Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.10.2009, 16:27:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am reușit în sfârșit să ajungem la Târgu-Bujor.Deja este foarte frig.Sobele erau gata ,urma să le pună burlanele.Într-o camereă era văruit și se afla o canapea dăruită de cineva.Se aranjau hăinuțele într-un loc improvizat deoarece acel dulap stricat a fost dat afară.Era spălat și pe jos iar copii cei mici erau în pat sub o plapumă așa cum veți vedea.
În cealaltă cameră două creștine vrednice dădeau cu var.Paturile cele vechi au fost scuturate și curățate după putera lor.
Attached Images
File Type: jpg DSCF2923.jpg (90,5 KB, 50 views)
File Type: jpg DSCF2917.jpg (37,0 KB, 51 views)
File Type: jpg DSCF2918.jpg (34,8 KB, 52 views)
File Type: jpg DSCF2919.jpg (44,0 KB, 53 views)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.10.2009, 16:44:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Le-am dus căruțul,bidonul pentru apă,încălțăminte,jucării hăinuțe de iarnă.Din banii adunați de părintele la biserica dumnealui s-au cumpărat alimente ,sucuri,dulciuri.

Mulțumim pe această cale tuturor celor care au inițiat ,care au pus munca și banul lor pentru ca această familie să aibă în această iarnă puțin mai mult decât iarna trecută.

Mulțumim părintelui Adrian care s-a deplasat cu mașina proprie și care a pus mult suflet pentru a aduna ceva bânuți și lucrușoare de la credincioșii pe care îi păstorește și care au contribuit cu ce au putut pentru ca acești necâjiți să mai aibă câteva zile ce pune pe masă.
Geamuri nu s-au găsit,nu au nici șifonier,nu au încă lemne.Să sperăm că ajutați de Dumnezeu,de rugăciunile noastre vor termina curățenia și atunci cnd vom mai merge la ei va ieși fum pe coșuri și nu vor mai fi geamuril lipsă.
Attached Images
File Type: jpg DSCF2915.jpg (41,0 KB, 54 views)
File Type: jpg DSCF2920.jpg (41,9 KB, 54 views)
File Type: jpg DSCF2922.jpg (40,5 KB, 58 views)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.10.2009, 02:08:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am reușit în sfârșit să ajungem la Târgu-Bujor.Deja este foarte frig.Sobele erau gata ,urma să le pună burlanele.Într-o camereă era văruit și se afla o canapea dăruită de cineva.Se aranjau hăinuțele într-un loc improvizat deoarece acel dulap stricat a fost dat afară.Era spălat și pe jos iar copii cei mici erau în pat sub o plapumă așa cum veți vedea.
În cealaltă cameră două creștine vrednice dădeau cu var.Paturile cele vechi au fost scuturate și curățate după putera lor.
Multumim, Dorina si Pr. Adrian, pentru faptul ca ati reusit sa va deplasati in ciuda conditiilor atmosferice; si ca ne dati si noua vesti, pe care le asteptam de altfel cu sufletul la gura.
S-au facut progrese si asta e promitator. Omul sfinteste locul!

Un lucru nu inteleg: de ce se pastreaza ambele paturi din camera cu TV, ambele stricate si ca vai de lume,si nu se scoate unul dintre ele, ca fetele in sfarsit sa doarma separat de baieti si tatal. In felul acesta s-ar face loc pentru o masa cu scaune, care altfel nu are loc nicaieri. O sugestie: poate discutati acest aspect data viitoare cand mai mergeti pe acolo...

Cunoscand acum casa, stiu acum unde s-ar putea improviza un loc in care sa se spele, si anume pe holul de la intrare, in fata dulapului de bucatarie - care intre noi fie vorba, necesita si el o mana de vopsea, pentru a arata cat de cat bine- si unde s-ar putea trage o perdea de plastic, atunci cand se spala cineva acolo. Ar fi loc destul pentru cadita pe care ati cumparat-o. Incerc sa mai trimit odata o perdea de plastic pentru baie, in cazul in care perdeaua si carligele nu se gasesc printre lucrurile primite. Sa nu uitam si o oglinda, caci nu e sigur ca acesti copii stiu cum arata!
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Le-am dus căruțul,bidonul pentru apă,încălțăminte,jucării hăinuțe de iarnă.Din banii adunați de părintele la biserica dumnealui s-au cumpărat alimente ,sucuri,dulciuri.

