Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 25.02.2007, 21:31:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Este la moda sa convietuiesti cu pers. respectiva inainte de casatorie cu ceva ani pt a vedea "daca te potrivesti". E posibil sa fie nevoie de mai multe incercari.

Stim ca relatiile sexuale inainte de casatorie sunt pacat, dar nu esti inteles cand afirmi asta. La acest subiect, unii te considera ciudat, altii te apreciaza, te stimeaza ... dar in final se orienteaza spre alte "orizonturi" mai accesibile... si ramai singur. Si uite asa trece timpul...
Ce parere aveti? ce-i de facut?
trebuie sa te lasi in providenta lui DUMNEZEU ,ADICA sa faci tot ce trebuie sa faca un crestin -post ,rugaciune,si EL iti va oferi solutia la timpul considerat de EL oportun. Sa nu uitam ce scrie in BIBLIE:;fie tie dupa credinta ta",adica DUMNEZEU NE VA DA LA FIECARE CE NE DORIM DUPA CREDINTA NOASTRA A FIECARUIA.Recomand in legatura cu acest subiect a citi PRAVILA ALBA autor marele duhovnic ARSENIE BOCA ,cel care s-a ocupat tocmai de aceste probleme a urmarilor acestui pacat -CONCUBINAJUL sau numit in BIBLIE -DESFRINARE ,cel mai mare pacat PT CA INTINEAZA SI SUFLETUL SI TRUPUL CARE ESTE TEMPLUL DUHULUI SFINT.URMARILE SINT SPECIFICATE IN ACEASTA CARTE MICA -PRAVILA ALBA SI MAI PE LARG ,daca aveti rabdare sa cititi in minunata carte CARAREA IMPARATIEI de acelasi autor.ACOLO lucrurile astea sint foarte clar explicate.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 25.02.2007, 21:43:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
scuzati repetitia... sunt obosit, n-am dormit de 2 nopti calumea.
din cauza calului?...:p
Reply With Quote
  #133  
Vechi 26.02.2007, 12:23:23
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Bun, cred ca e destul de clar in acest moment cum sta treaba
Biserica dezaproba ideea concubinajului
biserica nu este dumnezeu.
si crezi ca Dumnezeu aproba ideea de a trai in concubinaj????
Reply With Quote
  #134  
Vechi 26.02.2007, 13:31:51
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
nu e vorba de pacatul stramosesc, ci de "pacatul zamislirii din placere"
Poate e vorba de amandoua?

Sf. Grigorie Palama, "Omilie la Bunavestire":

Deci Dumnezeu trimite pe arhanghel la Fecioara, facând-o mama doar printr-un cuvânt, desi ea ramânea fecioara. Caci, daca ar fi ramas însarcinata prin samânta omeneasca, nu ar fi fost [Cel nascut din ea] om nou, nici fara de pacat, nici Mântuitor al pacatelor. Fiindca miscarea spre nastere a trupului, fiind nesupusa mintii asezate de Dumnezeu în noi spre a ne calauzi, nu este întru totul fara de pacat. Din pricina aceasta si David a spus: “Ca iata, întru faradelegi m-am zamislit si în pacate m-a nascut maica mea” [Psalmi 50, 7].

Daca ar fi fost din samânta [omeneasca] îngreunarea data de Dumnezeu, nu ar fi fost [zamislit] om nou, nici începator al vietii celei noi si câtusi de putin supuse vremuirii. Caci fiind madular si parte veche si mostenitor al acelui pacat [al lui Adam], nu ar fi putut sa poarte în Sine plinatatea Dumnezeirii celei fara de prihana si nu ar fi putut sa faca din trupul Sau izvor de sfintenie neîmputinata, astfel încât sa spele prin covârsirea puterii Sale întinarea acelor stramosi si sa fie îndeajuns celor dupa aceea nascuti, spre sfintirea tuturor. De aceea nu a venit înger, nici om, ci Însusi Domnul S-a pogorât si ne-a mântuit pe noi, întrupându-Se si fiind cuprins în mitra Fecioarei, si ramânând neschimbat Dumnezeu.

Reply With Quote
  #135  
Vechi 26.02.2007, 14:07:45
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
nu e vorba de pacatul stramosesc, ci de "pacatul zamislirii din placere"
Ceva in engleza... Fr. Thomas Hopko - "The Orthodox Faith"

"Sin spread to all men because all men sinned" (Romans 5:12); and in sinning man brought death to the children who partake of his mortal nature and life. In a sin-bound world, no person escapes, even those who are personally guiltless and innocent, for all are caught up in the sins of the world.
Behold, I was brought forth in iniquity, and in sin did my mother conceive me. (Psalm 51:5)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 26.02.2007, 19:01:46
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Este la moda sa convietuiesti cu pers. respectiva inainte de casatorie cu ceva ani pt a vedea "daca te potrivesti". E posibil sa fie nevoie de mai multe incercari.

