Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2010, 01:46:48
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit daca intr-adevar nu ar mai fi curent electric

Se zvoneste ca in 2012 ar cadea curentul electric, inversarea polilor etc, mie una mi se pare o idee buna, o cale de a scapa de lacomii dupa avere, invidie nu ar mai fi ca totul se bazeaza pe energie: masina, casa, etc, toata lumea ar fi egala si mai aproape de DUMNEZEU.
Singurele dezavantaje ar fi medicamentele si spitalele , medicamente care sunt facute de o fabrica care logic consuma curent, dar sigur Dzeu s-a gandit la toate.
Voi ce pareri aveti?

p.s poate mai scapam si de manelistii care dau muzica noaptea tareprin masini si case si snoabele care nu mai au unde sa-si falfaie diverse.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2010, 05:23:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Se zvoneste ca in 2012 ar cadea curentul electric, inversarea polilor etc, mie una mi se pare o idee buna, o cale de a scapa de lacomii dupa avere, invidie nu ar mai fi ca totul se bazeaza pe energie: masina, casa, etc, toata lumea ar fi egala si mai aproape de DUMNEZEU.
Singurele dezavantaje ar fi medicamentele si spitalele , medicamente care sunt facute de o fabrica care logic consuma curent, dar sigur Dzeu s-a gandit la toate.
Voi ce pareri aveti?

p.s poate mai scapam si de manelistii care dau muzica noaptea tareprin masini si case si snoabele care nu mai au unde sa-si falfaie diverse.
Ce bine ca Dumnezeu este departe si nepasator acestor cerinte/rugaciuni ale grabirii sfirsitului omenirii reflectat de tine si impartasit in taina in inima de foarte multi asa zisi credinciosi.
Vorbeste cu iubire daca vrei sa evoluezi duhovniceste nu cu duh prapastios.
Lipsa electricitatii ar insemna moartea rapida a multor milioane de oameni bolnavi, sensibili, diabetici, poate si parintii tai, deci fereasca Dumnezeu!

Manelistii NU se vor potoli din lipsa curentului ci vor trece la fapte urite...nu-ti doresc sa dai ochii cu ei in caz ca se produce panica si haos. Lipsa mincarii si foametea generalizata ii va transforma in canibali asa ca mai bine lasa-i sa cinte la tambal.
Priveste doar cit mil uman a iesit la iveala la bulibaseala din 89 si care continua sa nasca monstrii...si nici macar nu am avut pana de curent.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2010, 09:42:46
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Se zvoneste ca in 2012 ar cadea curentul electric, inversarea polilor etc, mie una mi se pare o idee buna, o cale de a scapa de lacomii dupa avere, invidie nu ar mai fi ca totul se bazeaza pe energie: masina, casa, etc, toata lumea ar fi egala si mai aproape de DUMNEZEU.
Singurele dezavantaje ar fi medicamentele si spitalele , medicamente care sunt facute de o fabrica care logic consuma curent, dar sigur Dzeu s-a gandit la toate.
Voi ce pareri aveti?

p.s poate mai scapam si de manelistii care dau muzica noaptea tareprin masini si case si snoabele care nu mai au unde sa-si falfaie diverse.

Crezi ca Dumnezeu ne va forta sa venim la el prin taierea curentului?
Daca vroia sa ne forteze,o facea pur si simplu si nu mai aveam contact cu liberul arbitru.Cine vine,vine de buna voie,fie ca are curent,5 vile,15 masini ,fie ca are un magar.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2010, 09:51:41
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Necazul este ca ne-am obisnuit cu asa-zisa civilizatie: curent si apa curenta...Nu 2012 este problema. Poate veni un razboi, foamete, ....orice si ne putem trezi fara aceste dependente..
Acum peste 70 de ani majoritatea populatiei nu avea curent. Oamenii erau la sate, munceau pe rupte pamantul, traiau mai frumos ca acum, foloseau opaitul noaptea, cultivau folclorul si credinta..., ca popor eram mult mai puternici ca acum..

Nu, nu disparitia tehnologiei ar fi problema, ci faptul ca ne-am invatat cu un confort..nesanatos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2010, 14:33:50
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Se zvoneste ca in 2012 ar cadea curentul electric, inversarea polilor etc, mie una mi se pare o idee buna, o cale de a scapa de lacomii dupa avere, invidie nu ar mai fi ca totul se bazeaza pe energie: masina, casa, etc, toata lumea ar fi egala si mai aproape de DUMNEZEU.
Singurele dezavantaje ar fi medicamentele si spitalele , medicamente care sunt facute de o fabrica care logic consuma curent, dar sigur Dzeu s-a gandit la toate.
Voi ce pareri aveti?

