Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.07.2008, 22:55:14
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
nu spune Iisus sa lasam sabiile jos ca cel ce ridica sabia de sabie va muri?ma rog...nu cunosc cu de-amanuntul viata lui Stefan cel Mare dar cred ca e prea mult sa-l numesc sfant.
si da,daca mi se pare ceva in neregula,care nu e conform Bibliei, contest decizia Sinodului,sau suntem si noi niste catolici cu o conducere infailibila?
Alexandra, am impresia ca tu nu ai inteles deloc cum si unde trebuie aplicata treaba cu "cine va scoate sabia de sabie va muri". Tu chiar nu poti intelege ca Stefan cel Mare a aparat tara si credinta nostra? Nu poti intelege ca acum eram turci daca el nu se batea cu ei in razboaie? Unde iti mai era ortodoxia alexandra, daca Stefan nu-i oprea pe turcii care voiau oricum sa ne impuna si semi-luna?
Eh, oricum e usor sa vorbesti, si cu cata naivitate se vorbeste inca...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.07.2008, 23:44:49
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eu ce nu inteleg aici e cum unii oameni nu cred ceea ce istoricii le spun, desi ei sunt intr-adevar avizati sa isi dea cu parerea despre un personaj istoric cum a fost Stefan cel Mare. Pai daca nu crezi pe cei care au studiat si au citit documente, atunci cum??

Veilur, din nou, te sfatuiesc sa mai citesti si sa te uiti si la popoarele din jurul nostru. Ce spui tu e o prostie pe care manualele comuniste ti-au bagat-o in cap si tu refuzi sa gandesti critic. NU ERAM TURCI, daca nu era Stefan. Otomanii nu aveau absolut nici un motiv sa converteasca un un intreg popor. Si stii de ce? Fiindca populatiile ne-musulmane plateau cu mult mai multe taxe decat musulmanii. Convertirea fortata nu a fost o politica a imperiului otoman. Cei mai multi dintre localnicii care au devenit musulmani (vezi in Albania, Kosovo, Bosnia...) au facut-o pentru avantaje materiale.

Curajul lui Stefan este de admirat, desi bataliile lui nu au fost chiar asa de grandioase precum manualul de clasa a IV-a le prezinta. Ravna pe care a avut-o in cladirea de biserici este de admirat. Si este de admirat lungimea domniei lui, intr-un timp in care comploturile boierilor erau in floare, si in care domniile erau in general foarte scurte, mei ales in Tara Romaneasca. Dar cum credeti ca s-a mentinut el atatia ani? Avand o mana de fier si bagand frica in boieri -- cronicarul spune ca era un om aspru si iute la manie si ca taia fara judet.

Sunt de acord cu Ioan7. Patriotismul este bun,d ar ce ar fi sa-l trecem si prin filtrul gandirii si sa renuntam la limba de lemn (gen "fara el romanii nu existau astazi" "a aparat intreaga crestinatate" etc) si sa renuntam si la romantisme inutile.

