Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2007, 14:16:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VLCMirela
eu va multumesc la toti de sfaturi.
E complicata situatia, oamenii bolnavi cu nervii nu vor sa recunoasca si sa accepte tratament, in plus maica-sa cred ca m-ar da afara daca ar auzi asa ceva, si asa nu ma inghite de prima data de cand m-a cunoscut i-a fost teama ca nu cumva fiul ei sa tina mai mult cont de mine sau sa tina cont si de ideile mele, spunea ca eu sa renunt la toate parerile mele vroia sa fiu carpa de sters pe jos ca sa fie ea multumita. Si tot ce facea si ce propunea era cumva sa imi fie mie rau si lui cat mai bine.
Deci tot rugaciunea si spovedania ramin cele mai bune solutii.
Incercati sa va rugati pentru el, cand e furios spuneti:Doamne Iisuse Cristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa si pe robul tau ...(numele lui) de mai multe ori pina se potoleste.
Si seara spuneti aceasta rugaciune ,gandindu-va la sensul ei ,cam un sfert de ora ,fara stirea nimanui.
In casele in care s-a rostit aceasta rugaciune s-au intamplat minuni.
Poate se linisteste ,s-ar putea si calculatorul sa il fi schimbat asa.
Eu cred ca e o incercare data de Dumnezeu dar trebuie atentie ,ca sotul d-voastra poate deveni periculos.
Deci nu va lasati ,mergeti pe calea credintei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2007, 14:17:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

nu stiu de unde a aparut acea imagine la Doamne Isuse Cristoase ,poate s-ar putea sterge....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.06.2007, 14:17:41
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

:D te tavalesti de ras, eh? :D
Dar tu ce propui?
Sau asteptam pana incepe sa o bata si sa sparga obiecte prin casa ca nu se mai poate controla?


Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.06.2007, 14:37:22
VLCMirela VLCMirela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Mesaje: 6
Implicit

pai ce, eu stau ca oaia sa dea in mine? Macar ca fac cursuri de karate si invat si eu sa ma apar, mai ales ca barbatii au un punct sensibil sub centura, la cat de urat se poarta sa-i faca maica-sii pe plac, cred ca-l las fara daca m-oi inerva si eu.
Ideea e ca nu vreau o viata de lupte si batai, chiar nu am nici un chef de asa ceva...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.06.2007, 14:43:43
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Mirela, eu nu cred ca doar sotul tau are nevoie de o vindecare sufleteasca, ci si tu in aceeasi masura. Ma gandesc ca si tu il aduci in astfel de stari, nu stiu de ce simt asta....poate ma insel, insa am mici indoieli vizavi de asta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2007, 14:46:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VLCMirela
pai ce, eu stau ca oaia sa dea in mine? Macar ca fac cursuri de karate si invat si eu sa ma apar, mai ales ca barbatii au un punct sensibil sub centura, la cat de urat se poarta sa-i faca maica-sii pe plac, cred ca-l las fara daca m-oi inerva si eu.
Ideea e ca nu vreau o viata de lupte si batai, chiar nu am nici un chef de asa ceva...
daca e periculos ,singura solutie e separarea ,si par.Arsenie Boca admitea despartirea in astfel de situatii.
Doar nu traim in America ,era un film cu Jenifer Lopez, care avea un barbat periculos si l-a omorat pina la urma ,acolo era fantezie curata.
Daca nu aveti copii si nu il iubesti si nici cu credinta nu vrei sa il schimbi ,lasa-l.
Credinta poate muta muntii ,daca e credinta adevarata ,macar cat un "bob de mustar"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2007, 14:59:55
VLCMirela VLCMirela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Mesaje: 6
Implicit

A ridicat mana sa dea, dar i-am zis ca daca da, e adio pe vecie, direct divort si am fost foarte serioasa cand i-am zis asa ca s-a abtinut.
M-am pus in tema cu karatele, exista un punct sensibil si la gat la carotida, daca apesi acolo poate avea 200kg ca lesina. Tactica e importanta nu puterea. Daca devine periculos va fi redus la tacere.
Problema e alta: ca mi-e frica de singuratate, nu am incredere sa gasesc pe altul ca sunt marsavi si josnici, vor orgii sexuale, mi-e scarba.
Oare nu exista oameni normali, numai decazuti sexual sau istericati?
Femeile nu sunt asa, sunt normale. Ei sunt total dezaxati.
Iosif normal ca si eu il duc in astfel de situatii: pe el si vantul de afara cand bate in duce la nervi , si maica-sa preferata lui, orice persoana, deci inclusiv si eu desi nu fac nimic in neregula. O fi o boala, o fi caracterul, e extrem de mandru daca cineva il dojeneste putin sare ca ars si face urat, mandria nu prea merge cu crestinismul. Mai are o chestie: totul sa fie cum vrea el, nu tine cont de nimic si nimeni, si dirijeaza viata celor din jur, a prietenilor: ceva in genul daca vrei sa fii prieten cu mine faci ca mine, cum mi-e mie bine si tie rau, daca nu adio prietenie. Aspectul asta de caracter e copie fidela dupa maica-sa. Si zice ca daca divortam ajung in iad ca nu am motive.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.06.2007, 15:05:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
:D te tavalesti de ras, eh? :D
Dar tu ce propui?
Sau asteptam pana incepe sa o bata si sa sparga obiecte prin casa ca nu se mai poate controla?

