Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.08.2010, 17:56:03
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit inca nu cunosc bine acest subiect

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi de ce lege vorbesti?Citezi un pasaj din vt dar eu iti citesc din Nt. Iar Vt a fost pana la venirea lui Iisus1 Sa vedem ce spune cel nou: caci Legea a fost data prin Moise, dar harul si adevarul au venit prin Isus Hristos. (Ioan.1:17)Caci femeia maritata este legata prin Lege de barbatul ei cata vreme traieste el; dar daca-i moare barbatul, este dezlegata de legea barbatului ei. (Rom.7:2)
Tot astfel, fratii mei, prin trupul lui Hristos, si voi ati murit in ce priveste Legea, ca sa fiti ai altuia, adica ai Celui ce a inviat din morti; si aceasta, ca sa aducem rod pentru Dumnezeu. (Rom.7:4)
Cu ajutorul Duhului Adevarului sper sa pot intelege cat mai curand aceasta tema si daca esti inca disponibil/a vom vb despre asta. Chiar as avea nevoie.

Te rog sa crezi ca eram tare necajita cand am vazut ca ma acuzai, ma faceai de toate culorile fara sa-mi raspunzi la ce te intrebam si mai ales cand ai zis ca vrei sa te rogi pt mine. Era falsitate. De aceea am scris acel verset.

p.s. cum iti spuneam eu nu pot sa ma rog lui Dumnezeu pentru o persoana pe care nu o pot vedea si cred ca toti cei ce zic Tatal Nostru cu luare aminte sunt de parere cu mine. Nu va cer sa fiti de aceeasi parer cu mine, am zis doar "cred".
  #122  
Vechi 26.08.2010, 18:21:41
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Unhappy Mantuire

De la a fi nas de botez la a fi nas de cununie e ceva distanta, dar de la a fi botezat la a fi mantuit ... distanta mare. Acu nu avem de gand sa acuzam nasii ca nu si-au facut datoria daca la vremea aceea nu s-a putut, insa daca a reusit sa te duca la biserica de mic copil si sa te impartaseasca la slujba atunci e lucru mare. Dar pentru mantuire eu cred ca tre` sa muncim mult mai mult.
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"
  #123  
Vechi 26.08.2010, 18:26:58
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit te rog, ma intereseaza mult

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Daca preotii erau interesati de bani de ce isi dadeau viata pentru Iisus?
Nu imi amintesc daca in Biblie sunt probe ca vreun preot si-a dat viata pentru Hristos. Exista? Daca nu, spune-mi de unde se poate sti mai mult despre acest subiect. ms
  #124  
Vechi 27.08.2010, 10:17:15
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Inteleg ca acum pe pamant nu se face voia Sa asa cum se face in Cer. De asta ii cerem, fiindca VREM sa vina imparatia Sa si sa se faca voia Sa pe pamant ASA cum se face in Cer. Nu vrem asa? nu asta cerem toata omenirea crestina?
Rugaciunea respectiva ne cere sa ne rugam pentru "Vie imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant" dar acest lucru este imposibil pentru toata lumea deoarece atunci nu am mai vorbi de calea cea stramta sau calea cea larga. Normal ca noi ne rugam pentru toata lumea si ar fi ideal ca toti sa fim crestini dar acest lucru este imposibil!
Inteleg ca nu ai fost o ortodoxa practicanta (si nu ai de ce sa te superi pe mine ci pe tine) si te-ai maritat cu un om din alta religie sau alta biserica. Acest lucru este interzis dar sa sti ca femeia poate sfintii pe barbat la fel cum si barbatul insurat poate sfintii femeia!
Acum e mult de scris si tu vrei totul dintr-o data dar nu vrei sa afli vad despre biserica ta decat din surse mai mult straine. Cartea care v-am prezentat-o se poate gasi de exemplu aici: http://www.librariasophia.ro/cautare...tra+in+Hristos
Revenind la decaderea bisericii imediat dupa ce apostolii au scris Nt este o idee slaba(imi pare rau dar asa e si nu cred ca este ideea dumneavoastra!) si pot demonstra foarte usor acest lucru:
Fapte20, 29. Caci eu stiu aceasta, ca dupa plecarea mea vor intra, intre voi, lupi ingrozitori, care nu vor cruta turma.(Se vede ca turma nu va fi nimicita ci doar nu va crutata de invatatori falsi.CRUȚÁ, cruț, vb. I. Tranz. 1. A ierta, a scuti (de pedeapsă); a se îndura de..., a avea milă. Se stie ca Arie nu a crutat aceasta turma si a spus ca Iisus nu este Dumnezeu!Se stie cate erezii au aparut inca din primul secol crestin-vezi apocalipsa care au disparut ca sa apara la sfarsit.Milenarismul un alt exemplu!Dar ce este aceasta turma daca nu biserica formata din persoane crestine?)
30. Si dintre voi insiva se vor ridica barbati, graind invataturi rastalmacite, ca sa traga pe ucenici dupa ei.(Arie si nu numai. Totusi cei care s-au luat dupa invatatura lui Arie nu au tinut cont de invatatura universala a bisericii care a hotarat ca Iisus este Dumnezeu!. Se stie ca protestantismul are mii de invataturi diferite dar totusi au intre ei erezii comune:solo scriptura, omul nou care este condus de Dumnezeu in totalitate botezul adultilor si nu si al copiilor etc etc)
2) De ce ar m-ai fi predicat evanghelia apostolii si ar fi indemnat la pastrarea credintei daca biserica oricum ar fi decauzt? 19. Avand credinta si cuget bun, pe care unii, lepadandu-le, au cazut din credinta; Vedem ca unii au decazut si nu toti!
3 biserica este condusa de Iisus si este adevarul: Si de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserica, sa-ti fie tie ca un pagan si vames. (Mat.18:17)Deci Biserica, in toata Iudeea si Galileea si Samaria, avea pace, zidindu-se si umbland in frica de Domnul, si sporea prin mangaierea Duhului Sfant. (Fapte.9:31)(Adica Duhul Sfant o calauzea. Sfintele canoane au fost date sub indrumarea Duhului Sfant. Cu timpul catolicii nu le-au mai respectat deoarece papa se considera peste invatatura scripturii si peste canoanele bisericesti.
Deci ei, trimisi fiind de Biserica, au trecut prin Fenicia si prin Samaria, istorisind despre convertirea neamurilor si faceau tuturor fratilor mare bucurie. (Fapte.15:3) Pai daca biserica a degenerat in contradictie cu ce spune Nt-Si Eu iti zic tie, ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui. (Mat.16:18)- de cine sunt trimisi acesti apostoli mincinosi adica protestantii daca biserica a disparut?Citam:13. Pentru ca unii ca acestia sunt apostoli mincinosi, lucratori vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos.
Drept aceea, luati aminte de voi insiva si de toata turma, intru care Duhul Sfant v-a pus pe voi episcopi, ca sa pastrati Biserica lui Dumnezeu, pe care a castigat-o cu insusi sangele Sau. (Fapte.20:2) Iisus a castigat aceasta turma pe care o va pierde ?? chiar daca in alt loc promite :ar cand va veni Acela, Duhul Adevarului, va va calauzi la tot adevarul; caci nu va vorbi de la Sine, ci toate cate va auzi va vorbi si cele viitoare va va vesti. (Ioa.16:13)
In fine sa mai citez si :Ca sa stii, daca zabovesc, cum trebuie sa petreci in casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stalp si temelie a adevarului. (1Tim.3:15)
Unde e scris ca interpretarea omeneasca a Nt care a fost compus de biserica ar fi adevarul in dauna bisericii calauzite de Duhul Sfant?
Cat despre acel post de radio eretic il ascult deoarece nu prind post de radio ortodox. Il mai ascul din curiozitate si acest lucru nu este un lucru bun! Il ascult ca sa vad ce mai spun ce erezii mai scot sau ce probleme au dar si acest lucru nu este chiar normal! Nu recomand nimanui sa citeasca carti eretice deoarece avem aici parte de o curiozitate nefireasca si vom avea parte de un labirint in care am putea sa ne ratacim! daca toata lumea ar fi ascultat de apostoli si de oamenii pusi de apostoli care la randul lor au hirotonit preoti ca sa invete turma nu ar mai fi fost o groaza de secte! Prin ascultare de mai marii bisericii am fi pastrat credinta si nu prin interpretarea personala a bibliei care a adus la mii de idei diferite!6. Pe care i-au pus inaintea apostolilor, si ei, rugandu-se si-au pus mainile peste ei.-In capitolul 8 din faptele apostolilor un oarecare vrajitor Simion se boteaza. dar el nu primeste Duhul Sfant-Iar apostolii din Ierusalim, auzind ca Samaria a primit cuvantul lui Dumnezeu, au trimis la ei pe Petru si pe Ioan. Care, coborand, s-au rugat pentru ei, ca sa primeasca Duhul Sfant deoarece apostolii nu venisera inca in acel tinut! vazand ca unii mai meritosi dintre cei botezati primesc puterea Duhului Sfant si acest om o cere dar cu scopuri necrestine!-18. Si Simon vazand ca prin punerea mainilor apostolilor se da Duhul Sfant, le-a adus bani,-.
Aceasta putere este intalnita deci nu la toti cei care devin crestin prin botez ci doar la o anumita parte din crestinii mai meritosi care primesc Duhul Sfant prin punerea mainilor! Acest lucru(hirotonia) s-a pastrat mereu in biserica ortodoxa si catolica in care viitorul preot primeste aceasta putere de la cei care au avut-o mostenita de la apostoli !
Vedem ca in protestantism crestinul predicator are aceasi putere cu crestinul care asculta neextand diferente de putere ! Totusi Simion se boteaza! Si nu are parte de aceasta putere! Ci doar unii-Dati-mi si mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mainile sa primeasca Duhul Sfant.Se pune intrebare de ce nu i-ar fi dat si lui daca era botezat? Deoarece doar unii erau hirotoniti(Si hirotonindu-le preoti in fiecare biserica, rugandu-se cu postiri, i-au incredintat pe ei Domnului in Care crezusera. (Fapte.14:2)
cat despre venirea lui Iisus noi nu stim cand aceasta va venii. Dar stim ca mereu trebuie sa fim pregatiti pentru ea! Noi nu inspaimantam lumea si amagim aceasta lume cu veniri care nu au loc- sa nu va amageasca nimeni, cu nici un chip; caci ziua Domnului nu va sosi pana ce mai intai nu va veni lepadarea de credinta si nu se va da pe fata omul nelegiuirii, fiul pierzarii, (2Tes.2:3)- ci indemnam sa fim pregatiti permanent pentru intampinarea Domnului! Biserica ortodoxa nu indeamna la lene si trandavie ci la cunoastere si stinta! De aceea si avem cele mai bune carti teologice si nu numai. Noi nu condamnam bogatia ci felul cum o folosim! Munca aduce bogatie iar bogatia poate aduce ajutorarea oamenilor prin diverse cai!mancare, cunoastere, case pentru cei ce nu au etc etc! Desigur bogatul este ispitit mai mult ca cel sarac si poate cadea mai usor pacatului lacomiei!
  #125  
Vechi 27.08.2010, 10:32:36
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Despre preotii care si-au dat viata

Cultul sfintelor moaște a apărut o dată cu cinstirea trupurilor martirilor. Din primele secole, Biserica a cinstit sfintele moaște prin zidirea de lăcașuri de închinare pe mormintele sfinților, astfel, încă din secolul I, s-au zidit biserici pe moaștele Sf. Ignatie († 104) și pe cele ale Sf. Policarp († 166); a rânduit zile de prăznuire în amintirea aflării sau strămutării sfintelor moaște (pe 27 ianuarie se cinstește aducerea moaștelor Sf. Ioan Gură de Aur; 29 ianuarie, aducerea moaștelor Sf. Ignatie Teoforul), a rânduit și a organizat pelerinaje la mormintele sfinților, cinstind astfel rămășițele lor pământești, a statornicit și a propovăduit cinstirea sfintelor moaște, apărând cultul lor împotriva ereziilor. Părinții Bisericii, adunați la Sinodul VII Ecumenic, au stabilit cu privire la cinstirea sfintelor moaște: „Domnul nostru Iisus Hristos ne-a dăruit nouă moaștele sfinților, ca pe niște izvoare mântuitoare, care revarsă în multe feluri binefaceri peste cei neputincioși“.
In timpul lui Traian au suferit ca martiri: episcopul Ignatiu al Antiohiei , care a fost adus legat in lanturi la Roma si aruncat la fiare pe la 107-108, in timpul jocurilor organizate in circul Colossaeum de Traian, in urma victoriei sale asupra dacilor, din anul 105-106; episcopul Simeon al Ierusalimului († 107), in varsta de 120 ani.
4. In timpul imparatului Antonin Piosul (Antoninus Pius, 138-161), a izbucnit o persecutie la Smirna, in provincia Asia Proconsulara, in care au murit 11 crestini. Cel mai cunoscut dintre ei este batranul episcop al Smirnei, Sfantul Policarp (23 febr. 155), care a fost ars pe rug si strapuns cu un pumnal in circul din Smirna, in anul 155. Martirii si marturisitorii au fost numerosi. Mai insemnati sunt: episcopul Fabian al Romei (236-250), Alexandru al Ierusalimului (213-251), Vavila al Antiohiei (244-250), Saturnin al Tolosei (Toulouse), in Galia, preotul Pioniu , martirizat la 12 martie 250, la Smirna, si multi altii. (Pentru Pioniu, vezi Pr. Prof. I. Ramureanu, op. cit ., p. 133-154).

La 13 octombrie 250, au suferit martiriul la Smirna: Carp , Papil , Agatonica si Agatodor (Pr. Prof. I. Ramureanu, op. cit ., p. 162-169). Origen , renumitul conducator al scolii din Alexandria, a suferit chinuri grele, din cauza carora a murit la Tyr, in 254.
Mai multe in : http://biserica.org/ro/compendium/ca...rsecutiile.htm
  #126  
Vechi 27.08.2010, 16:41:55
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit cred ca nu m-am exprimat clar

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cultul sfintelor moaște a apărut o dată cu cinstirea trupurilor martirilor. Din primele secole, Biserica a cinstit sfintele moaște prin zidirea de lăcașuri de închinare pe mormintele sfinților, astfel, încă din secolul I, s-au zidit biserici pe moaștele Sf. Ignatie († 104) și pe cele ale Sf. Policarp († 166); a rânduit zile de prăznuire în amintirea aflării sau strămutării sfintelor moaște (pe 27 ianuarie se cinstește aducerea moaștelor Sf. Ioan Gură de Aur; 29 ianuarie, aducerea moaștelor Sf. Ignatie Teoforul), a rânduit și a organizat pelerinaje la mormintele sfinților, cinstind astfel rămășițele lor pământești, a statornicit și a propovăduit cinstirea sfintelor moaște, apărând cultul lor împotriva ereziilor. Părinții Bisericii, adunați la Sinodul VII Ecumenic, au stabilit cu privire la cinstirea sfintelor moaște: „Domnul nostru Iisus Hristos ne-a dăruit nouă moaștele sfinților, ca pe niște izvoare mântuitoare, care revarsă în multe feluri binefaceri peste cei neputincioși“.
In timpul lui Traian au suferit ca martiri: episcopul Ignatiu al Antiohiei , care a fost adus legat in lanturi la Roma si aruncat la fiare pe la 107-108, in timpul jocurilor organizate in circul Colossaeum de Traian, in urma victoriei sale asupra dacilor, din anul 105-106; episcopul Simeon al Ierusalimului († 107), in varsta de 120 ani.
4. In timpul imparatului Antonin Piosul (Antoninus Pius, 138-161), a izbucnit o persecutie la Smirna, in provincia Asia Proconsulara, in care au murit 11 crestini. Cel mai cunoscut dintre ei este batranul episcop al Smirnei, Sfantul Policarp (23 febr. 155), care a fost ars pe rug si strapuns cu un pumnal in circul din Smirna, in anul 155. Martirii si marturisitorii au fost numerosi. Mai insemnati sunt: episcopul Fabian al Romei (236-250), Alexandru al Ierusalimului (213-251), Vavila al Antiohiei (244-250), Saturnin al Tolosei (Toulouse), in Galia, preotul Pioniu , martirizat la 12 martie 250, la Smirna, si multi altii. (Pentru Pioniu, vezi Pr. Prof. I. Ramureanu, op. cit ., p. 133-154).

La 13 octombrie 250, au suferit martiriul la Smirna: Carp , Papil , Agatonica si Agatodor (Pr. Prof. I. Ramureanu, op. cit ., p. 162-169). Origen , renumitul conducator al scolii din Alexandria, a suferit chinuri grele, din cauza carora a murit la Tyr, in 254.
Mai multe in : http://biserica.org/ro/compendium/ca...rsecutiile.htm
am vrut sa intreb unde gasesc in BIBLIE exemple de preoti care si-au dat viata pentru Hristos, Din Biblie vreau sa vad deocamdata, am nevoie sa gasesc raspunsuri in ea asa incat sa pot vb. cu biserica crestina de alta nationalitate. Ma puteti ajuta?
  #127  
Vechi 27.08.2010, 16:58:01
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Rugaciunea respectiva ne cere sa ne rugam pentru "Vie imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant" dar acest lucru este imposibil pentru toata lumea deoarece atunci nu am mai vorbi de calea cea stramta sau calea cea larga. Normal ca noi ne rugam pentru toata lumea si ar fi ideal ca toti sa fim crestini dar acest lucru este imposibil!
Eu cred ca acea cale stramta este stramta pt ca sunt putini oameni care vor sa asculte de Dumnezeu si nu e stramta pt ca vrea Dumnezeu sa fie stramta. Cred ca daca ar fi multi care vor sa asculte de EL acea strada se va lati incat sa intre toti pe ea. Cred ca atunci cand va veni Imparatia Sa se va face voia Sa pe pamant cum se face in cer. Si mai cred ca Mantuitorul NU ne-ar fi zis sa cerem ceva ce nu se poate implini, ceva ce nu poate sa ne dea, ceva ce nu poate sa faca. Atunci ce Tata iubitor e Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cartea care v-am prezentat-o se poate gasi de exemplu aici: http://www.librariasophia.ro/cautare...tra+in+Hristos
nu am posibilitatea sa primesc colete din Europa, v-am zis ca nici sms nu ajung tocmai de acolo. As fi vrut vreun link unde sa pot citi.
  #128  
Vechi 27.08.2010, 17:20:24
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Fapte20, 29. Caci eu stiu aceasta, ca dupa plecarea mea vor intra, intre voi, lupi ingrozitori, care nu vor cruta turma.(Se vede ca turma nu va fi nimicita ci doar nu va crutata de invatatori falsi.CRUȚÁ, cruț, vb. I. Tranz. 1. A ierta, a scuti (de pedeapsă);
de acord, acei "lupi " urmau sa pedepseasca "turma" dar nu stim cu ce fel de pedeapsa. Nu sta scris, putea fi o pedeapsa usoara sau chiar o pedeapsa cu moartea. Daca pedeapsa era moartea atunci turma venea NIMICITA. Sa nu afirmam ce nu stim. Important este ca turma nu a fost nimicita si -i multumim lui Dumnezeu si pt asta.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar ce este aceasta turma daca nu biserica formata din persoane crestine?)
Da, turma reprezinta biserica, persoanele ce traiau cu credinta si in ascultare de Hristos.



Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
2) De ce ar m-ai fi predicat evanghelia apostolii si ar fi indemnat la pastrarea credintei daca biserica oricum ar fi decauzt?
Ca sa puna in garda pe credinciosi de pericolele care-i pasteau.


Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
biserica este condusa de Iisus si este adevarul: Si de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserica, sa-ti fie tie ca un pagan si vames. (Mat.18:17)
Este bine sa cititi acest vers fara sa-l scoateti afara din text. Aici Domnul Iisus invata pe ucenic cum sa procedeze cand se intampla ca o persoana greseste fata de el, cum sa il mustre el mai intai iar daca nu asculta sa ia cu el 2 martori si sa incerce din nou sa-i vorbeasca si daca acela totusi nu asculta sa-l spuna la intreaga Biserica. Daca acesta nu se caieste de ceea ce a gresit nici macar in fata intregii Biserici atunci sa fie considerat ca un pagan nu ca unul ce crede in Hristos. Era aceasta povestirea despre adevarul care trebuia scos la iveala in cazul ca unul gresea si nu recunostea vina.
  #129  
Vechi 27.08.2010, 18:37:38
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Eu unul

M-am cam saturat. Ori intrebati pe acel pastor care va indruma si nu va lasa sa judecati ori a-ti citit multa literatura protestanta si nu puteti intelege nimic!
am vrut sa intreb unde gasesc in BIBLIE exemple de preoti care si-au dat viata pentru Hristos= Noi vorbeam despre biserica care a degenerat. daca vreti din Nt primul martir este arhidiaconul Stfean.
de acord, acei "lupi " urmau sa pedepseasca "turma" dar nu stim cu ce fel de pedeapsa= pai cum altfel decat pacalind aceasta turma cu cuvinte amagitoare?
Daca pedeapsa era moartea atunci turma venea NIMICITA= Iisus apara turma sa si nu avea cum sa fie nimicita.Iata eu voi fi cu voi IN TOATE ZILELE. Mai bine ne-ai spune cine te influenteaza! 30. Si dintre voi insiva se vor ridica barbati, graind invataturi rastalmacite, ca sa traga pe ucenici dupa ei. Deci prin asta invatatorii falsi nu cruteaza turma!
52Ezio :Ca sa puna in garda pe credinciosi de pericolele care-i pasteau.=Doamna pe atunci nu toti stiau sa citeasca si credinta se pastra nu prin interpretarea bibliei care nici nu era format in totalitate ci prin ascultare!
52 Ezio:Daca acesta nu se caieste de ceea ce a gresit nici macar in fata intregii Biserici atunci sa fie considerat ca un pagan nu ca unul ce crede in Hristos. = care biserica doamna ca biserica dupa perioada apostolica a degenerat. Nu ziceati asa?
"Vie imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant" Inca o data repet ca o rugaciune este conditionata de anumiti factori. Iisus spune:Paharul Meu veti bea si cu botezul cu care Eu Ma botez va veti boteza, dar a sedea de-a dreapta si de-a stanga Mea nu este al Meu a da, ci se va da celor pentru care s-a pregatit de catre Tatal Meu.
Noi ne rugam ca voia Domnului sa sa faca si aici pe pamant la fel ca in cer. Aici eu nefiind totusi teolog as mai putea spune asa: Pamantul nou dupa venirea imparatiei!
Doamna din ce am observat nu puteti vedea. A spune ca biserica a degenerat dde pe vremea apostolilor (chiar daca acestia formasera ucenici si Dumnezeu conducea biserica) este echivalent cu biserica a fost biruita! Asta contrazice flagrant biblia! Si Eu iti zic tie, ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui. (Mat.16:18) daca punem cetatea in locul bisericii putem spune ca cetatea nu a fost biruita daca ea nu a mai existat sute de ani? Apoi cine a rezidit-o la loc? iisus ramane singur dupa ideea dumneavoastra deoarece El ne spune: voi fi in toate zilele cu voi!
Din pacate vad ca doar rugaciunile mai te pot ajuta. As mai fi interesat sa vad ce "biserica" te influenteaza. Tu degeaba pricepi ceva de aici daca dupa aceea te pacalesc altii. Daca intrebi pe ei intreaba si pe ai nostri!

Last edited by bairstow; 27.08.2010 at 18:49:59.
  #130  
Vechi 27.08.2010, 18:57:45
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Doamna din ce am observat nu puteti vedea.
Un mod amabil de a-i spune unei doamne ca este chioara (daca se poate face asa ceva in mod amabil).


Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
A spune ca biserica a degenerat dde pe vremea apostolilor (chiar daca acestia formasera mucenici si Dumnezeu conducea biserica) este echivalent cu biserica a fost biruita! Asta contrazice flagrant biblia! Si Eu iti zic tie, ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui. (Mat.16:18) daca punem cetatea in locul bisericii mputem spune ca cetatea nu na fost biruita daca ea a fost daramata sute de ani?
Stiti care este problema dvs.? Confundati Biserica lui Hristos cu una din multele biserici imprastiate pe fata pamantului. Astfel de biseirici au si greseli. Cititi Apocalipsa, cap. 2 si 3 sa vedeti cum sunt mustrate cele 7 biserici (prin ingerii lor). Uneia din biserici (prin ingerul ei) i se spune: "Stiu faptele tale: ca iti merge numele ca traiesti dar esti mort."(Apocalipsa 3:2). V-ati pus vre-odata problema ca poate fi vorba de biserica dvs. si aveti datoria sa fiti printre cei care o readuc la viata? Sau, este mai simplu sa te bati cu caramida in piept?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06