Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 13.10.2009, 19:02:23
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Onanie!

Luna asta se implineste 1 an de cand am renuntat definitiv si irevocabil in a face onanie si pot sa spun ca omul de acuma fata de cel de atunci e mult schimbat.Acuma din cate am observat am devenit un om mai echilibrat emotional si psihic,mai stapan pe sine,privesc lumea din alta perspectiva(nu ca ceea dn inainte in care o priveam doar ca pe un mod de a ma autosatisface.)
Si pot sa spun ca pacatul acesta e foarte grav e o patima ingrozitoare care iti chinuie sufletul si in care niciodata nu iti gasesti satisfacere.(in fond asa sunt toate patimile fum si ceata).
Inainte cand practicam onanie nu stiam ca acesta e pacat nefiind deloc sau prea putin interesat ce religia noastra propovaduieste si mai ales dupa ce citeam prin diverse articole ca masturbarea e sanatoasa te scapa de cancer etc.vedeam aceasta fapta ca una normala.
Insa totusi constiinta mereu ma critica ca un judecator care nu stie ca masturbarea e sanatoasa,desi eu imi explicam actiunile ca fiind unele normale acest caine pazitor mereu ma lovea pe la spate si reamintindu-mi greseala si nu ma lasa in pace si mereu purtand sentimentul mereu de vinovatie pentru o fapta considerata normala.Ei bine Dumnezeu le oranduieste pe toate si intr-o zi am inceput sa citesc mai mult din greseala pur si simplu diferite articole despre religie si despre onanie si restul.
A mai durat ceva pana in sfarsit am reusit sa ma deprind de acest obicei dupa spovedanie si prin mila Domnului.
Cei ce considerati acest obicei normal va inteleg,caci si eu credeam la fel cum sa vezi pata neagra pe camasa neagra?Mie mi se parea ca si curvia e ceva foarte normal,la fel ca si sexul nefiresc,eram orbit de patima si mintea era roaba propriilor instincte sexuale lumea si chiar femeile nu mai aveau valoare de suflet de fiinta umana ,ci pur si simplu de obiect,de produs de care sa te folosesti intr-o satisfacere egoista in care iubirea era scoasa din ecuatie.Acuma mintea a devenit din nou stapana(mai am cu multe alte patimi de luptat) privesc lumea cu alti ochii si ispita mai exista mai vine,insa nu ca inainte si m-am decis ca mai bine mi se taie mana decat sa mai practic o singura data acest mare pacat.Imaginatia s-a curatiti in mare parte nu mai am imagini perverse si bolnavicioase de-a dreptul in cautarea de autosatisfacere.Pentru mine onania nu ca a fost o metoda de eliberare a stresului,chiar dinpotriva eram mai stresat,mai irascibil si un om mai slab dupa ce faceam asta e cazul meu.
Insa acuma vine si problema datorita faptului ca practicam obiceiul asta foarte des organismul meu sufera consecintele si caut pe cineva preferabil duhovnic preot sau care cunosteti pe cineva bun duhovnic,caci am mare nevoie de sfaturi despre ce sa fac in continuare nu stiu de problema este organismul sau duhul curviei sau ambele pentru ceea ce mi se intampla cateodata.
Asa ca va rog daca cunoasteti un duhovnic bun la care sa apelez pentru problema mea,caci eu nu mai stiu ce sa fac sunt complet dezorientat nu stiu daca e ceva normal ceea ce se intampla sau pot cumva prin mila Domnului si prin rugaciuni sa nu se mai intample.Caci eu decis sunt si probabil ca nu o sa ma casatoresc(acuma nu stiu orice se poate intampla)caci rar gasesti persoane care sa te iubesca si sa o iubesti si sa-ti urmeze principiile morale in viata mai ales in societatea asta degradata si probabil daca va fi asa sa fiu abstinent toata viata si vreau sa incerc sa rezolv problema asta..VA MULTUMESC!DOAMNE AJUTA!
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
  #572  
Vechi 14.10.2009, 09:07:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi pacatosule, tu dupa un an crezi ca ai reushit ceea ce eu n-am reushit dupa 33? ca ai promis, ai jurat? poi a zis Domnul sa nu juram nici pe cer shi nici pe pamant ca shtia El ca precis cadem in mandrie din pricina asta, iar mandria e mai mare mallahienism decat toate la un loc fiindca e trufie bat-o s-o bata... deci de aia zic, ca degeaba ai oprit mana ca ochiul e imposibil de oprit... iar alunecarile oqlulhului interesate spre cercetari sodomic-gomorice din intamplare, ca un pui de pui de aduleu... nevinovat... shi fireshte, pentru dragoste... dragostea cea mare... indragostirea de pofte shi placeri... asta e mai imposibil decat imposibilul insushi, deci eu n-am reushit pana astazi sa opresc alunecarile nalucitoare ale curiozitatzii inspre prapastia din decoltee sau dupa pieile alea ranjitoare ale formelor... apucandu-ma mereu un entuziasm feroce... pentru fericirea shi starea aia pentru care imi vine sa lepad pe oricine... in mod dobitocesc shi indobitocitor ca din nepasare ash vrea sa ma arunc in mare shi sa stau la soare ca o pluta aratandu-mi podoabele la toata plaja inchipuita in ascuns asha ca nishte bube dulci care ma mananca... asha ca nishte poame... oasebite...

