Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2014, 17:52:08
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Adam si Eva

Am o intrebare care ma framanta de ceva timp.

Adam si Eva trebuie cinstiti alaturi de Patriarhii Vechiului Testament?

Din ce am retinut eu din Sfanta Scriptura, ei au fost scosi din Locuinta Mortilor alaturi de ceilalti Sfinti ai lui Dumnezeu. In Biserica insa, nu am vazut nici o pictura cu ei...cum trebuie ei priviti...?

Daca e sa o luam teologic, practic ei sunt cam blamati...prin ei a intrat pacatul si moartea...prin botez ne spalam de pacatul stramosesc...intr-un fel ne dezicem de ei...

Astept raspunsuri.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2014, 19:44:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Din ce am retinut eu din Sfanta Scriptura, ei au fost scosi din Locuinta Mortilor alaturi de ceilalti Sfinti ai lui Dumnezeu.


Este exact.

Citat:
In Biserica insa, nu am vazut nici o pictura cu ei...cum trebuie ei priviti...?
Desi mai rar reprezentati, ei nu sunt cu totul absenti din biserici. Adesea apar impreuna, deoparte si de alta a unui pom pe care este incolacit un sarpe. Uneori sarpele este personificat, ca in Capela Sixtina. Sunt prezenti si pe icoane de sticla.

Citat:
Daca e sa o luam teologic, practic ei sunt cam blamati...prin ei a intrat pacatul si moartea...prin botez ne spalam de pacatul stramosesc...intr-un fel ne dezicem de ei...

Astept raspunsuri.
Toti oamenii morti inainte de moartea, invierea si inaltarea Domnului, care au fost drepti ori s-au cait de pacatele lor, au ajuns in Locuinta Mortilor (Sheol, Limbus Patrum), de unde au fost scosi de Isus si se afla acum la ospatul cel vesnic. De ce ar face tocmai Adam si Eva exceptie, ei, care au fost cel mai mult separati de Dumnezeu de mainile Caruia au fost facuti, pe Care L-au cunoscut, vazut si auzit ?

Greseala lui Adam a fost spalata cu Preasfantul Sange al Domnului nostru, Noul Adam. Ca semn vizibil al acestui lucru, Sacrificiul s-a facut pe Muntele Capatanii (Golgota), acolo unde fusese inmormantat Adam. Craniul si cele doua oase care sunt infatisate adesea la baza Crucifixului (dar niciodata la baza Crucii goale, in care Isus e inviat deja) sunt oasele lui Adam.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.12.2014 at 19:51:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2014, 22:55:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Adam si Eva trebuie cinstiti alaturi de Patriarhii Vechiului Testament?
Adam a fost primul prooroc.
"Adam avea har proorocesc, că le vedea pe toate cu ochi duhovnicești." (Sf Ioan Gură de Aur - Omilii la Facere).

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Din ce am retinut eu din Sfanta Scriptura, ei au fost scosi din Locuinta Mortilor alaturi de ceilalti Sfinti ai lui Dumnezeu. In Biserica insa, nu am vazut nici o pictura cu ei...
Icoana Pogorârii la iad a Domnului: https://www.google.ro/search?q=icoan...%3B1710%3B1134

In icoana apar întotdeauna reprezentați protoparinții Adam și Eva, pe care Mântuitorul îi ridică din mormintele lor. Scena accentuează întâlnirea dintre "Adam cel vechi", cel care a căzut, și "Adam Cel Nou", Care a venit să-l ridice.

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
cum trebuie ei priviti...?
Ca pe protopărinții noștri.

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Daca e sa o luam teologic, practic ei sunt cam blamati...prin ei a intrat pacatul si moartea...prin botez ne spalam de pacatul stramosesc...intr-un fel ne dezicem de ei...
În scrierile ascetice ortodoxe firea neprihănită și nepătimașă a lui Adam înainte de cădere este ridicată la rangul de model și țel al nevoinței ascetice, singura cale fiind Hristos. Însă, prin Hristos nu numai că suntem în stare să redobândim starea lui Adam de dinainte de cădere, ci să să ajungem la o stare mai înaltă: starea la care Adam ar fi ajuns de nu ar fi căzut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2014, 03:14:33
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Esentialul

Bun...revin la idee...(Domnule Mihnea, iar v-ati bagat in seama fara sa dati un raspuns, doar "orbitand" pe langa problema)

Rezum intrebarea, ca poate am fost eu neclar: cum priveste Biserica pe Adam si Eva?
- ca Patriarhi?
- ca Prooroci?
- ca Sfinti?
- ca, Cuviosi?
- ca Intelepti?

Ii putem privi ca pe mijlocitori catre Dumnezeu, precum restul categoriilor de oameni bine-placuti lui Dumnezeu?

Adica, e "real" sa formulez rugaciunea inimii: Pentru rugaciunile Parintilor Adam si Eva, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!

P.S: Va rog ramaneti on-topic.

P.S 2: Daca sunteti pe aici studenti in Cluj (Teologie Ortodoxa), puneti intrebarea asta la un curs al lui Ioan Chirila. Acel om pe mine, cat i-am fost elev, m-a impresionat cu harul si cunoasterea...Simteam nevoia sa il mentionez, mi-a venit direct in minte "oare ce ar zice el?"...in special ca V.T e specialitatea lui (printre multe altele).

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2014, 08:11:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adam a fost primul prooroc.
"Adam avea har proorocesc, că le vedea pe toate cu ochi duhovnicești." (Sf Ioan Gură de Aur - Omilii la Facere).
Daca era asa de ce nu a vazut cu ochi duhovnicesti ce avea sa se intample la nesocotirea ascultarii de Dumnezeu?
Cum de era prooroc dar nu a putut sa depaseasca acest obstacol care a schimbat intreaga creatie?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2014, 10:47:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Bun...revin la idee...(Domnule Mihnea, iar v-ati bagat in seama fara sa dati un raspuns, doar "orbitand" pe langa problema)
In ce fel considerati ca "m-am bagat in seama" si in ce fel considerati ca am "orbitat pe langa" problema ?

Oare nu ati pus o intrebare ? Si, oare, nu asteptati un raspuns ? Nu este destul de limpede, in raspunsul meu, ca parerea mea e ca Adam si Eva sunt printre dreptii lumii vechi si se afla in Cer (=Sfinti) ? Nu aceasta era intrebarea, ci alta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2014, 15:34:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca era asa de ce nu a vazut cu ochi duhovnicesti ce avea sa se intample la nesocotirea ascultarii de Dumnezeu?
A văzut, căci întru prorocie a văzut mai dinainte că unirea căsniciei va fi trebuitoare din pricina căderii.

Și a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.
De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup."
Adam și femeia lui erau amândoi goi și nu se rușinau.
(Facere, 2, 23-25)

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cum de era prooroc dar nu a putut sa depaseasca acest obstacol care a schimbat intreaga creatie?
Pentru că era necopt. Noi prin Hristos putem să ajungem la o stare mai înaltă: starea la care Adam ar fi ajuns de nu ar fi căzut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare