Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.07.2015, 12:36:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Alin B., Biserica cinstește un "fericit", nu un sfânt, și asta nu întâmplător.

Ești deosebit de mândru și de arogant, dar Dumnezeu, te va smeri minunat, în curând, iar până atunci Dumnezeu pe cei prea plini de ei înșiși, îi lasă în nebuniile minții lor, spune Scriptura, astfel și eu, cinstesc cuvintele Domnului și la fel fac și eu, așa-i porunca.

Îmi cer iertare dacă te-am supărat atât de tare, încât să consideri un creștin ca fiind fanatic și să nu merite să vizionezi un filmuleț, tocmai fiindcă e postat de mine... Te compătimesc, mi-e milă de tine, te-aș ajuta sincer, dar n-am cum, fiindcă nu accepți ajutorul, prin urmare, te rog mult să mă ierți...

În rest, pe acest topic, eu o să te ignor, asta ca să nu-ți fac raport la administrația site-ului. Sincer, nu am ce să fac altceva pentru tine, nu am ce să-ți dăruiesc altceva. Iartă-mă, că văd că mult te-am tulburat. Dar nici curățirea nu se ia fără tulburare și greutăți.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2015 at 12:40:07.
  #42  
Vechi 30.07.2015, 13:21:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Alin B., Biserica cinstește un "fericit", nu un sfânt, și asta nu întâmplător.
Dar nu un eretic. Si dupa tine este eretic. Ceea ce inseamna ca esti pe langa Biserica.

E atat de greu pentru tine sa procesezi informatia asta simpla?

Atunci nu stiu de ce te mai arunci la altele complicate.

Citat:
Ești deosebit de mândru și de arogant, dar Dumnezeu, te va smeri minunat, în curând, iar până atunci Dumnezeu pe cei prea plini de ei înșiși, îi lasă în nebuniile minții lor, spune Scriptura, astfel și eu, cinstesc cuvintele Domnului și la fel fac și eu, așa-i porunca.
Si asta o spune unul dosebit de smerit, nu-i asa?
Care stie planurile lui Dumnezeu cu fiecare.
Mai ales cu cei care se pun in calea Alesilor Sai.

Eu spun ca ai nevoie de ajutor. Mult ajutor, si cred ca nimeni din jur nu prea poate sa ti-l ofere.

Citat:
Îmi cer iertare dacă te-am supărat atât de tare, încât să consideri un creștin ca fiind fanatic și să nu merite să vizionezi un filmuleț, tocmai fiindcă e postat de mine... Te compătimesc, mi-e milă de tine, te-aș ajuta sincer, dar n-am cum, fiindcă nu accepți ajutorul, prin urmare, te rog mult să mă ierți..
Altii te-au clasificat ca si fanatic, dupa parerea me, nu esti fanatic, ai alte probleme care intr-o anumita masura te absolva intr-o anumita masura si de responsabilite.

Tu nu te poti ajuta pe tine, cum crezi ca ai putea ajuta pe altii?

Crestinul are momentan alte probleme, nu cele care te framanta compulsiv-obsesiv pe tine.

Si tu ai alte probleme, dar iti pierzi timpul cu nimicuri care sa-ti sporeasca parerea de sine.

Valabil si pentru mine probabil, din moment ce vorbvesc cu tine

Citat:
În rest, pe acest topic, eu o să te ignor, asta ca să nu-ți fac raport la administrația site-ului. Sincer, nu am ce să fac altceva pentru tine, nu am ce să-ți dăruiesc altceva. Iartă-mă, că văd că mult te-am tulburat. Dar nici curățirea nu se ia fără tulburare și greutăți.
Ba chiar te rog sa faci.
Daca tu crezi ca un pai aruncat intr-un ocean poate sa-l tulbure, n-ai decat, flateaza-te cu ideea asta
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.07.2015 at 13:29:51.
  #43  
Vechi 30.07.2015, 13:25:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
citeste-ti postarile, sau mai degraba izul de ura din postarile de la topicul respectiv.
"Mami", izul de ură posibi să fie în inima ta, altfel n-ai aminti de el, că în inima mea nu-i ură decât pe păcat, pe patimi și pe erezii, urăsc răul, răutatea. Sunt alergic la așa ceva.
Alea le urăsc din tot adâncul ființei mele.
Pe eretici îi iubesc și mi-aș da și viața pentru ei și pentru orice om, fiindcă poartă chipul lui Hristos, fie el și eretic, ateu sau păgân. Nu e așa atât din vina lui, cât mai ales, din cauza demonilor care-i țin legată mintea și inima, de mândrie și neiubire, ingrediente necesare pentru elixirul ereziilor.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
...deci sfintii sunt infailibili; toti, desi exista si aspecte contrare (unii zic ceva, altii zic contrariul)
Da, normal că Sfinții sunt infailibili, prin ei vorbește Duhul Sfânt.
Sfântul Apostol Pavel, care a scris 14 cărți din Noul Testament, numite Epistole, nu-i infailibil?
E infailibil, fiindcă Duhul Sfânt ce locuiește în el, e infailibil.
La fel Sfinți precum: Ioan Gură de Aur, Vasile cel mare, Marcu al Efesului care anatematizează ereziile "romano-catolice", Grigorie Palama la fel, Fotie cel Mare la fel, Ignatie Briancianinov la fel și toți ceilalți, "minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui" (Psalmii 67, 36.)
Sau aaaa, numa' unii sunt infailibili și restul nu, nu? :)
"Mami", nu ești atentă deloc, ce să mă fac cu tine? :)

