Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2010, 19:05:29
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit Biblia Ortodoxa.

Eu sunt crestin ortodox si vreau sa inteleg foarte bine Cuvantul lui Dumnezeu din Biblia Ortodoxa tocmai pentru a putea sa-i combat pe atei si eretici.De aceea as vrea sa stiu ce inseamna apele de deasupra tariei despre care se vorbeste in capitolul 1 din Facerea:
"Biblia Ortodoxă Facerea Capitolul 1:
6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2010, 19:32:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Eu sunt crestin ortodox si vreau sa inteleg foarte bine Cuvantul lui Dumnezeu din Biblia Ortodoxa tocmai pentru a putea sa-i combat pe atei si eretici.De aceea as vrea sa stiu ce inseamna apele de deasupra tariei despre care se vorbeste in capitolul 1 din Facerea:
"Biblia Ortodoxă Facerea Capitolul 1:
6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua."
Salut, bine ai venit pe forum!

Nu e usor de interpretat Scriptura,mai ales cea la care te referi.Uite o interpretare :

Apele reprezinta cele doua lumi, lumea pamanteasca si lumea cereasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2010, 19:38:04
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/biblia-online/
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2010, 19:44:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit lumea inainte de potop

Raspuns pt Alexmot despre apele de deasupra tariei:
Imi aduc aminte ca atunci cand eram ff tanara am vazut un documentar despre pamantul inainte de potop (nu stiu daca aceasta era tema documentarului, s-ar putea sa fi fost legat de varsta pamantului, iar doar tangential sa atinga pb. atmosferei inainte de potop).
Imi amintesc f putin pt ca ideile erau destul de ciudate pt mine..
Documentarul sustinea ca a existat un strat de apa in cer (probabil sub forma de vapori) care avea un efect de sera , iar clima pe pamant era oarecum uniforma (fara gheata la poli). Aerul avea alta compozitie, era mai dens si mai bogat in oxigen, radiatiile erau mai scazute.. in fine, cica aceste conditii ar fi permis oamenilor sa aiba o sanatate mai buna si sa traiasca mai mult..
Teorii..
(pot fi gasite astfel de articole pe net, pentru curiosi).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2010, 19:46:57
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit poate gasesti un raspuns si aici...

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8275
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2010, 20:00:09
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Salut, bine ai venit pe forum!Nu e usor de interpretat Scriptura,mai ales cea la care te referi.Uite o interpretare :
Apele reprezinta cele doua lumi, lumea pamanteasca si lumea cereasca.
Salut!Ar fi o explicatie.....dar in unul din versetele de mai jos se spune ca apele de sub tarie le-a zis Dumnezeu sa se adune si s-a aratat uscatul si uscatul l-a numit pamant si adunarea apelor a numit-o mari:
"9. Și a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc și să se arate uscatul!" Și a fost așa. și s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor și s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Și a văzut Dumnezeu că este bine."
Despre apele de sub tarie se spune clar ce sunt dar despre apele de deasupra tariei nu se spune nimic....Am sa incerc sa le spun ateilor si ereticilor de pe alte forumuri exact ce ai spus tu si sa vad ce replica vor da....Multumesc!
Totusi intrebarea ramane deoarece nu cred ca-i pot convinge pe atei ca apele de deasupra tariei ar fi lumea cereasca....Stii cat de agresivi sunt ateii si ereticii si de aceea trebuie sa stim exact ce sa le raspundem acestora.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2010, 20:21:03
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Eu sunt crestin ortodox si vreau sa inteleg foarte bine Cuvantul lui Dumnezeu din Biblia Ortodoxa tocmai pentru a putea sa-i combat pe atei si eretici.De aceea as vrea sa stiu ce inseamna apele de deasupra tariei despre care se vorbeste in capitolul 1 din Facerea:
"Biblia Ortodoxă Facerea Capitolul 1:
6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua."
Ma bucur ca te numesti singur drept credincios, asa cum fac multi pe aici, haide totusi sa fim un pic mai cu picioarele pe pamant si sa ne vedem si tu si eu aceasta dreapta credinta in dreptul Singurului care a avut-o. Ce zici?

Biblia se studiaza pentru a gasi in ea cuvintele vietii vesnice si nu pentru a da in cap cu ea altora. Un bun crestin trebuie sa se roage pentru un ateu si pentru un eretic cum zici tu(in paranteza fie vorba, nu stiu de unde aveti pofta asta de a zice unora eretici, sectari, poate imi spune-ti si mie de unde ati invatat sau cine v-a invatat) pentru ca Dumnezeu sa-i deschida ochii, iar in acelasi timp sa ne rugam pentru noi insine care de multe ori suntem la fel de orbi.

Marturie in fata unui ateu sau necredincios se da prin viata proprie, fie rea, fie buna, si nu prin ceea ce scrie in vreo carte, fie acesta chiar Biblia.

Last edited by almaris; 12.02.2010 at 20:23:19.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2010, 20:44:49
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Ma bucur ca te numesti singur drept credincios, asa cum fac multi pe aici, haide totusi sa fim un pic mai cu picioarele pe pamant si sa ne vedem si tu si eu aceasta dreapta credinta in dreptul Singurului care a avut-o. Ce zici?
Biblia se studiaza pentru a gasi in ea cuvintele vietii vesnice si nu pentru a da in cap cu ea altora. Un bun crestin trebuie sa se roage pentru un ateu si pentru un eretic cum zici tu(in paranteza fie vorba, nu stiu de unde aveti pofta asta de a zice unora eretici, sectari, poate imi spune-ti si mie de unde ati invatat sau cine v-a invatat) pentru ca Dumnezeu sa-i deschida ochii, iar in acelasi timp sa ne rugam pentru noi insine care de multe ori suntem la fel de orbi.Marturie in fata unui ateu sau necredincios se da prin viata proprie, fie rea, fie buna, si nu prin ceea ce scrie in vreo carte, fie acesta chiar Biblia.
Ce crezi tu ca sunt apele de deasupra tariei despre care se vorbeste in Facerea din Biblia Ortodoxa!Tu ce credinta ai?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2010, 21:16:00
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Ce crezi tu ca sunt apele de deasupra tariei despre care se vorbeste in Facerea din Biblia Ortodoxa!Tu ce credinta ai?
Dragul meu, nu am studiat problema pusa de tine in discutie, iti spun sincer ca am cautat in ultima vreme sa gasesc acele pasaje care sa ma ajute mai mult sa inteleg aspectele mantuirii si cum o putem avea fiecare dintre noi.
Ce credinta am? Una care deocamdata palpaie si ea acolo, de om care inca nu traieste la nivelul a ceea ce Dumnezeu i-a descoperit, dar mergem inainte cu curaj, nu-i asa...

Last edited by almaris; 12.02.2010 at 21:49:08.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2010, 22:04:52
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Eu sunt crestin ortodox si vreau sa inteleg foarte bine Cuvantul lui Dumnezeu din Biblia Ortodoxa tocmai pentru a putea sa-i combat pe atei si eretici.De aceea as vrea sa stiu ce inseamna apele de deasupra tariei despre care se vorbeste in capitolul 1 din Facerea:
"Biblia Ortodoxă Facerea Capitolul 1:
6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua."
Intrun documentar despre potop unii oameni cercetatori au spus ca e posibil sa fi fost vorba de un cerc de gheata in jurul pamintului cum are planeta saturn .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia ortodoxa in engleza online BebeGeo Resurse ortodoxe on-line 5 13.12.2017 09:14:14
Cum argumentam ca Biblia Ortodoxa este adevarata? gabriela8 Despre Sfanta Scriptura 83 14.10.2014 20:56:50
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06