Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.10.2013, 13:58:25
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Impasul meu este urmatorul: fiindca m-a rugat s-o ajut cu banii pt cursuri si am cazut de acord s-o ajut,ar fi de dorit sa se apuce de ceva care sa-i foloseasca si care s-o ajute sa faca bani la randul ei;pentru a nu ma mai vedea dupa alti 2-3ani in aceasi situatie de sponsor.

Inca ceva: nu doreste o scoala postliceala de 2-3 ani ci cauta cursuri de cateva luni!
Imi pare destul de improbabil ca vreun angajator va cadea pe spate in fata unor astfe de cursuri de durata a catorva luni,si asta cand exista o varianta mai buna,aceea a postlicealei.
Poate solutia in aceasta problema ar fi sa caute sa se casatoreasca cu un barbat cu situatie financiara buna.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.10.2013, 13:59:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ai grijă, din copilărie-n copilărie să cazi în erezie! Sau, Doamne ferește, în apostazie.
Unii au patit-o exact asa!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.10.2013, 14:03:17
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In Romania asistenta sociala este la pamant, fata de alte tari unde poti castiga un salariu frumos lucrand ca asistent social. La noi nu prea se stie cu ce se ocupa acesta, multi il confunda cu asistentul personal care ii ingrijeste pe batrani.
Aveti dreptate, s-a facut o confuzie, nu e tot una asistent social cu om care ingrijeste batranii sau copiii la domiciliu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.10.2013, 14:10:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In Romania asistenta sociala este la pamant, fata de alte tari unde poti castiga un salariu frumos lucrand ca asistent social. La noi nu prea se stie cu ce se ocupa acesta, multi il confunda cu asistentul personal care ii ingrijeste pe batrani.
Vai nu este asa. Cel putin aici nu castiga bine un asistent social. Repet, depinde la ce va referiti. Daca este angajat undeva la birou, poate ca o avea salariu mai bun (dar nu cred). Cei care ajuta la domiciliu...munca multa si bani putini.
Exista si acei care lucreaza in azile de batrani, sau alte centre de ingrijire, sau in orfelinate, camine speciale. Si acolo la fel: munca cumplita si bani putini.

Tu despre ce anume vorbesti?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.10.2013, 14:11:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Aveti dreptate, s-a facut o confuzie, nu e tot una asistent social cu om care ingrijeste batranii sau copiii la domiciliu.
??? Si atunci ce face un asisten social?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.10.2013, 14:26:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Doamne, nu imi vine sa cred ce spuneti aici, 300 de lei pe luna, cum pot avea tupeul sa si ofere un asemenea salariu la 8 ore?! Si lumea sta si accepta. Imi vine sa dau dreptate comunistilor ca acum este exploatarea oamenilor de patroni.... si cand te gandesti ca ei stau si se imbuiba si arunca cu banii in stanga si dreapta!
Nu cred ca era 8 ore, nu lucreaza nimeni pe banii astia 8 ore, oricat ai fi de disperat.
Un angajator care ofera asfel de salariu unei vanzatoare risca si f. mult, pentru ca se poate trezi cu lipsuri majore in gestiune care in mod sigur nu vor fi acoperite din valoarea ultimului salariu.

Dar realitatea este ca patronul roman isi bate joc nu de putine ori de angajat deoarece stie ca locurile de munca sunt putine si cererea este mare.

Sa nu uitam ca printre altele, globalizarea e cea care ne-a lasat fara locuri de munca, asadar daca globalizarea iti poate oferi un loc de munca decent, de ce sa nu profiti?

Occidentul, cu colaborarea cozilor de topor a politicului romanesc a avut grija sa nu mai avem o industrie, sa fim cvasi-exclusiv piata de desfacere, daca au facut o investitie asta inseamna de cele mai multe ori salarii mici si repatrierea majoritara a profitului, fara a mai fi impozitat.

Ne-au lasat fara locuri de munca, noi de ce nu am lua inapoi ceea ce am fi avut dreptul sa avem in tara?

Desigur, lucrurile se complica cand este vorba si de o familie si mai ales copii, dar pot exista solutii fara compromisuri prea mari.

Pentru ce sa fii la cheremul unui sef absurd cand poti avea un salariu mai mare decat il are el, chiar daca la cateva mii de km mai incolo?

Cu mijloacele de transport de acum, mijloacele de comunicare, cursele low cost, distanta nu mai inseamna asa mult.

E usor sa-ti gasesti scuze in religie sau pseudo-valori nationaliste (exista si valori autentice) sau in vorbele altora pentru a nu-ti asuma riscurile unei decizii prin care poti avea mai mult de oferit familiei in primul rand.

