Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2011, 18:12:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit cum se vindeca iubirea de bani?

Asa cum pentru tamaduirea patimii betiei, ne-a fost daruita icoana Maicii Domnului "Potirul nesecat", si acatistul respectiv, la care sa se roage nu numai cei impatimiti, ci si (mai ales) persoanele dragi - sotii, mame, fiice, surori (" victime colaterale"), exista oare vreo rugaciune, slujba, "procedura speciala" pentru consortii/consoartele persoanelor impatimite de iubirea excesiva de bani? Nu ma refer aici la cumpatare, care este o calitate, ci "sindromul Hagi Tudose", daca ma intelegeti...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2011, 20:10:58
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/predici...iei-99510.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2011, 20:32:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asa cum pentru tamaduirea patimii betiei, ne-a fost daruita icoana Maicii Domnului "Potirul nesecat", si acatistul respectiv, la care sa se roage nu numai cei impatimiti, ci si (mai ales) persoanele dragi - sotii, mame, fiice, surori (" victime colaterale"), exista oare vreo rugaciune, slujba, "procedura speciala" pentru consortii/consoartele persoanelor impatimite de iubirea excesiva de bani? Nu ma refer aici la cumpatare, care este o calitate, ci "sindromul Hagi Tudose", daca ma intelegeti...
:-))) esti tare simpatica.."Sindromul Hagi Tudose", deoarece reprezinta placerea de a economisi bani transformata rapid intr-o zgarcenie maladiva, distrugatoare, reflectata in exterior printr-un atasament excesiv fata de bani si bunuri materiale, ne arata ca este vorba despre o persoana care n-are nici o treaba cu Dumnezeu! Il stie eventual doar din povestile altora..

Ca atare eu consider ca pentru a ajuta o astfel de persoana sa se aseze pe "cararea" Imparatiei, trebuie folosite toate "armele" Bisericii pe care le avem la dispozitie. ( Sf. Liturghie, spovedit, impartasit, post, rugaciune )Daca persoana in cauza ar accepta si niste discutii libere ( separat de spovedanie) cu un duhovnic imbunatatit, ar fi si mai bine.:-)

Last edited by Melissa; 05.08.2011 at 20:38:08.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2011, 22:53:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca speri sa fie vreo cheita care sa o intorci undeva si peste noapte omul sa se schimbe..ai impresia gresita.

Daca e vorba de o persoana credincioasa si care pune suflet in viata de credinta, poate e o patima care nu a realizat ca o are si poate fi facuta relativ usor sa o constientizeze si sa schimbe ceea ce e de schimbat.

Daca e vorba de un necredincios..asteapta tu mult si bine, mai bine te-ai ruga pentru intoarcerea lui ca aia e prioritara.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2011, 23:20:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
cum se vindeca iubirea de bani?
Prin deasa milostenie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2011, 00:18:53
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asa cum pentru tamaduirea patimii betiei, ne-a fost daruita icoana Maicii Domnului "Potirul nesecat", si acatistul respectiv, la care sa se roage nu numai cei impatimiti, ci si (mai ales) persoanele dragi - sotii, mame, fiice, surori (" victime colaterale"), exista oare vreo rugaciune, slujba, "procedura speciala" pentru consortii/consoartele persoanelor impatimite de iubirea excesiva de bani?
Desigur, exista o rugaciune speciala catre Dumnezeu; da roade, negresit: rugaciunea din inima, facuta cu durere, din dragoste pentru cel impatimit.
Ar putea, desigur, sa ceara si ajutorul, mijlocirea Sfintilor care si-au impartit averile saracilor.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prin deasa milostenie.
Asa e, patima iubirii de arginti e stinsa prin milostenie. Am intalnit ideea aceasta la Sfintii Parinti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2011, 14:11:10
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca speri sa fie vreo cheita care sa o intorci undeva si peste noapte omul sa se schimbe..ai impresia gresita.

Daca e vorba de o persoana credincioasa si care pune suflet in viata de credinta, poate e o patima care nu a realizat ca o are si poate fi facuta relativ usor sa o constientizeze si sa schimbe ceea ce e de schimbat.

Daca e vorba de un necredincios..asteapta tu mult si bine, mai bine te-ai ruga pentru intoarcerea lui ca aia e prioritara.

de-acord cu tot ce-a zis AlinB, subscriu.

cu parere de rau... asta este adevarul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2011, 14:18:18
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

P.S.-Fallen... imi place avatarul tau. Sf.Modest e un sfant fffff puternic si mult subestimat... si nu prea se gasesc icoane cu el. Eu am gasit pe net o icoana cu Sf Modest, o fresca din Biserica cu hramul Sf.Ioan Botezatorul diun Cipru. Pictura, cum a fost pozata a fost pusa pe net, era murdara si culorile sterse de timp. Am modificat-o si am sters cat am putut eu de bine defectele si culorile, am dus-o la developat, apoi am plastifiat-o si am inramat-o.Nu a costat mult. Uite pt tine aceeasi icoana, poti face si tu la fel daca vrei, daca nu, macar poate-ti place s-o privesti. Deci... o icoana cu Sf.Ierarh si Mucenic Modest.

http://imageshack.us/photo/my-images...odestos37.jpg/ (da zoom pe ea ca se mareste)

"Bucura-te Sfinte Modest, lauda ierarhilor si mucenicilor!" :)

Last edited by crestinOrtodoxa; 07.08.2011 at 14:20:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2011, 22:57:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
P.S.-Fallen... imi place avatarul tau. Sf.Modest e un sfant fffff puternic si mult subestimat... si nu prea se gasesc icoane cu el. Eu am gasit pe net o icoana cu Sf Modest, o fresca din Biserica cu hramul Sf.Ioan Botezatorul diun Cipru. Pictura, cum a fost pozata a fost pusa pe net, era murdara si culorile sterse de timp. Am modificat-o si am sters cat am putut eu de bine defectele si culorile, am dus-o la developat, apoi am plastifiat-o si am inramat-o.Nu a costat mult. Uite pt tine aceeasi icoana, poti face si tu la fel daca vrei, daca nu, macar poate-ti place s-o privesti. Deci... o icoana cu Sf.Ierarh si Mucenic Modest.

http://imageshack.us/photo/my-images...odestos37.jpg/ (da zoom pe ea ca se mareste)

"Bucura-te Sfinte Modest, lauda ierarhilor si mucenicilor!" :)
Mersi frumos. Eu l=am gasit aici pe site la fel si rugaciunea si acatistul. Incerc sa il pictez pe sticla.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2011, 22:59:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ca sa raspund la toata lumea, nu cred ca persoanele in cauza vor sa se schimbe. Doar eu as vrea sa se schimbe.
Aveti dreptate trebuie mai intai sa-si recapete credinta, dar oare e posibil asa ceva? Adica sigur ca se poate, dar pot sa influentez eu asta cumva? E vreo rugaciune/acatist/slujba pt asa ceva? Sa mai merg la Sf. Maslu?

Last edited by fallen; 07.08.2011 at 23:14:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Ideile nu ne vindeca firea costelscutariu Intrebari utilizatori 1 28.07.2011 15:58:20
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 18:13:08
Apa care vindeca certurile Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:31