Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.11.2009, 15:23:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e nimeni din Galati, care locuieste la casas si cumpara lemne, sa dea un raspuns in cunostinta de cauza?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.11.2009, 15:40:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine-nteles ca se stie ca eu sunt din Galati.
Mama mea sta la casa, sau mai bine spus, a stat pana anul trecut, iar aceasta cumpara lemne la un pret destul de mare, abia cand o ajungea zapada din urma, era un depozit in oras, pe strada tecuci colt cu Str. Cristea ( nu mai stiu cum ii spune daca i s-a schimbat denumirea ).
De fapt, a primit si indemnizatie de la stat, prin primarie, pentru lemne de foc, avand o pensie f. mica.
Deci, exista si aceasta posibilitate prin indemnizatie sa capete anumiti metri cubi pentru incalzire, prin primarie, pentru familia respectiva.
Iar, daca familia respectiva locuieste la tara, deja nu mai vorbim de un depozit de lemne din Galati, oras, ci de lemne de la padurea cea mai apropiata, sau vre-un depozit in vre-un sat.
Oricum, lemnele sunt foarte scumpe, a ajuns sa fie mai convenabila incalzirea la bloc.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.11.2009, 16:47:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Astăzi de ziua Sfântului Mucenic Mina...

"Bucurâ-te mângâierea a tot sufletul asuprit și amârât"

Astăzi de ziua Sfântului Mucenic Mina cu ajutorul lui Dumnezeu am ajuns la Târgu-Bujor.
S-au schimbat multe acolo...Geamurile aveau sticlă și erau vopsite,în casă era cald,copii veseli.Mirosea a mâncare fiartă iar Georgiana spăla rufe.
Aflând că are musafiri a venit în fugă și nenea Fănel.Vă voi arăta câteva poze după care voi mai povesti câte ceva.
Attached Images
File Type: jpg DSCF2991.jpg (63,2 KB, 51 views)
File Type: jpg DSCF2983.jpg (65,4 KB, 59 views)
File Type: jpg DSCF2985.jpg (57,7 KB, 55 views)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.11.2009, 17:07:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Bucurâ-te împlinirea datoriilor creștine"
Bucură-te cel ce nu voiești răutățile oamenilor"
Bucură-te că pururea îi îndemin la fapte bune"

Era cam dezordine dar într-o casă unde sunt atâția copii nici nu poate fi ordine.
Discutând cu Georgiana care era mult mai prietenoasă și mai sigură pe ea am înțeles că tatăl lor doarme în camera cu un pat iar băieții pe un pat și fetițele pe celălalt pat în cealaltă cameră.
Deși nu am văzut lemne totuși au spus că se descurcă, în casă era foarte cald și sobele asemenea.Au și acel clește de tăiat crengi care le este de folos.
Mi-au mai spus că i-a mai vizitat cineva și le-au mai adus de-ale gurii.
Am fost plăcut împresionați de faptul că au pus varză la murat și murături,aveau mălai proaspăt măcinat.
Vor spune unii că iar scriu romane.Viața acestor suflete s-a schimbat datorită ajutorului fraților și surorilor de pe forum și în mod deosebit a sorii Lenuța care îi ajută în continuare și pe care copii o iubesc foarte mult.
Sfântul Mucenic Mina să le răsplătească tuturor.
Attached Images
File Type: jpg DSCF2986.jpg (36,3 KB, 55 views)
File Type: jpg DSCF2987.jpg (45,8 KB, 60 views)
File Type: jpg DSCF2988.jpg (36,8 KB, 58 views)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.11.2009, 13:34:46
Cristina87's Avatar
Cristina87 Cristina87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2009
Mesaje: 20
Smile o dumunica frumoasa!

stiu ca nu "ne-am auzit" de mult, intentia mea nu era sa ne certam, dar daca asa s-a inteles imi cer iertare.atat, sa nu mai revenim. tot ce vroiam sa zic e ca ma bucur foarte mult ca activitatea continua, si ca sunteti niste oameni minunati, si ca s-a mai miscat ceva.doamne ajuta si pacea sa ne lumineze sufletele noastre.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.12.2009, 22:33:16
calinbadea calinbadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2009
Mesaje: 5
Implicit ???

Doamne ajuta!
Am urmarit evolutia acestui caz. Am remarcat ca nu mai este nici o veste din noiembrie. Se mai stie ceva despre aceasta familie? Care sint prioritatile acum?
Poate ne mai tineti la curent cu acest caz.
Hristos in mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.12.2009, 21:03:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinbadea Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am urmarit evolutia acestui caz. Am remarcat ca nu mai este nici o veste din noiembrie. Se mai stie ceva despre aceasta familie? Care sint prioritatile acum?
Poate ne mai tineti la curent cu acest caz.
Hristos in mijlocul nostru!
De Sfântul Nicolae îmi propusesem să merg împreună cu cineva acolo.Persoana la care mă refer voia să le ducă o plapumă de lână și alte lucruri.
Deoarece nu avea mașină a vrut să lase lucrurile la mine.Nu mi-am permis să plătesc o mașină așadar nu s-a mai mers acolo.
Ca să fiu foarte sinceră nici nu prea mă mai trage inima să merg.
Acolo sunt câteva familii de romi foarte sărace cu mulți copii,(despre care am și scris) și îmi este milă și de aceștia când ies înaintea celor ce merg acolo și cer.
De câteva zile ninge și viscolește și cred că este foarte greu de ajuns acolo.Cine dorește poate trimite pachete de Crăciun.În afară de haine pe care le cam dau pe foc cred că orice este de folos.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.02.2010, 03:49:59
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

oare cum au trecut peste gerurile cumplite din ianuarie?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.09.2010, 16:02:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De câteva zile mă tot gândesc la copii aceștia.Nu am ajus acolo de aproape un an,spre rușinea mea.
Se mai gândește cineva la ei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 21:28:09
Familia fara copii anonim97 Spiritualitatea ortodoxa 9 08.07.2011 23:24:12
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 00:38:42
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55