Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.12.2007, 00:41:42
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
...iar Miruirea se face cu ulei sfintit in care se adauga sau nu diverse arome (de aceea uneori miroase frumos)si se ung toti credinciosii participanti la o slujba religioasa dupa ce aceasta s-a terminat.

OBS !!!!
Miruirea se mai poate face si particular de fiecare credincios ,acasa folosind acest ulei sfintit cumparat sau daruit de catre un preot(calugar)...dar numai daca are o motivatie sanatoasa (dupa ce face o rugaciune,daca are o durere corporala sau simte o ispita iar femeile sa nu fie in perioada lunara...)

Eu nu m-am uns niciodata si nici nu am ulei sfintit in casa, dar am sa caut.
Dupa cum am mai scris, nu stiu mai nimic despre ritualuri si nici nu explica nimeni nimic, cel putin in biserica, motiv pentru care nu-mi place sa particip.
Cand am participat eu la liturghii, la Manastirea Radu Voda, se terminau cu o invalmaseala in fata, si am impresia ca lumea statea la coada sa se impartaseasca, mai ales parintii cu copii mici.
Nefiind spovedit, m-am retras in acest moment. Nu am vazut pe nimeni dand pe nimeni cu ulei sfintit. Doar la o biserica de cartier la care am fost din intamplare mi s-a intamplat sa ma unga cu ulei sfintit preotul, la sfarsit, pe frunte.
Ar trebui sa se ma dea cu ulei sfintit dupa liturghia duminicala? Dupa liturghie se impartaseste lumea? M-am contrazis cu sotia mea, care sustinea ca de fapt se distribuia anafura. Dar totusi foloseau lingurita, asa incat cred ca era vorba totusi de impartasanie.
Daca se trece la impartasanie, avand in vedere ca e foarta multe lume, cand se mai ajunge si la ungerea cu ulei sfintit?
:)Gabriel, data viitoare cind te duci la Liturghie urmareste cu atentie succesiunea evenimentelor, exista si o carticica de doi lei: "Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur" dupa care am invatat si eu stind in biserica si urmarind pagina cu pagina ce se intimpla...si crede-ma ca ceea ce are loc este minunat!
Succes!:)

* Miruirea nu este trecuta in carticica, insa ai sa o descoperi in fata "inghesuielii din fata altarului", miruire savirsita de preot in ideea de a mirosi a Rai cind pleci acasa;)

Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.12.2007, 09:03:28
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
:)Gabriel, data viitoare cind te duci la Liturghie urmareste cu atentie succesiunea evenimentelor, exista si o carticica de doi lei: "Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur" dupa care am invatat si eu stind in biserica si urmarind pagina cu pagina ce se intimpla...si crede-ma ca ceea ce are loc este minunat!
Succes!:)

* Miruirea nu este trecuta in carticica, insa ai sa o descoperi in fata "inghesuielii din fata altarului", miruire savirsita de preot in ideea de a mirosi a Rai cind pleci acasa;)
M-ai lamurit bustean!
Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur am citit-o și nu m-a lamurit. In primul rand, slujba nu se desfasoara exact acolo. De exemplu, la Radu-Voda nu se citesc pomelnice in timpul liturghiei, cel putin nu duminica. Doar la una dintre liturghii au spus o fomula generala de genul "toti cei pomeniti ...". La restul la care am fost n-am auzit nici macar asta, dar poate mi-a scapat.
Ieri am fost la liturghie la o bisericuta de cartier si din nou nu seamana cu Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur. De exemplu, textul din evanghelie doar l-a recitat, nu l-a și explicat, cum a facut la Radu-Voda. La sfarsit, au trecut la colinde de Craciun am tot asteptat sa se termine si sa vad daca se mai intampla ceva, dar pana la urma m-am lasat pagubas si am plecat. Nu stiu daca o fi mai avut loc vreo miruire.
Cert este ca preotul a umblat la un moment dat in timpul slujbei cu un pocal si i-a atins pe toti credinciosii cu el pe frunte, ceea ce nu am mai vazut pana acum la liturghii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.12.2007, 11:21:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Dupa predica se impartasesc cei care s-au spovedit in acea saptamina iar dupa sf.Impartasanie are loc sfintirea bucatelor care se afla puse pe o masa in stanga bisericii.
Apoi dupa terminarea slujbei se miruiesc cei care au participat la Liturghie si doresc aceasta.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.12.2007, 18:28:59
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

impărtasirea are loc după chinonic si participa doar cei care s-au spovedit si copiii apoi se mai citesc cateva rugaciuni si se face otpustul,se da binecuvantarea si se incheie slujba.dupa slujba se poate tine predica daca nu a fost tinuta dupa citirea Sf.Evanghelii, se imparte anafura si se miruieste. nu mai stiu unde am citit dar stiu ca scria ceva de genul: daca ai participat la sf liturghie, in momentul binecuvantarii cand preotul spune ,,Binecuvantarea Domnului peste voi toti, cu al Sau har si cu a Sa mantuire..." crestinul primeste in mod tainic si nevazut o cunună.am scris acest lucru ptr ca sunt unii crestini care pleaca dupa rug. Tatal Nostru crezand ca se termina slujba si nu siu ca mai sunt doar cateva minute pana se termina cu adevarat ptr a putea pleca acasa avand binecuvantarea lui Dumnezeu.
iertati daca am scris ceva nelalocul lui....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.12.2007, 18:32:48
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

aaa si am uitat sa mai scriu ceva:Liturghia este aceeasi peste tot! iar faptul ca se pomenesc cu glas tare in unele locuri nu inseamna ca este si obligatoriu peste tot.cum ar fi sa se pomeneasca toate pomelnicele cu glas tare la o catedrala mitropolitana?cat ar dura slujba?acesta este un obicei.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.01.2008, 07:53:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Cert este ca preotul a umblat la un moment dat in timpul slujbei cu un pocal si i-a atins pe toti credinciosii cu el pe frunte, ceea ce nu am mai vazut pana acum la liturghii.
Si la noi parintele iesea intr-un timp cu Sfintele Daruri - Trupul (pe Sfantul Disc) si Sangele (in Sfantul Potir) lui Hristos - afara din altar si atingea cu ele pe credinciosi si ii binecuvanta, dar acum nu mai iese decat la usile imparatesti.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.01.2008, 08:08:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Ar trebui sa se ma dea cu ulei sfintit dupa liturghia duminicala? Dupa liturghie se impartaseste lumea? M-am contrazis cu sotia mea, care sustinea ca de fapt se distribuia anafura. Dar totusi foloseau lingurita, asa incat cred ca era vorba totusi de impartasanie.
Daca se trece la impartasanie, avand in vedere ca e foarta multe lume, cand se mai ajunge si la ungerea cu ulei sfintit?
miruirea celor prezenti la titurghie se face la sfarsit de tot, dupa impartasanie, dupa rugaciunile de sfarsit care se incheie cu otpust-ul = cand preotul rosteste "Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin!", da binvecuvantarea poporului si incheie slujba, inchizand usile imparatesti - cele din mijlocul altarului - in urma sa. apoi o sa vezi ca preotul iese din altar prin usa din dreapta, si vine sa miruiasca pe credinciosi. tot atunci se da si anafura, ca o mangaiere pentru cei care nu s-au impartasit.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.02.2008, 19:20:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Ar trebui sa se ma dea cu ulei sfintit dupa liturghia duminicala? Dupa liturghie se impartaseste lumea? M-am contrazis cu sotia mea, care sustinea ca de fapt se distribuia anafura. Dar totusi foloseau lingurita, asa incat cred ca era vorba totusi de impartasanie.
Daca se trece la impartasanie, avand in vedere ca e foarta multe lume, cand se mai ajunge si la ungerea cu ulei sfintit?
miruirea celor prezenti la titurghie se face la sfarsit de tot, dupa impartasanie, dupa rugaciunile de sfarsit care se incheie cu otpust-ul = cand preotul rosteste "Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin!", da binvecuvantarea poporului si incheie slujba, inchizand usile imparatesti - cele din mijlocul altarului - in urma sa. apoi o sa vezi ca preotul iese din altar prin usa din dreapta, si vine sa miruiasca pe credinciosi. tot atunci se da si anafura, ca o mangaiere pentru cei care nu s-au impartasit.
Eu nu pot sa-i inteleg pe cei ce vin la Sf.Liturghie spre sfarsit , mai mult pt. a fi miruiti . E o atitudine necrestina dupa parerea mea. Dimineata la inceputul slujbei la ora 8 e loc suficient, iar pe la ora 11.30 spre sfarsit nu ai unde arunca un ac. Care este parerea voastra despre acest aspect , care pana la urma urmei perturbeaza insasi slujba.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.06.2008, 19:45:31
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sunt minciuni acelea care le-au zis acei preoti care nu isi cunosc lungul nasului ... femeia nu are voi sa se atinga de cele sfinte 7 zile dupa ciclu , asa scrie la sf parinti si asa trebuie sa ramana ... barbatul dupa ce are ispita o zi nu se poate atinge de cele sfinte ... de ce aceasta diferenta ? eu nu as zice ca pentru motivul ca barbatul ar fi mai curat decat femeia , ci mai ales deoarece femeia are ciclu odata la 40 de zile iar barbatul are ispita la tinerete si in fiecare saptamana ... deci daca 40 de zile inseamna 7 saptamani inseamna ca femeia nu trebuie sa se apropie de cele sfinte 7 zile , precum si barbatul , care avand in fiecare saptamana ispita si neputand sa se apropie de cele sfinte o zi , in 40 de zile se fac tot 7 zile ... deci nu este nici o superioritate intre barbat si femeie , amandoi fiind opriti 7 zile din 40 sa se apropie de cele sfinte ...
iar minciuna pe care v-au spus-o preotii cum ca ciclul este numai o simpla boala si nu este pacat , si de aceea va puteti apropia de cele sfinte , sa nu o credeti , caci daca va impartasiti in cele 7 zile de dupa ciclu ( sau in ziua in care ati avut ispita la barbati ) spre osanda va impartasiti ... deci sa va duceti la respectivul preot si sa ii dati cu cartea sfintei spovedanii in cap ( metaforic vorbind ) spunandu-i ca acolo scrie negru pe alb ca ciclul si ispita la barbati SUNT PACATE , si ca cine se impartaseste sau se atinge de ceva sfant ( mir , icoane ) in zilele oprite spre osanda face aceasta ca sa isi inmulteasca pacatele ... este adevarat ca femeia cu scurgere de sange de nu stiu cati ani s-a apropiat de Mantuitorul , dar asta sa stiti : ca scurgerea de sange de nu stiu cati ani este boala , pe cand ciclul si ispita sunt pacate ... nu este tot una ... de aceea femeia respectiva s-a putut apropia , dar noi nu putem , fiindu-ne interzis de sf parinti si scriind asta si in indreptarul de spovedanie ...

minciuna este si asta : ca adica nu se poate sa ne abtinem de la ispita sau de la ciclu ... MINCIUNA ... tare ma supar cand vad asemenea hule ... ca noi nu ne putem abtine de la acestea , asta este adevarat , dar daca nu te poti abtine atunci frate si sora nu te supara , ci fa-ti canonul care ti se cuvine ... caci asta sa stiti : TOTI sfinti au reusit sa se abtine de la aceste pacate , femeile sfinte de la ciclu , iar barbatii sfinti de la ispite ... da , este posibil , chiar daca noua ni se pare imposibil din punct de vedere stiintific ... frate daca din cauza stiintei nu poti accepta minunea , atunci ce mai cauti la biserica , ce mai vrei atunci cand te impartasesti sau cand te inchini la icoane ... ce mai doresti de la biserica , caci nici impartasania nu este stiintifica , ea este o minune , asa cum sunt si icoanele si tot ce este sfant in biserica ... toate acestea sunt minuni si nu sunt deloc stiintifice ... deci daca tu respingi minunea curatiei sau neprihanirii ( caci asa se cheama virtutea aceasta de a te abtine de la ciclu sau ispita ) din cauza stiintei atunci ce mai cauti la biserica sa te impartasesti , caci spre osanda te impartasesti ... sa credem ceea ce au zis sfintii , caci ei TOTI au devenit curati si neprihaniti , caci sfintenie fara neprihanire nici nu exista , este un non-sens ... deci atata timp cat noi nu suntem in stare sa facem aceasta minune a curatiei in trupurile noastre sa fim macar smeriti si sa ne facem canonul de cuviinta , si sa nu ne apropiem de cele sfinte in zilele oprite ca spre osanda facem aceasta ... sa ne minunam de marea MILA a lui Dumnezeu , Care sfant fiind , si nesuferind el mirosul urat si spurcat al necuratiei noastre , totusi nu ne respinge definitiv , ci ne opreste numai pe cateva zile de la cele sfinte , dupa care apoi iar ne primeste , ca pe niste fii risipitori ce suntem ... deci femeia in cele 7 zile , iar barbatul in acea zi sa nu se impartaseasca , nici sa sarute icoanele , nici de mir sau de anafora sau de aghiasma sa nu se atinga ...

" pomeneste-ma Doamne cand vei veni in imparatia Ta "
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.06.2008, 23:34:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
caci asta sa stiti : TOTI sfinti au reusit sa se abtine de la aceste pacate , femeile sfinte de la ciclu ,
eu n-am mai auzit asta, nu crezi ca exagerezi?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina suferintei Melissa Spiritualitatea ortodoxa 48 31.08.2012 22:09:58
Sfanta taina a spovedaniei DAMIAN Pocainta 12 20.10.2010 16:33:28
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 22:45:07
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52