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ca tie ti se pare ceva suspect nu ineamna c asa e.
Si cine esti tu (si eu si altii) sa criticam scrierile unui Sfant? Se presupune ca sfintii sunt infailibili, conform tie; acum acest sfant nu mi e infailibil? Pai alege...
Corect. Nu înseamnă ca dacă mi se pare mie, chiar e, că nu sunt eu cu moț în frunte. Sunt păcătos și muritor de rând.
Da, și Sfântul Nicodim Aghioritul e infailibil. Deși scrierile lui sunt cele mai slabe dintre toți Sfinții Părinți.
Cine nu-i infailibil, e Augustin, ăla-i eretic. Noi îl numim "fericit", ca să arătăm franco-latinilor că ne pasă cu adevărat de ei. Și da, chiar ne pasă și de ei și de toți.
Nu e vorba de monopolul credinței, că noi creștinii, ortodoxia nu a căutat niciodată extinderea și expansiunea, ca franco-latinii "romano-catolici", care au și omorât și asasinat milioane de oameni pentru extindere și expansiune, a căror clădiri "biserici" azi sunt goale prin Europa, sunt cumpărate să devină case particulare, muzee sau restaurante, nu, ci e vorba despre mântuirea, care vine dintro singură Biserică, care a fost una de-a lungul secolelor, numită Ortodoxia. Aici e mântuirea. Doar aici. Acasă. Cine are urechi de auzit, să audă. Amin.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nebunie s fapta uracioasa este aceea de a-ti apara neamul si familia? Pai tu pe ce lume traiesti? Ai citit vechiul testament?! Tu mai degraba cred ca te rogi sa ajuna-n iad toti cei care au aparat tara, neamul si amilia cu arma in mana la stilul in care vorbsti despre ei.
"Mami", nu mai suntem în Vechiul Testament. Nu mai e legea talionului. Dacă ar fi legea talionului, gândește-te. Faci accident de mașină, tu nu pățești nimic, dar omori soțul și copilul unei femei. Ea cere ca și soțul și copilul tău să fie omorâți. Iar poliția vine, îi arestează și îi ucide cu injecție letală o lună mai târziu.
Ești sigură că vrei așa ceva?
Sau dacă-ți moare ție în accident de mașină soțul, ai cere moartea soțului celeilalte femei? Sigur că nu. Suntem creștini, nu avem inimi de câine. Nici câinii nu fac așa ceva.
Noul Testament de desăvârșirea legii, Legea Iubirii. Cea mai înaltă învățătură ce a cunoscut-o omenirea vreodată, e Noul Testament. Alta mai înaltă nu mai există și nu va mai exista.
Iar cât privește neamul și țara și armele... Am vorbit deja de m-am săturat, mergi de citește acolo, te rog.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Deci e mai important un nebun cae vine sa-ti omoare familia decat familia insati. Si ba da, exista fammilia mea si copiii mei, pentru ca Dumnezeu ti i-a trimis tie, nu altuia; suntem toti creatiile lui Dumneze, insa TIE ti-a trimis acea sotie si acei copii pe care tu i-ai lasa prada mortii fra sa ai mustrari de constiinta.
Daca Doamne Fereste, va fi vreme de razboi ori va fi pusa in pericol familia ta, imi pare rau de ei ca vor avea un asemenea sot/tata caruia nu-i pasa daca traiesc ori mor; cariua nu-i pasa deloc e viata pamanteasca a lor... Sa dea Domnul sa ti se lumineze mintea macar cand vine vorba e aspectul asta.
Măi fată, păi dacă Dumnezeu Duhul Sfânt spune clar: "voi nu sunteți ai voștri?" - I Corinteni 6, 19.
Deci dacă nici noi, trupul nostru, nu-i al nostru, cum spui tu că familia e a noastră? Soțul e al nostru? Copii sunt ai noștri? Și când ni ia Dumnezeu printro boală, accident, sau alte cauze, ce spunem? Înjurăm și blestemăm pe Dumnezeu, nu? El e luat ce este defapt al Lui, nu al nostru. Nici noi nu suntem ai noștri. Ai cui suntem? Suntem ai lui Hristos, suntem trupul Lui, suntem fii ai luminii și ai zilei, suntem din Dumnezeu și fiii lui Dumnezeu. "voi sunteți ai lui Hristos" - I Corinteni 3, 23; 9; Galateni 3, 26; 3, 29; Romani 1, 6; I Corinteni 1, 30; 12, 27; I Tesaloniceni 5, 5; I Ioan 4, 4.

Înțelege, în numele Domnului ! Soțul, soția, copii, mama, tata, frați, surori, rudele, prietenii, NU SUNT AI NOȘTRI ! Sunt ai lui Dumnezeu ! El ni i-a dat, sau ne-a pus în legătură cu ei, cu un scop: mântuirea. Fiindcă ei ne sunt de folos spre mântuire, sau noi le suntem lor de folos spre mântuire.
Acesta este Adevărul. Biblic. Mântuitor. Crede-L și vei fi vie sau reneagă-L și vei muri, cu moartea cea de-a doua, veșnică.

Deci dacă cineva vrea să-mi ucidă familia, fi sigură că Dumnezeu știe acel lucru și îl vede. Nu cade un fir de păr din capul unui om, fără ca Dumnezeu să nu știe. Și dacă porunca Domnului este să ne iubim vrăjmașii, atunci, cine sunt eu să mă împotrivesc poruncii Domnului și Dumnezeului meu? Cine sunt eu? Abur sunt eu, spune Biblia. Abur suntem toți.

Îl iubesc pe cel care vine să-mi ucidă nevasta și copii, să-i facă Sfinți Mucenici. Am Sfinți rugători în cer. Care se vor ruga pentru mine, fără să e mai cer. Ce bucurie mai mare, îmi trebuie? Cum să nu-l iert pe cel care-i omoară? Cum să nu mă bucur? Nu îmi doresc, fiindcă ei sunt mângâierea dată mie de Domnul. Dar mai bine le va fi în Ceruri, cu plată de Sfinți Mucenici, adică ei care primesc plată ca și Sfinți Apostoli, decât să-i știu aici, în suferință și chin și în temporalitate. Oricum totul aici fiind temporar știu sigur că și eu voi pleca după ei, la ei, la scurtă vreme probabil, după ce acel om îi ucide pe ei. Voi fi și eu ucis sau voi muri după acei, la un timp. Și-atunci de ce să-l ucid pe cel ce vine să-i ucidă pe cei dați mie de Domnul (care oricum nu sunt ai mei). Dumnezeu știe de ei, vede și răsplătește sau odândește pe fiecare după cum merită. Și răsplătirea celui care-i vede pe cei dragi uciși, crede-mă că va fi imensă... imensă..., mai ales când nu face nimic, din dragoste pentru poruncile Domnului și din dragoste pentru dușmanii lui. Tocmai asta vrea Dumnezeu să vadă. Credința noastră. Dragostea noastră. Cum i-a încercat dragostea și lui Avraam, spunându-i să-și ucidă propriul copil, pe Isaac. Și apoi l-a oprit și i-a dat berbecuțul din tufiș. Cum a încercat Domnul și pe Adam, îngăduind să fie ispitit, și dragostea și dreptatea lui Iov și a lui Petru și toți. Nimeni nu intră în ceruri, fără încercări și ispitiri. Cu cât biruim mai mult și mai minunat, în Hristos... cu atât... ei bine... nu am cuvinte... Va fi mai minunat. Ce plastic mă exprim... Iartă-mă.

DAR DIN DRAGOSTEA PENTRU PORUNCILE DOMNULUI DUMNEZEULUI MEU, NU IES ! SĂ FIE CLAR ! NU IES !
Dacă Dumnezeu a spus să-mi iubesc vrăjmașii, așa fac. Nu îi omor. Îi iubesc !
Dacă a spus să arunc cu pâine în cine aruncă în mine cu pietre, așa fac !
Dacă a spus să binecuvintez pe cine mă blestemă, așa fac !
Dacă a spus să întorc și obrazul celălalt, așa fac !
Și punct !

Tu dacă vrei să ieși din poruncile lui Hristos, n-ai decât să ieși... nu mie îmi dai socoteală. Ci lui Hristos, care te va judeca. Și Sfinților, care vor judeca lumea, spune Biblia.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nici tu nu ai combatut sub nici o forma afirmatiile lui GMihai; ai reperat chestii care le repeti la infinit, dar prin ceea ce scrii arati exact contrariul...
N-am reparat nimic. E doar în mintea ta, întunecată, ca la a lui G. Mihai. Iar eu, nevrednicul, am spus Adevărul, atunci ca și acum.

