Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2010, 22:07:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

ssstttt ca a fost ssssweeekendssss
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2010, 09:31:39
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Linistea" si "tacerea"

Toamna trecuta eram cu unul din frati, la casa parinteasca de la tara. Din una in alta, m-am pomenit vorbind despre linistea acelor locuri care ne lipseste noua celor de la oras si ca imi doresc mereu o astfel de liniste. Fara sa-mi dau seama, am atins un punct sensibil. (Sotia lui se lupta de ani buni cu cancerul.) A oftat adanc: "Sa stii, nici prea multa liniste nu-i buna!"
Singuratatea te lecuieste de "liniste"!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2010, 15:36:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...o liniste „surzitoare” am trait in Sf.Munte... am iesit intr-o noapte dupa ora 12... e momentul ideal de rugaciune... il simti pe Dumnezeu mai aproape ca oricand... dar si acasa in miezul noptii... aprinzi candela si o lumanare si pivesti icoanele... ai sa incepi sa te rogi singur... si pacea si bucuria ce o simti atunci e dumnezeieasca...

Imi aduc aminte de Sf.Nicolae Planas, un smerit Preot din Athena. Ploua afara torential si el cobora de la Bis. Sf.Ioan si trecand pe langa o fabrica un muncitor l-a vazut pe Pr.Nicolae si l-a chemat sa se adaposteasca de ploaie. Pr.Nicolae fiind prins in rugaciunea de care nu se despartea o clipa, nici cand dormea, fiind atins de acel om, a trasarit si a spus: „Ce.. ploua? Nu mi-am dat seama!” Pr.Nicolae se uita si nicio picatura de ploaie nu ii atinsese hainele...

Deci... zarva orasului Athena care e de 4 ori mai mare decat Bucurestiul, ploaia torentiala, nu l-au distras pe Sf.Nicolae din rugaciunea sa, din comuniunea sa cu Dumnezeu! Asta da LINISTE INTERIOARA!!!

Liniste avem oricand, numai daca ramanem in COMUNIUNE cu Hristos, cu Maica Domnului, cu Sfintii! Tot ce e „asemanare” cu Dumnezeu, aduce pace: Dragoste, Blandete, Mila, Rabdare, Bucurie, Zambet, Maini Calde si pline de mila lui Hristos, Umar pentru cei suferinzi, Intelepciune, sma. Numai asa poti avea liniste ORIUNDE... fie in zarva lumii.. fie in pustie...

Chiar de esti la Manastire... in pustia Athonului... si esti plin de pacate si NU vrei sa te lasi de ele, nu te ajuta la nimic! LINISTE inseamna Hristos!!! NELINISTE inseamna DEPARTE DE HRISTOS!
__________________
Reply With Quote
Răspunde