluat, inseamna ca sunt de acord cu continutul lui. Nu-i numesc pe apostoli satanisti, ci atrag atentia asupra modului cum se face corect crucea ortodoxa ( frunte, buric, umarul drept, umarul stang, cu primele trei degete impreunate si cu ultimele doua indoite in podul palmei). Atunci cand facem crucea doar pana la piept, facem o cruce intoarsa, nu o cruce pe care s-a rastignit Iisus Hristos. Asa ca, avem datoria de a face crucea cat mai mare, daca vrem ca aceasta sa ne fie spre mantuire.

Last edited by antoniap; 30.12.2014 at 17:50:47.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2014, 17:49:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Maica Pelaghia a trecut la Domnul în anul 1966.
Maica Pelaghia spunea despre importanța deosebită a Sfintei Împărtășanii din Joia Mare că, de s-ar întâmpla prigoană, cu harul acestei Sfinte Împărtășanii poți rezista trei ani.
Pentru agonisirea tăriei și a neclintirii în credință să ne rugăm în fața icoanelor „Vladimirskaia", „Grebnevskaia", proorocului Amos, poorocului Daniel (el dăruiește rugăciunea buzelor), Cuv. Simeon Stâlpnicul, Sf. Apostol Pavel și Fericitului Augustin (ambii încă dăruiesc cunoștințe, minte deosebită și ajută copiilor la învățătură).
Maica Domnului prin chipul Său „Izvorul de viață dătător" dăruiește har pentru cunoașterea adevărului.
De orice lucru strașnic - Sf. Mc. Bonifatie.
Pentru iertarea păcatelor grozave - Mântuitorului, înaintea icoanei Maicii Domnului „Aflarea celor pierduți", Sf. Arh. Mihail, Drept. Iosif Logodnicul, Drept. Simeon de Dumnezeu Primitorul, Sf. Ap. Petru și Pavel, Sf. Părinte Ierarh Nicolaie, M. Făcător de Minuni, tuturor sfinților.
Pentru izbăvirea de necazuri, scârbe și pieire - înaintea sfintei icoane „Izbăvitoarea".
De toate bolile - la icoana „Tămăduitoarea", Sf. Arhanghel Rafail, Drept. Simeon de Dumnezeu Primitorul, Sf. Sfințitul Mc. Pancratie, Cuv. Serafim de la Sarov și de citit cât mai des psalmul 26 (de 40 de ori nu mai puțin de trei nopți la rând).
De dureri de cap - Sf. Prooroc Înaintemergător și Botezător al Domnului Ioan.
De bolile ochilor - rugăciuni la icoana Maicii Domnului „Kazanskaia".
De bolile pieptului și a pântecelui - Sf. Ap. Ioan Teologul.
De bolile plămânilor, boli femeiești și pentru ajutor la naștere - înaintea icoanei „Feodorovskaia" (la bolile de plămâni de citit cât mai des „Împărate Ceresc...", de 40 de ori, noaptea).
De bolile mâinilor - la icoana Maicii Domnului „Trichirusa" („Троеручица").
De bolile picioarelor - Cuv. Simeon Stâlpnicul, Sf. Mc.Trifon, Cuv. Serafim de la Sarov.
De boli canceroase - la icoana Maicii Domnului „Împărăteasa Tuturor" („Pantanasa"), Cuv. Macrina, Drept. Nicodim.
De boala sângelui - Sf. Mc. Smaragd.
Pentru ca să fii iubit, ca oamenii să aibă față de tine o atitudine binevoitoare - Sf. Împărat și Prooroc David.
Pentru ca copiii să aibă dragoste față de părinți- Sf. M. Mc. și Tămăduitor de boale Pantelimon.
Pentru a trăi în îndestulare - înaintea icoanei Maicii Domnului „Sporitoarea grânelor" („Спорительница хлебов"), Sf. Proor. Ilie, Sf Ap. și Evang.Ioan Teologul, Sf. Nicolae, Făcătorul de Minuni, Sf. Spiridon al Trimitundiei, Sf. Sfințit. Mc. Haralampie.
Pentru a primi serviciu, loc de muncă - Sf. Mc. Boris și Gleb.
Pentru a avea casă - la icoana Maicii Domnului „Zid Nesurpat" („Нерушимая Стена"), Sf. Părinte Ierarh Nicolae, Mare Făcător de Minuni, Sf. Împărat și Prooroc David, Cuv. Serafim, celor 12 frați-zidari ai bisericii din Kiev.
Să ne însemnăm cu Sfânta Cruce cu multă luare aminte și cu evlavie: pe frunte, pe pântece, pe umărul drept și stâng (nu deasupra umărului, ci din față). Atunci când adunăm corect degetele mâinii drepte, noi chemăm ajutorul Preasfintei Treimi, cine-I va putea sta împotrivă?
Metaniile să le batem corect: după însemnarea cu Sf. Cruce, privind cu evlavie la Sf. icoană sau la Sf. Cruce facem metanie și îndată ne îndreptăm. Este de nepermis ca, stând în genunchi, să culcăm fruntea pe podele sau pe mâini și să „înmărmurim" pe mai mult timp în această poziție (cu dosul în sus). E un păcat foarte grav. Așa procedează dracii și vrăjitorii în zilele marilor sărbători ale Sfintei Treimi, ale Pogorârii Duhului Sfânt. Harul îi țintuiește la pământ și ei își ascund capetele (dracii își bagă râtul în mocirla mlaștinii), însă, în semn de nesupunere lui Dumnezeu, își expun dosurile goale spre cer. O vrăjitoare din Reazan a fost surprinsă, chiar la ea acasă, de ziua Sfintei Treimi în această poziție rușinoasă.
În colțul camerii unde se află sfintele icoane țineți deschisă Psaltirea (de exemplu, la psalmul 26), chiar dacă încă nu citiți psalmii, dracii deja și de la aceasta se scutură.
Pelagheia din Reazan, fecioară văzătoare cu duhul, spunea că rugăciunea de noapte (metania) este înaintea lui Dumnezeu prețuită de 40 de ori mai mult decât tot aceeași rugăciune care se citește ziua. Deoarece în numele Domnului nostru Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu, omul se scoală la rugăciune în timpul cel mai potrivit pentru somn. De rugăciunea în toiul nopții, însă, te poți apropia numai având deprinderea întărită a rugăciunii de zi. La început să te rogi noaptea foarte puțin, apoi, să adaogi cu încetul câte o „fărâmitură", desigur, numaidecât aflându-te în smerenie.
Maica Pelaghia explica importanța și folosul practic al citirii unor psalmi și rugăciuni, deosebit de necesare în vremurile noastre, vremuri de pe urmă.
Foarte puternică este rugăciunea alcătuită numai din cinci cuvinte: „Căci cu noi este Dumnezeu!". În ea este tăria credinței, toată nădejdea noastră către Dumnezeu și bucuria duhovnicească a credincioșilor conștienți că înlăuntrul lor este Dumnezeu- Emanuel.
Și dacă Dumnezeu este cu noi, cine poate fi împotriva noastră?
Iată de ce de această mică rugăciune atât de mult se teme vrăjmașul nostru cel văzut și nevăzut (oamenii răi, vrăjitorii, dracii). O roabă a lui Dumnezeu a reușit să rostească de trei ori mecanic, în grabă, rugăciunea: „Căci cu noi este Dumnezeu!", înainte de a-i deschide ușa „lăcătușului" care a zis: „Mi-ai luat-o pe dinainte, acum nu mai am ce face la tine", și, înspăimântat, s-a retras.
Psalmul 26 este cel mai puternic din toată Psaltirea. Cine-l va citi măcar de 3 ori pe zi pe acela Domnul (când va binevoi El, iar nu noi, păcătoșii) „îl va trece pe apă ca pe uscat"."

