Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2010, 14:51:35
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Question Cum pot ajuta un suflet cazut sa revina la credinta?

Doamne ajuta!

Poate ati trecut printr-o situatie similara si ma puteti sfatui in aceasta privinta. Cum pot ajuta un suflet cazut sa se ridice si sa se intoarca la credinta? Daca il iau cu blandete, am senzatia ca se impune mai mult , daca il iau mai tare parca se razvrateste.... Totusi , eu am credinta ca o cale de mijloc este.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2010, 15:11:50
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Prin rugaciune, prin rabdare, prin purtarea ta de sine, prin bunatate si cateodata prin gesturi (bune) care sa-l i-a prin surprindere.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2010, 15:23:50
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suflet si inima si constiinta Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Poate ati trecut printr-o situatie similara si ma puteti sfatui in aceasta privinta. Cum pot ajuta un suflet cazut sa se ridice si sa se intoarca la credinta? Daca il iau cu blandete, am senzatia ca se impune mai mult , daca il iau mai tare parca se razvrateste.... Totusi , eu am credinta ca o cale de mijloc este.
Cred ca te referi la rugaciunea care se poate face pentru el. Eventual intelegere si blandete. Altceva, in cazul asta, ar fi de prisos. Cel mult il poate indarji si, razvratindu-se, sa caute un alt drum, pe care in mod normal nu l-ar alege.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2010, 15:40:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Implineste ceea ce ii este lui drag intr-un mod mai intens, si cand te va intreba de unde ai atata putere, sa-i raspunzi: din credinta pe care o am.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2010, 17:52:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suflet si inima si constiinta Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Poate ati trecut printr-o situatie similara si ma puteti sfatui in aceasta privinta. Cum pot ajuta un suflet cazut sa se ridice si sa se intoarca la credinta? Daca il iau cu blandete, am senzatia ca se impune mai mult , daca il iau mai tare parca se razvrateste.... Totusi , eu am credinta ca o cale de mijloc este.
Uneori nu exista cale de mijloc, adica n-ai ce face omului sau/si nu esti persoana potrivita pentru asta.

In alte cazuri exista si o descoperi daca tu insuti esti bine pus la punct si cu multa osteneala..

Nu exista o reteta universala.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2010, 23:54:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Sfantul Francisc a spus membrilor ordinului sau:

"Predicati Evanghelia oriunde mergeti. Atunci cand e nevoie, folositi si cuvinte".

Daca il cunosti bine pe cel pe care doresti sa il intorci la credinta, ai un avantaj. Ce anume il motiveaza, ce il misca, ce il anima ?

Daca stii raspnsul, vei fi mai aproape de sufletul lui. Poate e logica, poate e morala, poate e morala practica, poate e arta (muzica si/sau arhitectura bisericeasca).

In fiecare dintre noi Dumnezeu a pregatit o cale pe care Sfantul Duh sa poata lucra. Gaseste aceasta cale si ajuta-l pe Acesta in lucrarea sa. Si nu uita - DACA e nevoie, poti folosi si cuvinte.

