Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 22.02.2014, 20:06:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru raspuns.
Catre cine isi indreapta tibetanul rugaciunea?
Pe cine considera tibatanii a fi Dumnezeu?

Last edited by Miha-anca; 22.02.2014 at 20:14:32.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 22.02.2014, 20:39:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Foarte simplu spus:
Meditatia din filosofia indiana se face pe "gol", adica omul se goleste de ganduri, atunci cand mediteaza.
Rugaciunea nu se face pe gol, ci omul isi umple inima de cuvintele rugaciunii, pe care le rosteste, daca se poate in mod neintrerupt, in asa fel, incat sa nu existe nici un gol.
Consider ca aceasta este doar una dintre diferentele esentiale.
Golirea de ganduri se face pentru a primi gandurile si influentele de la ingerii cazuti. Se spune ca mintea este pavaza sufletului, protejeaza sufletul de vatamarea de la ingerii cazuti.
Hinduismul si budismul sunt doar cai spre autodemonizare. La fel cum ortodoxia este pentru indumnezeirea omului. Unii budisti mai avansati ajung sa faca unele minuni de la ingerii cazuti (sa leviteze, sa miste obiecte, etc.).
Reply With Quote
  #503  
Vechi 22.02.2014, 20:43:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Parintele Paisie Aghioritul si budismul tibetan: http://sfantulmunteathos.wordpress.c...ie-aghioritul/

Odată a venit în Sfântul Munte și umbla pe la mănăstiri un tânăr în vârstă de șaisprezece-șaptesprezece ani, pe care îl chema Gheorgaki. La vârsta de trei ani fusese dus de părinții lui la o mănăstire budistă din Tibet, înaintase mult în yoga și ajunsese un vrăjitor desăvârșit putând să cheme pe oricare diavol voia. Purta centura neagra și știa foarte bine karate. Cu puterea satanei făcea tot felul de demonstrații care pricinuiau uimire. Lovea cu mâna pietre mari și le sfărâma ca pe niște nuci. Putea să citească și cărți închise. Spărgea alune în palmă, arunca cojile, iar miezul rămânea lipit de mână.
Niște monahi l-au adus pe Gheorgaki la „Panaguda”, ca să fie ajutat de Stareț (de Cuviosul Paisie, n.n.). Când a ajuns acolo, l-a întrebat pe Stareț ce puteri are și ce minuni poate face. Atunci Starețul i-a răspuns că însuși nu are nici o putere și că toată puterea este a lui Dumnezeu.

Gheorgaki, vrând să-și arate puterea, și-a concentrat privirea spre o piatră mare care era la distanță și a făcut-o bucăți. Atunci Starețul a făcut semnul crucii pe o piatră mică și i-a spus să o spargă și pe aceea. El s-a concentrat, și-a făcut vrăjile lui, dar nu a reușit să o spargă. Văzând aceasta, a început să tremure, iar puterile demonice pe care credea că le stăpânea, neputând sparge piatra, s-au întors împotriva lui și l-au aruncat cu putere în cealaltă parte a răului. Starețul a mers și l-a găsit într-o stare jalnică.
Altădată, povestea Starețul, în timp ce discutam cu el, s-a ridicat deodată, mi-a prins mâinile și mi le-a întors la spate. „Să vină acum să te scape Hagi-efendi, dacă poate”, mi-a spus. Am simțit aceasta ca pe o hulă. Atunci mi-am tras puțin mâinile și l-am aruncat cât colo. După aceea a sărit în sus și a vrut sa mă lovească cu piciorul, dar piciorul lui s-a oprit lângă fața mea, ca și cum ar fi întâlnit o piedică nevăzută. M-a păzit Dumnezeu.

În acea noapte l-am oprit și l-am pus să doarmă în chilia mea. Dar diavolii l-au luat și l-au târât până jos în pârâu, unde l-au bătut pentru nereușita lui.

Dimineața a venit într-o stare jalnică, rănit, plin de spini și pământ și mi-a mărturisit: „M-a bătut satana pentru că nu am putut să te biruiesc”.

Starețul l-a convins pe Gheorgaki sa-i aducă toate cărțile lui de vrăjitorie și le-a ars. Apoi l-a ținut puțină vreme lângă el și l-a ajutat cât timp acela a făcut ascultare. După aceea Starețul, interesându-se să afle dacă Gheorgaki este botezat, a aflat chiar și biserica în care s-a săvârșit botezul lui. Gheorgaki cutremurat de puterea si harul Starețului, voia să devină monah, dar nu a putut.
Starețul folosea cazul lui Gheorgaki ca să arate cât de mare este înșelarea celor ce cred că toate religiile sunt egale, că toate cred în același Dumnezeu și că nu există nici o diferență între monahii tibetani și cei ortodocși.
Reply With Quote
  #504  
Vechi 22.02.2014, 20:55:50
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Golirea de ganduri se face pentru a primi gandurile si influentele de la ingerii cazuti. Se spune ca mintea este pavaza sufletului, protejeaza sufletul de vatamarea de la ingerii cazuti.
Hinduismul si budismul sunt doar cai spre autodemonizare. La fel cum ortodoxia este pentru indumnezeirea omului. Unii budisti mai avansati ajung sa faca unele minuni de la ingerii cazuti (sa leviteze, sa miste obiecte, etc.).
De cele mai multe ori omul vede doar ceea ce vrea sa vada si
aude doar ceea ce vrea sa auda.
__________________

