Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.10.2006, 21:53:26
geo... geo... is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

in legatura cu acest subiect .... eu nu cred ca poti convinge pe cineva sa accepte icoanele daca el nu a vazut sau simtit vreodata ajutorul pe care-l primesti de la ele si izvorul de binefaceri care izvorasc din acestea....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.10.2006, 07:51:06
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

una este cinstirea icoanelor si cinstirea Sfintilor ,alta supracinstirea Maicii domnului si alta adorarea lui Dumnezeu.Inchinarea la icoane nu e aceeasi cu inchinarea la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.10.2006, 06:55:00
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

"Inchinarea la icoane nu e aceeasi cu inchinarea la Dumnezeu" cer iertare pt aceata replica,am vrut sa zic altceva si a iesit asta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.09.2007, 22:21:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Icoanele au ca fundament dogmatic si biblic Intruparea reala a Fiului lui Dumnezeu. Sf Ioan Damaschin afirma "ca cel care neaga cinstirea icoanelor neaga intruparea Fiului lui Dumnezeu",subscriu la cele spuse de admin. Curentele filozofice sunt evidente in confesiunile occidentale, ptr catolici, icoana este mai mult un tablou, iar materia este buna in sens aristotelic, iar in cazul protestantilor materia este rea in sesn platonic. In tradita rasariteana materia poate fi transfigurata si poate deveni un mediu transparent. Icoana bizantina este o dovada a materiei tarnsfigurate, de aceea nu-si propune o reprezentare ca in realism.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.09.2007, 22:52:17
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

A nu crede in realitatea icoanei inseamna a nu crede in realitatea mantuirii noastre. Icoana exprima materia transfigurata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.10.2007, 13:16:13
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

NU MAI INCERCATI SA INTELEGETI ICOANELE CU MINTEA!!!
Apropiati-va de ele cu sufletul si atunci totul se va lamuririi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.10.2007, 13:29:16
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi amintesc cum imi povestea cineva , care avea mare evlavie la Maicuta Domnului. Odata era intr-un mare necaz, si luand Efectiv in brate icoana Preasfintei a simtit cum este la randul ei in brate.. Speriata, plangand s-a departat..dar..o minune dragii mei..a simtit cum o mana nevazuta ii aseaza gulerul la haina, ce se ridicase in timpul IMBRATISARII... cata TAINA e in icoana...
iertati
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.10.2007, 22:28:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Imi amintesc cum imi povestea cineva , care avea mare evlavie la Maicuta Domnului. Odata era intr-un mare necaz, si luand Efectiv in brate icoana Preasfintei a simtit cum este la randul ei in brate.. Speriata, plangand s-a departat..dar..o minune dragii mei..a simtit cum o mana nevazuta ii aseaza gulerul la haina, ce se ridicase in timpul IMBRATISARII... cata TAINA e in icoana...
iertati
Aceasta este adevarata relatie dinre credincios si icoana. Chiar o adevarata Taina. Se vorbeste teoretic despre icoana si se pierde din vedere relatia autentica. Ceea ce ai spus imi intareste afirmatia Sfantului Teodor Studitul"asa cum nu exista corp fara umbra, asa nu exista icoana fara prezenta tainica a sfantului".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2007, 18:08:48
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa intreb daca exista o anumita ordine in asezarea icoanelor pe perete in casa. Stiam ca Icoana Maicii Domnului se aseaza in stanga si a Mantuitorului in dreapta, cele cu sfinti se pun mai jos decat cele doua. Si multe alte de genul asta. Stie cineva mai mult?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2007, 18:34:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Nuuuu Jeni, uite-te la video-ul Par Cleopa unde este el in chilia lui si ai sa vezi ca el le are de-a valma peste tot,....nu conteaza forma ci rugaciunea Jeni, rugaciunea sincera.... De regula daca ai loc fa un efort si aduna-le pe peretele de est, in colt, si fa ca un mic sanctuar de rugaciune, sa te vada si copilasii tai sa stie si ei de locul acela bun... eu unul asa fac, si ii privesc in fiecare dimineata in timpul rugaciunii, le privesc trasaturile , blindetea chipului si uite asa nu-mi pleaca mintea la plimbare cu sorcova.
O am pe Preacinstita in mai multe variante si marimi, pe Hristos Pantocrator( pe Tron), si Invatator, Sf. Treime, Sf, Nicolae, etc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvântul întrupat (sau despre Sfintele icoane) DanielDG Dogmatica 0 18.12.2012 20:59:27
Despre icoane alinutzica Generalitati 22 08.08.2011 16:51:52
O mica intrebare despre icoane cred_cu_adevarat Generalitati 194 30.03.2011 21:35:16
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
intrebari despre icoane o_copila Pictura si Sculptura Bisericeasca 21 07.08.2008 20:45:17