Stim ca relatiile sexuale inainte de casatorie sunt pacat, dar nu esti inteles cand afirmi asta. La acest subiect, unii te considera ciudat, altii te apreciaza, te stimeaza ... dar in final se orienteaza spre alte "orizonturi" mai accesibile... si ramai singur. Si uite asa trece timpul...
Ce parere aveti? ce-i de facut?
O intrebare.
Daca inainte de casatorie fiecare cu fiecare s-ar incerca sa fvada daca se potriveste ce s-ar intimpla oare? Nu cred ca putem considera OMUL ca pe o haina, pe care o probezi sa vezi daca se potriveste sau nu. Si daca in sfirsit gasesti pe cel/cea potrivita nu ai senzatia ca ai primit ceva "second-hand"?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 26.02.2007, 19:08:02
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

Dupa parerea dvs. ce este dragostea?
Daca totul se rezuma la sex atunci cred ca nu se mai numeste dragoste.
Oare cum ar suna cind cineva s-ar duce la altcineva si i-ar spune:
- Iubita mea, vrei sa ne intilnim o noapte sa vadam daca ne potrivim?
- Si daca nu ne potrivim?
- Nu-i nimic. Mai incercam.

sau:

Am venit sa cer mina fiicei dvs. pentru o noapte sa vedem daca ne potrivim. Daca da atunci facem nunta iar daca nu v-o aduc inapoi.

Cam pare degradant.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 26.02.2007, 19:28:11
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de assiris
... si ramai singur. Si uite asa trece timpul...
Ce parere aveti? ce-i de facut?
O intrebare.
Daca inainte de casatorie fiecare cu fiecare s-ar incerca sa fvada daca se potriveste ce s-ar intimpla oare? Nu cred ca putem considera OMUL ca pe o haina, pe care o probezi sa vezi daca se potriveste sau nu. Si daca in sfirsit gasesti pe cel/cea potrivita nu ai senzatia ca ai primit ceva "second-hand"?[/quote]

Eu cred ca asta este una dintre cele mai mari probleme cu care au de a face femeile dar si barbatii in ziua de azi. In ultima vreme acest fenomen a devenit coplesitor si duce la mari suferinte personale. A devenit aproape imposibil sa gasesti un barbat sau o femeie care sa te accepte fara sa te "probeze". Suntem inconjurati de femei si barbati singuri care din cind in cind probeaza pe cite cineva, dar, in general fara succes.
Parerea mea este ca daca tii mortis sa te casatoresti trebuie sa actionezi rapid si mai tirziu vezi tu ce mai faci. Viata a devenit foarte complicata...daca vrei sa intemeiezi o familie si sa ai copii. Nu PREA MAI exista reguli generale... ca sa poti raspunde la ce-i de facut?...

In VT, fetele lui Lot in Sodoma erau nemaritate nu cunoscusera barbat, te-ai gindit oare de ce? ..deoarece, din PACATE, regulile lasate de Dumnezeu nu mai erau...

Totul este voia lui Dumnezeu, poate prin asta El vrea sa ne deschida ochii sa vedem ce se intimpla cu adevarat in jurul nostru.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 26.02.2007, 19:48:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
A devenit aproape imposibil sa gasesti un barbat sau o femeie care sa te accepte fara sa te "probeze". Suntem inconjurati de femei si barbati singuri care din cind in cind probeaza pe cite cineva, dar, in general fara succes.
Parerea mea este ca daca tii mortis sa te casatoresti trebuie sa actionezi rapid si mai tirziu vezi tu ce mai faci.
Foarte bine pusa problema, Assiris. Omul nu e o haina de proba, tocmai fiindca el insusi e imbracat in haina Duhului Sfant. Si ca sa devina haina de proba trebuie sa indeparteze haina Duhului.

Cozia, nu sunt de acord cu tine. De unde stii tu cum se probeaza oamenii unii pe altii? De ce credem mereu cand vedem doi tineri ca sigur ascund o relatie murdara? De ce nu mai vedem frumos? Chiar ni s-a incetosat atat de mult vederea? Eu cunosc multe cazuri de prietenii care nu au condus la casatorie, dar nici la desfrau.
Iar nu sunt de acord cu rapiditatea luarii deciziei. E o decizie pentru vesnicie, eu una vad casatoria una si pentru totdeauna. Asa ca decizia o iau in timp, dupa post, rugaciune, cunoastere a celuilalt.

O sa spun ceva din intimitatea mea: am avut un prieten timp de 4 ani, un teolog care nadajduieste sa devina preot dupa ce-si termina studiile prelungite prin strainataturi; acest om este in stare de feciorie si a mai avut doua prietena inaintea mea. Deci se poate. Intr-adevar, desi e un om extraordinar, cu care comunicam spiritual perfect, nu simteam o iubire de viitor sot, asa ca ne-am despartit ca doi frati care tin enorm unul la altul. Si are peste 30 de ani si e curat. Intelegi, Cozia? Se poate! Si mai cunosc alte persoane in astfel de situatii. Deci nu e unicat. Sa incercam sa vedem ceea ce e frumos in om si sa credem ca exista sfinti printre noi!

Elena

Reply With Quote
  #140  
Vechi 27.02.2007, 13:41:42
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Da, Mirela, asta sustineam si eu (si tot de la Parintele Cleopa), dar "m-a certat" cineva pe aici...
Iulia, ieri am cautat in Biblia tradusa de IPS Bartolomeu. Acolo explicatia acestui verset din Psalmul 50 are de-a face cu pacatul stramosesc (se da si o referinta la cartea lui Iov care sa confirme acest lucru).

Apoi, mi-a cazut in mana Talcuirea Psalmilor a Fericitului Teodorit al Kirului (sau Cirului, cum apare in unele editii), aparuta la Manastirea Petru Voda in 2003. Acolo, fara echivoc, vorbeste despre pacatul starmosesc si are chiar o avertizare spre a nu denigra nunta si zamislirea!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59