Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2011, 17:40:08
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Ce este o persoana?

Un miraj

O forma care apare in departare
Devine din ce in ce mai clara pe masura ce ne apropiem de ea,
Daca un miraj ar fi apa ce apare la orizont,
De ce dispare cand ne apropiem de ea?

Cu cat suntem mai departe de lume,
Cu atat ni se pare mai reala.
Cu cat intram in adancul ei, cu atat devine mai putin vizibila,
Si ca un miraj, devine fara caracteristici si particularitati.

Deoarece o persoana nu este pamant, nici apa, nici foc,
Nici aer, nici spatiu, nici constientizari instantiale,
Nici ceva complet diferit de toate acestea,
Ce este o persoana?


Nagarjuna, RATNAVALI (Pretioasa Ghirlanda)
__________________

Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.12.2011, 17:24:37
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Un miraj

O forma care apare in departare
Devine din ce in ce mai clara pe masura ce ne apropiem de ea,
Daca un miraj ar fi apa ce apare la orizont,
De ce dispare cand ne apropiem de ea?

Cu cat suntem mai departe de lume,
Cu atat ni se pare mai reala.
Cu cat intram in adancul ei, cu atat devine mai putin vizibila,
Si ca un miraj, devine fara caracteristici si particularitati.

Deoarece o persoana nu este pamant, nici apa, nici foc,
Nici aer, nici spatiu, nici constientizari instantiale,
Nici ceva complet diferit de toate acestea,
Ce este o persoana?


Nagarjuna, RATNAVALI (Pretioasa Ghirlanda)
Persoana este o fiinta cu caracter, temperament si aptitudini.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2011, 12:17:19
curici bocea ionut gheorghe curici bocea ionut gheorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Persoana este o fiinta cu caracter, temperament si aptitudini.
vreau sa gasesc si eu niste raspunsurii si va rog sa ma ajute cineva, am facut si eu pasul asta m-am spovedit am inceput sa citesc cate o carte sfanta,din biblie,dar am constat ca mi sa umplut ganduriile de hule,batjocorii la cele sfiinte cuviinte greu de spus greu reusesc sa spun o rugaciune fara sa fiu atacat de aceste gandurii am devenit nervos ,si fara speranta asa cred eu dar sper ca bunul Dumnezeu sa ma ierte pentru aceste huiduielii si toate cele ,recunosc am dus o viata plina de pacate si vreau sa merg pe drumul cel bun,si sper sa pot alunga aceste gandurii din mintea si inima mea.NU VREAU SA supar pe nimeni iar daca o fac iertare va cer.Va sunt recunoscator daca mi-ati da o mana de ajutor ....un sfat e bineprimit si vreau sa ma spovedesc din nou ca poate nu mam spovedit curat sau cine stie unde am gresit in incercarea mea,...am 25 de ani si abia acum cu ceva timp in urma am facut pasul acesta (sf spovedanie) si imi pare rau ca sa intamplat acum ca daca faceam asta mai demult poate nu mai picam in pacate grele si era totul mai bine pentru mine (ce pot sa fac in continuare.......va rog ajutati-ma)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2011, 12:28:57
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de curici bocea ionut gheorghe Vezi mesajul
vreau sa gasesc si eu niste raspunsurii si va rog sa ma ajute cineva, am facut si eu pasul asta m-am spovedit am inceput sa citesc cate o carte sfanta,din biblie,dar am constat ca mi sa umplut ganduriile de hule,batjocorii la cele sfiinte cuviinte greu de spus greu reusesc sa spun o rugaciune fara sa fiu atacat de aceste gandurii am devenit nervos ,si fara speranta asa cred eu dar sper ca bunul Dumnezeu sa ma ierte pentru aceste huiduielii si toate cele ,recunosc am dus o viata plina de pacate si vreau sa merg pe drumul cel bun,si sper sa pot alunga aceste gandurii din mintea si inima mea.NU VREAU SA supar pe nimeni iar daca o fac iertare va cer.Va sunt recunoscator daca mi-ati da o mana de ajutor ....un sfat e bineprimit si vreau sa ma spovedesc din nou ca poate nu mam spovedit curat sau cine stie unde am gresit in incercarea mea,...am 25 de ani si abia acum cu ceva timp in urma am facut pasul acesta (sf spovedanie) si imi pare rau ca sa intamplat acum ca daca faceam asta mai demult poate nu mai picam in pacate grele si era totul mai bine pentru mine (ce pot sa fac in continuare.......va rog ajutati-ma)
Ca sa poti sa te intorci in sanul Bisericii, trebuie, in primul rand, sa iti doresti asta cu adevarat. Cauta-ti un duhovnic bun, care sa te ajute si sa te indrume.
Apoi intreaba-te de ce vrei sa faci aceasta schimbare. Iubirea pentru Dumnezeu trebuie sa fie un stimul mai puternic decat teama de pedeapsa pentru pacatele tale. E ca si cu parintii tai: nu vrei sa ii superi, pentru ca ii iubesti si ii respecti, nu pentru ca ti-e teama de ei. Se spune ca trebuie sa traiesti cu frica de Dumnezeu. Eu spun ca e mai bine sa traiesti cu dragoste de Dumnezeu.
Dumnezeu Tatal te va primi cu bratele deschise daca tu iti doresti intr-adevar sa te intorci catre El. Sa mergi la spovedanie si la liturghie nu e de-ajuns. Trebuie sa iti redescoperi credinta, sa schimbi si alte lucruri in viata ta, in afara de faptul ca te trezesti duminica mai repede pentru a ajunge la Biserica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2011, 13:07:31
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de curici bocea ionut gheorghe Vezi mesajul
vreau sa gasesc si eu niste raspunsurii si va rog sa ma ajute cineva, am facut si eu pasul asta m-am spovedit am inceput sa citesc cate o carte sfanta,din biblie,dar am constat ca mi sa umplut ganduriile de hule,batjocorii la cele sfiinte cuviinte greu de spus greu reusesc sa spun o rugaciune fara sa fiu atacat de aceste gandurii am devenit nervos ,si fara speranta asa cred eu dar sper ca bunul Dumnezeu sa ma ierte pentru aceste huiduielii si toate cele ,recunosc am dus o viata plina de pacate si vreau sa merg pe drumul cel bun,si sper sa pot alunga aceste gandurii din mintea si inima mea.NU VREAU SA supar pe nimeni iar daca o fac iertare va cer.Va sunt recunoscator daca mi-ati da o mana de ajutor ....un sfat e bineprimit si vreau sa ma spovedesc din nou ca poate nu mam spovedit curat sau cine stie unde am gresit in incercarea mea,...am 25 de ani si abia acum cu ceva timp in urma am facut pasul acesta (sf spovedanie) si imi pare rau ca sa intamplat acum ca daca faceam asta mai demult poate nu mai picam in pacate grele si era totul mai bine pentru mine (ce pot sa fac in continuare.......va rog ajutati-ma)
Nu trebuie sa fii speriat, si nici nu trebuie sa crezi ca e ceva anormal cu tine. Gandurile de hula este firesc sa vina, caci vin de la cel care incepe sa piarda influenta pe care o avea asupra ta.
Tot ce trebuie sa faci e sa continui sa te spovedesti, sa incepi sa participi la viata Bisericii si sa te stradui sa te imbunatatesti - sa crezi si sa asculti de Dumnezeu, sa fii milostiv si celelalte. La timpul potrivit, Dumnezeu te va ajuta, de fiecare data, pana ce gandurile respective vor deveni doar o amintire.

Acum ai intrat in lupta, bine ai venit in arena! Motivul pentru care Dumnezeu o ingaduie este ca, fugind de diavol, sa alergam catre Hristos.

Hristos si Maica Sa sa te calauzeasca!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
Increderea in propria persoana coralina Pocainta 63 01.07.2011 16:20:50
Este bine sa fii o persoana directa? alexdu Generalitati 11 04.02.2010 22:17:26