Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.07.2009, 21:45:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Iisus Hristos este evreul care mi'a schimbat viata.[/COLOR] El este evreul care a schimbat fata lumii, care a ridicat pe om si a mantuit lumea. Hristos este evreu ca a iubit pe om si lumea mai mult decat orice alt om de pe fata pamantului.

Sa luam aminte. Sa nu lovim in ei. Vor da seama pentru Sangele varsat.
Sa ii iubim, caci Dumnezeu i'a iubit mai intai si i'a ales drept popor al Sau.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.07.2009, 22:25:09
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu cunosc evrei si buni si rai, asa cum cunosc romani si buni si rai. Nu are nici un sens o generalizare, iar virulenta lui Evreulcelales iar nu are rost, e normal ca pe forum sa fie si pareri pro si contra, altfel nu ar mai exista discutia. Daca insa Domnia sa va face o statistica, va vedea ca majoritate parerilor sunt in favoarea evreilor. Ne-am bucura cu totii daca si evreii ar gandi asa despre noi, crestinii (evident, neavand informatii ca sa il citez tot pe Evreulcelales, nu avem de unde sa stim ce gandesc acestia despre crestini). Este totusi ciudat ca, cu toate ca pana si pe acest forum pe care se intalnesc de obicei crestini, de la care poate te-ai astepta sa fie mai mult impotriva evreilor decat in favoarea lor, este evident ca majoritatea nu au o problema cu evreii ba chiar dimpotriva, totusi unii evrei considera ca romanii sunt antisemiti (cred ca s-au scris si articole pe aceasta tema de catre comunitatea de evrei din Romania acum cativa ani, nu sub actualul rabinat).
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.07.2009, 22:27:42
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Oricum, nu vad cum am putea avea ceva cu evreii, ma refer careligie si ca popor, cand avem in comun Vechiul Testament, pe care il acceptam si unii si altii ca fundament la religiei fiecaruia. este evident ca avem mult mai multe in comun cu evreii decat cu multe alte popoare din lume.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.07.2009, 00:13:18
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Oricum, nu vad cum am putea avea ceva cu evreii, ma refer careligie si ca popor, cand avem in comun Vechiul Testament, pe care il acceptam si unii si altii ca fundament la religiei fiecaruia. este evident ca avem mult mai multe in comun cu evreii decat cu multe alte popoare din lume.
Eu cred ca suntem in cea mai mare opozitie cu ei. Pt ca poporul evreu l-a rastignit pe Hristos si i-au prigonit pe crestini. Nu toti sunt rai, la fel, cum nici toti nu sunt buni. Eu nu am auzit ca toti ortodocsii sa fie buni. Niciodata nu va fi asa. Dar pana a spune ca avem ceva in comun cu evreii e cale lunga. Vechiul Testament e in comun doar ca scriere, dar ca inteles duhovnicesc, suntem in totala opozitie.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.07.2009, 20:14:32
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

eu una nu cred ca suntem in opozitie cu ei ca inteles duhovnicesc, doar ca pentru noi, crestinii, principal este Noul Testament, iar pentru ei a ramas principal cel vechi. Pentru noi VT este doar jumatatea drumului, pentru ei este drumul intreg. Chiar daca l-au rastignit pe Hristos, daca El a fost capabil sa-i ierte cred ca am putea incerca si noi.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.07.2009, 20:15:30
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@andrei25: de unde textul din semnatura ta? chiar asa te vezi pe tine insuti?
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.07.2009, 16:03:22
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Draga Cristinamaria,

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Eu cunosc evrei si buni si rai, asa cum cunosc romani si buni si rai. Nu are nici un sens o generalizare, iar virulenta lui Evreulcelales iar nu are rost, e normal ca pe forum sa fie si pareri pro si contra, altfel nu ar mai exista discutia. Daca insa Domnia sa va face o statistica, va vedea ca majoritate parerilor sunt in favoarea evreilor. Ne-am bucura cu totii daca si evreii ar gandi asa despre noi, crestinii (evident, neavand informatii ca sa il citez tot pe Evreulcelales, nu avem de unde sa stim ce gandesc acestia despre crestini). Este totusi ciudat ca, cu toate ca pana si pe acest forum pe care se intalnesc de obicei crestini, de la care poate te-ai astepta sa fie mai mult impotriva evreilor decat in favoarea lor, este evident ca majoritatea nu au o problema cu evreii ba chiar dimpotriva, totusi unii evrei considera ca romanii sunt antisemiti (cred ca s-au scris si articole pe aceasta tema de catre comunitatea de evrei din Romania acum cativa ani, nu sub actualul rabinat).
Rar ma emotionat o replica prin forumuri cum ma emotionat replica ta. Cum se stie, eu sunt evreu si am ajuns la forumul ista mai mult din curiozitate si mam asteptat sa cunosc prieteni/e si sa ma distrez discutand. Am cazut aci ca o musca in lapte.Se pare ca sunt singurul vreu. Cand am observat primele aluzii antisemite mam asteptat ca bunii si adevaratii crestini sa sara in discutie si sa ia partea Crestinismului si in cazul ista si al meu.Asta nu sa intamplat, nu stiu dece.

Sunt aci pentru a discuta despre Judaism ,evreii si Israel,tara mea ca dupa impresia mea sunt multi membrii care pote nu au vazut in viata lor un evreu in carne si oase si sunt ca aluatul in mainile acelor antisemiti activi la care ista este hobyul lor. Vreau sa va conving ca suntem oameni obisnuiti si nu fiare feroce.

Numele care am ales, in gluma am ales cand am citit replici intre voi in care ati discutat despre Poporul Ales. Eu nu sunt evreu religios dar totus sunt Israelian mandru de poporul meu si de tara mea,exact ca si majoritatea voastra.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.07.2009, 16:04:19
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Replica

Replica dubla. scuzati
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.07.2009, 17:15:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
dar nu am ajuns noi la asemenea smerenie. Mai avem inca multe de invatat si mai ales de exersat.
.
Sa nu permitem Anca ca aceasta afirmatie CLASICA si OCNFORTABILA(parca ii si vad pe cei care o folosesc, filozofind "adinc" si lasindu-se usor intr-un fotolui moale, catifelat...) sa ne fie ca o justificare la toate "perlele" care ne ies pe gura ci sa facem un efort si CHIAR sa exersam si sa INVATAM sa sim BUNI. Uite iti dau eu "o tehnica" din cei 30 de ani de crestinism ai mei
Pune-ti sita la gura si la inima si lasa sa iasa doar ce este bun.
Hai cu curaj,
Niciodata nu este prea tirziu!( in caz ca asta o pregatesti ca replica)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.07.2009, 00:26:02
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Evreulcelales: Ma bucura demersul Dumneavoastra, pe mine una ma nemultumeste profund dorinta unor factori de propaganda pro-semita, cu care altfel nu as avea nimic, de a ignora faptele istorice de pe la noi si de a considera ca poporul nostru e antisemit. am intalnit de mai multe ori aceste remarci, de la oameni neinformati dar "indrumati" catre aceste idei, si orice om, evreu sau crestin, care studiaza o bruma de istorie a acestei tari, poate contrazice cu usurinta aceste ziceri. exista totusi un interes ca ele sa nu fie contrazise, nu stiu care.

Eu una am admiratie fata de poporul evreu, de la care cred ca orice popor ar trebui sa invete, insa dispretuiesc propaganda, de orice natura si a oricarui popor, inclusiv pe cea evreiasca (dar si pe cea americana sau rusa de exemplu), cu intentia de a crea poporului evreu imaginea de martir al istoriei. In istorie multe popoare au trecut prin ocupatii, sclavie, martiriu, nu cred ca rolul acesta ar trebui confiscat de evrei. Din nou mentionez, ca sa se inteleaga bine, ca am o vie admiratie pentru poporul evreu, dar pentru poporul adevarat, nu pentru conducerea lui, care de multe ori nu ii este reprezentativa (la fel cum si conducerea poporului roman din acest moment nu poate fi considerata reprezentativa pentru popor). Eu una nu am intalnit nicaieri in aceasta tara nici o urma de intoleranta fata de evrei.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 04:03:53
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
Evreii si cetatenia Israeliana Evreulcelales Iudaismul 4 11.11.2009 10:36:09
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 17:42:50
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27