Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.06.2010, 19:48:12
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Nu poti sa pui pe IISUS HRISTOS DUMNEZEU in aceeasi oala cu oamenii sau sa spui ca sa mai incarnat pe pamint este o eroare.

Ceea ce spune IISUS HRISTOS fariseilor e cu totul alt ceva EL vorbeste de cu totul alceva cind spune ca EU SUNT este inainte de Avraam sau de orcine vrei tu din biblie pentru ca asa si este .DUMNEZEU a facut lumea si ce este in creatie prin EL (EU SUNT) adica IISUS HRISTOS DUMNEZEU CUVINTUL LUI DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.06.2010, 19:53:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu există personalitate separată de memorie. Iar memoria e rezultatul experiențelor de viață, nu e ceva cu care ne naștem.

.
......:))))))
In caz ca cineva mai avea dubii ca crestinismul unora seamana leit cu materialismul -dialectic al marxistilor

Poate explici si ciudateniile/psihozele/anomaliile comportamentale din felul de a fi asa de diferit al pruncilor si al celor de virste fragede 1,2,3 ani.
Oare au reusit micutii sa acumuleze ATITEA MEMORII incit sa-i schimbe in asa hal?..sau daca au acumulat memorii, oare de unde au venit pe lumea asta cu ele?..ca doar de aici nu l-eu capatat
:)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.06.2010, 19:56:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Nu poti sa pui pe IISUS HRISTOS DUMNEZEU in aceeasi oala cu oamenii sau sa spui ca sa mai incarnat pe pamint este o eroare.

Ceea ce spune IISUS HRISTOS fariseilor e cu totul alt ceva EL vorbeste de cu totul alceva cind spune ca EU SUNT este inainte de Avraam sau de orcine vrei tu din biblie pentru ca asa si este .DUMNEZEU a facut lumea si ce este in creatie prin EL (EU SUNT) adica IISUS HRISTOS DUMNEZEU CUVINTUL LUI DUMNEZEU.
Stii de ce nu este clar?
Pentru ca a tot fost ciuntita, modificata, adaugita, politizata "corect" si de aici neintelegerea multor pasaje care banuiesc ca ODATA au fost foarte clare
Tu realizezi cit de MULT a fost scris si comentat pe aceasta tema daca si dupa atitea modificari si stersaturi TOT A MAI RAMAS CEVA! ! !

Noi daca ne limitam doar la "ce mi-a spus preotul" cum foarte candid declara o credincioasa mai sus :))) inseamna ca ne batem joc de intelectul nostru si implicit de DUMNEZEU care ne-a PORUNCIT foarte raspicat in nenumarate rinduri sa

FIM LIBERI! ! ! si sa CERCETAM (asta-i cel MAI MARE PACAT, nu sa-ti tot imaginezi pacate, si sa faci pe pacatosul scremindu-te cica sa plingi!)

Daca cineva taie dintr-o scriptura, sa mergem la neamuri si sa cercetam la ei in documentele de 5 000 de ani de 7 000 de ani in scrierile hieroglife, in cele mayase, etc , poate acolo a mai ramas ceva mai mult din farima de adevar inconvenienta pentru UNII...si asa mai departe

Last edited by andreicozia; 25.06.2010 at 20:04:06.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.06.2010, 20:18:44
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stii de ce nu este clar?
Pentru ca a tot fost ciuntita, modificata, adaugita, politizata "corect" si de aici neintelegerea multor pasaje care banuiesc ca ODATA au fost foarte clare
Tu realizezi cit de MULT a fost scris si comentat pe aceasta tema daca si dupa atitea modificari si stersaturi TOT A MAI RAMAS CEVA! ! !

Noi daca ne limitam doar la "ce mi-a spus preotul" cum foarte candid declara o credincioasa mai sus :))) inseamna ca ne batem joc de intelectul nostru si implicit de DUMNEZEU care ne-a PORUNCIT foarte raspicat in nenumarate rinduri sa

FIM LIBERI! ! ! si sa CERCETAM (asta-i cel MAI MARE PACAT, nu sa-ti tot imaginezi pacate, si sa faci pe pacatosul scremindu-te cica sa plingi!)

Daca cineva taie dintr-o scriptura, sa mergem la neamuri si sa cercetam la ei in documentele de 5 000 de ani de 7 000 de ani in scrierile hieroglife, in cele mayase, etc , poate acolo a mai ramas ceva mai mult din farima de adevar inconvenienta pentru UNII...si asa mai departe
Ce spun initiatii despre incarnare si ce spun religiile neamurilor care sint de mii di ani CA SUFLETUL OMULUI NU SE POATE INCARNA IN ANIMALE SAU INTRO SPECIE CE ESTE INFERIOARA LUI PENTRU CA EL ESTE INCUNUNAREA CREATIEI PE PAMINT.Atunci ce spun neamurile nu mai este in concordanta cu ce spun cei care vad in spiritual si atunci cineva minte.

Biblia nu a fost ciuntita ci prin unele locuri sa tradus mot a mot nu sa dezlegat intrun fel simbolul respectiv dar asta poti sa o faci cind ai sa fii un initiat.

LIBERTATEA ASTA SA INTELES PROST DE ASTA NU NE INTELEGEM INTRE NOI REFERITOR LA BIBLIE.LIBERTATEA ESTE DATA IN FUNCTIE DE CONSTIINTA FIECARUIA.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.06.2010, 22:31:36
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Credeti in reincarnare?
Reincarnare , nu , nu cred in asa ceva …..mergi la tara ,printre batrani care au muncit pamantul si au mers duminica de duminica la Sf Liturghie , ei nu vorbesc despre asa ceva, cred in Inviere , care este cu totul si cu totul altceva….si suna mult mai frumos….
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.06.2010, 22:37:58
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Re:
AFIRMATIA CA IOAN ESTE REINCARNAREA LUI ILIE .. ( deci printre Apostoli si viitorii crestini exista acest crez al reincarnarii)

...PROFETUL ZICE CA E VORBA DE ACELASI DUH ,AL LUI DUMNEZEU ...IN 2 PERSOANE DIFERITE ,IN TIMPURI ISTORICE DIFERITE.....CEVA DE GENUL....,,EU SUNT IOAN BOTEZATORUL PT CA AM DUHUL LUI,DUHUL CARE L-A AVUT SI EL"

"...despre reancarnare avem informatii ce au existat (si mai exista) in BIBLIE si in unele texte apocrife.Biserica la inceput(primele secole)a acceptat teza reancarnarii,sustinuta si de ISUS CRISTOS.In anul 553 insa,la cel de al cincelea Concilu Ecumenic de la Constantinopol teza reincarnarii a fost anatemizata,fiind considerata drept eroare dogmatica.

Imparatul Justinian a considerat ca teza reancarnarii acorda omenirii o prea lunga perioada de timp pentru atingerea unei trepte mai inalte a constiintei. ! ! !(atentie!)

Biserica a exclus,treptat aproape toate textele,documentele si cele 31 de evanghelii apocrife,neconforme noii linii dogmatice trasate.Cu toata cenzura impusa textelor originale,s-au mai pastrat pe alocuri unele referiri ale lui IiSUS HRISTOS la reancarnare.

Evanghelia lui Ioan (3,1-8)deasemeni afirmatia lui IiSUS la reancarnarea profetului Ilie in trupul lui Ioan Botezatorul din Evanghelia lui Matei(11,14 si 17,10-13)Sau cele spuse de IiSUS fariseilor,in legatura cu faptul ca el ar mai fi trait odata pe pamant,inca inaintea patriarhului Avraam Evanghelia lui Ioan (9,1-3)."Epistola lui Pavel catre Filipeni"(2,6-7).Epistola soborniceasca a lui Iacov(3,6)In documente necanonice deasemeni:"Evanghelia dupa Pistis Sophia";Evanghelia lui Toma s.a.

Reancarnarea apare si in gandirea greaca-incepand cu sec.al-VI-lea i.c.Orfeu(orfismul)Este vorba despre un sistem de credinta care asocia nemurirea sufletului cu ciclurile de reancarnare.