In afara (sau pe langa, sau, mai bine zis, la fundatia celor de mai sus), nu uita - multa dragoste si rugaciune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.06.2010, 00:01:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Cu ani in urma , un tanar din America si-a pierdut stapanirea de sine la jocul de carti , a scos pistolul si l-a impuscat pe adversarul sau. A fost arestat si condamnat la moarte. Dar deoarece a dus o viata cinstita pana atunci, multi prieteni si rude au intervenit pentru el.
La scurt timp l-a vizitat un domn in varsta. Dar cand a intrat in celula, detinutul a observat ca vizitatorul purta hainele unui preot . “Iesiti!” a fost reactia lui. “Nu vreau sa va vad. Au fost deja sapte preoti aici! Am avut suficienta religie acasa.”“Asteapta o clipa tinere”, spuse vizitatorul. “Am o veste buna pentru tine.” Desi vizitatorul a staruit , detinutul a refuzat sa-l asculte si i-a cerut sa paraseasca celula.
Cateva minute mai tarziu a venit gardianul la usa celulei. “Ei , prietene” , spuse acesta, “am vazut ca ai fost vizitat de guvernator.”-“Ce!? Vreti sa spuneti ca acel barbat, care arata ca un preot, a fost guvernatorul?”-“El a fost”, a raspuns gardianul, si avea gratierea ta in geanta lui; dar tu nu ai vrut sa-l asculti!”
Ne putem inchipui groaza tanarului. Dar era prea tarziu. Tanarul detinut a ramas inmarmurit in fata gardianului. “Dati-mi ceva de scris si hartie”, l-a rugat acesta pe gardian. Apoi s-a pus la masa si a scris o scrisoare de scuza catre guvernator.Guvernatorul a citit scrisoarea , a intors-o si a scris pe verso: “Acest caz nu mai prezinta interes.”
Cand s-a apropiat ziua in care urma sa fie executat, a fost intrebat daca mai are ceva de spus inainte de a muri. “Da”, a raspuns, “spuneti tuturor oamenilor de pretutindeni ca nu mor pentru fapta mea. Nu mor pentru omorul meu, pentru ca as fi putut trai. Spuneti-le tuturor ca mor, pentru ca am respins gratierea guvernatorului.” - caz real


Cam asa suntem si noi cu Dumnezeu. Nu murim neaparat pentru pacatele noastre, caci nu e om sa nu fi pacatuit, ci murim pentru ca refuzam sa primim iertarea si pe cei ce ne aduc vestea ei.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2010, 00:56:34
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Question Da asa e....dar.....!!!

da,dar mai intai vreau sa stii ca eu traiesc intr-o tara vestica ,condusa de.................o REGINA........si pot sa-ti povestesc eu credinta din tarile vestice ,nu s-au schimbat .................toti crede in Cineva fie baptist,fie martor a lui Iehova,fie catolicii ,musulmani.........sau de alte crdinte,pt ca aici este o mixura de nedescris,in ce priveste credintele,singuri care nu cred........sunt cei foarte tineri,care isi pun cercei peste tot,si se tatuiaza........nu pot sa-ti spun cat de ridicoli sunt cei care ajung la 50-60 de ani sau mai mult......cu cercei in sprancene,buze,nas,si alte parti lasate la vedere..........sau urmele,cicatricele care au ramas,iar acum bolnavi,batrani, cu dureri de piciore,de sale,sau mai stiu eu de ce.......nu mai stiu cum sa mascheze,acele locuri,care asa cum am zis sunt de-a dreptul ridicole..........spuneai ca DUMNEZEU .....e bun si cao sa ne ierte de tot ce facem,......iata un semn bun,incepi sa crezi deja in existenta lui DUMNEZEU ......si apoi vorba unui mare savant,nu-mi amintesc cine,dar retin ce a zis;DACA DUMNEZEU NU EXISTA SI EU NU CRED CA EXISTA,NU AM NIMIC DE PIERDUT........DAR DACA EXISTA SI EU NU CRED................AM PIERDUT TOT...........PENTRU TOTDEAUNA. SI asa este D umnezeu este intr-adevar bun si mult milostiv dragul meu,si tocmai pentru ca iubirea lui e nemarginita,ne acorda o a doua sansa,poate chiar si mai multe,dar mai intai trbuie sa platim.............prin suferinte de diferite tipuri;sentimentale -la care unii nu rezista si isi pune capat zilelor sau innebunesc,de-a binelea...........alti platesc prin suferinta atator boli nemiloase,neinduratoare ,infectii grave de tot felul,operatii grele poate nenumarate.........iar altii au pierderi nemiloase materiale,cum ar fi ;casa ,apartamentul,cu tot ce e in ele,Doamne cate cazuri nu sunt..........iar alti mai slabi ca sa uite de durerea zilelor petrecute fara ,
Dumnezeu,atat in ro cat si aici se cufunda in betie,sau droguri...........si o sfarsesc asa pentru ca ei doresc asta ...............in durere si nefericire poate si in singuratate
iar in aceste incercarii unii ne intoarcem cu fata spre Dumnezeu,cerandu-ne iertare ,ca un copil parintelui sau atunci cand greseste,si renuntam cu desavarsire,la viata care am duso inainte schimbandu-ne in totalitate viata,iar alti margem pe calea pierzaniei,de asta Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru de a alege ce dorim noi sa facem,numai ca ne vegheaza neincetat,cu voia noastra sau fara voia noastra,iar atunci cand paharul s-a umplut,si da pedi afara,ne trimite acele incercari,tocmai pentru ca ne iubeste si nu ne doreste pierderea noastra,pentru ca suntem sufletele creiate de EL.SI A LUI SUNTEM CU TOTI,............tu dragul meu din care categorie vrei sa faci parte???crede-ma ca din tot sufletul meu nu iti doresc sa treci prin una din aceste incercari descrise,si abia atunci in durere si suferinta sa stigi catre EL sa te ajute,iata-ma ca am filozofat atat,dar as vrea sa te ajut sa-ti gasesti pacea sufleteasca...........pentru ca tu ...asta cauti,chiar daca acum nu-ti dai seama DOAMNE AJUTA SI INDURATE DE NOI TOTI ROBII TAI...SI NE IARTA TE RUGAM PENTRU IGNORANTA NOASTRA.AMINQUOTE=pwnureface;257949]Nah ce rost ar avea?Daca dumnezeu e intr-adevar bun si ne iubeste o sa ne ierte pe toti indiferent de ce facem:D[/quote]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2010, 01:38:12
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre dumnezeu

A cui capcana am cazut noi daa tot te crezi atotstiutor
tu esti un simplu om si vii s ane inveti pe noi
adica tu ai atatea cunostinte ca noi sunte varza
ce religie esti ?
Nu ai ce cauta pe acest site
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.06.2010, 04:26:02
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Exclamation ???

.........uneori mi-e rusine ca sunt ortodox ,tocmai din cauza celor ca tine.............certareti,rai si sarcastici.....vrei sa faci un bine, poate ciuva mai tanar decat noi,sau a altor tineri.............esti rasplatit de niste idioti cu jigniri si cu insulte..................
nu stiu cui te adresezi,dar banuiesc ca mie pentru ca te afli sub subiectul meu ,care orcum nu tie iti era destinat,ci initatorului acestui link,dar ma intreb daca nu cumva faci si tu parte din vreo categorie descrisa de mine?desigur ca nu e nimic rau in asta,dar spre a-ti satisface curiozitatea..............credinta mea este..........ORTODOX chiar daca tie nu-ti vine sa crezi,si chiar daca nu mai sunt in Romania,sunt departe de casa ,iar cea mai apropiata biserica CRESTIN ORTODOXA se afla la peste 150 km demine totusi nu am renuntat la religia mea,si nici nu voi renunta.....iar de interzis..................tu cine te crezi??? fiu mai iubit a lui Dumnezeu decat noi toti ceilaltii fii si fice?satisfacut de raspuns....asta ca sa nu fiu grosolanASA CUM AI FOST TU....DOMNUL SA TE AIBE IN PAZA SA,SA SE INDURE DE NOI TOTI SUPUSII SAI. SI SA STII CA NICI CHIAR DACA ATEU MA DECLARAM TOT NU AVEAI DREPTUL SA-MI VORBESTI ASA,SAU TU NU STII CA SINGURUL JUDECATOR E ....DUMNEZEU?/

Last edited by NEYRA 383; 10.06.2010 at 12:36:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 11:31:53
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Au cazut broaste din cer in localitatea Rákóczifalva (Ungaria) colaps Generalitati 10 25.06.2010 04:55:40
Magarul cel cazut in fantana mihele_m Intrebari utilizatori 1 15.06.2010 18:30:56
am cazut prada disperarii. andreea287 Umanitare 5 19.02.2010 19:52:34