Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2010, 09:56:37
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Asta numesti tu intrebare simpla ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2010, 10:24:21
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nomansland Vezi mesajul
Dumnezeu a creat Omul sau Omul l-a creat pe Dumnezeu ? Cu siguranta, El stie ca mai devreme sau mai tarziu trebuia sa-mi pun intrebarea asta , asta daca exista un "El".
Tin sa mentionez ca nu sunt ateu, ateu ...e un termen stupid in opinia mea.
Vreau sa descopar Religia, daca exista o fiinta suprema vreau sa ma conving, cercetez si cred.
Daca exista un Dumnezeu, ca un posesor de creier ce sunt, ma simt obligat fata de El sa cercetez, sa nu ma las pacalit, sa pun la indoiala orice pana la proba contrarie, asa am fost creat sa supravietuiesc, cercetarea, logica si prudenta cred ca sunt un dar de la Dumnezeu si as fi total nerecunoscator daca nu as pune in aplicare ceea ce el mi-a oferit, daca nu, ar insemna sa ma las pacalit precum Adam si Eva in gradina respectiva :) . Exista un destin, un plan ...o "cale" pentru toti si sincer, n-as vrea sa gresesc alegandu-mi orbeste o chestie in care sa cred doar pentru ca asa am fost dresat de mic, practic obligat, nu cu forta fizica, ci psihica .... exista niste explicatii logice care ma pot convinge sa aleg sa-mi practic Religia de crestin-ortodox ce sunt ? De la Adam si Eva, am evoluat ...nu ne mai lasam pacaliti atat de usor , logica ... e un dar de la Dumnezeu , o arma cu care sa ne aparam ...tot ceea ce sfideaza logica , are miros de mar putred si miroase a pacaleala de Sarpe :)... Ganditi-va ca omul evoleaza zi de zi, o sa fie din ce in ce mai greu sa le oferiti argumente pentru care sa duc mai departe aceasta traditie ...
Eu sunt inca la scoala si chiar mi-ar placea sa-mi pot practica Religia, dar nu orbeste ... deocamdata nimic nu m-a convins ... Stiu ca asta e rolul unui preot , sa te-aduca pe calea cea dreapta :) ...va rog sa ma lamuriti , dar logic ...la fel cum am mentionat mai sus , logica e un scut, un dar de la Dumnezeu pentru mine cu care pot testa si diferentia pacaleala de adevar ...
mda, ,,traiasca” logica - toate argumentele din lume nu or sa te ajute daca o sa ti folosesti logica precum un scut si o sa te gandesti tot timpul cat de ridicol ai parea (fata de tine sau fata de ceilalti) daca ai incepe sa Crezi cu adevarat!
Pe Dumnezeu nu-l poti descoperi prin logica, cauta-l cu sufletul, lasa deoparte ideile gen cutare lucru e prea.. ”nu stiu cum,, ca sa fie adevarat - astea-s prejudecati, mandrie inutila; ai rabdare, roaga-te cu cuvintele tale, simplu, sa-Ti ajute pe calea asta. Rugaciunea sincera, simpla si staruitoare nu ramane fara raspuns si o sa simti aceasta in inima ta.
__________________
A descrie frumusetea omului înseamna a cânta cel mai frumos imn gloriei lui Dumnezeu. În om este cuprinsa minunea : în gândire, atâta inteligenta; în inima, atâta iubire; în viata, atâta vointa. ( Pr. Agatanghel Gutu)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2010, 10:37:54
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Eu am cautat acest dumnezeu si inca il mai caut, dar zi di zi speranta imi scade.
Sper sa reusesti sa-l gasesti tu

(Cred ca logica nu o sa-ti trebuiasca, daca ar exista prove stiintifice de alea care le vrei tu, nu crezi ca acum toata lumea ar crede in Dumnezeu? Crestini vor sa cunosti Dumnezeul lor cu inima si sufletul, deci ai trebui sa stii ca este ilogic si ireal.)
Nu ILOGIC și IREAL, ALOGIC! Adevărurile credinței nu se opun logicii, sunt în afara logicii umane. Adevărurile credinței au o rațiune a Cuvântului (logos, din limba greacă, se poate traduce și prin cuvânt și prin logică), Cuvântul care este Iisus Hristos.
Credința are ca obiect o existență, deci, dincolo de logică și realitate, nu ilogică și ireală, este o existență (realitate) transcendentă ființial și obiectual realității empirice, imediate.
Un exemplu: Ideea de infinit vine în totală contradicție cu mintea noastră (creierul nostru), care este, totuși, finit. Este ilogic sau alogic? Putem gândi infintul? Nu îl acceptăm aidoma unui fapt de credință? (Și totuși conceptul de infinit este folosit în știință ca ceva firesc.)

În știință, sunt mult mai multe actele de credință, decât cele de știință. Adică, mult mai mult se spune: "cred că", "este posibil că", "probabil că", "să presupunem că", "s-ar putea" etc. Șiința contemporană nu prea operează cu certitudini.

Creștinii, din start, spun: cred în Dumnezeu. Și unii vor dovezi experimentabile?!

Unii oameni de știință și adepții lor spun: cred că omul este rezultatul evoluției. Și ne dau vreo dovadă? Aș vrea să o văd și eu (de câteva decenii caut și eu "dovezile" astea prin cărțile "oamenilor de știință", acum am și internetul, e totuși bine)! Sau sunt numai supoziții, teorii (mai mult sau mai puțin argumentate) pe care trebuie să le accepți de-a gata, doar fiindcă trăim într-un secol desacralizat?

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 19.07.2010 at 10:47:59.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2010, 13:51:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu a creat omul! Omul poate crea ceva?! Ai sa spui, da! Dar tot ce creeaza omul este cu ajutorul lui Dumnezeu; de la Dumnezeu e mintea, puterea, materialul folosit in creatie! Este omul mai mare ca Dumnezeu? Nicidecum! Stiinta nu il face mai intelept pe om, daca Dumnezeu nu ar dori lucrul acesta! Poate omul creea viata, o faptura?! Nu poate, deci cum se poate naste intrebarea daca omul L-a creat pe Dumnezeu?!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.07.2010, 15:24:05
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nomansland Vezi mesajul
Dumnezeu a creat Omul sau Omul l-a creat pe Dumnezeu ? Cu siguranta, El stie ca mai devreme sau mai tarziu trebuia sa-mi pun intrebarea asta , asta daca exista un "El".
Tin sa mentionez ca nu sunt ateu, ateu ...e un termen stupid in opinia mea.
Vreau sa descopar Religia, daca exista o fiinta suprema vreau sa ma conving, cercetez si cred.
Daca exista un Dumnezeu, ca un posesor de creier ce sunt, ma simt obligat fata de El sa cercetez, sa nu ma las pacalit, sa pun la indoiala orice pana la proba contrarie, asa am fost creat sa supravietuiesc, cercetarea, logica si prudenta cred ca sunt un dar de la Dumnezeu si as fi total nerecunoscator daca nu as pune in aplicare ceea ce el mi-a oferit, daca nu, ar insemna sa ma las pacalit precum Adam si Eva in gradina respectiva :) . Exista un destin, un plan ...o "cale" pentru toti si sincer, n-as vrea sa gresesc alegandu-mi orbeste o chestie in care sa cred doar pentru ca asa am fost dresat de mic, practic obligat, nu cu forta fizica, ci psihica .... exista niste explicatii logice care ma pot convinge sa aleg sa-mi practic Religia de crestin-ortodox ce sunt ? De la Adam si Eva, am evoluat ...nu ne mai lasam pacaliti atat de usor , logica ... e un dar de la Dumnezeu , o arma cu care sa ne aparam ...tot ceea ce sfideaza logica , are miros de mar putred si miroase a pacaleala de Sarpe :)... Ganditi-va ca omul evoleaza zi de zi, o sa fie din ce in ce mai greu sa le oferiti argumente pentru care sa duc mai departe aceasta traditie ...
Eu sunt inca la scoala si chiar mi-ar placea sa-mi pot practica Religia, dar nu orbeste ... deocamdata nimic nu m-a convins ... Stiu ca asta e rolul unui preot , sa te-aduca pe calea cea dreapta :) ...va rog sa ma lamuriti , dar logic ...la fel cum am mentionat mai sus , logica e un scut, un dar de la Dumnezeu pentru mine cu care pot testa si diferentia pacaleala de adevar ...

Dumnezeu este iubire ! Ai fost vreodata indragostit? Cata logica este in sentimentul acela?
Poti sa explici exact de ce simti ce simti? Nu cred.Daca iti place sa crezi ca tot ceea ce simtim sunt o serie de reactii chimice si atat...
Ai pierde foarte mult in viata daca te inchizi in spatele logicii, incearca sa iti deschizi sufletul, sa te uiti in jurul tau, totul vorbeste despre Dumnezeu ! Lumea aceasta intreaga e marturia ca Dumnezeu exista.Intreaga simetrie a naturii, felul cum totul "functioneaza",chiar poti sa crezi sincer ca e un "accident"? Ca toata frumusetea muntilor, marilor,toate animalele au aparut dintr-o serie de "coincidente"? Daca ai indoieli asupra acestor teorii, gandeste-te ca cineva trebuie ca le-a facut,le-a facut cu multa atentie,si dragoste,si totul functioneaza perfect si logic.Gandeste-te tu,singur,lasa la o parte toata propaganda auzita la TV,si cam prezenta in toate filmele la care ne uitam...
__________________
"Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O simpla intrebare... Sebastian.Seby Intrebari utilizatori 3 20.02.2011 22:31:50
O simpla intrebare formata din mai multe St Ocea Generalitati 104 02.01.2011 16:17:34
O simpla intrebare Alexandr_Bazil Generalitati 12 09.03.2007 10:26:59
O intrebare simpla catre administrator SCORPIUS Generalitati 5 06.12.2006 15:11:04