Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.02.2014, 23:49:32
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
adam,

Nu trebuie neaparat sa incui usa casei ca sa nu-ti intre hotii, ci si sa nu ispitesti pe aproapele sa devina hot :)
Corect. Insa cat de patimas (abuzator, agresor, hot, etc) devine un om depinde in primul rand de alegerile acelui om. Un sfant (cred eu) ca nu ar deveni hot, nici daca ar fi ispitit. Cu unul patimas (de oricare ar fi el, abuzator, hot, etc) caruia degeaba i se explica de nenumarate ori ca nu e bine ce face (cred ca in atatia ani Fallen i-o fi explicat persoanei de care se tot vaita pe forum / mustrat), dar tot alege sa se comporte la fel, nu are sens sa continue cu aceeasi raportare (in stilul asta in care procedeaza ea).
Ideea era ca lui Fallen i-ar prinde bine sa schimbe anturajul si sa caute oameni care sa o respecte, sa nu o mai abuzeze, pt ca sint ei infranati (care inteleg/aleg sa vada in orice om chipul lui Dumnezeu din om?). Dupa ce va gusta faptul ca merita si poate fi respectata ca om, asa cum este ea, poate ca dupa aceea va face fata si abuzatorilor, cu alta raportare.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 25.02.2014 at 00:21:28.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.02.2014, 02:27:02
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bre Daniele, esti rau di tot pe coclauri.

Cred ca esti singurul care nu s-a prins ca e o gluma.

Vezi ca lipsa sensului umorului este semnul unor boli neuro-patologice care pot fi destul de grave.

In cel mai fericit caz, esti deprimat, in cel mai rau..nici nu vreau sa ma gandesc.
Daca asa se defineste o gluma, prefer sa nu mai glumesc in viata mea!
De prost gust acea 'gluma' a d'nului nasta...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.02.2014, 02:56:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Daca asa se defineste o gluma, prefer sa nu mai glumesc in viata mea!
De prost gust acea 'gluma' a d'nului nasta...
De acord,dar eu nici nu observasem daca nu se discuta atata pe 3 pagini despre gluma d-lui Nasta...
Sa revenim la ale topicului iar daca cineva face o gluma mai deocheata mai bine ignoram decat sa facem discutii lungi despre socul pe care ni l-a produs acea gluma.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.02.2014, 03:42:53
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Cool

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De acord,dar eu nici nu observasem daca nu se discuta atata pe 3 pagini despre gluma d-lui Nasta...
Sa revenim la ale topicului iar daca cineva face o gluma mai deocheata mai bine ignoram decat sa facem discutii lungi despre socul pe care ni l-a produs acea gluma.
'd-nului nasta.'..e in mod voit scris asa...'prietenii stiu de ce'...
Topicul, e fortat ..cine poate spune ca :'da, e fain sa maltratram aproapele....!!!'
Din pacate, supravietuirea in lumea civilizata, a ajuns sa fie o jungla , in care nu se maltrateaza doar, ci se si 'ucide'...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.02.2014, 10:16:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se cunoaste cine sta cu amenintarea deasupra capului :)
Reala sau imaginara..

De satira ati auzit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.02.2014, 10:17:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Un sfant (cred eu) ca nu ar deveni hot, nici daca ar fi ispitit.
Crezi gresit.
Nici un om nu e mai presus de ispita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.02.2014, 13:23:19
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Crezi gresit.
Nici un om nu e mai presus de ispita.
Doamne ajută.

Hai măi frățioare. Ești ca lemnul. Iar ai scris prostii.

Tocmai de aia sunt ispitele îngăduite de Dumnezeu, ca să le înfrîngem. Și reușim. Sau nu.
Dreptul Iov, a reușit ! Și le-a înfrînt toate. De a turbat diavolul de individie.

Și pustnicii, majoritatea au înfrînt toate ispitele. Și majoritatea monahilor și monahiilor.
Și Sfinții Apostoli, și multă, multă lume, plăcută lui Dumnezeu.