Reply With Quote
  #505  
Vechi 22.02.2014, 21:05:02
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Omule nu iti dai seama ca ai o gandire nu gresita,nu inselatoare ci pierzatoare de suflet sau eretica?Tu in loc sa asculti de Biserica tu te incurci in filosofii din cunostintele budiste.Daca ai vedea pe Dunmezeu ca un adevar absolut dar de nepatrun de mintea omeneasca, din cauza iubirii de slava desarta ai zice ca nu e corect!
P.S.:IN MOMENTUL IN CARE STI CEVA DESAVARSIT DAR CARE NU ESTE IN CONLUCRARE CU HARUL SFANTULUI DUH NU STI NIMIC!(ADICA TU!)
Reply With Quote
  #506  
Vechi 22.02.2014, 21:13:08
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
De cele mai multe ori omul vede doar ceea ce vrea sa vada si
aude doar ceea ce vrea sa auda.
Este si cazul tau.("no ofence")
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #507  
Vechi 22.02.2014, 21:18:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns.
Catre cine isi indreapta tibetanul rugaciunea?
Pe cine considera tibatanii a fi Dumnezeu?
Dumnezeul tibetanilor este accesat prin rugaciune ca "prezenta personala" - calda, iubitoare, atotputernica care poarta de grija tuturor fiintelor, fara exceptie - insa sub diferite forme iconice (reprezentari relative cu rol interpretativ).

Nu este o "golire a mintii" asa cum in mod mincinos este propagata aceasta perceptie in randul diferitelor culte crestine.


Toate formele iconice (Vajradhara, Tara, ...printre care si Buddha Sakyamuni - Buddha istoric), fara exceptie, sunt simple reflexii, expresii ale "Dumnezeului-fara-inceput" in limba lor Buddha Primordial (Buddha-without-beginnig) - Adhi Buddha.


Cand se roaga este o rugaciune fie "fata-catre-fata" in rugaciunile preliminare de slava, multumire, adoratie, daruire, "Dumnezeu-deasupra" in rugaciunile de marturisire/spovedire sau "Dumnezeu-in-inima" in rugaciunile profunde.
__________________

Reply With Quote
  #508  
Vechi 22.02.2014, 21:19:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Este si cazul tau.("no ofence")
Posibil. Imi place sa mi se aduca aminte asta din cand in cand.
__________________

Reply With Quote
  #509  
Vechi 22.02.2014, 21:22:25
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
posibil. Imi place sa mi se aduca aminte asta din cand in cand.
asta deja e lucrarea altcuiva!(adica a diavolului!)
Reply With Quote
  #510  
Vechi 23.02.2014, 00:14:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Dumnezeul tibetanilor este accesat prin rugaciune ca "prezenta personala" - calda, iubitoare, atotputernica care poarta de grija tuturor fiintelor, fara exceptie - insa sub diferite forme iconice (reprezentari relative cu rol interpretativ).

Nu este o "golire a mintii" asa cum in mod mincinos este propagata aceasta perceptie in randul diferitelor culte crestine.


Toate formele iconice (Vajradhara, Tara, ...printre care si Buddha Sakyamuni - Buddha istoric), fara exceptie, sunt simple reflexii, expresii ale "Dumnezeului-fara-inceput" in limba lor Buddha Primordial (Buddha-without-beginnig) - Adhi Buddha.

Nu cred ca am primit un raspuns direct la intrebarea mea: cui se roaga tibetanul. Din rugaciunea postata, inteleg ca e vorba de Buddha; in cartile citite de mine, scria de Personalitatea suprema. Nu stiu daca aceasta se identifica cu Buddha, dar este stiut ca orientalii se inchina lui Buddha, care a avut o viata pamanteasca, nascut din mama si tata pamanteni si care a ajuns la un inalt nivel de spiritualitate, din pdv oriental.
Buddhismul este o religie politeista, nu?

Cand se roaga este o rugaciune fie "fata-catre-fata" in rugaciunile preliminare de slava, multumire, adoratie, daruire, "Dumnezeu-deasupra" in rugaciunile de marturisire/spovedire sau "Dumnezeu-in-inima" in rugaciunile profunde.
Scuze, dar nu din cartile crestine am auzit de meditatia facuta prin golirea mintii. Nu se ocupa crestinii cu asa ceva. Deci fara idei preconcepute.
Nu cred ca am primit un raspuns direct la intrebarea mea: cui se roaga tibetanul. Din rugaciunea postata, inteleg ca e vorba de Budda; in cartile citite de mine, scria de Personalitatea suprema. Nu stiu daca aceasta se identifica cu Buddha, dar este stiut ca orientalii se inchina lui Buddha, care a avut o viata pamanteasca, nascut din mama si tata pamanteni si care a ajuns la un inalt nivel de spiritualitate, din pdv oriental.
Buddhismul este o religie politeista, nu?

Comparativ cu Buddhismul, crestinismul e mult mai simplu de inteles si de practicat, avand doar Dumnezeul din Sf. Treime: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Ma intreb ce ii mana pe romani sa se inchine lui Buddha, cand Il avem pe Iisus Hristos? Oare nu ii multumeste Iisus Hristos, de trebuie sa apeleze la Buddha?!?
Stiu deasemeni, ca tibetanii au fost avertizati din timp ca vor fi invadati si de aceea au stramutat toata invatatura lor in Europa.
Si inca ceva: care este relatia Buddhismului cu religia secolului XXI, New Age? Eu am gasit scris despre New Age in cartile de Buddhism, pe care le-am citit, ca fiind religia viitorului. Scria deasemeni, ca vor fi infiintate niste scoli New Age in diverse tari din Europa, dar nu am gasit enumerata Romania printre ele si la vremea respectiva m-am mirat; acum inteleg.
Iertare, daca aceste lucruri nu au nimic comun cu cugetarile din Dharma; dar poate primesc totusi un raspuns.

Last edited by Miha-anca; 23.02.2014 at 00:19:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 15:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 22:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 22:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 11:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 21:14:10