Mulțumim pe această cale tuturor celor care au inițiat ,care au pus munca și banul lor pentru ca această familie să aibă în această iarnă puțin mai mult decât iarna trecută.

Mulțumim părintelui Adrian care s-a deplasat cu mașina proprie și care a pus mult suflet pentru a aduna ceva bânuți și lucrușoare de la credincioșii pe care îi păstorește și care au contribuit cu ce au putut pentru ca acești necâjiți să mai aibă câteva zile ce pune pe masă.
Geamuri nu s-au găsit,nu au nici șifonier,nu au încă lemne.Să sperăm că ajutați de Dumnezeu,de rugăciunile noastre vor termina curățenia și atunci cnd vom mai merge la ei va ieși fum pe coșuri și nu vor mai fi geamuri lipsă.
Multumesc si eu celor, care s-au implicat in acest caz. Cine a luat odata contact cu starea de fapt din casa acestei familii, nu mai poate fi indiferent fata de aceste fiinte lipsite de orice confort, dar in imposibilitate de a-si imbunatati traiul.

As vrea sa intreb daca s-a discutat posibilitatea deschiderii unui cont pe numele dlui Fanel Balcan. S-ar putea trimite bani in cont pentru lemne, dulap si alte necesitati, cu conditia ca acesta sa fie deschis si facut cunoscut aici pe forum.
Dar stiu ca timpul e intotdeauna prea scurt pentru a rezolva toate problemele.

Dorina, cred ca le-ar trebui si o galeata de apa cu capac, speciala pentru apa de baut. Deasemeni un bidon cu robinet, pentru spalat pe maini si fata. Intr-un fel sau altul trebuie sa-i ajutam sa-si formeze unele deprinderi in ceea ce priveste igiena.

Cam cat costa o masa de bucatarie cu 6 scaune? Le este f necesara pentru a aduna familia in jurul ei la ora mesei, precum si pentru a servi la facutul lectiilor. Sunt cel putin 3 copii, care merg la scoala si nu au un loc de facut lectiile.
Intrebare: scoala a inceput de o luna; oare au cartile, caietele si rechizitele necesare?!?

Sa nu uitam ca in vechiul cont mai erau 693 coroane daneze, care nu s-au scos, si care ar fi foarte folositoare acum...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.10.2009, 16:55:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cel mai mare dusman al acestor copii este plictiseala. Fara o indrumare ei nu stiu ce sa faca cu timpul pe care il au, prea mult si nestructurat.
Dar agentul maternal nu poate fi contactat pentru a se implica mai mult?
Scoala nu-i poate atrage pe copiii, care merg la scoala la activitati extrascolare: sport, desen, muzica, etc.?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.10.2009, 17:25:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cel mai mare dusman al acestor copii este plictiseala. Fara o indrumare ei nu stiu ce sa faca cu timpul pe care il au, prea mult si nestructurat.
Dar agentul maternal nu poate fi contactat pentru a se implica mai mult?
Scoala nu-i poate atrage pe copiii, care merg la scoala la activitati extrascolare: sport, desen, muzica, etc.?
Ma voi referi strict la ideea legata de scoala.
Sigur ca se pot face astfel de activitati de catre profesori care se ofera benevol. In tara astfel de activitati extrascolare nu sunt remunerate, si foarte putini dascali aleg sa lucreze cu copiii gratis in timpul lor liber. La salariile care sunt in invatamant, fiecare profesor se orieteaza in timpul liber spre ceva ce poate rotunji bugetul familiei.

Tatal ce program are, cate ore pe zi lucreaza? Ar putea fi sprijinit putin sa organizeze timpul copiilor atunci cand este cu ei. Si cine ar putea sa-l ajute in acest sens?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.10.2009, 18:10:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi fac tot felul de ganduri, caci incerc sa inteleg aceasta familie, necesitatile pe care le are, lipsurile pe care le sufera si posibilitatile existente de a li se imbunatati situatia.

Lipsa aproape totala a unui sistem social il lasa pe om fara orice ajutor, caci sistem social nu inseamna doar o suma de bani, ci si sprijin. Vad ca cu greu se gasesc si niste rude care sa ajute un om aflat la ananghie.

Inteleg ca nu exista activitati de timp liber, nu se mai face sport la cluburi, nu se mai picteaza si nu se mai canta. Si atunci ce sa faca acesti copii, care nu au jucarii, nu au teme de facut - pentru ca nu se ocupa de asa ceva, nefiind supravegheati si nefiind convinsi ca este necesar - nu au interese ca orice om, caci nu au aflat ca exista si preocupari care sa ii bucure. Este asa de trísta situatia acestor copii...

In curand acesti copii nu vor mai fi copii, ci adolescenti. Fata cea mare, Georgiana este adolescenta la cei 16 ani ai ei, dar isi petrece timpul la fel ca si cel de 4 ani, sau cel de 9 ani; nici o diferenta. In casa nu am vazut o carte, un ziar. Ma intreb cat de bine stiu sa citeasca, sa socoteasca. Cu cat ma gandesc la ei, cu atat se nasc alte semne de intrebare.

Da, ai dreptate, Lapetitemoc, nu prea are cine sa se ocupe de ei, din cadrele specializate.
Problema e, ca pe fond de aproape "tabula rasa" oricine ii poate atrage in actiuni , de a caror gravitate ei nu sunt si nu pot fi constienti - aceasta perspectiva ma ingrozeste - caci nimeni nu i-a invatat nimic. Atunci ce sa le cerem? Ce sa asteptam de la ei pe viitor, daca noi toti ne spargem capetele in cautare de solutii si sfarsim prin a da din umeri, neputinciosi.

Problemele acestei familii nu sunt doar sobele neterminate si frigul, care ameninta tot mai mult prin efectul lui dezumanizant. Problemele sunt si de igiena, de educatie, intr-un cuvant de cei 7 ani de acasa, pe care ei , saracii de ei, nu ii au.

Oare chiar atat de oarba si surda a ajuns societatea romaneasca? Oare nu mai sunt oameni, ca alta data, care inca mai pot face un gest dezinteresat in folosul celui mai slab?
Sunt sigura ca mai exista, ca raritati; dar si ei trebuie gasiti, acoperiti fiind de propriile lor probleme.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.10.2009, 18:51:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sincer, cred ca cea mai buna solutie pentru acesti copii (si sunt sute si sute ca ei in Romania) ar fi fost sa fi fost preluati, pe termen relativ scurt, nu permanent, de un asistent maternal, chiar daca ar fi fost separati. In timpul asta tata poate invata o meserie gen dulgher, sau zidar sau ceva de genul, si fata cea mare, la care de scoala nici nu mai poate fi vorba in mod realist, sa invete croitorie, sau ceva care sa ii poata aduca un ajutor in casa, fiindca parca o vad ca se marita si ea indata-indata, si se mai naste o familie la fel de nenorocita.

Asa ar fi avut ocazia sa vada ce inseamna o familie, ce inseamna munca, ce inseamna sa ai grija de tine si de ceilalti si de casa, cat este de bine sa locuiesti intr-o casa care este maturata frecvent, sa mananci mancare calda, sa ai hainele curate, sa ai trupul curat. Ei saracutii nu au cele mai elementare deprinderi de gospodarire, si asta nu se invata din povesti, ci din viata de zi cu zi. Tata nu stie, nu poate nici el. Si nimeni nu se angajeaza sa stea cu ei cateva luni, un an, pana ce ii pune pe picioare din punctul asta de vedere.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.10.2009, 19:36:20
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

L-am intrebat pe tatal copiilor daca ar accepta sa mearga intr-un asezamant caritabil de pe langa vreo parohie sau manastire pe o perioada limitata,unde sa fie ajutat si el si copiii.A zis ca nu.Este invatat acolo.Este greu sa vezi atatea lipsuri si sa nu-i poti ajuta.Le-am dus copiilor mai multe reviste si carti potrivit varstei lor,dar ma indoiesc ca le vor folosi.Sunt copii cu nevoi speciale si au nevoie zi de zi de asistenta speciala.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.10.2009, 20:20:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ieri era foarte frig dar,totuși soare.În mijlocul curții,în praf era o movilă de haine și pături.Au spus că le sortează.Astăzi plouă.Vă dați seama că toate acele lucruri dacă nu au fost duse în casă sunt numai bune de aruncat.
Nu am zăbovit prea mult acolo deoarece se făcea treabă iar prezența noastră îi ținea de la cele ce aveau de făcut.
Deși s-au schimbat multe totuși am senzația că totul este zadarnic și că viața acestor micuți este cumplită iar acțiunea aceasta de a-l ajuta pe tată să rămână cu copii este în defavoarea lor(a copiilor) ei fiind condamnați la mizerie,foame,incultură,lipsă de cele mai elementare reguli de igienă .
Copii care erau acasă aveau o tuse secă,urâtă.Cred că au limbrici poate chiar tenie.I-am dat tatălui soluție pentru paraziți dar sunt convinsă că nu o va folosi.Cazanul pe care l-am dus pentru a încălzi apă cu care să se spele era plin de var,A spus că îl va spăla dar eu nu cred.Tot ce este murdar ei aruncă.
Văzând febra cu care se grăbeau să facă multe lucruri deodată mi-am pus întrebarea:de ce toate acestea nu s-au făcut toată vara căci bani au fost.???
M-a uimit și de data aceasta faptul că acești copii nu se bucură de nimic! Dacă le dai mânâncă cu poftă, dacă nu nu.S-au obinuit să li se dea și acele primite nu au aproape nici o valoare pentru ei .Cel mai important lucru este televizorul.
Am discutat cu fata cea mare și am întrebat-o dacă nu ar vrea să termine măcar 8 clase pentru ca apoi să meargă să învețe o meserie.Mi-a spus că ea nu mai vrea să meargă nci la o școală .Nu este câtuși de puțin sociabilă iar vizitele noatre sau ale altora nu o bucură ba chiar o sperie.
Pentru acești copii mediul în care trăiesc reprezintă o stare normală și nu își doresc nimic.În colectivitate cred că nu sunt agreiați din cauză că sunt murdari și poartă tot felul de paraziți.
Acolo nu poate merge nimeni să le poarte de grijă căci este un mediu nesănătos și nici legea nu perminte angajarea unui asistent maternal care să se ducă la domiciliu asistaților.

Last edited by dorinastoica14; 16.10.2009 at 20:23:15.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.10.2009, 20:44:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sincer, cred ca cea mai buna solutie pentru acesti copii (si sunt sute si sute ca ei in Romania) ar fi fost sa fi fost preluati, pe termen relativ scurt, nu permanent, de un asistent maternal, chiar daca ar fi fost separati. In timpul asta tata poate invata o meserie gen dulgher, sau zidar sau ceva de genul, si fata cea mare, la care de scoala nici nu mai poate fi vorba in mod realist, sa invete croitorie, sau ceva care sa ii poata aduca un ajutor in casa, fiindca parca o vad ca se marita si ea indata-indata, si se mai naste o familie la fel de nenorocita.

Asa ar fi avut ocazia sa vada ce inseamna o familie, ce inseamna munca, ce inseamna sa ai grija de tine si de ceilalti si de casa, cat este de bine sa locuiesti intr-o casa care este maturata frecvent, sa mananci mancare calda, sa ai hainele curate, sa ai trupul curat. Ei saracutii nu au cele mai elementare deprinderi de gospodarire, si asta nu se invata din povesti, ci din viata de zi cu zi. Tata nu stie, nu poate nici el. Si nimeni nu se angajeaza sa stea cu ei cateva luni, un an, pana ce ii pune pe picioare din punctul asta de vedere.
Subscriu parerii tale, Noesis. E necesara o ruptura de ritm. Trebuie sa intervina ceva nou, care sa-i scoata din obisnuit si sa le dea o perspectiva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 21:28:09
Familia fara copii anonim97 Spiritualitatea ortodoxa 9 08.07.2011 23:24:12
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 00:38:42
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55