Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2011, 02:42:14
un.mare.pacatos un.mare.pacatos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 2
Implicit imi pare rau de ceea ce am ajuns sa fiu

sunt un om de 21 de ani.sunt un mare pacatos.am furat , am inselat , am profitat , am umilit am batut am mintit nu mi-am respectat parintiinu mi-am respectat sora mai mare care e bolnava.m-am mintit ca nu imi respect parintii pentru ca ei nu ma inteleg.am avut o relatie cu o fat de 15 ani care era fecioara , fata mare , si nu am stiut sa o respect si a plecat de langa mine .am iubit-o si tare rau mi-a parut dupa ea .locul meu de munca este de taximetrist si i-am reprosat mamei ca fac taxi pentru ca nu ma mai inteleg cu ea si pentru ca nu ma inteleg nici cu ea nici cu tata .i-am mintit ca nu fumez si atunci cand mi-au gasit tigari in masina le-am spus ca ce daca fumez ca eu le-am cumparat . si multe alte pacate pe care acum nu mi le mai aduc aminte desi voi incerca sa mi le amintesc. in ultima luna imi merge din ce in ce mai prost si sunt sigur ca din cauza asta . eu ma rugam la Dumnezeu doar cand aveam nevoie si intotdeauna ma ajutat dar deja imi e rusine sa mai fac asta . sunt sigur ca in ultima vreme ceea ce mi se intampla e numai din cauza mea si din cauza ca suint un ticalos si un pacatos si regret asta si imi pare rau . incerc sa nu mai pacatuiesc dar si dracu ma ispiteste . vreau un sfat de la cineva.imi pare sincer rau pentru ceea ce am facut .

ce pot sa fac ? parca nu mai pot sa traiesc asa si cateodata parca as vrea sa imi pun capat zilelor cand vad ca nimic nu imi mai merge . Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2011, 03:55:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Simplu,alege un moment de liniste,gandeste-te la toate pacatele,ti le scrii frumos pe o foaie si mergi la o biserica sau manastire sa te spovedesti. Diavolu te va ispiti,iti va "sopti" ca e rusine etc. Dar atunci sa-ti zici: "rusine sa-mi fi fost cand am facut,acum e prea tarziu".

Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2011, 07:12:49
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit "Vindecare prin iertare"

http://www.sfintiiarhangheli.ro

Centrul de formare și consiliere
Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil
Arhiepiscopia Iașilor

"Cum ați găsit curajul să vă abandonați în mâinile lui Dumnezeu?
Domne ajută, Măicuță,
Am și eu o întrebare. Cum ați găsit curajul să vă abandonați în mâinile lui Dumnezeu? Mi-am dat seama că până acum L-am folosit pe Dumnezeu ca medicament însă niciodată ca vindecător. Îi cer să mă mângâie și să-mi aline suferințele și totuși mi-e groază să-L apuc.
Îmi aduc aminte cât de greu m-am lăsat în genunchi la rugăciune anul trecut, cu toate că aveam un bolovan de durere în mine. Azi am realizat că trăim într-o lume așa de nebună că efectiv nu mai ai încotro, nu mai poți să nu crezi, nu mai poți să nu ai nevoie de El. E atât de evidentă moartea, la fiecare pas, și totuși încă mai îndrăznesc să fug de El.
Vă țin legată în sufletul meu pentru că încă nu am găsit curajul să-mi încep călătoria mea cu Domnul. Să mă iertați.
R



"Nu știu să-ți spun cum am făcut asta, pentru că s-a făcut „de la sine” în clipa în care am crezut că mâinile Lui sunt brațe deschise pentru a mă îmbrățișa. A fost o credință fără nici o dovadă! A fost ca o aruncare în gol! Dacă nici El nu era adevărat oricum nu mă mai interesa nimic! Și El este adevărat și Adevărul! În brațele Lui durerea și suferința n-au dispărut, ba, de multe ori, au fost și mai acute, dar au și fost pline de prezența Lui iubitoare, de bucuria plină de sens de „a fi” și de o nouă credință. Credința ca dar! Această credință mi-a mutat privirile de la ce simt sau trăiesc la sensul lor de dincolo de ce este acum și aici.
Cere și tu, Copil drag, această credință și ea te va învăța toate. Calea este rugăciunea vorbire cu Domnul în toată clipa! Citește Evangheliile, mergi la Liturghie, spovedește-te și împărtășește-te și El va lucra dărâmând meterezele fricii din inima ta.
Cu dragoste și încredere,
Maica Siluana"

Iti recomand sa faci seminarul "Vindecare prin iertare", te va ajuta sa te cunosti si sa te poti ierta pe tine si pe ceilalti.Maica Siluana iti raspunde tuturor intrebarilor tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2011, 07:24:00
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit l

http://www.harrdelos.com/2010/05/la-...zeu-maica.html

"Schimbarea a intervenit în viața mea în momentul în care n-am mai putut trăi fără sens. Nu puteam nici să trăiesc și nici să mor, adică să mă sinucid fără sens. Atunci, am acceptat existența lui Dumnezeu și I-am cerut să dea sens vieții mele. Restul făceam rost și fără El! Și când mi-a dat sensul vieții am intrat în Bucuria Lui și în Dragostea Lui și ele, Bucuria și Dragostea, m-au trimis să slujesc durea celor care încă se întreabă ce sens are viața, ce sens are suferința?
Iată-mă, așadar, cu voi, lângă voi, dar mai ales cu Domnul, Care este cu voi și de la care învăț mereu cu uimire și recunoștință, cât de mare este mila Lui, cât de mult ne respectă libertatea și câți oameni minunați se ascund în cotloanele întunecate ale acestei lumi chinuită de o civilizație a morții.
Eu vă iubesc și doresc să fiu lângă voi în căderile voastre, ca să transformați această cădere în loc de întâlnire cu Dumnezeu și să nu deveniți pesimiști, ci optimiști. Cu El veți învăța să nu vă mai puneți încredere nici în voi și nici în oameni, ci în Dumnezeu, Care este cu noi și vrea să fie în noi, în fiecare dintre noi. Atunci veți descoperi misterul vieții care este Bucuria de a fi. Doar că, acum, avem nevoie să intrăm pe calea cea strâmtă a Poruncilor Lui și să învățăm să ne purtăm crucea prin care urcăm în Împărăția Bucuriei!”

Maica Siluana
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2011, 07:35:30
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit "Treziți-vă, cei ce dormiți și nu fiți morți.."

"Acum omul a făcut primul pas din porunca: „Treziți-vă, cei ce dormiți și nu fiți morți și Hristos vă va lumina pe voi!”. Durerea pe care o simți e semnul vieții. Nu mai ești moartă și, așa, ai devenit capabilă să primești lumina dătătoare de viață a Domnului Căruia te rogi deja în lumina Lui.
De unde furia din tine? Din chiar ființa ta, din creierul tău. Avem în noi un creier, comun cu cel al animalelor care administrează agresivitatea sau iuțimea, cum o numesc Părinții. Ea e puterea sufletului prin care animalele își apără teritoriul, își procură hrana și își apără puii (aici ne depășesc, nu?) fără să facă din acestea valori morale, fără să le considere bune sau rele pentru că nu au creierul care poate face asta. Noi îl avem și, iată, cu el ți-ai dorit și îți dorești să „fii o mamă perfectă”. Numai că prin cădere și viețuirea în robia patimilor, dintre care iubirea de sine e ca o mamă iubitoare a lor, toate puterile sufletului, inclusiv cea a agresivității și cea a dorinței de a fi bun, s-au rupt între ele, s-au dezbinat și pot lucra una împotriva celeilalte sfâșiindu-ne sufletul.
Ce să faci?
Să continui ce ai început.
Să-ți vindeci sufletul „conectându-l” la puterea lui Dumnezeu prin Sfintele Taine și lucrând cu această putere pentru lucrarea poruncilor Lui. Lucrarea poruncilor este singura cale de vindecare a sufletului de patimile care ne sfâșie sufletul. Și, cum bine arați în mesaj, primele și cele mai urgente de lucrat porunci sunt amintirea de Dumnezeu ca fiind Singurul Care poate în chiar momentele simțirii și trăirii propriei neputințe și iertarea celor de la care am învățat viețuirea pătimașă, centrată pe plăcere și confort.
Rugăciunea te va învăța mai departe, pas cu pas ce să mai faci. Dar să fii onestă cu tine și consecventă cu lucrările începute (de exemplu „Seminarul iertării” sau „Ieșirea din labirintul codependenței”. Ca să biruiești un fel de a fi ai nevoie să lucrezi cu perseverență alt fel de a fi pentru ca acesta să se întrupeze, să se înscrie în memoria creierului tău la toate nivelele. Altfel, vei uita degrabă ultimele impresii schițate în sinapse și vor intra în funcție cele „betonate” ...
Și nu uita, om drag, nimeni nu devine bun stând în fotoliu sau ușurându-și tensiunile sufletești prin cine știe ce căi de relaxare sau descărcare.
Curaj!
Ia-ți crucea ta și urmează Domnului și fiecare pas îți va fi răsplătit cu bucurie și pace și nădejde.


Cu dragoste și rugăciune,
Maica Siluana
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2011, 08:33:36
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

"...când ajungi să vezi cât ești de neputincios, cât ești de structurat pentru neputință, zici: „Vino Doamne!”. Aici trebuie să ajungem, să conștientizăm cât suntem de neputincioși, atunci nu te învață nimeni cum să te rogi, pur și simplu ajungi acasă și te rogi“.

Pentru om, pentru omul căzut, întâlnirea cu Dumnezeu se realizează în anumite condiții, după ce omul parcurge un anumit drum. Un drum de loc ușor, deoarece este un drum prin propriile sale neputințe, prin iadul sufletului său. Este o coborâre în iadul său. La capătul lui așteaptă însă Hristos, învierea și înălțarea.
Talanții mei sunt toate aceste defecte, toată această moștenire, această drojdie a paharului vieții care a ajuns la mine; paharul drojdiei păcatelor, a păcatului dinăuntru dobândit ca neputință a firii de la părinți, și păcatul provenit din afară prin învățarea deprinderilor păcătoase. Drojdia aceasta trebuie dată lui Dumnezeu să o transforme în vin curat. Presiunea aceasta, și dinăuntru, și din afară, a făcut ca sângele meu, ca viața mea să fie încărcată de mizerie și în clipa în care zic „Doamne eu nu pot să fac nimic", trăirea acestei convingeri este rugăciunea, începutul rugăciunii. Aceasta este coborârea în iadul din mine, conștientizarea totalei neputințe și a suferinței pe care ne-o produce iluzia că aș putea să fac ceva fără Dumnezeu. Sau să fac ceva eu, de genul „Doamne, stai așa că mai întâi mă las de fumat și apoi vin la biserică". Aici este iluzia egoului, în care ne duce egoul, care nu se îndură să renunțe la plăcerile acelea cu care înlocuiește setea mea de bucurie.

Pr. S.V.: Maică Siluana, ați spus să coborâm cu mintea în iadul nostru, dar ce facem după ce ajungem să ne recunoaștem și să ne vedem iadul nostru, ce este de făcut mai departe?

M.S.: Nu mai trebuie să facem nimic... deci toată „facerea" noastră este să pătrundem acolo, că mai departe face Dumnezeu. El acolo ne așteaptă. Și uitați-vă la oameni când spun sau uitați-vă la noi când spunem, când vedem la un moment dat ceva uluitor sau a apărut ceva straniu în fața noastră și rămânem muți în fața acestei vederi și zicem: „Doamne". Deci această muțenie în fața unei realități scandaloase sau minunate este începutul rugăciunii. Nu trebuie să fac nimic după ce am ajuns în iad, pentru că aceasta ar însemna că încă mai trăiesc cu iluzia că eu aș putea să ies de acolo doar cu puterile mele, că îi dau eu ceva dracului să-mi deschidă poarta. Nu există așa ceva, din iadul meu nu mă poate scoate decât Hristos."
Maica Siluana
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2011, 13:16:36
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Wink Bună, dragă, un.mare.păcătos!

Citat:
În prealabil postat de un.mare.pacatos Vezi mesajul
ce pot sa fac ? parca nu mai pot sa traiesc asa si cateodata parca as vrea sa imi pun capat zilelor cand vad ca nimic nu imi mai merge . Doamne ajuta
În niciun caz să nu-ți pui capăt zilelor, că atunci nu mai ai nicio șansă de mântuire! Dacă vrei să ieși din starea de păcătoșenie sinuciderea e cea mai proastă alegere, trebuie să te lupți cu păcatele. Angajează-te în această luptă și atunci Dumnezeu va lupta alături de tine. Nu deznădăjdui, că și acesta este păcat. Au fost și sfinți care inainte erau mai păcătoși ca tine.

POCĂINȚA e lucrul cel mai important pentru un păcătos, iar tu o ai, deci jumate din luptă e câștigată.

Dumnezeu să te ajute!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2011, 13:17:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.mare.pacatos Vezi mesajul
sunt un om de 21 de ani.sunt un mare pacatos.am furat , am inselat , am profitat , am umilit am batut am mintit nu mi-am respectat parintiinu mi-am respectat sora mai mare care e bolnava.m-am mintit ca nu imi respect parintii pentru ca ei nu ma inteleg.am avut o relatie cu o fat de 15 ani care era fecioara , fata mare , si nu am stiut sa o respect si a plecat de langa mine .am iubit-o si tare rau mi-a parut dupa ea .locul meu de munca este de taximetrist si i-am reprosat mamei ca fac taxi pentru ca nu ma mai inteleg cu ea si pentru ca nu ma inteleg nici cu ea nici cu tata .i-am mintit ca nu fumez si atunci cand mi-au gasit tigari in masina le-am spus ca ce daca fumez ca eu le-am cumparat . si multe alte pacate pe care acum nu mi le mai aduc aminte desi voi incerca sa mi le amintesc. in ultima luna imi merge din ce in ce mai prost si sunt sigur ca din cauza asta . eu ma rugam la Dumnezeu doar cand aveam nevoie si intotdeauna ma ajutat dar deja imi e rusine sa mai fac asta . sunt sigur ca in ultima vreme ceea ce mi se intampla e numai din cauza mea si din cauza ca suint un ticalos si un pacatos si regret asta si imi pare rau . incerc sa nu mai pacatuiesc dar si dracu ma ispiteste . vreau un sfat de la cineva.imi pare sincer rau pentru ceea ce am facut .

ce pot sa fac ? parca nu mai pot sa traiesc asa si cateodata parca as vrea sa imi pun capat zilelor cand vad ca nimic nu imi mai merge . Doamne ajuta
Nu te da victimă că victimă e doar Domnul, și din pricina banilor nu merită să mori... caută mai degrabă adevărata și buna murire... adică să nu te mai crezi o victimă vrednică care se droghează cu frica... ea a plecat că ești urât și a găsit pe altul... se întâmplă...

Păcatele tale sunt niște copilării... și nu mă provoca să-ți dau eu lecții de ce înseamnă să păcătuiești, că eu iată, vin din iad.

Nu te mai căini pentru bani dând vina pe alții ca să te sinucizi copleșit de nevoile materiale, materialiste, lux și sex în plex... că poți fi convins că toți cei din jur sunt vinovați, așa că nu trebuie să-i cinstești pe ei ci pe Dumnezeul lor și al tău, și crezi că în iad e mai bine? Îți spun eu că nu, ci e mai rău, așa că nu te mai lăsa păcălit cu măririle din gLume, iar iubirea nu o mai trăda, iubirea curată, căci doar lașii se lasă ca să le sinucidă cineva Credința.

Mare lucru că ai greșit... trist e că vrei să greșești pentru asta și mai tare.

Last edited by vsovivi; 24.02.2011 at 13:24:13.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2011, 14:15:20
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Primul pas l-ai facut si chiar mai mult de atat. Asa cum spunea camy, parerea de rau, pocainta te pune pe drumul cel bun. Insa nu deznadajdui. Tu trebuie sa iti doresti din toata inima sa nu mai faci ce-ai facut si Dumnezeu va fi langa tine. Trebuie sa iti doresti o viata noua si pentru asta trebuie sa lupti. Uite, pe mine m-a ajutat mult forumul...am intalnit un loc in care, tineri de o varsta cu mine incearca sa duca o viata placuta lui Dumnezeu, se lupta cu pacatul si vor sa ajunga la cunostinta lui Dumnezeu...m-a intarit si pe mine. Incearca sa te apropii de biserica. Du-te la slujbe, incepe cu vecernia de exemplu, slujba de seara, poate la inceput o sa-ti fie greu, te plictsesti, nu intelegi, iti sta mintea in alta parte...e normal la inceput. Nu te descuraja, lupta. O sa ajungi sa iti placa asa mult...inchide ochii si asculta cu luare aminte rugaciunile si cantarile din biserica (du-te undeva aproape sa auzi) sa vezi cum ti se potrivesc si tie :"Doamne curata pacatul meu ca mult este". Apoi o sa vrei sa mergi la Liturghie, sa te spovedesti, sa te impartasesti si sa petreci cat mai mult timp in biserica. Acolo te cureti si de ganduri si apoi si de fapte. Dar sa stii ca nu se intampla peste noapte. Nu esti singurul care a trecut sau trece prin asa ceva. Si lucrurile nu se intampla magic. "Rabdare, rabdare, rabdare". Lasa din obiceiurile care le aveai si n-o sa-ti vina sa crezi cum te transforma totul: rugaciunea, slujbele bisericii, spovedania.

Atata timp cat Dumnezeu ne tine in viata inseamna ca asteapta ceva de la noi, ca avem niste lucruri de facut. Daca Dumnezeu nu se scarbeste de noi dupa toate uraciunile pe care le facem si asteapta sa ne schimbam de ce sa fim noi cei care hotaram ce trebuie sa facem cu viata noastra?
Mai scrie-ne despre tine.
Doamne ajuta!

Last edited by marina31; 24.02.2011 at 14:21:33.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2011, 17:50:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu".

Daca pocainta ta este reala si nu doar iti pare rau ca lucrurile merg rau, cauta un preot bun, spune ce ai pe suflet si nu te mai intoarce la caile cele vechi ci cauta sa afli si sa implinesti voia lui Dumnezeu, caci apoi "toate celelalte le vei primi pe deasupra".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este oare de ajuns? AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 1 19.09.2011 20:02:58
Vi se pare normal? Liviu33 Generalitati 21 01.06.2011 15:59:22
Melodie - cum vi se pare? Nicador Generalitati 7 06.05.2011 20:31:46
Am ajuns milog!!! talita Umanitare 1 24.08.2010 20:07:04
Intelegerea a ceea ce ni se intampla cod_gabriel Intamplari adevarate 20 05.12.2008 08:18:42