Ce sa propun? poi eu zic sa mearga ea sa vada ce are, poate-i da medicul ceva boabe sau picaturi de pus in nas pentru ea, shi dupa aia, cand o enerveaza sotzul, sa i le dea lui fara sa shtie, ca shi asha ce conteaza ce are el defapt... shi apoi macar un crizat mai putzin pe lume :D daca nu s-au potrivit boabele la ce suferea el, ce ar putea fi ea de vina?...

Asta este eterna poveste despre soacra cea rea cu un ochi in ceafa, atenta mereu la nuroru-sa nu carecumva sa-i faca rau copilului... poate te gandeshti sa-i puna shi ei ceva picaturi... ??? la amandoi shi astfel nu va mai fi carpa de sters pe jos ci va fi o pushcariasha model... vre-o 20 shi ceva de ani.

Chiar crezi ca exista leacuri la asha ceva? Poi ar fi shi culmea sa stea shi sa se intzelega nora cu soacra... asta doar in poveshti... Cine ar crede in astfel de minuni... sa ajungi sa te intzelegi cu sotzul sau cu soacra shi sa te simtzi ca intr-o familie, exclus... :p

Da, sa ashteptam... dar vezitu fara sa ashteptam defapt! :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.06.2007, 15:23:05
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Pentru "vsovi":

Serios ca omul are probleme cu nervii.
Tu consideri ca e normala manifestarea lui?
Iti convine sa glumesti ca nu traiesti cu un nebun in casa.

Oricum doamna va alege ce va face in viitor si la cine sa ceara ajutorul pentru ca un prim pas l-a facut deja aici pe forum.


Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.06.2007, 15:30:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VLCMirela
A ridicat mana sa dea, dar i-am zis ca daca da, e adio pe vecie, direct divort si am fost foarte serioasa cand i-am zis asa ca s-a abtinut.
M-am pus in tema cu karatele, exista un punct sensibil si la gat la carotida, daca apesi acolo poate avea 200kg ca lesina. Tactica e importanta nu puterea. Daca devine periculos va fi redus la tacere.
Problema e alta: ca mi-e frica de singuratate, nu am incredere sa gasesc pe altul ca sunt marsavi si josnici, vor orgii sexuale, mi-e scarba.
Oare nu exista oameni normali, numai decazuti sexual sau istericati?
Femeile nu sunt asa, sunt normale. Ei sunt total dezaxati.
Iosif normal ca si eu il duc in astfel de situatii: pe el si vantul de afara cand bate in duce la nervi , si maica-sa preferata lui, orice persoana, deci inclusiv si eu desi nu fac nimic in neregula. O fi o boala, o fi caracterul, e extrem de mandru daca cineva il dojeneste putin sare ca ars si face urat, mandria nu prea merge cu crestinismul. Mai are o chestie: totul sa fie cum vrea el, nu tine cont de nimic si nimeni, si dirijeaza viata celor din jur, a prietenilor: ceva in genul daca vrei sa fii prieten cu mine faci ca mine, cum mi-e mie bine si tie rau, daca nu adio prietenie. Aspectul asta de caracter e copie fidela dupa maica-sa. Si zice ca daca divortam ajung in iad ca nu am motive.
Ai o parere prea proasta despre barbati ,banuiesc ca de aceea ti-a dat Dumnezeu un asa sot.
Si barbatii ca si femeile sunt buni sau rai ,ca doar oameni suntem.
Nici sa umbli din barbat in barbat nu e o solutie .
Aici e un forum crestin -ortodox ,eu vad lucrurile din aceasta perspectiva ,pe cand tu ,nu prea.
E mandru ,nu e bine ,si probabil ca din mindrie a ajuns asa ,oamenii patimasi se imbolnavesc de nervi.
Dar mandria si cu credinta nu au nimic in comun,ar trebui sa ii spui ,din mandrie au cazut ingerii.
E greu de trait cu asa ceva ,dar credinta schimba multe ,iti spun din proprie experienta .
Am pe cineva in familie care avea accese de furie si s-a schimbat enorm in urma rugaciunilor facute in familie si a asumarii unei vieti duhovnicesti ,spovedanie ,impartasanie ,evitarea pacatelor.
Drumul spre rai e ingust ,nu trebuie sa te abati ,in concluzie trebuie o permanenta ravna .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 31.08.2013 00:52:59
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 11:34:54
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 20:26:11
ce pot face pentru sotul meu? doinalavinia Generalitati 11 30.01.2012 22:40:47
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 18:16:41