Daca ma gandesc bine Carol I a facut enorm de multe pentru Romania si s-a sacrificat mult pentru noi, un popor amarat care nici macar nu eram de neam cu el. SI au fost si altii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.07.2008, 23:51:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
stati putin.deci daca nu i s-au luat in considerare pacatele si faptul ca nu a trait ca un calugar(cum i se cere unui sfant),ci i s-au luat in considerare doar faptele sale vitejesti,inseamna ca si unul ca becali ar putea ajunge sfant daca ar conduce tara.pentru ca si dansul ar fi in stare sa apere tara precum Stefan cel Mare la cat sange de razboinic are,a construit biserici,a daruit milioane de dolari saracilor,propovaduieste credinta crestina ortodoxa.mai apare si pe zidurile bisericilor,e cel mai bun prieten cu cei mai de seama calugari,cei de la Athos.
Pentru mine Stefan cel Mare a fost un bun conducator si un bun credincios.Dar departe de a crede ca este un sfant,ca s-a abtinut de la mancaruri,ca a mancat hrana simpla,ca si-a trait viata in rugaciune,etc
cum poate un om sa devina sfant cand intretine relatii sexuale?
Alexandra, sfintenia depaseste orice granite, nu este doar un atribut al calugarilor, aven sfintii care au avut familii.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.07.2008, 23:52:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ioan, la ce limbaj te referi, la cel teologic?? care este limbajul de lemn, te rog sa fii concret.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.07.2008, 04:59:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Sunt de acord cu Ioan7. Patriotismul este bun, dar ce ar fi sa-l trecem si prin filtrul gandirii si sa renuntam la limba de lemn (gen "fara el romanii nu existau astazi" "a aparat intreaga crestinatate" etc) si sa renuntam si la romantisme inutile.
ce trist sa spui asa ceva. ce-ar fi sa ne imaginam pe vremea aceea si nu bine mersi in fata calculatorului, astazi, emitand judecati cu pretentii obiective. are romanul o vorba: dupa razboi, multi viteji se-arata!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.07.2008, 09:16:30
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ioan, la ce limbaj te referi, la cel teologic?? care este limbajul de lemn, te rog sa fii concret.
Recunosc ca initial si lucrul acesta mi`a fost in gand. Inteleg, pe de alta parte, ca altfel nu prea se poate, ca atunci cand e vorba de dogme si probleme ce tin de religie nu prea exista loc de interpretari personale. Nu ar strica,totusi, ca uneori sa incercam sa fim mai originali.
Multumesc!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.07.2008, 09:34:06
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Sunt de acord cu Ioan7. Patriotismul este bun, dar ce ar fi sa-l trecem si prin filtrul gandirii si sa renuntam la limba de lemn (gen "fara el romanii nu existau astazi" "a aparat intreaga crestinatate" etc) si sa renuntam si la romantisme inutile.
ce trist sa spui asa ceva. ce-ar fi sa ne imaginam pe vremea aceea si nu bine mersi in fata calculatorului, astazi, emitand judecati cu pretentii obiective. are romanul o vorba: dupa razboi, multi viteji se-arata!
Mirelat, afirmatie ta e destul de subiectiva. Era mai greu de trait in secolul XV, in comparatie cu ziua de ani? Probabil, insa nu e valabil pentru toti. Totusi, cred ca, de cele mai multe ori, un calculator poate fi mult mai primejdios decat o sabie.
Recunosc ca viata noastra este destul de anosta de cele mai multe ori. Insa sta in mainile noastre sa ne`o facem ceva mai condimentata. Eu unul am chef de o revolutie, chiar ma gandesc cu ce mi`as putea baricada strada cat mai repede. Daca mai e cineva care sa mi se alature, il astept cu drag.
Multumesc!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.07.2008, 11:05:14
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

mai toti domnitorii au luptat pentru tara.de ce nu sunt toti sfinti atunci?A-ti apara tara bine,te face un bun conducator,dar nu si un sfant.
poate il vad si pe Basescu maine poimaine pe zidurile bisericii,daca dam de vreo navala musulmana,ceea ce este foarte posibil.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.07.2008, 11:51:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
mai toti domnitorii au luptat pentru tara.de ce nu sunt toti sfinti atunci?A-ti apara tara bine,te face un bun conducator,dar nu si un sfant.
poate il vad si pe Basescu maine poimaine pe zidurile bisericii,daca dam de vreo navala musulmana,ceea ce este foarte posibil.
Mi se pare deja extremista parerea ta, ai auzit tu ca oamenii din ziua de astazi sa zica despre Basescu "Sfantul". Am o postare anterioara in care am subliniat ca acum 500 de ani moldovenii il socoteau pe Stefan- Sfantul. Ca sa intaresc aceasta afirmatie, iata un text din Grigore Ureche : "Iara pe Stefan Voda l-au ingropat tara cu multa jale si plangere in manastirea Putna, care este zidita de dansul. Atata jale era, de plangea toti ca dupa un parinte al sau, ca cunostea toti ca s-au scapat de mult bine si de multa aparatura. Ca dupa moartea lui, pana astazi ii zic sveti (sfantul n.n.) Stefan Voda, nu pentru suflet, ci ieste in mana lui Dumnezeu, ca el inca au fost om cu pacate, ci pentru lucrurile lui cele vitejesti, carile nimenea din domni nici nainte, nici dupa aceia l-au ajuns".
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.07.2008, 12:12:07
traian05's Avatar
traian05 traian05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru traian05
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Sunt anumite personalitati care contesta sfintenia lui Stefan cel Mare. Care credeti ca sunt cele mai puternice argumente cu privire la sfintenia lui Stefan cel MAre?
1 apsrator al crestinatatii 2 ctitor de biserici si manastiri 3 urma sa devina imparat al bizantului ptr. cine nu stie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stefan cel Mare si Sfant marlene Generalitati 20 02.07.2010 18:48:10
Stefan cel Mare si Sfant in rasa monahala? costel Pelerinaje la locuri Sfinte 17 02.07.2010 15:23:24
stefan cel mare si manastirile lui cosmin95 Generalitati 4 16.09.2009 23:09:56
A MURIT MARE STEFAN IORDACHE iulyaan Generalitati 17 14.09.2008 21:11:05