Dacă vrei, crezi și te mântuiești, dacă nu, nu crezi și Dumnezeu să aibe milă de tine.

Iartă-mă.

(suntem off-topic)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2015 at 13:44:30.
  #44  
Vechi 30.07.2015, 14:59:49
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Renunt. Nu mai are rost a imi bat capul cu tine; nu cand vine vorba e amilie; chiar dca e a Lui Dumnezeu, te-a pus pe tine in legatura cu ei nu doar pentru a te mantui tu, ci si pentru a-i iubi si apara.
Daca tu te-ai bucura in caz ca cinva iti omoara familia, bravo tie. inseamna ca ai o frumoasa gandire de psihopat, si nu de iubitor de Dumnezeu.


si vorbeam de aparare de familie si patrie, nu de atac. DE APARARE.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #45  
Vechi 30.07.2015, 17:15:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Renunță, eu nu renunț. Fiindcă eu spun Adevărul și tu minți. Învăț poruncile lui Hristos și tu înveți poruncile diavolului.

Nu, nu am gândire de psihopat, am gândire de creștin, ca și creștinii primelor 3 secole creștine. Tu ai o gândire de urâtori de oameni, îți urăști dușmanii, deci urăști oamenii, și implicit urăști pe Dumnezeu și poruncile Lui.

E alegerea ta. Dumnezeu să te ierte și să te ajute să te mântuiești cumva.

Dar orice om, care gândește ca tine, nu se poate despătimi, curăți, lumina și îndumnezeii, nu poate dobândi Duhul Sfânt. Iar asta-i grav. Fiindcă ăsta-i scopu omului pe pământ.

Iartă-mă și spor la mântuire...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #46  
Vechi 31.07.2015, 11:12:21
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

tu aproape ca se poate zica ca ii urasti aproapele, ceea e e cam grav. de ce? pentru ca nu i-ai apara; i-ai lasa prada mortii de mana dusmanilor, de "iubitor de oameni" ce sti tu.

ete fas ca in cazul asta, scopul meu pe pamant e altul (pentru ca ai impresia ca ma pot mantui doar daca imi las aproapele samoara de mana dusmanilor in caz ca se iveste ocazia). So, Dumnezeu sa te ierte pe tine, ca tare prost mai gandesti. Mare crestin esti Igore. Bravos. Mai ai si studii teologice. Asa te-a invatat in facultate, ca sotia, copiii si parintii e foarte bine sa-i lasai sa piara de mana dusmanului?

oh da, si chiar ai nevoie de un control de specialitate; pentru ca esti destul de sociopat, cu tendinte psihopate, cel putin asta reiese din idioteniile care le debitezi (idiotenii care inca sper ca le debitezi doar ca sa iesi in evidenta; nu ca asa ai fii tu cu adevarat).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 31.07.2015 at 11:14:53.
  #47  
Vechi 31.07.2015, 11:58:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fericit nu inseamna sfant dar nu inseamna nici eretic.
De fapt Fericitul e tot Sfant, asa cum se spune si in citatele date de mine in trecut. I se spune Fericit Sfantului care a avut in invatatura sa si greseli. Dar trebuie sa fie din nestiinta.
De fapt toti cei ce ajung in Rai sunt sfinti, deci fericitul e in mod logic sfant, ca nu e in Iad.
  #48  
Vechi 31.07.2015, 12:00:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
oh da, si chiar ai nevoie de un control de specialitate; pentru ca esti destul de sociopat, cu tendinte psihopate, cel putin asta reiese din idioteniile care le debitezi (idiotenii care inca sper ca le debitezi doar ca sa iesi in evidenta; nu ca asa ai fii tu cu adevarat).
Daca cineva atentioneaza adminul te baneaza. Asta e ca aia cu rade ciob de oala sparta, tu spui mai multe lucruri gresite decat Igor (nu zic ca n-ar spune si el cateva).
  #49  
Vechi 31.07.2015, 13:04:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

imi asum daca ma baneaza; au fost si altii banati si au revenit.

Spune si el destule; si mai ca incepe sa ma intreaca, si din 2009 io tot scriu pe-aici si prostii.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #50  
Vechi 31.07.2015, 13:27:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca cineva atentioneaza adminul te baneaza. Asta e ca aia cu rade ciob de oala sparta, tu spui mai multe lucruri gresite decat Igor (nu zic ca n-ar spune si el cateva).
Este probabil a opta sau a noua persoana care ii atrage atentia lui Emilian ca are nevoie de ajutor de specialitate.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare