Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.10.2011, 12:23:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Situatia este f.delicata si imi bat si eu destul capul cu ea.
Sunteti f. exigenti si uitati sau nu stiti anumite lucruri.

Exista urmatoarele aspecte in biserica:

1. Slujbele din ortodoxie au nevoie de strana. Strana inseamna cei care canta.
Si acestia sunt in mare masura amatori. Adica vin si canta acolo din dragoste, credinta. Nu au pregatire muzicala.
De cele mai multe ori nu are nici cine sa-i indrume.
Ei singuri repeta individual, sau daca reusesc sa se adune, repeta impreuna.
Nu toti stiu sa cante dupa note, multi canta dupa auz (si nu este ceva rau).

Cantarile bisericesti sunt grele, lungi. Nu-s chiar pentru oricine.
Si te gandesti ca oamenii aceia stau in picioare si mai ales canta ore in sir, fara pauza, fara macar sa bea o gura de apa.
Si nu sunt platiti, vin din timpul lor, cat de mult/des pot si isi lasa poate familia si alte treburi in aer. Sunt multe slujbe in biserica, inclusiv cele speciale (cununii, botezuri, parastase), unde trebuie sa cante.

2. In unele biserici exista cor, in altele strana, in altele amandoua (si atunci fiecare are partea lui de cantat).
Exista o diferenta intre acestea.

De obicei corurile sunt ansambluri mai numeroase si sunt formate din profesionisti, (fosti) coristi de scena, sau solisti de opera. Au dirijor, poata ca si repeta.
Este intr-adevar o placere sa-i asculti, dar uneori sunt putin prea artistici.
Chiar profesionist fiind, din p.d.v. muzical, un cor poate sa deranjeze in biserica (sa acapareze cumva).

La strana sunt cativa cantareti, daca au indrumator (se cheama cantaret ?) bine, daca nu, fac si ei ce pot.

Mai este o problema: in biserica nu poti sa faci selectie, sau sa refuzi omul (sa nu-l primesti).
S-a pus problema la noi de ex. ca sunt persoane care vin, doresc sa cante la strana, dar...nu au calitatile necesare si mai mult strica. Si totusi nu poti sa le spui sa plece. Esti in biserica, nu poti sa-i alungi, daca ei nu-si dau seama...

La cor (si ma gandesc aici la mesajul de mai sus al lui Florin), nu stiu daca te primeste cineva sa vii sa incepi sa canti si tu. Trebuie sa te poti incadra. Acolo probabil sa face selectie, daca este un cor de profesionisti.

3. Solistii - parerea mea este ca nu au ce cauta in biserica, oricat de buni ar fi. Este o placere sa-i asculti, dar nu sunt la locul lor in biserica.

4. Si preotii canta, desi nu stiu exact daca si cat/ce este obligatoriu (sa cante). Ei trebuie sa aibe anumite calitati muzicale, fac studii speciale in facultate. Si totusi sunt si unii care nu au vocea necesara. Poti numai pentru asta sa nu-i faci preoti, sau sa nu mergi la biserica la ei? Nu.
Sunt unii care au voci superbe, de te intrebi de ce nu s-au dus pe scena. Chiar este pacat...

In toate aceste cazuri intervine povestea cu talantii. Cand si unde ii folosim. Cum ii irosim, sau ii fabricam (daca nu-i avem).

Asa ca atentie ce cerem totusi.

Si ca sa inchei cu o nota pozitiva: am auzit si eu mai multe coruri frumoase in biserica. De ex., ultimul auzit a fost la Biserica Casin. Superb.
Un cor care canta frumos, cu suflet, discret, te ajuta chiar in rugaciune.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.10.2011, 14:37:04
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

in perioada apostolica,crestinii erau invatati ca toti sa fie una chiar si la rugaciune,traditie pastrata mult in catacombe;in cursul anilor a aparut ISIHASMUL,practicand rugaciunea lui Iisus care se facea mai mult particular decat de obste;pentru a intercala rugaciunea inimii cu slujbele mai indelungate,s-a adaugat teriremul n cadrul anumitor slujbe,un moment dedicat rugaciunii inimii in care toti credinciosii o rostesc,se mai practica la unele manastiri in special Sfantul Munte Athos;teriremul reprezinta cantarea ingerilor,o cantare fara cuvinte spre slava Lui Dumnezeu.Hristos n-ea invatat ca daca vrem sa fim cei din tai,sa slujim aproapele,pe care nu-l putem slujii fiindui pricina de sminteala;daca nu ne misca sufleteste faptul ca deranjam pe cel de langa noi,atunci nu il slavim pe Dumnezeu,ci doar suntem niste ispite si pricini de sminteala,plecand din biserica incarcati de pacate.<vai acelora care se smintesc,dar mai vai acelora prin care vine sminteala,ca mai bine s-ar lega de gat o piatra de moara si s-ar arunca in mare...mai bine ar fi fost acelora sa nu se fi nascut.>putem canta dar sa stim cum,ca totul sa fie bine.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 30.10.2011, 21:33:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am intrat odat intr-o biserica, intr-un sat, la vecernie.
M-am straduit din rasputeri, incercam sa rostesc rugaciuni intruna, dar dupa 10 minute am cedat.Nu am reusit sa mai raman.Nu sunt foarte pretentioasa, dar in anumite locuri, cand cantorul e un batran trecut de 80 de ani, se canta..............Nu generalizez, dar asa am patit eu odata.
Trista experienta
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.10.2011, 14:07:41
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit

dupa cum bine a subliniat "sophia"..situatie e destul de delicata,spun asta deoarece si eu am avut intr-o anumita perioada un fel de "respingere"..sa-i spunem...fata de cei care incepeau sa cante odata cu strana..(ma daranjau anumite glasuri)...eiii...am vorbit cu duhovnicul meu si am primit raspunsul pe care il asteptam,cred..."sa faci abstractie" de ceea ce te-ar deranja in jurul tau...deci..in biserica venim sa ne intilnim cu Dumnezeu,nu sa ciulim urechile in dreapta si in stanga noastra...si mai nou,am inceput sa cant si eu odata cu toata lumea(aproape toti din biserica canta) si in acest mod nu m-a mai deranjeaza absolut nimeni....slujba decurge extraordinar de frumos,strana,oamenii din biserica ,preotii....un singur glas ....o singura inima.......iar despre suflet ce sa mai zic?....il simt plutind de bucurie si multumire duhovniceasca.....
Reply With Quote
  #75  
Vechi 05.07.2012, 16:07:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
am intrat odat intr-o biserica, intr-un sat, la vecernie.
M-am straduit din rasputeri, incercam sa rostesc rugaciuni intruna, dar dupa 10 minute am cedat.Nu am reusit sa mai raman.Nu sunt foarte pretentioasa, dar in anumite locuri, cand cantorul e un batran trecut de 80 de ani, se canta..............Nu generalizez, dar asa am patit eu odata.
Trista experienta
De multe ori si noi suntem trecuti de 80 de ani cand vine vorba de implinirea poruncilor lui Dumnezeu. Stiu ca este greu sa stai in biserica in asemenea situatii, dar sa ne gandim si la Dumnezeu care nu pleaca de la noi atunci cand ne asemanam batranului de 80 in facerea faptelor bune.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.07.2012, 19:34:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Azi, dupa ce s-a terminat slujba la Patriarhie, lumea s-a imbulzit sa intre in biserica, sa se inchine la icoane. Cand am intrat si eu, am auzit cantandu-se cu multa evlavie troparul Sfantului Dimitrie, cu o voce foarte clara, linia melodica ireprosabila. Nu era nicio slujba, dar m-am gandit ca poate se canta undeva la strana sau au pus vreo caseta si am inceput sa cant si eu rugaciunea in soapta. Apoi s-au cantat niste tropare ale Maicii Domnului. Pe masura ce inaintam, imi dadeam seama ca e un cantaret, care nu face parte din cor, in mijlocul bisericii. Era un pitic (om mic de inaltime), care canta foarte cucernic, cu ochii atintiti la icoane. Cineva i-a dat un leu, o femeie i-a strans mana, un altul i-a reprosat de ce canta in biserica, deranjand lumea, la care respectivul cantaret i-a raspuns foarte simplu: "Nu cant pentru mata, eu cant pentru Maica Domnului!"

Glykys,se pare ca ai o sansa anume sa surprinzi numai momente minunate prin biserici,asa noroc mai rar.
Il iubesc pe acest om pentru atitudinea lui,mi-a incantat dimineata :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 08.07.2012, 13:30:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dupa cum am mai scris, in biserica mea nu e cor, ci raspunsul la strana il da tot omul, unii canta mai frumos, altii mai pe langa, unii mai tare, altii mai incet, dar toti sau aproape toti care canta, zic eu, o fac cu suflet si cu evlavie. Nu cred sa fie prea multi deranjati, pentru ca, oricum, majoritatea e cea care canta. Insa s-a propus ca persoanele care doresc sa ramana putin dupa slujba sa faca repetitii impreuna si sa invete sa cante corect si nu dupa ureche. Mie mi se pare o initiativa laudabila - in loc sa aduci un cor de profesionisti din afara, cu care enoriasii sa nu tina pasul, mai bine educi vocile "cantaretilor care deranjeaza" mai mult sau mai putin, dar care se straduiesc sa ii aduca si ei cantare Domnului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.07.2012, 10:54:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Si eu mi-as dori ca toata Biserica sa cante dar ma intreb cu Apostolul Pavel:"oare toti sunt proroci? oare toti sunt apostoli? oare toti au darul facerii de minuni?" uitam ca darurile sunt impartite si trebuie sa le valorificam in comuniune ca o inmultire a talantilor? dar ce sa fac atunci cand cel de langa mine nu canta, ci striga? Cred ca acolo unde este smerenie se reuseste ca din cantarea de la strana sa se faca rugaciune vie si pentru cel care nu are voce.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 09.07.2012, 14:19:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Si eu mi-as dori ca toata Biserica sa cante dar ma intreb cu Apostolul Pavel:"oare toti sunt proroci? oare toti sunt apostoli? oare toti au darul facerii de minuni?" uitam ca darurile sunt impartite si trebuie sa le valorificam in comuniune ca o inmultire a talantilor? dar ce sa fac atunci cand cel de langa mine nu canta, ci striga? Cred ca acolo unde este smerenie se reuseste ca din cantarea de la strana sa se faca rugaciune vie si pentru cel care nu are voce.
Da, dar ce te faci cand cel de langa tine iti zice: Eu nu cant / zbier pentru urechea ta, ci pentru Maica Domnului? Poate ca, privind invers, ceea ce este zbiarat pentru urechile unora e rugaciune vie in fata Domnului, nu ai de unde sti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 09.07.2012, 15:31:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, dar ce te faci cand cel de langa tine iti zice: Eu nu cant / zbier pentru urechea ta, ci pentru Maica Domnului? Poate ca, privind invers, ceea ce este zbiarat pentru urechile unora e rugaciune vie in fata Domnului, nu ai de unde sti.
Poate ma insel, dar nu cred ca Dumnezeu ne vrea asa sau Maica Domnului, sa strigam ca si cum nu ne-ar auzi. Octavian Paler spunea frumos ca nu trebuie sa strigam inaintea lui Dumnezeu ca si cum ar avea urechi omenesti si exista riscul sa nu ne auda. Stiu ca sunt canoane care interzic cantaretului sa tipe in Biserica, canoane care au fost deja bine comentate pe forum. Sa strigam cu inima nu cu gura, eu sunt de acest princiu.

Last edited by georgeval; 09.07.2012 at 15:34:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58