Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2009, 21:45:10
alina36 alina36 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Mesaje: 2
Implicit dilema

vreau o parere despre urmatoarea situatie: de catva timp am aflat ceva despre trecutul familiei care m.a pus pe ganduri, anume tatal meu este ortodox, provine din familie de ortodocsi, insa familia mamei este penticostala sau pocaiti, nu stiu exact care e numele corect; ea insa cat a fost tanara nu a urmat religia asta. s.a casatorit cu tatal meu in religia ortodoxa, dar mi-a spus ca nu a fost botezata in religia ortodoxa inainte de a se cununa cu tatal meu. Deci, credeti ca e un pacat, sau prin casatorie a devenit ortodoxa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2009, 21:53:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina36 Vezi mesajul
vreau o parere despre urmatoarea situatie: de catva timp am aflat ceva despre trecutul familiei care m.a pus pe ganduri, anume tatal meu este ortodox, provine din familie de ortodocsi, insa familia mamei este penticostala sau pocaiti, nu stiu exact care e numele corect; ea insa cat a fost tanara nu a urmat religia asta. s.a casatorit cu tatal meu in religia ortodoxa, dar mi-a spus ca nu a fost botezata in religia ortodoxa inainte de a se cununa cu tatal meu. Deci, credeti ca e un pacat, sau prin casatorie a devenit ortodoxa?
Alina, ar trebui sa vorbiti cu un preot. casatoria nu un substitut al Botezului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2009, 01:49:54
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Cu siguranta nu este un inlocuitor al botezului. Sunt Taine diferite iar doamna in cauza ar trebui sa mearga la un preot si sa-i povesteasca situatia iar in cazul in care n-a fost botezata sa primeasca cele necesare increstinarii in biserica ortodoxa.

Toate aceste probleme se intampla din cauza faptului ca tinerii nu sunt spovediti inainte de Taina Cununiei asa cum s-ar cuveni dupa randuiala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2009, 12:26:23
alexrav4 alexrav4 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2009
Mesaje: 6
Implicit da

Trebuie tinut cont de conditiile in care s-a facut cununia religioasa,dar si de faptul ca nu s-a confesat familiei sau preotilor care probabil i-au administrat celelalte Sf Taine.Pentru credinta puternica a fiilor sai si pt mantuirea sa,doanma trebuie sfatuita sa se boteze. Mi-e greu sa cred insa ca un preot a savrsit Cununia fara sa se documenteze referitor la persona subiectilor sai.Nu stiu daca doamna este o buna ortodoxa-caci ar interveni pe de o parte situatia botezului dorintei dar este greu de crezut ca a nascut fii i-a botezat ortodox si nu s-a intrebat referitor la credinta sa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 14:10:28
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 14:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54