Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.02.2014, 19:51:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Exact aici e spinoasa și eterna problema: tot mereu noi vrem ca sultanii să fie mai modești și trăiască la nivelul nostru însă noi nu suntem gata să trăim la nivelul celor din poza de mai sus.
Dovadă a ipocriziei discuției.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.02.2014, 19:55:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Fraților, dacă cerem ca alții (ăia cu smartfoanele scumpe) să mai coboare standardul, trebuie prima dată să facem noi înșine câțiva pași spre sărăcie. Hai să-i zic mai bland, spre modestie, simplitate.
Așa este, să facem fiecare cât putem, fără a arăta cu degetul spre alții.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.02.2014, 20:01:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E problema lui pentru care va da răspuns, indiferent dacă e creștin ortodox sau ateu.
De unde știi că va da răspuns? Poate se va pocăi până la moarte.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.02.2014, 20:16:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nici cel care cheltuie 3500 de Euro pe vacanța cu pricina nu gândește ca tine. Asta e viața. Fiecare trebuie să trăiască decent la nivelul lui.
Și eu aș spune mai mult. Slavă Domnului că cheltuie 3500 de Euro într-o vacanță (pentru că altfel nu știe să-i cheltuiască) și nu pune mereu banii la saltea. De pe urma unora ca aceștia trăiește personalul implicat în sitemul de turism și nu numai.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.02.2014, 09:42:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca mai mult traiesc bancile din banii aia.

Ca sa nu mai vorbim ca de obicie, cel putin la noi, pentru ei a rupt din vacanta sau chiar mancare a 10 amarati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.02.2014, 18:25:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si eu ma gandeam zilele trecute ca si Ovidiu.
Cunosc niste oameni modesti,care traiesc la granita decentei,dumnealor sunt proprietarii unui restaurant thailandez,fiind si ei thailandezi.
Traiesc atat de modest incat dorm intr-o camaruta,langa bucataria restaurantului;afacerea lor nu este una care sa-i faca bogati,restaurantul este mereu aproape gol. Ei au mancare buna,sanatoasa,cu multe vegetale crude ,fara grasimi,prajeli sau uleiuri!
Nu prea au succes pt americanul de rand caruia nu-i lipseste din farfurie maioneza,puiul crocant si costitele de porc cu sos dulce. Si sa nu uitam,paharul urias de bauturi carbogazoase.

Eu,imi faceam probleme de constiinta ca cheltui banii mancand la restaurant pana cand am realizat cata bucurie le fac acestor oameni calcandu-le pragul.
Desigur,as putea sa le intind doar banii si sa plec insa asta i-ar jigni.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.02.2014, 18:33:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și eu aș spune mai mult. Slavă Domnului că cheltuie 3500 de Euro într-o vacanță (pentru că altfel nu știe să-i cheltuiască) și nu pune mereu banii la saltea. De pe urma unora ca aceștia trăiește personalul implicat în sitemul de turism și nu numai.
In primul rand,traiesc copiii lucratorilor din turism s.a.m.d.
Eu am avut experienta sa am ambii parinti in somaj,exact in anii de liceu-nu doresc nimanui!
Desi pe mine personal,m-a muiat o astfel de experienta si m-a facut mai sensibila si reactiva la problemele altora...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.02.2014, 20:17:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ma intreb daca toti cei care se intreaba daca e pacat sa ai smartfon, masina, etc, se ocupa doar cu agricultura, sau sunt vanatori -culegatori si pescari... Chiar nu lucreaza nimeni in domeniul tehnologic, de exemplu?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.02.2014, 20:39:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur au un calculator, un laptop sau un smartphone, dovada prezenței lor pe forum.

Last edited by ovidiu b.; 19.02.2014 at 20:49:33.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.02.2014, 13:24:12
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Da...pentru ca nu face banii.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde