Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2010, 14:09:32
yawbaj yawbaj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 23
Implicit Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge

Celebrul astrofizician Stephen Hawking sustine ca stiinta se va impune in fata religiei deoarece "functioneaza". Intr-un interviu realizat de ziarista Diane Sawyer pentru ABCNews, Hawking a declarat ca cel mai mare mister pe care vrea sa-l rezolve este sa afle "de ce Universul exista, de ce exista ceva mai maret decat orice altceva".

Unul din punctele care imi place mie este:
despre religie: exista o diferenta fundamentala intre religie, bazata pe autoritate, si stiinta, care e bazata pe observatie si intelegere. Stiinta va invinge deoarece functioneaza

Voi ce credeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2010, 14:11:36
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

eu cred ca Dumnezeu exista, restul e praf in ochi.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2010, 14:14:48
yawbaj yawbaj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Sii crezi ca daca tu crezi in el, el se va infiinta? Sau crezi in puterea gandului de a crea ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2010, 14:20:10
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

cine sa se infiinteze? fizicianu', stiinta, erezia?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2010, 14:20:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Celebrul astrofizician Stephen Hawking sustine ca stiinta se va impune in fata religiei
Vorbesti de parca stiinta ar putea face competitie cu religia...Fara Dumnezeu stiinta nu ar exista. Dumnezeu i-a dat omului minte si libertatea de a face cu ea ce vrea, inclusiv prostii.

Despre religie [mai precis credinta] stiu sigur ca functioneaza, dar stiinta foloseste numai partial, nu poate da o solutie/explicatie de ansamblu solutiile oferite de ea nu merg prea sus. Explica efectele pana la un anumit nivel, de multe ori neajungand pana la cauza dincolo de cauzele aparente.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2010, 14:24:32
yawbaj yawbaj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vorbesti de parca stiinta ar putea face competitie cu religia...Fara Dumnezeu stiinta nu ar exista. Dumnezeu i-a dat omului minte si libertatea de a face cu ea ce vrea, inclusiv prostii.

Despre religie [mai precis credinta] stiu sigur ca functioneaza, dar stiinta foloseste numai partial, nu poate da o solutie/explicatie de ansamblu solutiile oferite de ea nu merg prea sus. Explica efectele pana la un anumit nivel, de multe ori neajungand pana la cauza dincolo de cauzele aparente.
Uite ca oamenii de stiinta isi fac experimentele si calculele si fara ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2010, 14:26:43
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Cool

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vorbesti de parca stiinta ar putea face competitie cu religia...Fara Dumnezeu stiinta nu ar exista. Dumnezeu i-a dat omului minte si libertatea de a face cu ea ce vrea, inclusiv prostii.

Despre religie [mai precis credinta] stiu sigur ca functioneaza, dar stiinta foloseste numai partial, nu poate da o solutie/explicatie de ansamblu solutiile oferite de ea nu merg prea sus. Explica efectele pana la un anumit nivel, de multe ori neajungand pana la cauza dincolo de cauzele aparente.
Omul a creat pe Dumnezeu, si stai linistita, stiinta poate exista si fara divinitati imaginare.

Cat despre topic, stiinta va putea explica tot si religia va pierde teritoriu. Cu siguranta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2010, 14:45:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Uite ca oamenii de stiinta isi fac experimentele si calculele si fara ajutorul lui Dumnezeu.
Bagi mana in foc? Unii de pe aici L-au intalnit si nu va fi usor sa-i convingi .

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Omul a creat pe Dumnezeu, si stai linistita, stiinta poate exista si fara divinitati imaginare.
Toata aceasta straduinta de a da o explicatie stupida unor fapte naturale vine doar din refuzul de a recunoaste ca exista cineva mai mare ca omul si omul nu e chiar buricul pamantului cum se crede. Prefera sa sustina ca e o stimata maimuta evoluata decat ca este ceea ce este de fapt, o creatura minunata, creata din dragoste si avand posibilitatea de a mosteni tot ce-i mai frumos in acest univers.
Dar, hei, succes in cautari...Fiecare gaseste exact ceea ce cauta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2010, 14:49:13
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Pana una alta, exista inca multe lucruri pe care stiinta nu le poate explica;nu are toate raspunsurile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2010, 15:23:15
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Da, da si eu sunt mai tanar cu 20 de ani, si zbier cu flamura rosie'ntr-o mana traiasca leninnnn maretu'...hai ma copii, fizicianu' calca aratura, stiinta lui nu-i decat racaiala la "poala lui Dumnezeu", veniti-va'n fire mai...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
fizicianul hawking iar se baga-n seama singur ! Radu32 Teologie si Stiinta 38 23.10.2010 18:53:08
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 18:04:58
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 04.07.2010 23:14:35
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 1 23.06.2010 15:35:14
spune nu homosexualitatii sososoreeena Homosexualitatea 36 13.05.2009 11:29:02