deci e tregedie mare cu oqlulhul ca e atras zice el shi ca apare... din patima slavei de la oameni nalucirile splendide ale nimfomaniei de a-shi pleca ei urechea ce pacatuieshte crezand ca e responsabila, plecand-o la barfele trufashe din sn... desfranari cu addvocate shi justitziari, caveleri eroici pripitzi shi in natangia lor, mari acuzatori explozivi in nemultzumirea lor imputernicita plina de credutilintza shi putoare oare soare shi cu amploare... ispistetzit acceleranta in cele bine ascunse... de "baietzii buni" (oamenii de la asigurari)

deci daca ai reushit sa te abtzi nu te mandri ca vei trufi... curand curand... sa shtii.

iar despre viitor shi castitate? cum da Dumnezeu dar tu cauta sa iubeshti din dragoste shi nesilit de nimeni... ca minteresuleului poarta fesul shi te trezeshti incurcat ... de dracul prin clatiri de la starea ta, cu indreptari... cum ma apuca shi pe mine grija cea mare... pe cine vreau sa pacalesc? caci dragostea nu se bucura de nedreptate, razbunare, de raul altuia shi nu cauta ale sale ci ea se bucura de Adevar... fara interese marshave... fara sa ashtepte rasplatzi desharte...

iar duhovnici gaseshti in fiecare Biserica shi Manastire... caci nu numai omul e slujitor ci "Duhul Tau Cel Bun ma va povatzui la pamantul dreptatzii"... iar dreptatea lui Dumnezeu este aia ca Dumnezeu se milostiveshte de cine voieshte, ca pana shi de iuda iscarioteanul s-a milostivit, dar n-a mai venit... ci a preferat o solutzie ispistetzita... s-a temut ca orgoliul slavei de la oameni sa nu cumva sa-i fie frustrat ca shi-ar calca peste mandrie... recunoscand ca mai fura din punga cu galbeni shi argintzi... din punga cu babani... din cand in cand ... shi shi-a atarnat starvul in vitrina istoriei... dar creanga n-a tzinut, s-a rupt shi cazand mortul umflat ce balenganea in vant a crapat trupul 'copt' iar matzele s-au imprashtiat in tzarina aia blestemata...

deci "el se jura ca nu fura shi l-am prins cu ratza-n gura"... ala ce se socoteshte pe sine vrednic shi se crede sfintzishor... la mine ma refer... ori la scariot, iscariotean pardon. Deci te roaga shi pentru mine mult mai pacatosul shi impotentul ca tine, ca eu n-am reushit inca sa ma abtziu ca eu incerc sa renuntz ca abstinentza defapt ishi pastreaza fortzele pentru noaptea cea mare a orgiilor diaboliceshti, deci te roaga daca zici ca ai trecut inaintea mea...ca sa ma pot dezvatza shi eu de narav cu ajutor de sus... ca daca zici ca tu ai reushit atunci poate ai vreme sa te rogi shi pentru mine ca fireshte ca shtiu ca ne-ai povestit nu ca sa te lauzi ci ca sa ne dai o nadejde ca se poate, din sinceritate... deci eu te cred ca se poate dar eu pacatosul shi tristul inseamna, atunci inseamna, ca am ramas blocat intre nishte spatzii, intre dimensiuni... intre vise shi nascocociri... intre filme shi reviste... intre simtziri... plătoniciace... intre clipe efemere... mere, mere... nu mai mere... ca e otravite.

Last edited by vsovi; 14.10.2009 at 10:07:09.
  #573  
Vechi 14.10.2009, 12:30:31
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Onanie!

Da mare dreptate ai vsovi nu am avrut sa ma laud(desi eu sunt un trufas,laudaros si mandru) ca m-am lasat de fapta,caci gandul tot neputincios ramane.Pacatos tot sunt mai mult acuma decat atuncia.
Multumesc Domnului caci prin mila Lui am reusit sa ma las de aceasta fapta,nu prin puterile mele.
Vroiam doar sa arat,caci acesta pacat mare este si te poate schimba in mod foarte negativ,precum si infranarea iti poate aduce rod bun la vremea lui,dar asta nu sta in putintele noastre,ci in mila Domnului care cu rugaciunile tuturor Sfintilor si Sfintei Fecioare Maria ne poate indrepta si a ne ajuta sa nu mai cadem in ispita.Si sunt constient ca diavolul si trupul meu e foarte neputincios si oricand pot cadea in prapastia pacatului din nou,insa ma rog Domnului ca aceasta sa nu se intample.Acesta este un pacat groaznic onania si cei ce nu constientizeaza acest lucru sunt prinsi in jocul diavolului,caci le orbeste mintea a nu vedea patima aceasta cat de groaznica este.
Nu vorbesc ca un ipocrit nestiind despre ce e vorba ,caci si eu am trecut prin aceleasi ganduri si stiu cum e,doar Bunul Dumnezeu te poate ajuta sa te intorci din pacatele tale,aceasta nu e putinta umana.
Sa-ti dea Domnul vsovi toate cele de folos sufletului,sa te lumineze,sa te ajuta in neputintele tale sa te binecuvinteze,sa-ti ierte greselile si sa te pomeneasca intr-un Mare Imparatia Sa si pe toti cei care ati cazut in pacatul acesta si pe toti frati mei intr-un credinta Domnul sa va miluiasca! Doamne ajuta!
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
  #574  
Vechi 14.10.2009, 12:38:44
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi pacatosule, tu dupa un an crezi ca ai reushit ceea ce eu n-am reushit dupa 33? ca ai promis, ai jurat? poi a zis Domnul sa nu juram nici pe cer shi nici pe pamant ca shtia El ca precis cadem in mandrie din pricina asta, iar mandria e mai mare mallahienism decat toate la un loc fiindca e trufie bat-o s-o bata... deci de aia zic, ca degeaba ai oprit mana ca ochiul e imposibil de oprit... iar alunecarile oqlulhului interesate spre cercetari sodomic-gomorice din intamplare, ca un pui de pui de aduleu... nevinovat... shi fireshte, pentru dragoste... dragostea cea mare... indragostirea de pofte shi placeri... asta e mai imposibil decat imposibilul insushi, deci eu n-am reushit pana astazi sa opresc alunecarile nalucitoare ale curiozitatzii inspre prapastia din decoltee sau dupa pieile alea ranjitoare ale formelor... apucandu-ma mereu un entuziasm feroce... pentru fericirea shi starea aia pentru care imi vine sa lepad pe oricine... in mod dobitocesc shi indobitocitor ca din nepasare ash vrea sa ma arunc in mare shi sa stau la soare ca o pluta aratandu-mi podoabele la toata plaja inchipuita in ascuns asha ca nishte bube dulci care ma mananca... asha ca nishte poame... oasebite...

deci e tregedie mare cu oqlulhul ca e atras zice el shi ca apare... din patima slavei de la oameni nalucirile splendide ale nimfomaniei de a-shi pleca ei urechea ce pacatuieshte crezand ca e responsabila, plecand-o la barfele trufashe din sn... desfranari cu addvocate shi justitziari, caveleri eroici pripitzi shi in natangia lor, mari acuzatori explozivi in nemultzumirea lor imputernicita plina de credutilintza shi putoare oare soare shi cu amploare... ispistetzit acceleranta in cele bine ascunse... de "baietzii buni" (oamenii de la asigurari)

deci daca ai reushit sa te abtzi nu te mandri ca vei trufi... curand curand... sa shtii.

iar despre viitor shi castitate? cum da Dumnezeu dar tu cauta sa iubeshti din dragoste shi nesilit de nimeni... ca minteresuleului poarta fesul shi te trezeshti incurcat ... de dracul prin clatiri de la starea ta, cu indreptari... cum ma apuca shi pe mine grija cea mare... pe cine vreau sa pacalesc? caci dragostea nu se bucura de nedreptate, razbunare, de raul altuia shi nu cauta ale sale ci ea se bucura de Adevar... fara interese marshave... fara sa ashtepte rasplatzi desharte...

iar duhovnici gaseshti in fiecare Biserica shi Manastire... caci nu numai omul e slujitor ci "Duhul Tau Cel Bun ma va povatzui la pamantul dreptatzii"... iar dreptatea lui Dumnezeu este aia ca Dumnezeu se milostiveshte de cine voieshte, ca pana shi de iuda iscarioteanul s-a milostivit, dar n-a mai venit... ci a preferat o solutzie ispistetzita... s-a temut ca orgoliul slavei de la oameni sa nu cumva sa-i fie frustrat ca shi-ar calca peste mandrie... recunoscand ca mai fura din punga cu galbeni shi argintzi... din punga cu babani... din cand in cand ... shi shi-a atarnat starvul in vitrina istoriei... dar creanga n-a tzinut, s-a rupt shi cazand mortul umflat ce balenganea in vant a crapat trupul 'copt' iar matzele s-au imprashtiat in tzarina aia blestemata...

deci "el se jura ca nu fura shi l-am prins cu ratza-n gura"... ala ce se socoteshte pe sine vrednic shi se crede sfintzishor... la mine ma refer... ori la scariot, iscariotean pardon. Deci te roaga shi pentru mine mult mai pacatosul shi impotentul ca tine, ca eu n-am reushit inca sa ma abtziu ca eu incerc sa renuntz ca abstinentza defapt ishi pastreaza fortzele pentru noaptea cea mare a orgiilor diaboliceshti, deci te roaga daca zici ca ai trecut inaintea mea...ca sa ma pot dezvatza shi eu de narav cu ajutor de sus... ca daca zici ca tu ai reushit atunci poate ai vreme sa te rogi shi pentru mine ca fireshte ca shtiu ca ne-ai povestit nu ca sa te lauzi ci ca sa ne dai o nadejde ca se poate, din sinceritate... deci eu te cred ca se poate dar eu pacatosul shi tristul inseamna, atunci inseamna, ca am ramas blocat intre nishte spatzii, intre dimensiuni... intre vise shi nascocociri... intre filme shi reviste... intre simtziri... plătoniciace... intre clipe efemere... mere, mere... nu mai mere... ca e otravite.



Vsovi, lasa baiatul in pace nu-l mai ameti de cap asa cum stii tu sa faci in stilul tau caracteristic; el are doar 17 ani si poate face pocainta iar ajutorul i-a venit mai repede decat tie; stii tu, cu cat rugina este mai subtire cu atat se freaca mai usor; asa ca nu e de mirare la tine, ai mai mult de frecat la rugina; insa ma indoiesc ca la Pucioasa se practica frecusul ruginei!
  #575  
Vechi 14.10.2009, 12:45:25
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacatosule (desi nu-mi place acest nume ales de tine)am vrut sa-ti spun pe privat ca sunt din Brasov si gasesti un duhovnic bun la biserica Sf. Treime, mai jos de maternitate; am vrut sa-ti mai spun ca am si eu un baiat de 17 ani care merge la aceasta biserica, daca vrei va puteti cunoaste!
  #576  
Vechi 14.10.2009, 12:52:19
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit ?

Si parintele e tanar mai in varsta nu am fost niciodata la biserica Sfanta Treime?Si la fiul dumneavostra la ce liceu este?Caci duhovnicul meu la bisrerica la care frecventez este tinar si nu zic ca nu e bun preot e foarte bun chiar,insa ca duhovnic nu prea m-a ajutat deloc....
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
  #577  
Vechi 14.10.2009, 12:58:49
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
Si parintele e tanar mai in varsta nu am fost niciodata la biserica Sfanta Treime?Si la fiul dumneavostra la ce liceu este?Caci duhovnicul meu la bisrerica la care frecventez este tinar si nu zic ca nu e bun preot e foarte bun chiar,insa ca duhovnic nu prea m-a ajutat deloc....



trimite-mi adresa de mess pe privat si vorbim
  #578  
Vechi 19.10.2009, 22:57:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul


Vsovi, lasa baiatul in pace nu-l mai ameti de cap asa cum stii tu sa faci in stilul tau caracteristic; el are doar 17 ani si poate face pocainta iar ajutorul i-a venit mai repede decat tie; stii tu, cu cat rugina este mai subtire cu atat se freaca mai usor; asa ca nu e de mirare la tine, ai mai mult de frecat la rugina; insa ma indoiesc ca la Pucioasa se practica frecusul ruginei!
Tare postarea ta si in acelas timp foarte adevarata ! Mult mai usor indrepti un viciu , un pacat , in tinerete , la o varsta mai frageda , decat dupa ani buni de " practica ". Mult de furca mi-a dat in acest sens fumatul ! Una e sa-l lasi la 20 - 25 de ani , si alta e sa-l lasi dupa 40 . Lupta e mult mai grea si anevoioasa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #579  
Vechi 30.10.2009, 12:37:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

oricine ar putea renuntza la viciu in cel mai scurt timp dar nu vrea, dar dupa ce ai renuntzat abea apoi incepe urcusul, durerea, smerenia, lupta, ca doar abea ai iesit din mocirla, dar trebuie de acum sa nu te reintorci la ea ducand o viatza de curatzie dar trebuie shi sa te desavarsheshti, ca daca incepi doar sa te lauzi ca ai putut ca sa nu mai faci, ca potzi sa posteshti, deja ai cazut deadreapta, deci ai cazut in mod clar din lac in putz, iar din putz e mai greu ca sa ieshi ca din lac... fiindca putzul uneori e fara fund ca un abis... iar acolo in abis sunt cateva mallahiene care te chinuie pana ajungi la deznadejde... shi odata deznadajduit te invoieshti mereu ca n-ai ce-i face deci intri automat in fatalism... adica daca shi asha murim, daca shi asha toata lumea merge in iad, daca shi asha niciunul nu e desavarshit, ce importantza are ca sunt lacom, egoist, razbunator, pismash shi mincinos, iubitor de osebeli, pofte shi placeri... nu-i bai... om vedea noi atunci ce o fi... dar cu mentalitatea asta... chiar ajungi sa crezi ca "Nu este asa pacat lucrul asta" ... la mandrie ma refer... la triumfalism, la tupeul celui trufash shi necredincios... ca ala numai shi numai minte zicand ca are dragoste ca sa-tzi pui nadejdea in el pentru mancare... nu-tzi da, ci te fenteaza ca sa-l crezi... te sperie, te deznadajduieshte, ca tot el sa-tzi dea pita... nu uita ca exista un is in fatza deci este ispita... ispita din pismuire ca sa faci sau sa doreshtii pacatul shi astfel te-ai rupt shi l-ai lepadat pe Dumnezeu... dar daca ai cazut shi ai fost pacalit sau singur te-ai amagit a mia oara nu te mai amagi cu incapatzanare macar zicand ca defapt nici n-ai cazut... ca aia e mare tampenie... dar omului ii place sa se incante in mod triumfalistic ca defapt a biruit pacatul tocmai facandu-l shi mai adanc, mai tare, mai rau cu incapatzanare... ca aia e razbunarea, te razbuni pe tine zicand ca-tzi place... ca e sanatos... poi sigur ca dracul ranjeshte cand ai primit circul lui, persuasiunea lui, dar Domnul plange... iar sufletul tau moare... caci mandria este... mandrie... exact asha ca romanul care daca nu e shi fundul parca nu e prost destul...

