Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 15.04.2010, 01:26:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
Adevarat a Inviat!!!

Hristos a Inviat ..tuturor ..nu am fost in forum la Paste ,am fost ..la tzara
Adevarat a Inviat! Ma bucur ca ai revenit, tarancuto!
  #342  
Vechi 18.04.2010, 08:19:47
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cuvant preluat de pe un alt threand

Jenica draga, te asteptam sa ne dai si exemplu. Am fi bucurosi sa apari mai des, nu numai cu aprecieri, ci si cu raspunsuri celor, care au nedumeriri.

Sincer, Anca as face-o daca as simti nevoia....dar, NU o mai simt.
Citesc forumul si am senzatia ca ne cunoastem doar dupa "cartea de identitate" dar..inimile nu le mai stim/simtim.
Aceasta lupta continua...aceast razboi dintre noi...mi-a umplut inima de amaraciune..
Daca odinioara ma simteam Acasa.. acum, ma simt strain intre straini.

Scriu rar..mai lansez o rugaminte...mai trimit un cuvant de mangaiere ( adesea in pm) celui oropsit.. Imi scria cineva recent in privat ca, in mesajele mele din ultima perioada se "citeste" multa amaraciune..

Amaraciunea aceasta vine din pricina patimilor mele si a nerabdarii in primul rand..apoi, din pricina postarilor de pe acest forum.
Sa dam raspunsuri..da, sa dam! Dar, cine le asculta? Cine? Suntem prea ocupati de a "raspunde ultimul"..pentru a mai fi capabili sa analizam...sa rumegam...apoi sa raspundem..
Cand unul jigneste...in secunda doi i se raspunde...Mai, poate unul e mai slab, stai putin....si mediteaza...poate ca e mai folositor sa taci sa te faci ca nu vezi..iar maine cand esti mai calm si tu si el poate...supararea nici nu va mai exista...

Dar mandria..de a ne fi terfelit "numele de crestin" e mare...
Scriam pe undeva... avem carti dar nimeni nu le mai citeste..avem exemple vii dar putini le urmeaza...

Cineva scria.. "Ne merge numele ca suntem crestini"..din pacate acesta e adevarul..Numele merge..dar inima?.. Numai citind cateva threanduri...pot vedea in ce stare se afla ea...
Are pr Arsenie o vorba "ati auzit de Iad dar nu-l cunoasteti!"..elocvent si intelept cuvant!

Nu am incetat sa postez din mandrie ci din amaraciune. Daca as avea suficient curaj..as ruga adminul sa imi stearga contul.. Dar mi-i jena pentru ca am facut-o deja de prea multe ori.

Maicuta Domnului sa ne miluiasca sa punem inceput bun fratilor. Sa punem inceput bun si sa iertam toate pentru Inviere!

In rest, Bucurie si Hristos a inviat!

Last edited by eduardd; 18.04.2010 at 08:27:59.
  #343  
Vechi 18.04.2010, 16:45:22
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
[i](...)
Citesc forumul si am senzatia ca ne cunoastem doar dupa "cartea de identitate" dar..inimile nu le mai stim/simtim.
Aceasta lupta continua...aceast razboi dintre noi...mi-a umplut inima de amaraciune..
Daca odinioara ma simteam Acasa.. acum, ma simt strain intre straini.

Scriu rar..mai lansez o rugaminte...mai trimit un cuvant de mangaiere ( adesea in pm) celui oropsit.. Imi scria cineva recent in privat ca, in mesajele mele din ultima perioada se "citeste" multa amaraciune..

Amaraciunea aceasta vine din pricina patimilor mele si a nerabdarii in primul rand..apoi, din pricina postarilor de pe acest forum.
Sa dam raspunsuri..da, sa dam! Dar, cine le asculta? Cine? Suntem prea ocupati de a "raspunde ultimul"..pentru a mai fi capabili sa analizam...sa rumegam...apoi sa raspundem..
Cand unul jigneste...in secunda doi i se raspunde...Mai, poate unul e mai slab, stai putin....si mediteaza...poate ca e mai folositor sa taci sa te faci ca nu vezi..iar maine cand esti mai calm si tu si el poate...supararea nici nu va mai exista...

Dar mandria..de a ne fi terfelit "numele de crestin" e mare...
Scriam pe undeva... avem carti dar nimeni nu le mai citeste..avem exemple vii dar putini le urmeaza...

Cineva scria.. "Ne merge numele ca suntem crestini"..din pacate acesta e adevarul..Numele merge..dar inima?.. Numai citind cateva threanduri...pot vedea in ce stare se afla ea...
Are pr Arsenie o vorba "ati auzit de Iad dar nu-l cunoasteti!"..elocvent si intelept cuvant!

Nu am incetat sa postez din mandrie ci din amaraciune. Daca as avea suficient curaj..as ruga adminul sa imi stearga contul.. Dar mi-i jena pentru ca am facut-o deja de prea multe ori.

Maicuta Domnului sa ne miluiasca sa punem inceput bun fratilor. Sa punem inceput bun si sa iertam toate pentru Inviere!

In rest, Bucurie si Hristos a inviat!
Cred ca am trecut de cateva ori peste acest post, parandu-mi-se ca se adreseaza doar unei anumite persoane si, spre rusinea mea, n-am avut inspiratia si rabdarea sa citesc, macar din respect, daca nu de placere... Acum, privind mai cu atentie, am realizat faptul ca oricat am crede despre noi ca ne straduim sa fim asa cum trebuie, ne amagim mereu cu buna stiinta.
Un timp nici eu n-am mai intrat pe forum, in ideea ca imi fac mai mult rau decat bine, iar cand am facut-o si, dupa mai multe retineri, am mai si postat, m-am descoperit revenind, nu pentru altceva, ci pentru a vedea raspunsuri si reactii la ceea ce scrisesem eu... Si iarasi am ajuns sa ma interb, cine sunt eu cu adevarat si mai ales cum sunt? La fel m-am revoltat pe mine insumi si am dorit sa pot face ceva sa mi se stearga contul si nick-ul, desi eu inca mai cred ca singurul motiv pentru care mi l-am ales a fost acela ca ma obliga la control si rabdare, stiindu-ma cam sensibil si iute la manie!... Ceva asemanator zbuciumului tau, am scris si eu de curand pe alt topic, dar revin la ce spuneam mai sus: in general ne intereseaza doar ce este legat de postarile noastre sau atunci cand ni se pare ca interventia noastra ajuta la indreptarea cuiva, eventual la apararea cuiva caruia i se face o nedreptate. Altfel... e greu sa ne iubim aproapele ca pe noi insine si sa dam oricui atentie in mod egal, iar asta nu neaparat din lipsa de timp (cu timpul este o alta problema si daca ne-am raporta la el, nimeni n-ar trebui sa ramana pe-aici mai mult de 15, maxim 30 de minute!!!)
Asa ca, dragul meu/nostru eduardd/Jenica, nici chiar amaraciunea nu trebuie sa-si faca loc in inima noastra. Eu nu-ti cer sa revii mai des pe-aici, nu-ti cer sa scrii doar pentru a da satisfactie celor ce asteapta cu drag randurile tale, ci sa faci pe cat iti sta in putere, din viata ta, un model de urmat si fiecare sfat al tau sa fie ca un bob care sa aduca bun rod in gradina celui care cade. Abandonand lupta cu raul, s-ar putea sa facem un serviciu cui nu trebuie. Nu e o rusine sa ne vedem propriile greseli si sa ni le recunoastem, dar in acelasi timp, daca prin osteneala noastra de pana acum, am reusit sa ajungem la inimile catorva care cauta ca si noi,in intuneric, poate un cuvant de incredere, curaj si imbarbatare, nu este prea mult din partea nostra si nici nu ne pune in situatia de a ne supra-aprecia.
Te rog pe tine si pe toti cei care doresc cu adevarat sa inteleaga ceva din rostul vietii asteia ce ni s-a dat, sa va inarmati cu rabdare si sa va folositi timpul ascultand aceste deosebite invataturi ale Sfintilor Parinti, (Patimile si tamaduirea lor), si o sa vedeti dupa aceea ca totul vi se va parea mult mai clar, nimic nu mai e confuz si nelamurit! Inaintea noastra, altii s-au ostenit cu punerea la dispozitia oricui doreste, tot ce are nevoie sa stie. E drept ca nu mai avem timp sa citim si parca nici chef, dar in momentele de liniste, cand trebaluim prin casa, cand calatorim cu masina, cu trenul, cu metroul, cu autobuzul, putem asculta aceste inregistrari care mie mi se par jaloane catre mantuire, Fara ele, orbecaim si ne amagim toata viata, in fel si chip!!!

Hristos a inviat (si pentru noi!!!)
  #344  
Vechi 18.04.2010, 20:19:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Jenica draga, te asteptam sa ne dai si exemplu. Am fi bucurosi sa apari mai des, nu numai cu aprecieri, ci si cu raspunsuri celor, care au nedumeriri.

Sincer, Anca as face-o daca as simti nevoia....dar, NU o mai simt.
Citesc forumul si am senzatia ca ne cunoastem doar dupa "cartea de identitate" dar..inimile nu le mai stim/simtim.
Aceasta lupta continua...aceast razboi dintre noi...mi-a umplut inima de amaraciune..
In rest, Bucurie si Hristos a inviat!
Adevarat a Inviat!
Draga Jenica, in ciuda faptului, ca nu simti nevoia de a scrie, vad ca totusi o simti din cand in cand... si te inteleg. Pacat ca doar in clipele de amaraciune. De ce nu treci peste ele? Suntem noi cumva in rai, sa avem parte doar de clipe de liniste si bucurie? Nu. Suntem in lume, acest laborator al mantuirii, in care suntem incercati in fel si chip. Dar nu suntem singuri, si Domnul ne iubeste si ne intareste.
Viata e o lupta, surioara draga, iar Hristos ne vrea ostasii Lui.
  #345  
Vechi 18.04.2010, 20:35:23
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit (Un posibil) raspuns(ul)

"(..) cei care osanditi faptele altora, daca este adevarat, cum de fapt chiar este, ca: ''Cu ce judecata veti judeca, cu aceea veti fi judecati'', negresit, in cele in care-l vom judeca pe aproapele, in acelea vom cadea, fie sufletesti, fie trupesti si altfel nu va fi.

Contabilii nemilosi si amanuntiti ai greselilor aproapelui sufera de aceasta patima pentru ca nu si-au adus niciodata aminte in chip nemincinos si deplin de greselile lor. Caci daca ar privi cineva amanuntit la pacatele sale, inlaturand valul iubirii de sine, nu s-ar mai ingriji de nimic din cele dinafara ,ci ar socoti ca nu-i ajunge timpul nici macar pentru a se plange pe sine, chiar daca ar trai o suta de ani si de-ar vedea lacrimile ce-i curg din ochi devenind un adevarat Iordan.

(Daca mintea n-ar parasi luarea aminte de sine, lasand pe cele ale sale si razand de ale altora, n-ar ajunge sa judece, caci judecarea si cercetarea altora este de fapt uitare de sine.)" (din Filocalie)
  #346  
Vechi 28.04.2010, 08:36:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hristos a inviat!

Fratilor,

pentru ca am ales ( din pricina unor neintelegeri.."dezbatute" in privat) sa streg toata lista mea de prieteni...imi cer iertare public tuturor celor pe care i-am sters fara sa ii anunt in prealabil.

Am procedat astfel nu pentru a jigni sau ofensa, nu pentru a ma razbuna ci pentru a nu nedreptati pe nimeni.

Aceste "liste" din punctul meu de vedere nu reflecta intotdeauna adevarul..Prietenia este o legatura sfanta/tainica...ea nu va dainui datorita forumului, internetului, comunicarii. Prietenia este dincolo de cuvant.....

Daca ar fi sa definesc prietenia as spune"
A intelege ce spun este Comunicare dar a intelege ce SIMT este COMUNIUNE.

Ei bine, prietenia inseamna Comuniune. Ori pentru acesta nu e nevoie de net, nici de cuvinte, ci de rugaciune.
Sa ne ajute Stapana sa depasim starea de comunicare si sa ne regasim cati mai multi in Comuniune..

In rest, vorba lui Lavrentiu...aceasta lispeste forumului...Bucuria!!

Last edited by eduardd; 28.04.2010 at 08:43:32.
  #347  
Vechi 28.04.2010, 08:59:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De vom reuși să respectăm îndemnurile Sf. Părinți totul va fi bine !

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Fratilor,

pentru ca am ales ( din pricina unor neintelegeri.."dezbatute" in privat) sa streg toata lista mea de prieteni...imi cer iertare public tuturor celor pe care i-am sters fara sa ii anunt in prealabil.

Am procedat astfel nu pentru a jigni sau ofensa, nu pentru a ma razbuna ci pentru a nu nedreptati pe nimeni.

Aceste "liste" din punctul meu de vedere nu reflecta intotdeauna adevarul..Prietenia este o legatura sfanta/tainica...ea nu va dainui datorita forumului, internetului, comunicarii. Prietenia este dincolo de cuvant.....

Daca ar fi sa definesc prietenia as spune"
A intelege ce spun este Comunicare dar a intelege ce SIMT este COMUNIUNE.

Ei bine, prietenia inseamna Comuniune. Ori pentru acesta nu e nevoie de net, nici de cuvinte, ci de rugaciune.
Sa ne ajute Stapana sa depasim starea de comunicare si sa ne regasim cati mai multi in Comuniune..

In rest, vorba lui Lavrentiu...aceasta lispeste forumului...Bucuria!!
"Silește-te a-ți stăpâni limba ta și te roagă cu căldură Domnului, zicând :Pune Doamne , pază gurii mele ! Căci cu nimic nu pricinuim mai mult rău aproapelui și nouă înșine, decât cu limba noastră . Nu crede toate zvonurile și nu spune nimănui tot ceea ce auzi despre alții . Fii totdeauna cu băgare de seamă , ca să nu te faci părtaș la păcatele străine. . . "( Sf.Ioan Gură de Aur ) Iată cât adevăr ! Să ne dea Bunul Dumnezeu înțelepciunea cea de pe urmă ! Așa să ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #348  
Vechi 28.04.2010, 14:17:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As propune sa lasam fleacurile celor care sunt inca cu dinti de lapte...
Hristos a Inviat!
  #349  
Vechi 28.04.2010, 15:30:12
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Fratilor,

pentru ca am ales ( din pricina unor neintelegeri.."dezbatute" in privat) sa streg toata lista mea de prieteni...imi cer iertare public tuturor celor pe care i-am sters fara sa ii anunt in prealabil.
Acum se vede cine te-a suparat atat de tare.

Aveam un singur prieten in lista si a plecat suparat pe lume. Domnul sa te apere de "prieteni", suflet de crestin!
  #350  
Vechi 28.04.2010, 15:39:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
As propune sa lasam fleacurile celor care sunt inca cu dinti de lapte...
Hristos a Inviat!
Tocmai a intrat . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 19:40:27
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 15:39:44
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44