p.s poate mai scapam si de manelistii care dau muzica noaptea tareprin masini si case si snoabele care nu mai au unde sa-si falfaie diverse.
Dacă nu o să mai fie curent electric, nu văd problema, oamenii există de milenii și energia electrică de nici 200 de ani. Și dacă nu mă înșel, suntem aici...
Se vor inversa polii? Sau Universul nu va fi în expansiune că oamenii de știință vor emite alte teorii?
Dezavantaje spitalele și medicamentele? Probabil, dar nu din cele mai grave.

dar sigur Dzeu s-a gandit la toate.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2010, 15:49:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Dacă nu o să mai fie curent electric, nu văd problema, oamenii există de milenii și energia electrică de nici 200 de ani. Și dacă nu mă înșel, suntem aici...
Se vor inversa polii? Sau Universul nu va fi în expansiune că oamenii de știință vor emite alte teorii?
Dezavantaje spitalele și medicamentele? Probabil, dar nu din cele mai grave.

dar sigur Dzeu s-a gandit la toate.
Vorbind strict din punct de vedere comportamental, ai dreptate.
Omenirea s-ar putea adapta relativ repede la noua viata. Asta daca am avea timp sa ne adaptam.
Dar, ce vom face cand ne vom trezi cu sute de milioane de someri, sute de milioane de pensionari nu-si vor mai primi pensiile, persoanele cu dizabilitati la fel, etc.
Toate rezervale alimentare, mai putin conservele, se vor deprecia rapid, aproape intreaga planeta nevand practic ce manca.
Nu, polii nu se vor inversa, Universul nu isi va accelera expansiunea.
Dar, daca s-ar intampla ceea ce tie ti se pare frumos, ar muri cateva miliarde de oameni ...
Nu suna prea incantator, nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2010, 15:59:27
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar, daca s-ar intampla ceea ce tie ti se pare frumos, ar muri cateva miliarde de oameni ...
Nu suna prea incantator, nu?
Problemă de percepție și convingeri.
Într-adevăr, nu sună încântător, dar, pentru un creștin, aceasta n-ar trebui să fie o problemă. Știi la fel de bine ca mine că pentru un creștin moartea e doar "punctul" de trecere spre altceva: viața veșnică. Și el nu-și pune problema cum se realizează această trecere, fiindcă din start își declină competența în domeniu: nu este al nostru a ști sfârșitul. Și chiar dacă nu e sfârșitul, ci o degradare sau îmbunătățire a vieții umane (ca individ, dar și ca specie), tot așa: Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvântat!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2010, 23:20:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Problemă de percepție și convingeri.
Într-adevăr, nu sună încântător, dar, pentru un creștin, aceasta n-ar trebui să fie o problemă. Știi la fel de bine ca mine că pentru un creștin moartea e doar "punctul" de trecere spre altceva: viața veșnică. Și el nu-și pune problema cum se realizează această trecere, fiindcă din start își declină competența în domeniu: nu este al nostru a ști sfârșitul. Și chiar dacă nu e sfârșitul, ci o degradare sau îmbunătățire a vieții umane (ca individ, dar și ca specie), tot așa: Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvântat!
Frumos suna acestea,dar sa nu fiu eu primul care trebuie sa moara.Si nu azi.Poate mai tarziu...
Putini sunt pregatiti in fata fricii de moarte,chiar si din perspectiva duhovniceasca,pentru ca nu au apucat sa faca nici macar cativa pasi pe calea mantuirii.
De aia si zicem :"Nu cu mania Ta sa ne mustri,nici cu mustrarea ta sa ne certi !"
Ar fi groaznic fara curent caci ar muri jumatate din omenire.
Siingurul mod de a 'scapa' in aceasta situatie,este sa iti 'omori' frica. Da jumateta ta de conserva unui copil,mori frumos,si vei invinge .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2010, 23:44:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ma gindeam ca toate centrele urbane ar colapsa deoarece nu s-ar mai putea trai la bloc( fara apa , incalzire presiune la apa deci milioanele de oameni din orase ar navali brusc peste sate, ferme, distrugind in scurt timp ca lacustele elementele de subzistenta agrara.

Populatia s-a inmultit la 6-7 miliarde SI datorita electricitatii si confortului plus alte ramificatii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2010, 00:18:51
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

daca nu ar mai fi curent eletric (desi mi se pare improbabil, poate imposibil) industriile de lumanari se vor imbogati.

Last edited by Bast-et; 24.08.2010 at 00:27:53.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adio hidrocentrala "Portile de Fier"! Sa ne pregatim de preturi marite la curent. hydro314 Generalitati 26 29.12.2011 23:19:09
Adevar si obiectivitate Traditie1 Generalitati 72 06.02.2011 14:51:35
Adevar sau Fictiune? ElusiveWolf Generalitati 21 01.09.2009 01:27:29
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 24.04.2009 23:04:50