Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.08.2010, 17:00:25
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Ar trebui sa-i aratam ca botezul copiilor era o practica fireasca inca din sec al 2-lea. Apoi crestinii nu s-ar fi impotrivit daca acest botez ar fi aparut impotriva a cea ce stiau ei?
Dar dupa cate imi dau seama aceasta femeie deja a fost prinsa in capcana sectarilor si noi scriem oarecum inutil. Mai bine ne rugam pentru ea si pentru noi.
  #62  
Vechi 11.08.2010, 17:45:52
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Domnul Iisus Hristos oare numai pe mine ma invita ca sa cercetez Scripturile?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ar trebui sa-i aratam ca botezul copiilor era o practica fireasca inca din sec al 2-lea. Apoi crestinii nu s-ar fi impotrivit daca acest botez ar fi aparut impotriva a cea ce stiau ei?
Dar dupa cate imi dau seama aceasta femeie deja a fost prinsa in capcana sectarilor si noi scriem oarecum inutil. Mai bine ne rugam pentru ea si pentru noi.

"39. Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine."

Aratati-mi va rog unde sta scris in Cuvantul lui Dumnezeu ca botezul copiilor era o practica CRESTINA. Daca se facea in al doilea secol si era bine asa trebuie sa se fi facut inca din timpul Domnului Hristos de la primele botezuri crestine.
Ma bucur ca ati decis sa va rugati pt mine. multumesc, Violeta
  #63  
Vechi 11.08.2010, 23:20:18
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

52ZIZO cand intrebam un preot despre protestanti ma cam priveau cam aiurea. Adica ceva de genul cand un copil intreaba la ce ajuta tabla inmultirii. Solo scriptura...Ha ha ha. Nu exista asa ceva. chiar protestanti recunosc fara voia lor ca nu poate sa existe asa ceva. Se spune in Nt cum trebuie facut corpul bisericii?
Nu stiu ce secta te-a atras in mrejele ei dar eu ma intorc la adventii "mei'. Cum a putut fi schimbata sambata in Duminica fara nici o impotrivire? Datele despre botez sunt putine in primele secole. Ele nu vorbesc decat ca o practica fireasca atunci cand e cazul ,despre botezul si al copiilor. Este absurd sa spui ca biserica este condusa de Iisus dar ea s-a indepartat (si cate centre mari avea biserica in primele secole despartite de orice comunicare intre ele) de la un adevar adoptand o practica lumeasca. Dimpotriva s-au descoperit texte care arata ca se facea aceasi slujba care se face si azi in biserica ortodoxa. Te lepezi de satana? Ma lepad!
Nu s-a gasit nici un crestin sa spuna in primele secole ca botezul copiilor a fost adoptat de la pagani? sau nu s-a gasit un crestin in primele secole care sa spuna ca adevarata zi ar fi sabatul si nu Duminica? Acei crestini care isi dadeau viata pentru Iisus cu bucurie inghiteau orice neadevar?? E absurd. Din pacate nu te cred crestina ortodoxa si mai degraba o persoana care se preface. Cred dar nu sunt sigur. treaba ta. Iisus spune ca pe temelia apostolilor va zidi biserica si nu pe temelia lui Luther sau a E.g White. Ce s-a ales din biserica Lutherana? Orgi si atat...
deci daca practica asta ar fi venit de la pagani ea ar fi aparut in anumite centre bisericesti in aanumite orase. Dar acest lucru nu il arata istoria! Azi am fost intrebat ce ar spune un preot despre declaratia mea. Si declaratia mea era asa: Nu exista crestinism si totul nu este decat o mare minciuna daca biserica ortodoxa si catolica sunt departate ambele de la adevar. Cred ca stiu raspunsul lor :)

Last edited by bairstow; 11.08.2010 at 23:59:15.
  #64  
Vechi 12.08.2010, 13:14:08
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Question De ce atunci cand eu insist in studierea Scripturii toti considera ca sunt mincinoasa

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
52ZIZO cand intrebam un preot despre protestanti ma cam priveau cam aiurea. Adica ceva de genul cand un copil intreaba la ce ajuta tabla inmultirii. Solo scriptura...Ha ha ha. Nu exista asa ceva. chiar protestanti recunosc fara voia lor ca nu poate sa existe asa ceva. Se spune in Nt cum trebuie facut corpul bisericii?
Nu stiu ce secta te-a atras in mrejele ei dar eu ma intorc la adventii "mei'. Cum a putut fi schimbata sambata in Duminica fara nici o impotrivire? Datele despre botez sunt putine in primele secole. Ele nu vorbesc decat ca o practica fireasca atunci cand e cazul ,despre botezul si al copiilor. Este absurd sa spui ca biserica este condusa de Iisus dar ea s-a indepartat (si cate centre mari avea biserica in primele secole despartite de orice comunicare intre ele) de la un adevar adoptand o practica lumeasca. Dimpotriva s-au descoperit texte care arata ca se facea aceasi slujba care se face si azi in biserica ortodoxa. Te lepezi de satana? Ma lepad!
Nu s-a gasit nici un crestin sa spuna in primele secole ca botezul copiilor a fost adoptat de la pagani? sau nu s-a gasit un crestin in primele secole care sa spuna ca adevarata zi ar fi sabatul si nu Duminica? Acei crestini care isi dadeau viata pentru Iisus cu bucurie inghiteau orice neadevar?? E absurd. Din pacate nu te cred crestina ortodoxa si mai degraba o persoana care se preface. Cred dar nu sunt sigur. treaba ta. Iisus spune ca pe temelia apostolilor va zidi biserica si nu pe temelia lui Luther sau a E.g White. Ce s-a ales din biserica Lutherana? Orgi si atat...
deci daca practica asta ar fi venit de la pagani ea ar fi aparut in anumite centre bisericesti in aanumite orase. Dar acest lucru nu il arata istoria! Azi am fost intrebat ce ar spune un preot despre declaratia mea. Si declaratia mea era asa: Nu exista crestinism si totul nu este decat o mare minciuna daca biserica ortodoxa si catolica sunt departate ambele de la adevar. Cred ca stiu raspunsul lor :)
As vrea doar raspunsul la aceasta intrebare. De ce atunci cand eu insist in studierea Scripturii toti considera ca sunt mincinoasa? Pe voi nu va invita Dumnezeu la studiul Bibliei?
  #65  
Vechi 12.08.2010, 13:24:18
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Thumbs down Iisus Hristos te contrazice

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Si declaratia mea era asa: Nu exista crestinism si totul nu este decat o mare minciuna daca biserica ortodoxa si catolica sunt departate ambele de la adevar. Cred ca stiu raspunsul lor :)
In Sfanta Evanghelie dupa Matei cap 7 Iisus zice ca poarta care duce la viata vesnica este ingusta si putini o gasesc, in schimb cea care duce la pieire e larga si multi au descoperit-o. Chiar si evanghelistul Luca intaresta aceasta afirmatie in scrierea sa.
"13. Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află.
14. Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află."

Aceasta este exact opusul declaratiei dumitale. cum iti explici?
  #66  
Vechi 12.08.2010, 15:56:15
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

De ce atunci cand eu insist in studierea Scripturii toti considera ca sunt mincinoasa?

Doamna cred ca stiu cine v-a atras. Cred ca deja e prea tarziu. Eu spun atat(uts).
Cine a spus ca sunteti mincinoasa ca insistati in studierea Scripturii?? Defapt cred ca sunteti ortodoxa cu numele si nici macar nu va dati seama de acest lucru.
Cu privire la poarta stramta iar va inselati. A fi ortodox nu inseamna a fi mantuit. Si doar ortodocsii adevarati si nu cu numele pot sa spere sa nimereasca aceea portita.Din pacate treci usor peste raspunsuri si inghiti orice minciuna care ti se spune. Spune-mi sau intreaba-te cum dintr-o data toate biserica ( care nu avea comunicatii cum sunt acum) a adoptat o asa zisa practica pagana? Din pacate portita aceea despre care vorbesti se inchide aproape in totalitate cand vorbim despre membrii unei biserici sectare. Cine mi-a interzis studiul biblic? Unde scrie in Nt ca studiul biblic este mai important decat ascultarea fata de biserica? Cine ti-a legat tie si celor care te vor in comunitatea lor cartiile Nt? Nu biserica ortodoxa? Deci cine e mai mare?
Dar iata imi dai un pasaj biblic despre poarta. Credeai ca ma inchizi.. Dar nu spune tot Nt sa ne ferim de invatatorii falsi care o sa apara la sfarsit? Nu spune Nt ca la sfarsit va veni lepadarea de credinta iar crestinii vor fi crestini doar cu numele? De ce crezi in niste invatatori contemporani in loc sa crezi in cei care au fost de la inceput? Nu spune Nt: Ei au iesit din mijlocul nostru, dar nu erau dintre ai nostri. Caci, daca ar fi fost dintre ai nostri, ar fi ramas cu noi; ci au iesit, ca sa se arate ca nu toti sunt dintre ai nostri. (1Ioan.2:19)
Noi am iesit din biserica ta sau tu iesi din ea? Nu iesi tu din "noi", "noi " care am fost de la inceput? Si cum ai iesi din noi fara un studiu biblic gresit facut si o intelegere gresita a scripturii? Si cum se judeca scriptura? Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste. (1Cor.2:14)
Si cine judeca duhovniceste? Totusi va spun adevarul: va este de folos sa Ma duc; caci, daca nu Ma duc Eu, Mangaietorul nu va veni la voi; dar, daca Ma duc, vi-L voi trimite. (Ioan.16:7)
Daca biserica este permanenta Mangaietorul ce face? Ioan 16,13. Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va calauzeasca in tot adevarul
Pe cine? Pe cei care au fost de la inceput si nu pe Luther ca un exemplu deoarece inseamna ca biserica nu mai exista inaintea lui! Nu pe martorii lui Iehova care au aparut din niste asa zisi studenti. Iisus spune: voi fi cu voi in toate zilele! Iata o noua dovada ca biserica este permananenta! Domnul Iisus nu a lasat biserica sa nici o clipa. in schimb atrage atentia Nt: Dar oamenii rai si inselatori vor merge din rau in mai rau, vor amagi pe altii si se vor amagi si pe ei insisi. (2Tim.3:13). Pai nu s-a faramitat protestantismul in mii de bucati?
Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)
Sa le gadile urechea despre apocalipse si intoarceri ale domnului cand nu este noua dat sa cunoastem astfel de lucruri. Cu ce persoane ai intrat in contact si vrei sa-ti distrugi viata?
Domnul sa te ajute dar deja nu cred ca se mai poate face nimic. Tu crezi ca amagitorii aia care o fi ei sunt asa niste bieti oameni care nu te pot manipula?

Last edited by bairstow; 12.08.2010 at 15:58:33.
  #67  
Vechi 12.08.2010, 18:20:18
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit dumitale vrei sa ma determini sa ies de la ortodocsi?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)
Sa le gadile urechea despre apocalipse si intoarceri ale domnului cand nu este noua dat sa cunoastem astfel de lucruri.
despre intoarcerea Domnului spunem mereu in Crezul ortodox! Cred intru unul Domn Iisus Hristos......care pentru noi oamenii ..s-a rastignit...a inviat...s-a inaltat..."7. Si iarasi va sa vina cu marire sa judece viii si mortii"
Eu cred Crezul Ortodox cand il spun pentru ca nu sunt ortodoxa doar cu numele!! de mica am stiu Crezul, dar cand am crescut un pic am invatat sa si candesc la ceea ce spun, nu doar sa recit!
Daca imi spui ca nu este adevarat ceea ce zice Crezul despre venirea Domnului, atunci ma sterg de pe forum si nu ma mai intereseaza nimic!
Va avea Dumnezeu grija si de mine pacatoasa!! Ma va ajuta chiar si in aceasta tara care nu are crestini sa ma sprijine. Mai bine zis, mai putin de 1% din populatie e crestina dar cu care din pacate nu am nici o legatura.
  #68  
Vechi 12.08.2010, 20:01:09
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Faci confuzii grave. Noi credem in revenirea lui Iisus asa cum o indica crezul. Dar nu stim data si nu profetim date despre acest lucru. Ca vezi ca doar 1 la suta din populatie ca ar fi crestina asta e treaba ta. Nu stiu de unde sti tu acest lucru dar sa sti ca si eu eram convins ca protestantii nu fura nu beau nu mint. Aiurea in tramvai... Bisericile protestante se bazeaza pe predicii deoarece le schimba mereu dupa cum bate vantul. Ei se bazeaza pe predici tocmai ca sa te duca acolo unde vor ei cu mintea. Ei au scoala amagirii. Revenind la botez eu zic(nu stiu daca si biserica ortodoxa zice) ca botezul este icoana taierii imprejur! La fel ca si atuncii cand copii nu stiau de ce sunt taiati si nu se puteau opune la fel si acum botezul este obligatoriu dar nu te mantuieste! Si repet e greu sa crezi ca o practica nebiblica putea fi introdusa fara impotriviri in biserica! Cum apara Dumnezeu biserica sa? Daca preotii erau interesati de bani de ce isi dadeau viata pentru Iisus? Daca ai citi carti si experiente din vietile sfintilor si te-ai duce la biserica ai observa un adevarat mecanism care il ofera Domnul Iisus spre mantuirea noastra. Imi spunea un baptist: de ce betivul se sfinteste cand intra in biserica? Ca asa spune preotul. Eu zic la fel, ca si betivul si ereticul se fac mai curati cand intra in biserica ortodoxa. Dar sti de ce?
P.S daca ai intrat in plasa lor ofera-ti un ajutor. Roaga-te mult pana sa faci un pas si intreaba si preotii ortodocsi si pe ceilalti. Eu iti spun ca aceste biserici ofera o noua evanghelie. O evanghelie inversata! O rastalmacire a Cuvantului in care tainele nu isi mai au loc, o evanghelie in care invatatorii falsi nu exista si mai toate invataturile sunt intelese invers decat cum ar trebui. Apoi cum e mai bine sa fi casatorit sau sa nu fi? Apoi sti ce mi-a zis o iehovista? Ca daca numai Dumnezeu e bun dupa spusa lui Iisus , Iisus a mai gresit si nu este asa de bun ca Dumnezeu! Si mi-a dat un exemplu cand Iisus a batut zarafii si i-a alungat! Pe moment ei nu o sa iti spuna toate ratacirile lor deoarece tu nu ai putea sa le inghiti. Cu timpul te vor invata sa judeci cum vor vrea ei si in acel moment iti vei pierde putinta de a gandi pentru tine. Si vei fi ca iehovistele cele de pe strada care se lauda ca degaja iubire dar daca nu esti ca ele te insulta si te otaresc.
Acum vreo7-8 ani toate bisericile protestante considerau ca crucea este element al rusini! Si imediat ca la o comanda data de cineva au inceput sa-si aseje cruci pe bisericii! De ce? Ca sa amageasca! Si de ce toate? Deoarece aceste biserici au acelasi tata. Intelegi? Si de multe ori gasim siteuri Cu Domnul Iisus pe net cu doi de i scris Iisus. Sti de ce? Ca sa para ortodocse dar sunt eretice! Nici un protestant sau catolic nu scriu Iisus! Ci Isus! Iata amagitorii care vor sa ne amageasca sa intram in biserica lor deoarece vedem crucea pe ea!