Deci virtuțiile sunt întotdeauna mai presus de ispite.
Cu atît mai mult oamenii, care practică acele virtuți.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 25.02.2014 at 15:51:03.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.02.2014, 21:24:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Fiecare dintre voi are dreptate, in felul lui. Unoeri e bine sa ramanem pasivi, alteori sa luam atitudine. Chiar si dl. Nastase; desigur sa-ti gasesti sotul /sotia in patul tau cu altcineva e strigator la cer, scandalos, iar dpdv crestinesc e un lucru rau, gresit care nu poate fi trecut cu vederea sau ignorat si cu atat mai mult incurajat. Insa aici sunt multe posobilitati de actiune, fiecare avand la randul ei posibilitati si limite:
1. Daca sti si ignori, poti risca sa incurajezi ratacirile celuilalt; poate lua tacerea pasivitatea ta drept acceptare tacita si va continua pana se va plictisi sau nu va mai gasi ceea ce cauta;
2. Daca faci scandal, protestezi, te faci "a dracului" (cum se intampla de obicei) - il incurajezi sa plece si sa-si caute linistea in alta parte sau sa aleaga o viata in desfrau, fara obligatii
3. Daca pleci tu, poate vine dupa tine si-ti promite ca nu mai face, sau te roaga sa-i treci cu vederea, sau poate nu, poate se bucura ca s-a eliberat; daca nu il accepti, iarsi e posibil sa se resemneze in rataciri si desfrau
4. daca rabzi cu mucenicie, sunt si mai multe posibuilitati:1) sa continue pana tot asa nu mai are succes, si apoi sa se resemneze cu mancarea calda si acoperisul tau; 2) sa-si dea seama relativ rapid ce sotie buna are si cat e el de dobitoc ca umbla aiurea;3) sa se simta prea complexat de calitatile tale comparativ cu ale lui, si sa numai vina acasa, considerand ca nu te merita
(Asta in ce priveste casniciile)

Daca e sa analizam la modul general, cand sa ramai pasiv si cand sa iei atitudine, in viata, in lume, la scoala , etc: in prima faza pare mai usor, mai la indemana sa nu te lasi afectat, sa ignori, sa ierti, sa nu cauti drepate sau razbunare; insa cand apuca sa te loveasca patima maniei, si ii dai curs, atunci nu te mai lasa si-ti va fi de omie de ori mai greu sa ignori si sa terci peste;
Daca suntem indreptatiti vreodata sa 'agresam' pe altul iarasi e posibil, mai ales cand e vorba de cei aflati ingrija sau subordimnea noastra- copii, frati mai mici, elevi, subalterni, etc - normal ca trebuie mustrati, certati, criticati, amenintati si chiar pedepsiti atunci cand nu fac treaba pt care suntem noi desemnati sa ii coordonam; desigur trebuie sa avem o limita a bunului simt, sa ne stapanim mania, sa nu jignim, ocaram, defaimam, descurajam sau sa stimulam agresivitatea celuilat, si sa nu simta din atitudinea noastra lipsa de sprijin si amenintarea unei eventuale excluderi din comunitate, grup, etc. Am citit deunazi o pilda cu niste calugari are incercau sa il indrepte pe un parinte cazut in patimi, iar un avva mai batran le-a zis ca odata era un om inamolit intr-o mlastina si incercand sa-l scoata afara, ceilalti oameni binevoitori au reusit sa-l infunde si mai rau... (eu cunosc o persoana care desi nu a fost niciodata, nici chiar in copilarie, batuta sau alungata de acasa sau pedepsita grav - nemancat, coji de nuci, etc, poate cel mult criticata si facuta de rusine, totusi a ramas cu o chestie, de cand se intampla sa nu stie ceva, ce raspuns sa dea, sau se simte penibil, ca se face de ras intr-o situatie, se infurie atat de rau ca sparge tot in cale; odata i s-a spus ca nu e o buna sotie si de furie si-a rupt lantul de aur de la gat, de la mama ei; in contrast, partenerul ei care

Last edited by fallen; 26.02.2014 at 21:30:27.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.02.2014, 23:47:04
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Daca asa se defineste o gluma, prefer sa nu mai glumesc in viata mea!
De prost gust acea 'gluma' a d'nului nasta...
Si eu zic ca astea sunt glume de prost gust, nu se glumeste cu asa ceva, cand unele femei sunt batute, si sufera, noi sa radem... foarte nepotrivit....

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...ui-muncii.html
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.02.2014, 23:59:51
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Să-și fie rușine !

Și din poza de la avatar, văd că ai o vîrstă, cu atît mai mult, să-ți fie rușine din nou, nerușinatule ! Pentru că înveți așa ceva pe cei ce te citesc aici pe forum..
Eu nu invat pe nimeni nimic..nu sunt asa de intelept si smerit ca si matale...da' daca tot ma provocasi, IA SA NE SPUI MATALE, CUM AI PROCEDA CA SI IN CAZU' LU' 'GLUMA' DE MAI SUS ? A?...da sincer, bre...sincer sa ne raspunzi!

Citat:
Da! Te judec! ....
...si rau faci...

Citat:
Bucurii.
Oare ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 27.02.2014 at 00:10:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare