Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.12.2015, 15:11:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde de perspectiva. In orice caz, fiecare din persoanele implicate, o parte mai mare sau mai mica..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.12.2015, 22:05:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Treaba necuratului este sa ne duca in deznadejde. Daca nu stim sa luptam cu deznadejdea, atunci un necaz mic ni se poate parea urias, caci necuratul il supradimensioneaza. Daca atunci cand cadem in deznadejede am alerga la preot si la rugaciune si daca ne-am smeri un pic, niciun rau nu ni s-ar parea prea mare. De noi depinde sa alegem ce imparatie sa fie in inima noastra. Parintele Arsenie Boca ne invata sa mai spunem si ,,Asa-mi trebuie!'" cand avem cate-un necaz.

Suntem noi mai mari ori mai importanti decat Iisus? Adica smerenia si necazurile sunt doar pentru El? Daca nu sunt, atunci trebuie sa mai si multumim lui Dumnezeu chiar si pentru unele necazuri pe care le ingaduie Dumnezeu asupra noastra pentru a ne smeri. Daca nu acceptam smerenia si ne consideram peste masura de ofensati cand avem cate-un necaz, inseamna ca suntem prea mandri. Iar Dumnezeu celor mandri le sta impotriva. Deci, in opinia mea, cea mai importanta cauza a sinuciderilor este mandria. Daca Dumnezeu se retrage de la omul mandru, acesta calca in strachini mai mult sau mai putin grav.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 12:39:42
departarea de Dumenzeu aduce chiar sinuciderea C-tin Generalitati 1 25.07.2008 15:55:53
sinuciderea brainiac_x Eutanasia 51 26.01.2008 10:24:56
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 11:17:39
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 22:52:04