Last edited by bairstow; 12.08.2010 at 20:10:27.
  #69  
Vechi 13.08.2010, 13:35:52
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit m-ai linistit, iti multumesc pt bunatatea si rabdarea dumitale

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Noi credem in revenirea lui Iisus asa cum o indica crezul. Dar nu stim data si nu profetim date despre acest lucru.
multumesc bairstow, sigur ca ve reveni Domnul Hristos, altfel ce crestini suntem! Nu-i cerem noi in Tatal Nostru sa vina cand zicem "vie Imparatia Ta"? Asta este speranta noastra! Aceast subiect l-am studiat cu multa rugaciune si este unica mea speranta.

Cand ucenicii il intreaba pe Hristos "Spune nouă când vor fi acestea și care este semnul venirii Tale? ", EL insusi raspunde sa fim atenti ca vor VENI multi care zic "eu sunt Hristos".(Ev Matei cap 24).
In Ev dupa Ioan EL insusi subliniaza ca "vine ceasul cand toti din morminte vor auzi glasul Lui".
Dar cel mai clar e scris in Faptele Apostolilor cand la Inaltarea lui Iisus pe nori, doi ingeri spun oamenilor care priveau la aceasta ca "Acest Iisus care S-a înălțat de la voi la cer, ASTFEL va și veni, precum L-ați văzut mergând la cer. " aici e clar ca se va intoarce pe nori, ca va fi intoarcerea vizibila, clara, adevarata.
Sigur ca nu stim cand, nu ne-a zis sa calculam, din contra ne-a zis sa fim pregatiti sufleteste in orice moment ca nu stim cand se va intampla aceasta.
  #70  
Vechi 13.08.2010, 13:49:47
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Exclamation este scandalos

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi sti ce mi-a zis o iehovista? Ca daca numai Dumnezeu e bun dupa spusa lui Iisus , Iisus a mai gresit si nu este asa de bun ca Dumnezeu! Cu timpul te vor invata sa judeci cum vor vrea ei si in acel moment iti vei pierde putinta de a gandi pentru tine. Si vei fi ca iehovistele cele de pe strada care se lauda ca degaja iubire dar daca nu esti ca ele te insulta si te otaresc.
Este de strigat la cer!! nu este posibil ca iehovistii sa gandeasca asa. Stiam ca lasa oamenii sa moara ca nu-s de acord cu transfuziile de sange dar asta le-a pus capac la toate!!!
Nu am de-a face cu ei, nu-s de acord cu ei pentru nimic in lume, niciodata. Ma aflu in Japonia, aici religia lor nationale este politeista adica ei sunt devotati si adora mai multi zei mai multe divinitati care sunt egali intre ei. Principalele religii sunt Budismul si Sintoismul /ritualuri inchinate spiritelor). Stiu din internet ca in tara asta sunt cca 9000 ortodocsi la 128.000.000 locuitori, deci va inchipiti ca nu am cunoscut niciunul, daca as merge in capitale ar fi posibil. Catolici crestini sunt mai multi dar sunt concentrati intr-o zona intre insula Horado si vestul orasului Nagasaki. Acum doi ani prin noiembrie am aflat prin minune ca u fost ucisi vreo 200 catolici. Intelegeti ca soarta celor ce cred in Hristos nu e usoara. Aici este valida inca pedeapsa cu moartea!! Eu sunt sincere si caut cu toata inima pe Hristos Mantuitorul. Vreau cu tot sufletul sa ascult de Dumnezeu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06