Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2024, 02:13:18
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Aghiasma Mare are puterea de a imi ierta păcatele?

Pot face un nou inceput întru pocăință, credinta și îndreptare cu ajutorul Aghiasmei Mari?
Ce credeti voi personal despre Aghiasma Mare? Are puterea de a ierta păcatele?
Eu am sa beau sper,ca recunosc ca nu sunt vrednic de Sf.Impartasanie.
Vreau doar sa ma impac cu Dumnezeu.

Last edited by tigeratlantic9; 05.01.2024 at 02:25:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2024, 02:28:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Pot face un nou inceput întru pocăință, credinta și îndreptare cu ajutorul Aghiasmei Mari?
Ce credeti voi personal despre Aghiasma Mare? Are puterea de a ierta păcatele?
Aghiasma Mare n-o sa curete niciun pacat, ca pacatul nu-i ca praful ca "sa-l cureti" cu Aghiasma.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2024, 10:39:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Pot face un nou inceput întru pocăință, credinta și îndreptare cu ajutorul Aghiasmei Mari?
Ce credeti voi personal despre Aghiasma Mare? Are puterea de a ierta păcatele?
Eu am sa beau sper,ca recunosc ca nu sunt vrednic de Sf.Impartasanie.
Vreau doar sa ma impac cu Dumnezeu.
Daca faci tratament de pocainta, indreptare si impacare cu Dumnezeu folosind anafura si apa sfintita, band zilnic la prima ora pe stomacul gol si apoi mancand imediat un cubulet de paine sfintita, te vei curati si vindeca pentru ca sigur binele divin nu face rau la nimeni, iar cu timpul vei ajunge smerit, curatit si nevrednic de sf. Impartasanie pe care o vei putea totusi lua caci este un mare Dar pentru cei nevrednici si pacatosi care se pocaiesc si incep sa creada in Dumnezeu. (Duminica sau in sarbatori cand mergi la biserica la liturghie nu se bea si nu se manca nimic pentru ca vei primi la sfarsit improspatate de Duhul Sfant)

El Insusi te va ierta vazand umilinta si durerea ta. Cu El insusi trebuie sa discuti si sa te impaci, si da, Îl gasesti nu numai in Sfanta Impartasanie de care nimeni nu e vrednic ci si in toate mijloacele Sale sfintitoare cum sunt rugaciunea, lacrimile, apa sfintita si anafura... dar pe mai departe trebuie sa alegi mereu prin Har sa-ti moara lumea pacatelor si sa invie ascultarea ta de El.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.01.2024 at 10:50:22.
Reply With Quote
Răspunde