Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.04.2016, 05:02:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...
Roaga-te lui Dumnezeu sa te ia de mana, sa te ajute pe calea asta pe care mergi si ai sa vezi ca lucrurile or sa capete un sens si o directie foarte buna.

Oarecum sensul vietii nu stiu cat este finalitatea ei, ci mai degraba mersul in sine si parcurgerea ei completa, cu bune si rele, o experienta completa prin care trebuie sa trecem....

Cred ca este foarte greu pentru tine acum sa vezi de fapt care este sensul vietii tale, sa-l cauti, sa cauti liniste si pace sufleteasca.
Sensul vietii este fericirea, dar o fericire alaturi de Dumnezeu.[/b]
Scopul omului pe pamant nu e viata, ci invierea.-CZ Codreanu


P.S. Nu stiu o vorba mai frumoasa.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.04.2016, 07:01:35
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Ignorați mesajul meu plin de ura...oricum nu se potrivește cu ne a zis Mântuitorul, deci clar nu e bine ce simt fata de fostul...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.04.2016, 09:18:30
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Ignorați mesajul meu plin de ura...oricum nu se potrivește cu ne a zis Mântuitorul, deci clar nu e bine ce simt fata de fostul...
Roaga-te lui Dumnezeu sa te tamaduiasca de duhul desfanarii si n-o sa mai
simti nimic fata de fostul (care este acum este doar un motiv prin care vrasmasul iti aduce aminte de placerile desfranarii).De fapt nu fostul este problema ci duhul desfranarii, ala este problema.

Daca te rogi la Dumnezeu sa te tina departe de duhul desfranarii ai sa vezi cum incepe treptat sa dispara ura fata de
fostul.Nu tu urasti.Ci exact acelasi duh care iti aduce aminte de clipele placerii ale desfranarii, te incinge ca apoi sa
vina duhul urii care sa te ispiteasca.Scapi de duhul desfranarii scapii de duhul urii.
Spovedanie, Sf Maslu, Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, acatiste.Ai destule mijloace.Schimba-ti viata dpdv duhovnicesc
ca sa nu ti-o schimbe altii sau alte duhuri in mai rau.

Last edited by Copacel; 13.04.2016 at 09:28:52.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.04.2016, 12:52:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Scopul omului pe pamant nu e viata, ci invierea.-CZ Codreanu


P.S. Nu stiu o vorba mai frumoasa.
Si instrumentul de a ajunge la Viata este moartea. A dusmanilor politici, desigur.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.04.2016, 14:22:05
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Roaga-te lui Dumnezeu sa te tamaduiasca de duhul desfanarii si n-o sa mai
simti nimic fata de fostul (care este acum este doar un motiv prin care vrasmasul iti aduce aminte de placerile desfranarii).De fapt nu fostul este problema ci duhul desfranarii, ala este problema.

Daca te rogi la Dumnezeu sa te tina departe de duhul desfranarii ai sa vezi cum incepe treptat sa dispara ura fata de
fostul.Nu tu urasti.Ci exact acelasi duh care iti aduce aminte de clipele placerii ale desfranarii, te incinge ca apoi sa
vina duhul urii care sa te ispiteasca.Scapi de duhul desfranarii scapii de duhul urii.
Spovedanie, Sf Maslu, Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, acatiste.Ai destule mijloace.Schimba-ti viata dpdv duhovnicesc
ca sa nu ti-o schimbe altii sau alte duhuri in mai rau.
Pai nu mai am dorința fata de el...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.04.2016, 04:59:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Mă întrebam...Dumnezeu atunci când da un dar divin, de exemplu dragostea...îl mai ia înapoi?
Niciodată. Numai omul e schimbător, mereu.

6. Și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele. (Ieșirea 20,6)

Sper că nu confunzi dragostea cu pasiunea sentimentală.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.04.2016, 12:59:41
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Mă întrebam...Dumnezeu atunci când da un dar divin, de exemplu dragostea...îl mai ia înapoi?
Nu Dumnezeu isi ia inapoi harul/darul pe care il daruieste, ci noi, in neputinta si pacatele noastra, il pierdem.
Nu stiu care a fost relatia cu prietenul tau dar este clar din ce descrii ca esti foarte tulburata de despartirea cu el sau ai impresia ca ti-a facut mult rau. Cel mai important lucru este sa analizezi ce rau ti-a facut el, ce rau i-ai facut tu, sa incerci sa intelegi implicarea fiecaruia dintre voi ce a fost in acea relatie, iar in final sa ierti totul, si lui si tie. Personal am trecut si eu prin aceasta, cand aveam impresia ca urasc persoana cu care fusesem, dar facand pasii de mai sus si cu un pic de rugaciune catre Maica Domnului, am dobandit linistea pe care ti-o doresti si tu, am cautat un moment in care sa ii spun clar tot ce m-a deranjat la el astfel incat sa nu il jignesc/ranesc, am ascultat ce avea sa-mi spuna si acele resentimente au disparut ca prin minune, caci minunate sunt lucrurile Domnului :)
Roaga-te pentru el, roaga-te pentru tine sa poti ierta, nu te departa nicicand de biserica si tot ce include o viata crestina, incearca sa nu ranesti, sa nu jignesti sub nici o forma chiar daca ai dori sa faci acest lucru, iar cand te simti linistita vorbeste clar cu el si lucrurile se vor rezolva. Acum lupta este si mai mare fiind o perioada speciala dedicata ingroparii si Invierii Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
Spre a Lui slava iti doresc sa iti gasesti linistea sufleteasca mult cautata
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare