Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 17.10.2014, 18:22:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Nu fi trist! Nimeni nu-i perfect.
  #162  
Vechi 17.10.2014, 18:26:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu era vorba de niste definitii ci de intrebarea daca stiinta si logica pot fi demonstrate stiintific si ...daca aveai un exemplu care sa demonstreze acest lucru.Ai?
Exemplifica.
  #163  
Vechi 17.10.2014, 18:54:30
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Exemplifica.
"Exemplifica" se numeste experimentul știintific care dovedeste știinta adevarata?sau dovedeste logica adevărata? Poti sa dai un link ,ceva ...
  #164  
Vechi 17.10.2014, 19:20:16
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Recunosc. Nu are legătura cu mine atât cât as vrea.
Nu sunt om de știință. Dar mă documentez și încerc să înțeleg.
Tu încerci să înțelegi?
Recunosc, nu ma intereseaza stiinta si nici nu doresc sa devin vre-un cercetator in domeniu.
Pe mine ma intereseaza credinta ortodoxa.

Daca tu esti interesat de stiinta, asa cum sustii, nu crezi ca ar fi mai bine sa mergi pe un forum dedicat stiintei - scientia ?
Acolo poti afla lucruri noi din domeniile in care esti interesat si poti sa-ti testezi propriile teorii fara a parea ridicol.

Din pacate pentru tine, daca esti pasionat de stiinta si-ti pierzi timpul pe acest forum ortodox, mandrindu-te cat esti tu de ateu si cat de draga ti-este stiinta, probabil ca ai o problema si nu esti prea constient in mod logic de ea, te-ai prins ? Nu ? Este normal !

Dumitru73, tu nu trebuie sa fii banat ... tu ar trebui tinut cu forta pe acest forum. Esti un exemplu si un mentor pentru multi atei care-si dau cu presupusul pe acest forum ortodox. Ce parere ai despre Remus Cernea, iti spune ceva numele asta ? Nu ? Evident !

Last edited by AlbertX; 17.10.2014 at 19:24:44.
  #165  
Vechi 17.10.2014, 21:25:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ar putea sa-i scrie astuia (tocmai a fost desemnat ca unul din cei mai influenti 50 de oameni de stiinta din lume ) care spune : " Sunt oameni care habar nu au de chimie organica dar care inteleg evolutia. Eu care inteleg cate ceva despre molecule nu inteleg deloc evolutia...si nici colegii mei atunci cand ii intreb in spatele usilor inchise. "

http://christiannews.net/2014/10/13/...rigin-of-life/

Video-ul aici :

https://www.youtube.com/watch?v=PZrxTH-UUdI
  #166  
Vechi 17.10.2014, 21:56:56
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ar putea sa-i scrie astuia (tocmai a fost desemnat ca unul din cei mai influenti 50 de oameni de stiinta din lume ) care spune : " Sunt oameni care habar nu au de chimie organica dar care inteleg evolutia. Eu care inteleg cate ceva despre molecule nu inteleg deloc evolutia...si nici colegii mei atunci cand ii intreb in spatele usilor inchise. "

http://christiannews.net/2014/10/13/...rigin-of-life/

Video-ul aici :

https://www.youtube.com/watch?v=PZrxTH-UUdI
Normal, ateismul apartinind celui mai infam gen, anume scientolatria anti-Theos, este religia imbecilitatii: sfertodoctii propagandisti sunt infatisati ca genii. Genii globale, cind de fapt sunt niste gloabe.
  #167  
Vechi 17.10.2014, 22:17:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Normal, ateismul apartinind celui mai infam gen, anume scientolatria anti-Theos, este religia imbecilitatii: sfertodoctii propagandisti sunt infatisati ca genii. Genii globale, cind de fapt sunt niste gloabe.
Pai in loc sa ne lamureasca genialii pe noi care suntem vai de mama noastra, nu mai bine ii scriu aluia sa-i spuna ca dovezile sunt covarsitoare si toate celelalte ? Ca poate omul nu are timp sa intre pe forum sa-l puna astia la punct.
  #168  
Vechi 18.10.2014, 18:13:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
"Exemplifica" se numeste experimentul știintific care dovedeste știinta adevarata?sau dovedeste logica adevărata? Poti sa dai un link ,ceva ...
Stiinta e o metoda care se poate aplica siesi. Scopul metodei e acela de a testa. Fiindca functioneaza mereu in domeniile in care se poate aplica, inseamna ca e testabila pentru a afla domeniile in care se poate aplica!
Știința este rezultatul, concluzia unor șiruri lungi de experimente. Cu alte cuvinte, experimentul științific este însăși știința.
A cere să dovedești știința prin experimente științifice, este câ și cum ți-aș cere să dovedești autenticitatea religiei prin teologie.

Last edited by Dumitru73; 18.10.2014 at 18:56:27.
  #169  
Vechi 18.10.2014, 18:19:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Recunosc, nu ma intereseaza stiinta si nici nu doresc sa devin vre-un cercetator in domeniu.
Pe mine ma intereseaza credinta ortodoxa.

Daca tu esti interesat de stiinta, asa cum sustii, nu crezi ca ar fi mai bine sa mergi pe un forum dedicat stiintei - scientia ?
Acolo poti afla lucruri noi din domeniile in care esti interesat si poti sa-ti testezi propriile teorii fara a parea ridicol.

Din pacate pentru tine, daca esti pasionat de stiinta si-ti pierzi timpul pe acest forum ortodox, mandrindu-te cat esti tu de ateu si cat de draga ti-este stiinta, probabil ca ai o problema si nu esti prea constient in mod logic de ea, te-ai prins ? Nu ? Este normal !

Dumitru73, tu nu trebuie sa fii banat ... tu ar trebui tinut cu forta pe acest forum. Esti un exemplu si un mentor pentru multi atei care-si dau cu presupusul pe acest forum ortodox. Ce parere ai despre Remus Cernea, iti spune ceva numele asta ? Nu ? Evident !
Nu m-am declarat afon în ale științei. Am spus câ nu o cunosc atât cât aș vrea.
De ce ți se pare că sunt un habarnist?
  #170  
Vechi 18.10.2014, 18:41:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ar putea sa-i scrie astuia (tocmai a fost desemnat ca unul din cei mai influenti 50 de oameni de stiinta din lume ) care spune : " Sunt oameni care habar nu au de chimie organica dar care inteleg evolutia. Eu care inteleg cate ceva despre molecule nu inteleg deloc evolutia...si nici colegii mei atunci cand ii intreb in spatele usilor inchise. "

http://christiannews.net/2014/10/13/...rigin-of-life/

Video-ul aici :

https://www.youtube.com/watch?v=PZrxTH-UUdI
Arhiepiscopul de Canterbury spunea de curând câ uneori are dubii în ce privește existența lui Dumnnezeu.
Este ăsta dovada că nu exista? Evident câ nu.
Așa și cu acest savant ... de Canterbury.
m.bzi.ro/arhiepiscopul-de-canterbury-socheaza-am-dubii-ca-exista-dumnezeu-456868
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare