Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2009, 16:02:25
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit citate de Tutea despre revolutii si masonerie

Revoluția franceză n-a fost o revoluție, nici revoluția rusă n-a fost o revoluție. Nu există revoluții, ci doar tehnici insurecționale în bătălia pentru putere (Curzio Malaparte). Dacă e o "restructurare" a omului, aceasta s-a întâmplat o singură dată în timp, la apariția lui Hristos.


Francmasoneria dorește puterea cu lozinci democrate. Nu sunt religioși, au o singură religie: propria lor doctrină. Pe dușmani îi anulează social. Au o structură supranațională, deci sunt antinaturali. Toți cei care aspiră la unitatea speciei om anulează principiul competiției între popoare; anulează însuși principiul civilizației moderne, născută prin luptă.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2009, 16:18:54
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit masonii ziditori la templul satanei

Masonii sunt ziditorii la templul satanei. Hristos este piatra vie care va cadea peste el si-l va zdrobi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2009, 16:23:13
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos este piatra din capul unghiului pe care nu au luat-o in seama ziditorii. Sunt si pietre vii prinse in sclavie la templul satanei???? Sunt. Alea or sa fie eliberate de Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2009, 17:39:05
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Uite aici, Parintele Amfilohie, despre masonerie:

http://www.youtube.com/watch?v=gxtlY-8LQGE

http://www.youtube.com/watch?v=OMFP7...eature=related

Si da, in spatele masoneriei se afla evreimea!


Citeste "protocoalele inteleptilor sionului"! Acum mincinosii zic ca e totul un fals dar numai un orb poate crede asa ceva!

Cu Dumnezeu inainte!

Last edited by Antoni0; 13.09.2009 at 17:46:59.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2009, 10:33:03
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca Dumnezeu i-a chemat pe evrei din toate colturile lumii in Israel si mai cred ca cei alesi dintre ei vor fi cei din urma care Il vor recunoaste pe Iisus ca Mesia, si asa vor ajunge iar cei dintai, pentru ca Dumnezeu nu-si ia niciodata inapoi promisiunea.

Nu cred in masonerie ca ultima cauza a evenimentelor si o vad mai degraba ca pe un principiu
dupa care se implineste misiunea liberului arbitru al omului de a alege intre bine si rau . Poate ca risc sa cad in bogumilism, afirmand raul ca principiu, dar citi dintre cei care isi spun crestini traiesc cu adevarat dupa legea lui Hristos a iubirii lui Dumnezeu din toata inima si fiinta si a iubirii aproapelui ca pe sine insusi? Eu personal nu cred ca implinirea masurii apocaliptice a raului se va face din cauza evreilor,
care vor parcurge drumul invers, din ratacire spre Hristos, ci mai degraba din cauza caderii din credinta a crestinilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2009, 11:06:44
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit liber arbitru sau aservire?

Daca masoneria cere scoaterea invatamantului religios din invatamant inseamna ca este impotriva principiilor democratiei care sprijina optiunile majoritatii. Poporul roman este majoritar ortodox, Parlamentul Romaniei reprezinta Poporul Roman. Daca Parlamentul voteaza legi impotriva majoritatii inseamna ca sunt aserviti unei puteri straine. Aia, oricare ar fi ei, cer dar NU trebuie sa li se ofere NIMIC, nici o concesie, nici un schimb, nici un mezat asta inseamna o putere de sine statatoare, legitima care serveste poporul care a ales-o. Oare Mircea Cel Batran, sau Stefan cel Mare , si atitia alti Domni de aur pe care i-am avut in istoria noastra ar fi cedat unor cucuieti cu pretentii de paiate democratice???? Ei au iesit la vremuri de rascruce cu sabia in mana si au invins pentru ca au avut credinta si iubire de tara. Acum nu mai lupta nimeni. Te fac astia din vorbe goale si promisiuni desarte. Problema este la CINE ii crede.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
citate despre post adi5224 Postul 16 03.03.2014 00:53:11
Masonerie Grigorie Alte Religii 609 27.01.2013 21:26:49
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Citate Sf Evanghelie despre mantuire si un mod de viata crestin sofia_78 Generalitati 0 03.03.2010 13:18:47
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27