Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 31.05.2011, 13:26:26
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
expansiunea este generata de materia intunecata
Oferiti mai multe informatii. Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie.
Materia (fie ea intunecaa fie "ordinara" adica atomii) "franeaza" expansiunea accelerata a universului prin gravitatie.

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
si accelerarea ei de energia intunecata.
expansiunea accelerata a universului este cauzata numai de catre energia intunecata.

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Materia intunecata poate fi compusa din materie non-barionica, axioni (particule usoare), neutrini sterili(particule ipotetice care nu pot actiona decat gravitational, dar pot face mixturi cu alte tipuri de neutrini, sau WIMP (weakly interacting massive particles) particule care pot interactiona doar gravitational si slab. Neinteractionand electromagnetic, nu pot fi observate.Si inca se fac cercetari cu privire la compozitia materiei intunecate.
Informatiile oferite sunt corecte din punct de vedere stiintific. Doresc sa va felicit si sa va multumesc.

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Oricum matematica are leg. cu fizica, fara matematica fizica n-ar fi posibila.
Matematica ofera "unelte" (aparatul matematic) pentru fizicienii care studiaza fenomenele din univers. In fuctie de complexitatea teoriei stiintifice creste si complexitatea aparatului matematic folosit. Spre exepplu: marimi scalare, marimi vectoriale, tensori...

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Daca se poate sau nu iesi din el asta nu poate sa stie nimeni cu certitudine
Cam stim. Ipoteza lui Poincare este un argument foarte solid in acest sens.
Spatiu-timpul au un inceput si nu exista in "afara" universului. Chiar si in ipoteza care sustine forma "plata" pentru univers, liniile de spatiu-timp de la "margine" tind catre infinit (ceea ce implica ca nu se poate "iesi" din univers).
Reply With Quote
  #92  
Vechi 31.05.2011, 13:29:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Din cate stiu eu atunci era la moda geocentrismul, nu vad care este lagatura..
Expansiunea uniforma a universului este relativ la orice puct din spatiu. Sfantul Ioan Damaschin prezinta cazul particular in care planea Pamant este luata ca sistem de referinta, pentru a vorbi de expansiunea uniforma a universului... si asta inca din sec 7 d.HR. Sfantul Ioan Damaschin vorbeste de relativitatea timpului, mai exact a duratelor temporale.

Pana in sec XX stiinta a sustinut un univers static. In mecanica clasica spatiu si timpul sunt ca o arena fixa. Timpul este absolut.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 31.05.2011, 13:33:01
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce legatura o fi avand cu Big-bang-ul nu stiu.
Daca universul este in expansiune asa cum il prezinta Sfantul Ioan Damaschin, inseamna ca daca dam timpul "inapoi" ajungem la "momentul" creatiei in care spatiul, timpul, materia nu existau.

Teoria Big Bang sustine acelasi lucru (ca si creationismul Biblic) ca materia, spatiul si timpul au un inceput, iar universul este in expansiune si va avea un sfarsit.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 02.06.2011, 22:46:36
Mihaela09 Mihaela09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Smile

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
catalin2 daca este asa de ce Biserica condamna incestul daca el este chiar punctul de plecare al doctrinei?

Scotland The Brave multumesc pentru sugestie, o sa caut scrierile Parintiilor.
Am stat de vorba cu multi oameni ai Bisericii niciunul nu m-a lamurit, mi-au dat raspunsuri la fel de ilogice, unul a fost chiar categoric si mi-a zis sa nu mai pun atatea intrebari ca voi ajunge in iad:))
Am mai citit din discutii aici pe forum desi, recunosc, nu am putut avea rabdare prea multa pentru ca se vorbea mult pe langa subiect, asa ca m-am hotarat sa deschid o discutie proprie.
In continuare astept pareri de la userii forumului.
Multumesc!
Crede si nu cerceta! E bine sa fugi de ceea ce nu intelegi pe moment, trebuie sa ai rabdare in asteptarea luminarii! Toate au timpul lor de intelegere, tu doar sa te rogi...
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.06.2011, 15:05:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit am si eu o nelamurire

ma puteti ajuta sa inteleg la ce anume se refera apostolul Pavel cand zice asta:


27. "Căci toate le-a supus sub picioarele Lui". Dar când zice: "Că toate I-au fost supuse Lui" - învederat este că afară de Cel care I-a supus Lui toate.
28. Iar când toate vor fi supuse Lui, atunci și Fiul însuși Se va supune Celui ce I-a supus Lui toate, ca Dumnezeu să fie toate în toți.

Epistola I catre Corinteni cap 15 vers 27-28. De aici reiese ca Hristos este subordonat Tatalui.Mentionez ca sunt crestin ortodox.Va rtog sa ma ajutati sa inteleg aceste versete.Va multumesc!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 04.06.2011, 19:54:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation atentie !!!!!

Citat:
În prealabil postat de Mihaela09 Vezi mesajul
Crede si nu cerceta! E bine sa fugi de ceea ce nu intelegi pe moment, trebuie sa ai rabdare in asteptarea luminarii! Toate au timpul lor de intelegere, tu doar sa te rogi...
"Crede si nu cerceta" este o fraza vehiculata de Biserica Catolica in perioada inchizitiei. NU exista o asemenea fraza nici in Biblie, nici in scrierile Sfintilor Parinti. Ei, sfintii Parinti, au cercetat pentru a ne lasa invataturi intaritoare.

Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 04.06.2011, 20:10:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
"Crede si nu cerceta" este o fraza vehiculata de Biserica Catolica in perioada inchizitiei. NU exista o asemenea fraza nici in Biblie, nici in scrierile Sfintilor Parinti. Ei, sfintii Parinti, au cercetat pentru a ne lasa invataturi intaritoare.

Doamne, ajuta!
Cred că e a enshpe mia oară când trebuie să intervin pentru a atrage atenția că acesta este un uriaș neadevăr și o intoxicație. (nu vă acuz pe dumneavoastră de rea intenție, dar vă rog frumos să vă documentați și altădată să nu mai repetați afirmația de mai sus).

"Crede și nu cerceta" este o frază inventată și folosită de către filosoful păgân și anticreștin Celsus, în secolul II, pentru a face mișto de creștini.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 04.06.2011, 21:42:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Fraza a fost inventata atunci, dar asta nu inseamna ca nu au mai folosit-o si altii, chiar si comunistii pentru a dicredita religia.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 04.06.2011, 22:15:50
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
"Crede si nu cerceta" este o fraza vehiculata de Biserica Catolica in perioada inchizitiei. NU exista o asemenea fraza nici in Biblie, nici in scrierile Sfintilor Parinti. Ei, sfintii Parinti, au cercetat pentru a ne lasa invataturi intaritoare.
OK, fraza nu e prezenta in ortodoxie, cel putin nu in cuvintele acestea.

Dar spune-mi, atitudinea nu e tot asta? Cercetarea implica si un anumit grad de gandire independenta, pentru ca daca nu ar fi asa, nu ar fi cercetare, ci doar repetare papagaliceasca.

Avand asta in vedere, de ce parerea general acceptata in ortodoxie este ca Biblia poate fi citita, dar nu si interpretata dupa puterile intelectuale si educatia fiecaruia (nu ca majoritatea ortodocsilor din Romania ar fi pus vreodata mana pe ea)?
De ce de fiecare data cand vrei sa faci asta, esti automat trimis la Sfintii Parinti, sau la nu stiu care duhovnic? Asta e un simplu apel la autoritate, si nimic mai mult. Cercetarea e departe de a fi incurajata. Sau, ma rog, e incurajata atata timp cat ajungi la concluziile deja gasite si acceptate ca adevarate.

Asa, ca, in loc sa ne agatam de cuvinte, poate ar fi bine sa facem un efort sa vedem ce e in spatele lor.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri Higinia Generalitati 23 06.05.2010 00:14:57
nelamuriri mariamary Generalitati 4 23.01.2010 11:04:24
Iisus, Sf.Taine si Sf.Apostoli - nelamuriri sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 31 17.12.2009 08:50:09
Cateva nelamuriri zoridezi Din Vechiul Testament 17 28.09.2009 18:41:21
Nelamuriri cu privire la slujbele pentru nascuti sophia Botezul 4 22.06.2009 18:17:35