In Hinduism ideea de reancarnare se exprima in Upanisad un ciclul infernal al existentei(samsara)un sir de reancarnari succesive.Omul se naste o singura data,dar nu moare cu adevarat,din reancarnare in reancarnare ,el nu-si schimba decat trupul,pana ajunge la adevarata libertate,in Nirvana.

Filozofii moderni: ideea de reancarnare a atras mult o serie de filozofi,Lessing(1729-1781)Arthur Schopenhauer(1786-1860)

Rozicrucienii:acest curent afirma,printre altele,ca reancarnarea nu este un simplu fapt de credinta ci ceva sigur,accesibil capacitatilor oculte ale initiatului si ca orice fiinta este parte integranta din Dumnezeu.(vezi New Age)Ca doctrina despre reancarnare este o explicatie a nedreptatilor din aceasta lume,ca reancarnarea si legea de la cauza la efect sunt in perfecta armonie cu astrologia;ca IiSUS HRISTOS a dat ucenicilor sai invataturi despre reancarnare,dar ca le-a poruncit sa nu vorbeasca nimanui despre aceasta,de unde ar reiesi o ocultare,o ascundere a existentei reancarnarii timp de 2000 de ani."
o expunere mai clara de atat nu se poate.O parte din forumisti fac icter numai cand aud...e dreptul fiecaruia de a crede in convingerile sale.Amin
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.06.2010, 23:06:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Re:
AFIRMATIA CA IOAN ESTE REINCARNAREA LUI ILIE .. ( deci printre Apostoli si viitorii crestini exista acest crez al reincarnarii)

...PROFETUL ZICE CA E VORBA DE ACELASI DUH ,AL LUI DUMNEZEU ...IN 2 PERSOANE DIFERITE ,IN TIMPURI ISTORICE DIFERITE.....CEVA DE GENUL....,,EU SUNT IOAN BOTEZATORUL PT CA AM DUHUL LUI,DUHUL CARE L-A AVUT SI EL"

Miscator!
Acum sa vedem ce spune Biblia:
"Și ei l-au întrebat: Dar cine ești? Ești Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Ești tu Proorocul? Și a răspuns: Nu.
Deci i-au zis: Cine ești? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuți?
El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptați calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul." (Ioan 1: 21-23)
(Citatul din Isaia: "Un glas strigă: "În pustiu gătiți calea Domnului, drepte faceți în loc neumblat cărările Dumnezeului nostru.".. )

Deci el spune ca nu este Ilie.

Mai departe.. ce-i cu Duhul?
Ma intreb, Andrei, tu te rogi?
Ce spui in rugaciunile incepatoare.. macar de doua ori pe zi cand te rogi ca un crestin traitor?
"Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, vino si te salasuieste intru noi... "

Sau rugaciunea aceea frumoasa din timpul Postului Mare:
"Doamne și Stăpânul vieții mele,
duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie.
Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.
Așa Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin"

Oare tot despre reincarnare vorbim aici?
Ca cerem sa fim locuiti de un Duh, dar nu de altul.. deci poftim de ne pocneste cu interpretarile tale.


Pentru cei cu mintea intreaga.. scopul nevointelor crestinilor este dobandirea Sf. Duh care-i curateste, ii sfinteste si face posibila comuniunea dumnezeieasca (mantuirea).
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.06.2010, 23:21:31
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Oare tot despre reincarnare vorbim aici?
E, lasă-l, așa e andrei, mai special pe aici, el e „ortodoxul absolut” chipurile după el :P
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.06.2010, 02:36:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Miscator!
Acum sa vedem ce spune Biblia:
"Și ei l-au întrebat: Dar cine ești? Ești Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Ești tu Proorocul? Și a răspuns: Nu.
Deci i-au zis: Cine ești? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuți?
El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptați calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul." (Ioan 1: 21-23)
(Citatul din Isaia: "Un glas strigă: "În pustiu gătiți calea Domnului, drepte faceți în loc neumblat cărările Dumnezeului nostru.".. )

Deci el spune ca nu este Ilie.

Mai departe.. ce-i cu Duhul?
deci poftim de ne pocneste cu interpretarile tale.


Pentru cei cu mintea intreaga.. scopul nevointelor crestinilor este dobandirea Sf. Duh care-i curateste, ii sfinteste si face posibila comuniunea dumnezeieasca (mantuirea).
Nu-i asa de simplu!
Hai sa te "pocnesc"un pic cu interpretarile mele, ca doar este un drept dat de Dumnezeu!

Daca ai avea TU mintea intreaga, dar din pacate nu o ai, ai observa ca si din schimbul asta simplu de cuvinte, Hristos NU-I CEARTA ca amintesc de REINCARNARE ( asa cum le freca ridichea de fiecare data cind "calcau in strachini" si vorbeau prostii) ci doar le spune s i m p l u..NU! dupa care eiau intrebat din nou referindu-se la reincarnarea profetului (Moise probabil ) si el iar le spune NU!...insinuind ca ei PUR SI SIMPLU NU AU GHICIT, nu ca vorbesc timpenii din alte religii!!!( baga bine la capsorul ala al tau fanatic si cu ochelari de cal)( sper ca apreciezi adevarul, si nu t superi ca doar ne cunoastem demult, si daca ai fi de fata tot asa am vorbi!:)))

Dupa care paradoxal, clarificarea vine dintr-o ciudatenie si mai mare!
Hristos este GLASUL celui ce striga in pustie.
La faza asta m-a incuiat si pe mine, dar o sa ma rog si daca visez la noapte raspunsul te anunt!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.06.2010, 06:21:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu-i asa de simplu!
Hai sa te "pocnesc"un pic cu interpretarile mele, ca doar este un drept dat de Dumnezeu!

Daca ai avea TU mintea intreaga, dar din pacate nu o ai, ai observa ca si din schimbul asta simplu de cuvinte, Hristos NU-I CEARTA ca amintesc de REINCARNARE ( asa cum le freca ridichea de fiecare data cind "calcau in strachini" si vorbeau prostii) ci doar le spune s i m p l u..NU! dupa care eiau intrebat din nou referindu-se la reincarnarea profetului (Moise probabil ) si el iar le spune NU!...insinuind ca ei PUR SI SIMPLU NU AU GHICIT, nu ca vorbesc timpenii din alte religii!!!( baga bine la capsorul ala al tau fanatic si cu ochelari de cal)( sper ca apreciezi adevarul, si nu t superi ca doar ne cunoastem demult, si daca ai fi de fata tot asa am vorbi!:)))

Dupa care paradoxal, clarificarea vine dintr-o ciudatenie si mai mare!
Hristos este GLASUL celui ce striga in pustie.
La faza asta m-a incuiat si pe mine, dar o sa ma rog si daca visez la noapte raspunsul te anunt!
Oau.
Pot sa te citez?

Sa recapitulam.
Spui: SA FIM LIBERI, SA CERCETAM (majusculele iti apartin - pt intarirea ideii). Tot cu majuscule spui ca CEL MAI MARE PACAT este sa nu cercetezi!

Si apoi afirmi mai sus:
"Hristos este GLASUL celui ce striga in pustie." (pe langa alte elucubratii)

Asta-i rezultatul "cercetarii".


Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca cineva taie dintr-o scriptura, sa mergem la neamuri si sa cercetam la ei in documentele de 5 000 de ani de 7 000 de ani in scrierile hieroglife, in cele mayase, etc , poate acolo a mai ramas ceva mai mult din farima de adevar inconvenienta pentru UNII...si asa mai departe

Dupa ce cercetezi scrierile mayase si ..hieroglifele (?), poate ajungi sa deschizi si Biblia pentru a afla cine este cel ce striga in pustie "pregatiti calea Domnului"

(interesant de observat ca nu ai dat pe la biserica in data de 24 iunie, dar probabil ca nici in 7 ianuarie, nici in 29 august... nici Evangheliile nu le-ai citit, nici firul discutiei nu l-ai urmarit... Dar poate vei afla ceva intr-o scriere mayasha )
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05