Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2006, 19:37:25
ovid ovid is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2006
Mesaje: 3
Implicit

Doamne ajuta,

Sunt un tanar crestin ortodox si doresc sa aflu mai multe informatii despre achizitionarea de CD-uri sau DVD-uri cu pelerinaje in Grecia si in Tara Sfanta. Exista mai multe documentare foarte frumoase despre Grecia, printre care :"Metheor-The catacombs of heaven" si altele. Doresc sa gasesc documentare despre Pelerinaj in Tara Sfanta( daca v-ati uitat pe OTV de Sf. Pasti, ei au transmis un documentar foarte bun). Este pacat ca noi ortodocsii nu avem de unde procura mai multe CD-uri si DVD-uri cu filme si documentare religioase! Este trist ca poti gasi extrem de repede orice film strain sau orice porcarie diavoleasca la orice colt de strada si ghereta de ziare, dar cand vrei sa gasesti ceva bun pentru suflet, pentru induhovnicirea ta de crestin ortodox, nu gasesti mare lucru.
Am incercat sa procur de pe Internet aceste CD-uri(DVD-uri), dar oferta este mica, gasesti orice prostie pe care ti-o serveste rapid necuratul, insa nimic bun.

Va rog sa ma ajutati sa gasesc filme religioase valoroase, filme cu pelerinaje la Manastirile din Romania, Grecia si mai ales Tara Sfanta.

Daca aveti vreo informatie m-ar ajuta mult.

Ar fi interesant pentru cine doreste sa participe la acest forum sa scriem cat mai multi ce filme religioase autentice am vazut si recomandam, pe langa ce am notat mai sus.

Astept raspunsurile voastre cu multa nerabdare.


Doamne ajuta!


Un crestin ortodox,
Ovidiu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2006, 23:51:55
DanutzIonutz DanutzIonutz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2006
Mesaje: 4
Implicit

M-ar interesa si pe mine sa facem schimb de cd/dvd religioase. Eu sunt prof de religie si am facut la scoala o biblioteca cu carti si materiale audio video pe cd sau dvd. Eu am ceva materiale despre manastirile din romania realizate antena 1. Am ceva materiale despre tara sfanta descarcate de pe net. ma poti contacta la
danutzionutz@yahoo.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2007, 17:49:41
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

Nu am avut ocazia sa vizitez Israelul cu locurile sfinte, cine a fost mi-a povestit ceea ce a vazut. Mi-a povestit momentul aprinderii Luminii de la Inviere dar nu am vazut un film cu momentul exact. As fi foarte indatorat celui care are o inregistrare cu momentul respectiv, al aprinderii Primei Lumini.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.
Pentru mesaj privat: assiris_pc@hotmail.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2007, 18:38:17
leo76_leonard leo76_leonard is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 2
Implicit

Cum pot sa fac si eu rost de filmul cu Iisus Hristos
Contactati-ma la e-mail:leo76_leonard@yahoo.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2007, 19:43:46
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Il poti descarca de pe net.E in mai multe parti.5 parca.FOARTE FRUMOS.L-am vazut de mai multe ori si tot nu ma satur sa-l privesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2007, 19:11:10
ancutaelena ancutaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 13
Implicit

DOAMNE AJUTA,am multe cd-uri religioase cu muzica bizantina,cu mari duhovnici de la conferinte care contin multe intrebari si raspunsuri,daca va intereseaza ma puteti contacta,dar numai in septembrie ca acuma nu sunt in tara.O ZI BINECUVANTATA.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2007, 22:43:03
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Poti lua filmul Ostrov de pe net, asta daca nu cumva deja il ai, Fiul risipitor la fel.

cauta thepiratebay.org in google si acolo ajuns cauta filmul Ostrov, Fiul risipitor si Romanian Byzantine Music. Tot acolo si Grigore Lese, mie imi place mult.

ancutaelena fa un bine si pune si tu pe net muzica aceea, adica pe torrent. Iar daca nu stii cum zi aici ca rezolvam.

Doamne ajuta!

Liviu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.05.2007, 00:21:37
ancutaelena ancutaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 13
Implicit

Cu cea mai mare placere dar eu nu sunt in tara abia in septembrie ma intorc si CD sunt acasa am si SF.LITURGHIE DIN SF. MUNTE ATHOS PE CINE IL INTERESERAZA O ZI BINECUVANTATA
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2008, 01:38:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) va invit la o calatorie duhovniceasca in Cipru, pe urmele unui calugar rus care a calcat pe-acolo pe la 1700...
http://video.crestinortodox.ro/cOUgK...s___Cipru.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2009, 20:25:57
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Doamne ajuta! si Hristos a Inviat!

Am citit "Hristos rastignit din nou", autor: Nikos Kazantzakis, ed. Humanitas, si mi-a placut nespus. Este un roman care poate schimba ceva in sufletul cititorului. In mine, sigur a schimbat.
In anul 1957 s-a facut si o ecranizare a acestei carti, mi-ar placea foarte mult sa o pot viziona, insa filmul fiind atat de vechi, nu-l gasesc nicaieri. Parca n-ar exista. Nici in librarii nu se gaseste, astfel incat m-am gandit sa apelez la bunavointa cuiva de pe forum, care s-ar putea sa-l aiba si sa mi-l trimita cumva, oricum.
Filmul se numeste "Celui qui doit mourir" sau varianta in lb.engleza "He who must die", regia Jules Dassin.

Va multumesc anticipat.
Cu bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 22:29:45
Filme religioase sau cu tenta religioasa Nicola3 Generalitati 56 21.12.2014 01:02:57
Imperiul Bizantin - filme documentare UNNOOM Generalitati 0 28.09.2012 16:15:21
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 12:01:06
CD/DVD cu documentare religioase ovid Biserica Ortodoxa si Massmedia 2 24.04.2006 23:24:30