Sursa:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12388
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2014, 18:04:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si tu m-ai amuzat strasnic. Iti admir inventivitatea. Modul cum distorsionezi orice mesaj nu-ti face cinste, insa. Daca erai atent, vedeai ca acel articol a fost preluat, nu a fost scris de mine. Daca l-am preluat, inseamna ca sunt de acord cu continutul lui. Nu-i numesc pe apostoli satanisti, ci atrag atentia asupra modului cum se face corect crucea ortodoxa ( frunte, buric, umarul drept, umarul stang, cu primele trei degete impreunate si cu ultimele doua indoite in podul palmei). Atunci cand facem crucea doar pana la piept, facem o cruce intoarsa, nu o cruce pe care s-a rastignit Iisus Hristos. Asa ca, avem datoria de a face crucea cat mai mare, daca vrem ca aceasta sa ne fie spre mantuire.
Preluand intreg articolul, si nu numai parti din el, ai dat de inteles ca esti de acord cu continutul lui. Se presupune ca ce postezi pe forum este parerea ta personala. Daca era altfel , ar fi trebuit sa scrii "cu partea asta nu sunt de acord:", sau pur si simplu sa o omiti.

Oricum, o cruce tot cruce ramane, si ce conteaza la ea este intentia cu care o faci, nu daca o faci un pic stramba.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.12.2014, 18:31:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul

Oricum, o cruce tot cruce ramane, si ce conteaza la ea este intentia cu care o faci, nu daca o faci un pic stramba.
Una e sa facem noi o cruce stramba, din graba, si alta e sa spunem ca asa e corect. Daca vedem ca facem o cruce stramba, iar sfintii spun ca nu e bine asa, e bine sa ne straduim sa o facem cum trebuie.

Last edited by antoniap; 30.12.2014 at 18:41:34.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.12.2014, 18:40:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu cred ca tu nu ai altceva mai bun de facut decit sa te uite la prostiile astea, uite si tu la ceva frumos la ceva ziditor.
Eu cred ca nu e rau sa ne amintim ca o cruce dreapta mantuieste, iar crucea stramba sau rasturnata osandeste. Imaginile respective imi vin in minte atunci cand imi fac cruce. Le-a mai postat cineva pe acest forum, iar eu am dat cautare pe Google sa le gasesc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2014, 19:04:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Arsenie Boca îi învăța pe cei care meregeu la mănăstire cum să facă corect semnul Sfintei Cruci: de la frunte la burtă (buric), apoi de pe umărul drept pe umărul stâng. Spunea să facem crucea mare și drept, altfel râd dracii de noi dacă nu facem crucea cum trebuie.

Last edited by ovidiu b.; 30.12.2014 at 19:32:34.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.12.2014, 19:42:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu o faceam pana la burta, dar la un moment dat un preot a spus al predica faptul ca nu e bine sa facem pana la burta, ca a zis nu stiu cine, ci pana la piept. Si o perioada m-am luat dupa el, nu-i bine sa-i asculti pe toti preotii. :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.12.2014, 19:56:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu știu cine.
Reply With Quote
Răspunde