Desigur, exista si aspectul celor care pleaca din tara si uita de credinta, bisericile ortodoxe nu sunt la tot pasul in strainitate, dar din ce am vazut chiar aici pe forum si nu doar, depinde de om.

Cineva poate face saptamanal cativa km in plus pentru o Sfanta Liturghie. Pentru altcineva, aia cativa km in plus pot fi un motiv de a se lepada de ortodoxie pentru romano-catolicism.

Sunt unii care au plecat sa faca un ban si s-au intors, si-au deschis propria afacere.
Altii care au plecat si n-au de gand sa se mai intoarca vreodata, deja a fi roman e un lucru secundar pentru ei si peste inca o generatie probabil inexistent, etc.

Sunt situatii si situatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.10.2013 at 14:37:14.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.10.2013, 14:31:31
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ortodoxia nu are legatura cu comportamentul indivizilor, nu suntem rai pentru ca suntem ortodocsi, ci din cauza pacatelor si a caderii. Sunt oameni de tot felul si la alte confesiuni, si eu am avut experiente neplacute cu baptisti si penticostali, dar nu spun ca ei sunt desfranati sau rai din cauza religiei, ci din cauza firii lor, religia lor nu e buna din alte considerente.
Nu e bine sa fim asa sensibili, pentru ca atunci, de fiecare data cand nu ne va placea ceva, ori vom schimba religia, ori vom schimba locul de munca, ori vom pleca in alta tara, ori vom schimba prietenii etc etc Spun din proprie experienta, unde ajungem daca fugim toata viata de situatille neplacute, trebuie sa le infruntam si sa incercam sa trecem peste ele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.10.2013, 14:38:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire:
Ce inseamna asistent social in Romania? Adica in ce domenii lucreaza? Ce face?
Copii, batrani?
Si de ce nu au de lucru cand exista atata nevoie de ajutor?
Pentru ca tu nu faci diferenta intre oferta de munca si oferta de munca platita corespunzator.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.10.2013, 14:39:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ortodoxia nu are legatura cu comportamentul indivizilor, nu suntem rai pentru ca suntem ortodocsi, ci din cauza pacatelor si a caderii. Sunt oameni de tot felul si la alte confesiuni, si eu am avut experiente neplacute cu baptisti si penticostali, dar nu spun ca ei sunt desfranati sau rai din cauza religiei, ci din cauza firii lor, religia lor nu e buna din alte considerente.
E bine punctat.
Sunt si oameni buni printre ei, dar datorita fii si caracterului (inclusiv a parintilor) nu neaparat din cauza religiei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.10.2013, 14:48:46
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
??? Si atunci ce face un asisten social?
Cine sunt si cu ce se ocupa? Munca unui lucrator social este aceea de a ajuta oamenii în rezolvarea problemelor legate de situatia lor sociala sau de viata personala.

Care sunt îndatoririle postului? Obligatiile includ: sa stabileasca situatia generala sociala a oamenilor care locuiesc într-o anumita zona - sa stabileasca situatia reala a familiilor care au probleme din cauza modului de viata nesatisfacator, cu datorii, cu probleme de alcoolism, consum de droguri din partea unuia dintre membrii familiei, sau cu persoane care nu sunt în stare sa se descurce singure din cauza vârstei înaintate, a bolii sau a altor probleme - sa ajute oamenii handicapati, oferind sfaturi, inclusiv ajutor în completarea diferitelor formulare si cereri - sa coordoneze si sa asigure servicii catre comunitate din punct de vedere profesional, operational si economic, inclusiv sa administreze activitati - sa propuna, iar în cazuri urgente, sa rezolve plasarea imediata a copiilor si tinerilor în institutii de protectie si de rezidenta, în familii adoptive în locul familiilor lor, în conformitate cu hotarârile date de tribunale - sa presteze activitati sociale în favoarea refugiatilor, a oamenilor fara adapost, sau a altor grupuri de indivizi cu probleme specifice, dupa cum este cazul - sa desfasoare activitate de specialitate în institutiile care trateaza dependenta de droguri si de alt fel - sa reprezinte persoanele în procedurile juridice si administrative.

Unde se desfasoara activitatea si în ce conditii? În birouri precum si în case particulare, unde nu sunt probleme deosebite de mediu; totusi, unii lucratori sociali vin în contact cu oameni care pot fi la un moment dat agresivi sau dificili.

Ce instrumente / echipamente folosesc? Tehnologia computerizata, ustensile de scris, documente si mai presus de toate, exprimarea verbala.

De ce aveti nevoie pentru a reusi? Sa fi terminat studii medii, sau studii superioare cu specializarea în sociologie, sa aveti o atitudine pozitiva fata de oameni, sa stiti cum sa va purtati cu oamenii, sa aveti o tinuta si o conduita cultivata, o buna judecata si rabdare.
Reply With Quote
Răspunde