Last edited by vsovi; 30.10.2009 at 12:45:57.
  #580  
Vechi 30.10.2009, 19:25:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
oricine ar putea renuntza la viciu in cel mai scurt timp dar nu vrea, dar dupa ce ai renuntzat abea apoi incepe urcusul, durerea, smerenia, lupta, ca doar abea ai iesit din mocirla, dar trebuie de acum sa nu te reintorci la ea ducand o viatza de curatzie dar trebuie shi sa te desavarsheshti, ca daca incepi doar sa te lauzi ca ai putut ca sa nu mai faci, ca potzi sa posteshti, deja ai cazut deadreapta, deci ai cazut in mod clar din lac in putz, iar din putz e mai greu ca sa ieshi ca din lac... fiindca putzul uneori e fara fund ca un abis... iar acolo in abis sunt cateva mallahiene care te chinuie pana ajungi la deznadejde... shi odata deznadajduit te invoieshti mereu ca n-ai ce-i face deci intri automat in fatalism... adica daca shi asha murim, daca shi asha toata lumea merge in iad, daca shi asha niciunul nu e desavarshit, ce importantza are ca sunt lacom, egoist, razbunator, pismash shi mincinos, iubitor de osebeli, pofte shi placeri... nu-i bai... om vedea noi atunci ce o fi... dar cu mentalitatea asta... chiar ajungi sa crezi ca "Nu este asa pacat lucrul asta" ... la mandrie ma refer... la triumfalism, la tupeul celui trufash shi necredincios... ca ala numai shi numai minte zicand ca are dragoste ca sa-tzi pui nadejdea in el pentru mancare... nu-tzi da, ci te fenteaza ca sa-l crezi... te sperie, te deznadajduieshte, ca tot el sa-tzi dea pita... nu uita ca exista un is in fatza deci este ispita... ispita din pismuire ca sa faci sau sa doreshtii pacatul shi astfel te-ai rupt shi l-ai lepadat pe Dumnezeu... dar daca ai cazut shi ai fost pacalit sau singur te-ai amagit a mia oara nu te mai amagi cu incapatzanare macar zicand ca defapt nici n-ai cazut... ca aia e mare tampenie... dar omului ii place sa se incante in mod triumfalistic ca defapt a biruit pacatul tocmai facandu-l shi mai adanc, mai tare, mai rau cu incapatzanare... ca aia e razbunarea, te razbuni pe tine zicand ca-tzi place... ca e sanatos... poi sigur ca dracul ranjeshte cand ai primit circul lui, persuasiunea lui, dar Domnul plange... iar sufletul tau moare... caci mandria este... mandrie... exact asha ca romanul care daca nu e shi fundul parca nu e prost destul...
FUDULIA , e universala, nu specifica doar romanului ! Ca romanul a scos zicala , asta tine de intelepciunea lui . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57