Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 08.07.2010, 11:40:32
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Daniel, postarea ta nu pare in regula. Mai curand sugereaza ca esti un simpatizant PDL care incearca, printr-un text fabricat, sa induca, subliminal, gandul ca trebuie sa participam cu totii la strangerea de bani pentru buget, vezi Doamne ca niste cetateni responsabili si ca, iata, cat de nenorociti sunt bugetarii cei grasi, ce plaga sunt ei pe biata societate. Te asigur ca, daca oamenii ar avea incredere in guvern, ar dona sume semnificative, lasandu-se pe ei deoparte numai sa iasa tara din nenorocirea asta, dar din pacate, nu este cazul sa acorzi credit acestor derbedei care conduc tara acum. Sa ne rugam la Dumnezeu sa ne scape de acesti memernici si sa ne dea conducatori intelepti, competenti si responsabili, iar noi sa ne straduim a indrepta caile pe care mergem.
sa ni-l dea pe ilici iliescu cu garda sa de 20000 de mineri cu bate ! sau pe mafia rosie a psd-ului ,care a furat banci intregi,de stat, pe vremea aia !
Crede-ma astia de acum is mici si nevinovati copii, fata conglomeratul rosu psd-pnl-pc !
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 11:43:41
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member

Locație: Cluj-Napoca
Implicit ok

mai tare fura romanul ca ..statul...vedeti pe omul simplu si de jos, dati-i ocazie sa fure, si daca nu o face, nu-i sanatos in ziua aia !
la poporul roman exista o intreaga mentalitate, ca a fura e semecherie...de ce aruncam pisica moarta la stat ( care in fond tot din romani e facut ?! )

Respecte pt o minoritate de romani cinstiti,care exista,din pacate prea putini ,in raport cu primii !
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 12:32:21
anita anita is offline
Senior Member

Data înregistrării: 28.06.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Simplul fapt ca ai venit sa trambitezi pe forum fapta ta "buna" (pt statul roman ... mai gandeste-te), ti-ai luat deja rasplata. Atat ai dorit, atat ai obtinut. Pe viitor, mai mult discernamant.
Eu nu am vazut in aceasta postare mandrie ci mai degraba dorinta de a capata o lamurire.
Mi s-a parut ca are simt civic ,dar in acelasi timp naivitate ,cum sa dam bani unora ca sa aiba de unde fura ?
Ei au averi nemasurate si gestioneaza tara asta ca pe propria lor mosie.
Numai ca lumea nu se mai lasa pacalita.
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 12:33:02
anita anita is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
mai tare fura romanul ca ..statul...vedeti pe omul simplu si de jos, dati-i ocazie sa fure, si daca nu o face, nu-i sanatos in ziua aia !
la poporul roman exista o intreaga mentalitate, ca a fura e semecherie...de ce aruncam pisica moarta la stat ( care in fond tot din romani e facut ?! )

Respecte pt o minoritate de romani cinstiti,care exista,din pacate prea putini ,in raport cu primii !
Din pacate la asa popor , asa conducatori.
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 12:50:20
forfota forfota is offline
Banned

Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu nu am vazut in aceasta postare mandrie ci mai degraba dorinta de a capata o lamurire.
Mi s-a parut ca are simt civic ,dar in acelasi timp naivitate ,cum sa dam bani unora ca sa aiba de unde fura ?
Ei au averi nemasurate si gestioneaza tara asta ca pe propria lor mosie.
Numai ca lumea nu se mai lasa pacalita.
Nici nu am pomenit de mandrie, daca ati citit bine, ci de altceva.

Cand faci o fapta buna, o faci in taina astfel incat sa uiti si tu insuti ca ai facut-o.

1. El a donat in vazul casierei care a reactionat potrivit universului ei la acel moment. De ce sa o judece, de ce sa o judecam. I s-a parut si ei foarte ciudat sa donezi bani unui stat care are in atributiile lui datoria de a sprijini, nu de a cersi de la cel caruia trebuie sa-i dea.

2. Vine si se plange pe forum ca uite ce fapta buna am facut eu si am fost luat de prost, cand de fapt a fost luat asa cum este.

3. Vrea sa fie aplaudat ( asta a propos de "fanii" la care facea referire).

PS: putea dona bani pentru sinistrati in taina, strecurandu-i intr-o cutie a milei la una din Bisericile pe langa care trecea. Dar a dat si a semnat ca a dat. Cine are minte de priceput sa priceapa.

Last edited by forfota; 08.07.2010 at 12:53:12.
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 12:59:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member

Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Implicit

O "plasă" de genul acesta am luat cu mai bine de 20 de ani în urmă. În febra "Loviluției din Decmebrie", cineva s-a gândit să alcătuiască un fond pentru revoluționarii răniți sau pentru familiile celor morți (aceia 60 000 din declarațiile de la Tembeliziunea Națională Liberă). Transportat pe de o parte de entuziasm, pe de altă parte din remușcări că nu am acționat direct ca să îl alung pe Odiosul Dictator și Sinistra Sa Soție, m-am dus la CEC și am subscris în ceea ce devenise "Fondul Libertatea" o sumă destul de mare pentru mine (eram în tineretul studios al patriei pe atunci). Nu am mai auzit niciodată nimic despre acei bani. Cred că "s-au făcut pungi", precum în bancul pe care am să vi-l spun cu altă ocazie.
Atunci am fost luat de prost.
De atunci am mai fost luat de prost de câteva ori, până ce m-am învățat minte și mi-am făcut o societate de binefaceri, împreună cu câțiva membri ai familiei. Ce bani avem pentru ajutorarea oamenilor, îi dăm în acea societate. În felul acesta, am un control oarecare al banilor.
Acuma, procedura de deschidere a unei asemenea societăți este foarte greoaie și, dacă aș fi știut de la început cât e de complicată, cât timp și cheltuială presupune, nu cred că aș fi deschis-o. Deci soluția nu este să ne deschidem fiecare societăți de binefacere, ci mai curând să cercetăm dacă printre cunoscuții noștri în care avem încredere și pe care, la o adică, i-am putea întreba ce soartă au avut banii dați, nu este cineva care are deja astfel de societăți.
Dacă nu avem asemenea cunoștințe directe, o soluție este ca banii să fie dați Bisericii. Nu că nu se poate fura și din banii Bisericii, dar măcar nu se fură în totalitate, precum am pățit eu cu Fondul Libertatea.

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 13:29:21
anita anita is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Nici nu am pomenit de mandrie, daca ati citit bine, ci de altceva.

Cand faci o fapta buna, o faci in taina astfel incat sa uiti si tu insuti ca ai facut-o.

1. El a donat in vazul casierei care a reactionat potrivit universului ei la acel moment. De ce sa o judece, de ce sa o judecam. I s-a parut si ei foarte ciudat sa donezi bani unui stat care are in atributiile lui datoria de a sprijini, nu de a cersi de la cel caruia trebuie sa-i dea.

2. Vine si se plange pe forum ca uite ce fapta buna am facut eu si am fost luat de prost, cand de fapt a fost luat asa cum este.

3. Vrea sa fie aplaudat ( asta a propos de "fanii" la care facea referire).

PS: putea dona bani pentru sinistrati in taina, strecurandu-i intr-o cutie a milei la una din Bisericile pe langa care trecea. Dar a dat si a semnat ca a dat. Cine are minte de priceput sa priceapa.
Repede te grabesti sa judeci.
Lucrezi undeva intr-un colectiv mai numeros sau intr-o firma cu doi ,trei angajati?
In asemenea situatii unde e mai multa lume se aduna bani ,nu spre slava fiecaruia ,se aduna exact cum s-ar aduna pentru ziua cuiva sau la o inmormantare ,nicidecum sa ne laudam.
Am fost pusa si eu in situatia de a da bani si acesti bani s-au dat la vedere ,colegii nu au facut nici un secret despre sumele donate.
El a cerut lamuriri ,te rog sa ma crezi nu mi se pare ca a fost spre lauda ,nu era vorba de un gest caritabil ci mai mult de spirit civic.
In ziua de azi prea putini mai dau bani spre lauda ,mai ales daca ai bani putini.
Cum adica "a fost luat de prost ,adica asa cum este"
Cine citeste acest forum ce impresie isi face :"uite astia spun ca sunt crestini ,dar se jignesc intre ei"?
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 13:39:35
anita anita is offline
Senior Member

Implicit

legat de subiectul topicului:
http://www.ziare.com/radu-berceanu/m...oldova-1027921
Deci pana la urma ,tot pentru zonele sinistrate erau banii.
Acum ma intreb ,cine va castiga licitatia ?
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 14:38:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Repede te grabesti sa judeci.
Lucrezi undeva intr-un colectiv mai numeros sau intr-o firma cu doi ,trei angajati?
In asemenea situatii unde e mai multa lume se aduna bani ,nu spre slava fiecaruia ,se aduna exact cum s-ar aduna pentru ziua cuiva sau la o inmormantare ,nicidecum sa ne laudam.
Am fost pusa si eu in situatia de a da bani si acesti bani s-au dat la vedere ,colegii nu au facut nici un secret despre sumele donate.
El a cerut lamuriri ,te rog sa ma crezi nu mi se pare ca a fost spre lauda ,nu era vorba de un gest caritabil ci mai mult de spirit civic.
In ziua de azi prea putini mai dau bani spre lauda ,mai ales daca ai bani putini.
Cum adica "a fost luat de prost ,adica asa cum este"
Cine citeste acest forum ce impresie isi face :"uite astia spun ca sunt crestini ,dar se jignesc intre ei"?
Foarte multi ani de zile am facut parte din structurile ministerului apararii si astfel am avut ocazia sa particip si sa coordonez stringerea de fonduri banesti cu titlul de ,,donatie" pt. construirea unor capele/biserici militare . Aceasta experienta am avut-o timp de 10 ani si s-a concretizat in ridicarea a doua biserici in orase diferite. Insa ceea ce am intilnit la valahul ,,dornic netarmurit" de biserica lui Hristos m-a intristat si mi-a lasat un gust amar . Oameni care aveau salarii bune , oameni instruiti prin scoli serioase sau macar posesori de cartoane universitare luate pe bani, oameni cu pretentii de educatie si nivel social crescut, care din gura afirmau (ca si noi de altfel !) ca se fring de dragul lui Hristos si de grija bisericii lui, intelegeau de exemplu ca la nivelul anului 2005 da doneze lunar 25.000 sau 30.ooo de lei pt. ridicarea, finisarea si dotarea cu cele necesare ale unei biserici in valoare de 3,5-5 miliarde de lei. Cu o asemenea ,,ofranda si jertfa" nu s-ar fi ajuns nici o data sa se mai ridice bisericile respective !
Dar artunci cind era ziua cuiva sau cind se apropia scadenta pt. o chermeza organizata periodic (cheful martisorului, ,,ingroparea anului ce trece" din preajma craciunului,etc) uita valahul de saracia invocata atunci cind trebuia sa dea bani pt. biserica , nici greata nu mai avea ca prea de multe ori se string bani pt. orice, si cotiza cu bucurie si demnitate ca facea parte dintr-un ,,colectiv unit, inchegat".
Trista experienta am avut mai ales ca ea s-a desfasurat in doua mari orase diferite din tara . Aceasta este adevarata fata a valahului contemporan fata de Hristos . Multe alte aspecte are aceasta fata insa triste toate. De aceea am afirmat in tot deauna ca traitori adevarati ortodoxi si rivnitori curati pt. biserica lui Hristos sunt sub 10% din cei 87% de ortodoxi din Romania. Restul multe vorbe si mindrie pe masura !

Iar cei care doresc sa pozeze in postura de bonom imbrinciti de mindria luciferica nu au decit , caci stiu aceia care vor ,,administra" banii ce sa faca cu ei !!!! Mindria, domnia si prostia se platesc tare scump !!!

Last edited by zaharia_2009; 08.07.2010 at 14:43:20.
Reply With Quote
Vechi 08.07.2010, 14:56:33
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member

Locație: Timisoara
Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Buna ziua oameni buni, astazi am fost luat de prost pentru ca am facut o chestie care o consider buna.
A venit la noi la Regionala de Drumuri si Poduri o adresa de la CNADNR prin care domnul Berceanu cerea solidaritate in randul angajatilor CNADNR si le cerea un sprijin financiar in functie de venit ca donatie intr-un cont. Bani sunt retinuti din salariul pe luna iunie (sa lasam detaliile pe mai tarziu).
Banii sunt folositi pentru drumurile rupte, pentru caile ferate rupte de ape, tot ce tine de ministerul transporturilor si infrastructurii.
Am donat si eu 30 de lei din venitul meu net de 814 lei, si spre stupefactia mea, dupa ce ca sunt primul care a donat (si cred ca si ultimul) doamna sefa de la salarizare mai avea putin si imi sarea la gat: "dece dai banii astia la stat?? nu ai ce face cu banii????? statul fura si tu le dai banii?? uite cu 30 de lei nu faci nici macar organizarea de santier".
Mai avea putin si ma dadea cu "curul" de usa.
Mi-a zis ca astia nu sunt bani pentru sinistrati, sunt bani pentru stat, si statul o sa fure din nou, asa mi-a zis doamna sefa de la salarizare. Mi-a zis ca drumurile sunt facute prost si ca statul este devina.
Eu i-am zis ca cu apa nu te joci, a venit puhoiul de apa si a rupt drumul si calea ferata, dar... mi-a zis ca statul e devina. Eu i-am zis ca putea sa faca numai Behtelul drumuri la noi in tara ca tot le lua apa, dar din nou ma luat la cearta (si nu glumesc) si la urma a inceput sa rada de mine si de banii pe care i-am donat.
Eu atat am putut dona (poate puteam sa donez mai mult dar am zis ca decat nimic mai bine ceva) si am fost luat de prost.
Am ajuns la concluzia ca daca faci un bine esti luat in deradere de altii.
Astept parerile voastre.
P.S.:Sunt tare dezolat de felul in care am ajuns noi ca si neam, ca si popor.
Nimic din ceia ce faci cu suflet sa nu-ti para rau . Si in fond ceia ce ai facut nu este asa de grav incit sa faci un caz . Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 02:51:49
farse de prost gust padrevicentiu Generalitati 3 13.12.2010 19:21:35
Ministerul cultelor l-au luat Ungurii bmadalin Generalitati 48 30.12.2009 12:45:41
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20
De luat aminte Laurentiu Generalitati 10 12.06.2007 23:13:15