Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.12.2010, 16:49:51
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
se feresc in general ca dracu de tamaie sa povesteasca amanunte concrete legate de ei, de modul in care au reactionat, la intamplari diverse ale vietii lor, visavi de credinta si religie,si din care am invata cu totii ceva !
Da-mi voie sa te contrazic! Am citit nu una ci mai multe intamplari din viata lor si legate chiar de lucruri importante. Acuma este drept ca nu stiu ce thread-uri urmareste fratia ta, dar e bine sa vorbim in cunostiinta de cauza, nu?

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
ori oamenii astia is seci sufleteste, si fara experiente,decat foarte banale, ori nu vor sa se dezvaluie preferand generalitati seci !
Pai, dragul meu, ai auzit cumva de cuvantul smerenie?
Asa pe scurt: nu trebuie sa te bati cu pumnul in piept cu experientele tale. Ele fiind postate doar cand au legatura cu subiectul topicului si in cazul in care din ea rezulta o concluzie edificatoare si de buna invatatura pentru toti!
Generalitatile care spui tu ca sunt seci le cam intelege lumea care este traitoare. Si mai concret, reciteste postarea Pr.Gheorghe!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.12.2010, 16:52:03
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si bine ati plecat, daca tot v-ati hotarat sa ne parasiti.
Mie nu-mi pare deloc bine!
Un pic mai mult curaj si acceptare. Nu se stie niciodata!!!!!!!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.12.2010, 21:31:06
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

La parintele Porfirie ajung cativa tineri hippie, dintre care fata, dupa ce pleaca de la parintele le spune acestora ceva de genul -ma amaratilor, nu as fi crezut ca il poti cunoaste pe Hristos intr-un grup de hippie- pentru ca ea era mai inaintata duhovniceste, si sunt si profetii care adeveresc faptul ca multi pastori au ajuns sa fie cumva corupti de multele paganisme din popor, si dintre ortodocsi s-au pierdut multi in ritualuri, poate si in ceva fariseism ori trufie; sunt vremuri incarcate de pacate si iubirea mulora s-a racit; prea multi dintre noi ne raportam mai mult la oameni decat la Dumnezeu, chiar am gasit la parintele cum spunea ca mancand sarat si band multa apa, nu mai merge rugaciunea, deci la ce fineturi a ajuns acest parinte, sa realizeze ca exista acest impediment in calea rugaciunii, si fireste cu ascultarea stam prost in zilele acestea, si nu staretii lipsesc. Eu cred ca am intalnit lucruri folositoare pe acest forum, desi probabil ca putini parinti ar fi de acord cu acesta, recunosc ca am pierdut si ceva cam mult timp si parintele meu nu prea cred ca ar aprecia aceasta pierdere de timp......
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2010, 23:14:57
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitru73 Vezi mesajul
am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... Chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... Nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.
eu iubesc si ateii, prin asta arat ca il iubesc pe dumnezeu , va veni o zi cand prin blandete acest om va gasi ce cauta,si anume dragostea ptr dzeu... Dragii mei el a cautat credinta in dzeu dar voi cei crestini l-ati indepartat, te rog nu pleca ..atat cat ma pricep te ajut eu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.12.2010, 00:45:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
eu iubesc si ateii, prin asta arat ca il iubesc pe dumnezeu , va veni o zi cand prin blandete acest om va gasi ce cauta,si anume dragostea ptr dzeu... Dragii mei el a cautat credinta in dzeu dar voi cei crestini l-ati indepartat, te rog nu pleca ..atat cat ma pricep te ajut eu.
Ce frumos..:-)
Subscriu si eu...:-)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.12.2010, 00:48:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce frumos..:-)
Subscriu si eu...:-)
multumesc amadorura :-)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2010, 01:12:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
multumesc amadorura :-)
AmindUrora :))
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.12.2010, 01:18:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
AmindUrora :))
ai dreptate e de ras. dar cand scrii de pe telefon mai apar si greseli
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.12.2010, 02:01:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ai dreptate e de ras. dar cand scrii de pe telefon mai apar si greseli
La mine e invers ! Sunt expert pe telefon în a tasta mesaje , căci internetul pe telefon l-am început în explorare . Ești oricum cel mai simpatic și de treabă "ateu"de pe acest forum !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.12.2010, 02:09:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La mine e invers ! Sunt expert pe telefon în a tasta mesaje , căci internetul pe telefon l-am început în explorare . Ești oricum cel mai simpatic și de treabă "ateu"de pe acest forum !
multumesc :) ma straduiesc cat pot :D cu tastatura ma descurc bine, dar cu telefonul mai apar si gresesli, mai ales cand ma grabesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sens are Invierea? Claudiuzara Intrebari utilizatori 12 21.04.2012 18:21:44
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 23:09:55