Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.06.2021, 15:04:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Daca Biserica a spus ca esti sectar cum poti sa fii altfel?
Cine e mai mare Hristos-Cuvantul sau unii necredinciosi din biserica?
Ma confunzi cu Ewald Franken-stain si te confunzi pe tine cu biserica!

Citat:
Daca toti spunem pe forum ca duhoarea e de sectar cum poti sa fii altfel?
I-ai pacalit pe toti. Bucura-te ca le-ai bagat necredinta ta in capul lor!
Tu vei fi dator sa le scoti minciunile tale din cap! Nu am duhoare de sectar ci duhoarea minciunilor si necredintei tale iese de la tine sub forma de barfa si superstitie si analize asa ca grijea! Esti decat un repetor de minciuni, un flasnetar amarat care tragi ca un lup imbracat in haine de oi pe ortodocsii naivi dupa tine ca sa le bagi in cap necredinta ta in Cele 7 Tr. Ap. Acum te bucuri pentru ce realizezi dar vine timpul cand vei intra in munci. Vei fi dator sa-i faci pe cei pe care i-ai amagit sa nu mai creada in minciunile si necredinta ta! Iti va fi foarte foarte greu caci pacatele lor vor fi asupra capului tau asa ca niste fiare turbate!

Citat:
Hristos nu sufla prin trompetele sectare pe care le invoci, sunt demonizati acolo...
Iata-te sigur de tine ca sfintii sunt trompete sectare si demonizati. Eu m-am documentat, am cercetat indelung si stiu ce spun: Hristos-Cuvantul sufla prin Cele 7 Tr.Ap.
Tu esti decat un pacalici ce te dai stiutor! Te-a informat satanistii!


Citat:
Manastirea este unul dintre cele mai bune lucruri pe care le poate face.

Este un loc plin de lumina, de Duh Sfant, de curatenie, este inconjurat si aparat cu rugaciune. Este cu totul altceva.

Ce tot elucubrezi sectareli ieftine, pareri de sectar care nu intelege nimic din ortodoxie?
I-am recomandat sa-si faca manastire ortodoxa din camera si din patul sau! Tu ceri jertfe eu ofer mila!


Citat:
Il inveti si pe el "calea ta", sa fie singur si fara ajutor si sa asculte doar de el? Pai a facut ca tine, a mers de capul lui si a ajuns... in droguri si bautura. Tu ai ajuns intr-o secta. Esti si tu un alcoolic dar in cele duhovnicesti si nu esti diferit de el. Cam aceeasi problema o ai si tu. Drogat si alcoolic, cu drogul ereziei si bautura hulei.
Nu e proprietatea mea ci Hristos-Cuvantul e Calea, Adevarul si Viata, El este ortodoxia... tu repeti tampenii si te lauzi fiind defapt un corb-orb ca slujesti lumea, globalaii, stinta ateista, sefii lumii, etc.

Citat:
De ce nu te duci tu la o manastire poate iti ies drogurile si alcoolul din cap. Sau poate te-au dat afara de acolo pentru erezie?
De ce nu te duci tu? Nu ma duc ca nu e voie in vreme de pandemie!

Citat:
Mai bine fa tu o cura de dezintoxicare, in loc sa vezi paiele din ochii altora.
Tu-mi scoti mereu ”barnele” din ochi (Cele 7 Tr.Ap.). Nu scot paiele din ochii nimanui marturisind pe adevarul Adevarat, pe Cuvantul lui Dumnezeu. Nu fac prozelitism ci tu ma tot intepi si deviezi subiectul spre necredinta ta pe care vrei sa ti-o glorifici. Trebuia sa nu crezi in globalai si platisti, in tot felul de mincinosi stiintifici si in lume. In loc de asta tu ai ajuns sa nu crezi in Hristos-Cuvantul care sufla prin Cele 7 Tr.Ap. desi ca telog ar fi trebuit sa-L recunosti ca El este! Daca nu-L recunosti pe Domnul esti dintre cei ce nu cunosc glasul Pastorului! Inseamna ca nu esti dintre oile ceresti, nu esti din turma, nu esti din biserica.

Citat:
Si nu mai da sfaturi "dottore", cand barna din ochii tai si boala ta este cu mult mai grava decat ce vezi la el. El are bolnav trupul, tu mintea si duhul.
Nu am nicio boala, sunt perfect sanatos si fericit! Laurentiu05 insa e ispitit si cade mereu in recidive, in betie. Ar trebui sa-si asculte duhovnicul si sa-si faca canonul de rugaciune pana la capat. Asta il va apara de recidiva si de duhurile rele. Daca nu poate si renunta ar trebui sa spuna duhovnicului ca sa-i dea un canon mai scurt si mai usor.

Citat:
Inteleg problema ta, tu nu rezisti intr-o manastire de asta ii inveti pe altii sa nu mearga, ca tu nu "poti" manastirea. Nu te lasa aghiuta sa calci pe la manastire poate poate se trezeste vreunul mai destept sa te lumineze. Si de asta ocolesti subiectul cu dexteritate. Tu poti doar manastirea NIP din care arunci cu invective in alte manastiri.
Nu era vorba de mine sa ma duc sau nu ci pe el nu l-am trimis cu sfatul la manastire, nu pe mine. Daca nu poate face canonul de rugaciune cum ar putea el sa munceasca la manstire dupa porunca si sa faca liniste si sa respecte randuielile de acolo? Nu stiai ca daca intrii in locurile sfinte si nu respecti randuielile de acolo s-ar putea sa fie tie mai rau? Te ataca blestemul sau duhurile rele si te distrug ca au motiv si pacatele proaspete te doboara mult mai rau... deci l-am ferit de pericol sfatuindu-l intelept. Daca nu l-a sfatuit duhovnicul lui sau preotul sau ca sa se duca la o manastire sa munceasca sau sa se linisteasca inseamna ca initiativa e de la duhurile rele, e o idee rea!

Citat:
Pai bai aghiuta deghizat in NIP, ia fa tu o cura de manastire si spune-ne daca iti iese NIP din cap.
Fereasca Dumnezeu! Hristos e Cuvantul lui Dumnezeu, teologule raspopit si foarte ”marele” duhovnic de pe forum!

Citat:
I-ai dat lucrare simpla - ce figuri ai in cap, un alcoolic si drogat in cele duhovnicessti explica unui om care cauta vindecare ... calea vindecarii, cand el insusi e bolnav pana in maduva oaselor.
Care-i boala mea? Necredinta ta si in Cele 7 Tr.Ap? Confunzi sanatatea mea cu boala ta!

Citat:
Dottore Moroco, vindeca-te pe tine insuti!!!
Semeni cu rastignitorii Domnului, asa strigau iudeii acum 2000 de ani ca sa faca pe placul sefilor lumii: ”coboara-te de pe Cruce si credem, vindeca-te pe Tine insuti si o sa credem”.... decat niste pui, niste pui de vipera vorba Botezatorului, puii baronului de Mieunhauzen. Asociatia orbilor si corbilor carora le vorbeste barfa si superstitia ca sa slujeasca impreuna marelui papalac!

Citat:
Lasa paiele din ochii altora si vindeca-ti barnele din ochii tai.
Necredinta ta in Cele 7 Tr.Ap. nu e un pai din moment ce pentru ea esti in stare sa ma extermeni pe toate firele de discutie nimicindu-mi toate postarile.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.06.2021, 15:12:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Eu m-am documentat, am cercetat indelung si stiu ce spun: Hristos-Cuvantul sufla prin Cele 7 Tr.Ap.
Si Biserica nu s-a documentat?

Poti sa ne explici punctele diferite ale Bisericii unde Biserica "greseste"?

Daca zeci de ierarhi si teologi si duhovnici au zis "e secta si erezie" tu esti mai destept? Cand se vede clar ca esti in eroare?

Unde a "gresit" Biserica si unde "ai tu" de unul singur dreptate?

Last edited by gpalama; 17.06.2021 at 15:14:39.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.06.2021, 15:48:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Eu m-am documentat, am cercetat indelung si stiu ce spun: Hristos-Cuvantul sufla prin Cele 7 Tr.Ap.
Si Biserica nu s-a documentat?

Poti sa ne explici punctele diferite ale Bisericii unde Biserica "greseste"?

Daca zeci de ierarhi si teologi si duhovnici au zis "e secta si erezie" tu esti mai destept? Cand se vede clar ca esti in eroare?

Unde a "gresit" Biserica si unde "ai tu" de unul singur dreptate?
Biserica prin Episcopul Hrineanu si prin Vicarul Irineu Pop au sfintit lucrarea si au marturisit pe Adevarul... care sufla prin Trambite.

Eu m-am documentat, am studiat, am cercetat, am crezut si am vizitat. Cred de ani de zile si sustin fara-ndoiala ca Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu sufla prin Cele 7 Tr.Ap. Sunt un ortodox fericit sa pot marturisi asta!

Tu crezi ca ai avea tu dreptate, te crezi pe tine insuti biserica si crezi ca faci bine, crezi ca aperi ortodoxia... defapt desfintezi toate Cele 7 Tr.Ap. numindu-le trompete sectare. Confunzi neoprotestantii cu Trambitele!

Biserica a revenit asupra deciziilor gresite, tu in schimb ai ramas sa osandesti la nesfarsit laudandu-te cu necredinta ta.

Tu crede pe cine vrei.

Cine e capul Bisericii?.. de care ar trebui sa asculte Biserica?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.06.2021, 16:25:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Biserica prin Episcopul Hrineanu si prin Vicarul Irineu Pop au sfintit lucrarea si au marturisit pe Adevarul... care sufla prin Trambite.

Eu m-am documentat, am studiat, am cercetat, am crezut si am vizitat. Cred de ani de zile si sustin fara-ndoiala ca Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu sufla prin Cele 7 Tr.Ap. Sunt un ortodox fericit sa pot marturisi asta!

Tu crezi ca ai avea tu dreptate, te crezi pe tine insuti biserica si crezi ca faci bine, crezi ca aperi ortodoxia... defapt desfintezi toate Cele 7 Tr.Ap. numindu-le trompete sectare. Confunzi neoprotestantii cu Trambitele!

Biserica a revenit asupra deciziilor gresite, tu in schimb ai ramas sa osandesti la nesfarsit laudandu-te cu necredinta ta.

Tu crede pe cine vrei.

Cine e capul Bisericii?.. de care ar trebui sa asculte Biserica?

Hai imbinator de vorbe.

Un episcop nu este Biserica.

Biserica este SINODUL - termin-o cu vrajelile aseta.

Biserica este PLENITUDINEA BISERICII - ADUNAREA BISERICII.

Mananci bors sectar...


Biserica nu este un om ci este "adevarul" crestin adus de toti episcopii. Si episcopii aia au retractat si au spus ca au gresit.


Asa ca nu te mai incurca in cuvinte si vorbe.

Si da, esti un mincinos cand spui "Biserica prin". Un episcop nu este Biserica.


De ce nu poti spune "TOTI EPISCOPII" si reusesti sa iti argumentezi doar prin minim, prin exceptie?

Unde a revenit "Biserica"??? Exista sentinta a Sfantului Sinod, ce tot mananci bors sectar??? Asta ai invatat in secta ta sa minti? Sa te minti sa spui continuu... bors sectar?


Tu te-ai incurcat in cuvinte si nu stii cum sa iesi din ele. De ce nu poti spune "TOATA BISERICA" si iti alegi un capat ratacit din Biserica?


Si ceilalti episcopi nu sunt "Biserica"? De ce "Biserica" cealalta nu declara sectarismul si ratacirea?

De ce nu vin toti episcopii cu bucurie sa marturiseasca... si toti alunga NIP ca pe diavol? Si cu dreptatea in mana, ca tot ce este la NIP este neascultare.... auzi, dicteaza Hristos predici la nip prin tot felul de rataciti si nebuni.

Last edited by gpalama; 17.06.2021 at 16:29:34.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2021, 17:11:24
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Hai imbinator de vorbe.

Un episcop nu este Biserica.
..... Blablabla
Folosesti un limbaj de mahala.
N-a revenit Biserica si Sfantul Sinod cand a fost vorba de OD si Iosif Trifa? N-a revenit cand a fost vorba de Petrache Lupu sau pr. Arsenie Boca si Nil Dorobantu, sau pr. Ioan Iovan si sora Veronica de la Vladimiresti? Au revenit asupra monstruoaselor decizii pripite.

Tu insa, biserica inchipuita de tine ca ai fi tu insuti biserica, n-ai revenit si le consideri trompete sectare si te lauzi cu necredinta si osandirile tale.

Biserica e in primul rand CAPUL EI: adica Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu si episcopii si credinciosii care il urmeaza pe El!!!

Iata cum si pe firul asta ai deraiat-o in a acuza sfintii, pe Hristos-Cuvantul care sufla prin Cele 7 Tr.Ap.

Pentru necredinta ta iti permiti sa distrugi orice subiect!

Revino-ti!

Pentru subiectele care te obsedeaza ti-am creat doua fire speciale ca sa scrii acolo: Cele 7 Tr.Ap si Analizarea...

Nu vrei sa respecti nimic si te crezi ortodox? Crezi ca aperi ortodoxia permitandu-ti sa strici orice fir de discutie cu obsesiile si pripelile si nelamuririle tale?

Revino la subiectul gfirului de discutie!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.06.2021 at 17:19:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare