Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 04.07.2013, 20:28:02
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu am fost la Pr Iustin acum ceva timp (2-3 ani), si a fost intrebat despre cipuri (sunt pe carduri, pasapoarte etc) si pr a spus printre altele ca preotii care au cipuri (in acte etc) pierde harul, desigur am discutat cu duhovnicul meu si nu este de acord, harul nu se pierde asa usor. Fiecare om are caderile lui, ispitele lui si nu trebuie sa judecam, pe pr nici atat nu-l judec stiu ca este om sfant.
Reply With Quote
  #592  
Vechi 04.07.2013, 20:41:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum ai spus-o si tu, daca e ortodox nu inseamna ca e infailibil sau nu poate avea caderi.
O, nu, infailibili in niciun caz. La ortodocsi, acest termen nu se foloseste. In fiecare zi gresim cu vorba, cu gandul sau cu fapta, cu totii. Iar cei mai induhovniciti devin din ce in ce mai constienti de greselile lor. Constiinta ii mustra si cauta pacea cu Dumnezeu, asa cm numai ei stiu.

Ce te faci, ca iata, mai multi duhovnci, varfuri ale Ortodoxiei, in traire, nu in functii, spun ca documentele cu cip nu sunt bune. Ei fac legatura cu pasajele din Apocalipsa, capitolele 13, 14, 15.

Vad ca tu ai vrea sa-i contrazici pe toti si sa sustii ca ei gresesc si tu ai dreptate. Eu nu am acest curaj.
Reply With Quote
  #593  
Vechi 04.07.2013, 20:53:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Si eu am fost la Pr Iustin acum ceva timp (2-3 ani), si a fost intrebat despre cipuri (sunt pe carduri, pasapoarte etc) si pr a spus printre altele ca preotii care au cipuri (in acte etc) pierde harul, desigur am discutat cu duhovnicul meu si nu este de acord, harul nu se pierde asa usor. Fiecare om are caderile lui, ispitele lui si nu trebuie sa judecam, pe pr nici atat nu-l judec stiu ca este om sfant.
Parintele Justin, ca si parintele Gabriel Nicu, parintele Elpidie, parintele Adrian Fageteanu, Parintele Kalistratos, parintele Paisie Aghioritul, Sfantul Lavrentie de Cernigovov si alti duhovnici au anticipat sirul de compromisuri pe care vor fi nevoiti preotii sa le accepte: acte cu cip, cipuri implantate, ecumenism, casatorii religioase ale homosexualilor etc.

Un pic de verticalitate e necesara, totusi. Ne asezam in genunchi in fata lui Hristos, nu si in fata provocarilor antihristice. Alegem pe cine sa ascultam: duhovnicii sau duhul lumesc. Mantuirea se obtine in urma unui lung sir de alegeri.
Reply With Quote
  #594  
Vechi 05.07.2013, 18:25:25
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
[/b]

Nu sunt sigura ca esti convins de cele scrise. Nu trebuie sa fii ortodox, ca sa ai in casa Biblia. Contine ea oarece modificari, daca este a protestantilor, dar versetele din Apocalipsa sunt aceleasi. Asa ca, toti crestinii trebuie sa-si faca griji, in privinta pecetluirii.

Inventatorul cipului nu era crestin si, cand si-a dat seama ce a facut, a regretat. A devenit crestin, nu ortodox, dar si-a constientizat greseala si ne avertizeaza clar sa nu luam asa ceva. Iata un interviu cu inventatorul cipului:

http://www.trilulilu.ro/muzica-diver...atorul-cipului

Biblia trebuie sa fie doar una ortodoxa si buna, nu sa contina modificari.
Reply With Quote
  #595  
Vechi 06.07.2013, 23:22:33
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Parintele Justin, ca si parintele Gabriel Nicu, parintele Elpidie, parintele Adrian Fageteanu, Parintele Kalistratos, parintele Paisie Aghioritul, Sfantul Lavrentie de Cernigovov si alti duhovnici au anticipat sirul de compromisuri pe care vor fi nevoiti preotii sa le accepte: acte cu cip, cipuri implantate, ecumenism, casatorii religioase ale homosexualilor etc.

Un pic de verticalitate e necesara, totusi. Ne asezam in genunchi in fata lui Hristos, nu si in fata provocarilor antihristice. Alegem pe cine sa ascultam: duhovnicii sau duhul lumesc. Mantuirea se obtine in urma unui lung sir de alegeri.
Si alti duhovnici precum Rafail Noica, Cleopa, Arsenie Papacioc, Efrem din Arizona, Teofil Paraian, Dionisie de la Colciu, Porfirie si multi altii au spus ca NU este lepadare de credinta a avea un act cu cip atata vreme cat nimeni NU a pus problema lepadarii.
Parintele Elpidie e cumva ala care a spus aberatia aia ca actualul papa e inainte-mergatorul antihristului ? Daca el e atunci NU ma mir ca spune atatea prostii.
Trebuie sa mai avem si noi discernamant.
Daca un duhovnic spune o prostie evidenta atunci trebuie sa ne pastram discernamantul.
Altfel ajungem ca hindusii aia care cred ca tot ce zice un guru e adevar absolut.
Daca guru le spune sa se arunce in fantana se arunca.
Sa nu fie asa la noi.
Reply With Quote
  #596  
Vechi 06.07.2013, 23:39:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si alti duhovnici precum Rafail Noica, Cleopa, Arsenie Papacioc, Efrem din Arizona, Teofil Paraian, Dionisie de la Colciu, Porfirie si multi altii au spus ca NU este lepadare de credinta a avea un act cu cip atata vreme cat nimeni NU a pus problema lepadarii.
Parintele Elpidie e cumva ala care a spus aberatia aia ca actualul papa e inainte-mergatorul antihristului ? Daca el e atunci NU ma mir ca spune atatea prostii.
Trebuie sa mai avem si noi discernamant.
Daca un duhovnic spune o prostie evidenta atunci trebuie sa ne pastram discernamantul.
Altfel ajungem ca hindusii aia care cred ca tot ce zice un guru e adevar absolut.
Daca guru le spune sa se arunce in fantana se arunca.
Sa nu fie asa la noi.
Chiar daca nu esti de acord cu talcuira lui "ala", asta nu inseamna ca merita sa te adresezi asa. Apoi Parintele Elpidie nu a spus ca este lepadare cipul din buletin, ci vorbea de cel implantat. Si nu este singurul. Chiar daca nu ar fi lepadare, o incalcare a drepturilor si a liberatii omului tot este. Asta e evident.
Reply With Quote
  #597  
Vechi 07.07.2013, 00:35:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Chiar daca nu esti de acord cu talcuira lui "ala", asta nu inseamna ca merita sa te adresezi asa. Apoi Parintele Elpidie nu a spus ca este lepadare cipul din buletin, ci vorbea de cel implantat. Si nu este singurul. Chiar daca nu ar fi lepadare, o incalcare a drepturilor si a liberatii omului tot este. Asta e evident.
Vezi tu, o minciuna nu vine singura, pe alocuri mai ia in tovarasi si adevarul ca altfel n-ar avea priza mai deloc.

Nu neg ca ar fi o problema de libertate, ba chiar mai mult de demnitate sa ti se implanteze un cip, DAR ceea ce vor astia sa transmita e cu totul altceva.

Poate nu stii dar isteria asta a deviat in acelasi ton nu doar referitor la cel implantat ci si din buletin, pasaport, ba mai mult, la unele grupuletze "ortodoxe" de peste Prut si din Rusia s-a materializat si in alergie ortodoxista fata de CNP.

Ca sa nu mai vorbim ca este insotit de atitudini si comportament sectar fata de preoti si ierharhi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #598  
Vechi 07.07.2013, 00:39:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Parintele Justin, ca si parintele Gabriel Nicu, parintele Elpidie, parintele Adrian Fageteanu, Parintele Kalistratos, parintele Paisie Aghioritul, Sfantul Lavrentie de Cernigovov si alti duhovnici au anticipat sirul de compromisuri pe care vor fi nevoiti preotii sa le accepte: acte cu cip, cipuri implantate, ecumenism, casatorii religioase ale homosexualilor etc.
.
Minciunica, Sf. Lavrentie de Cernigovov pe care il repeti ca o mantra, de la Danion citire, nu a zis nimic de nici un cip.

Parintele Paisie la fel -avea el o problema cu codul de bare, de la o neoprotestanta citire, care iarasi s-a dovedit o aiureala.

Cu Gabriel Nicu deja se pare ca e un aspect problema, dar oricum n-am vazut nimic scris sau vorbit de el in care sa spuna ceva de vreun cip.

Si graba cu care vrei sa bagi pe toate si pe toti in aceeasi oala iarasi spune multe ..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #599  
Vechi 07.07.2013, 09:12:54
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Imi cer scuze pentru exprimarea "ala" referitor la parintele Elpidie.
Cu cipul implantat nici eu nu sunt de accord, fiindca mi se pare o privare grava de demnitate omeneasca.
Insa, vorba lui Alin, problema s-a pus de catre unii in alti termeni, mult exagerati si noi trebuie sa ne pastram discernamantul, fiindca am constatat ca exista in unele medii ortodoxe pericolul acesta al suspendarii ratiunii si discernamantului.
Si am spus doar in unele medii, fiindca cunosc preoti ortodocsi si duhovnici admirabili, foarte echilibrati si cumpatati in ceea ce spun.
Reply With Quote
  #600  
Vechi 07.07.2013, 09:53:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Merita vazut raspunsul parintelui Iustin, in ultimele zile de viata referitor la aceste aspecte si la cele ce vor veni.

„Părinte, știți problema cardurilor de sănătate, ele nu au intrat încă în vigoare. Dar ele vor fi pe viitor totuși obligatorii. Vă întreb: ce să facă o mamă care are un copil bolnav în stare critică și este necesară o intervenție chirurgicală, pentru că altfel ar muri? Ca să îl opereze va trebui internat, ca să îl interneze, are nevoie de cardul de sănătate cu cip. Ce sa facă mama? Să își interneze copilul sau să îl lase să moară? Părintele foarte grav a răspuns, ridicând din mâini în semn a protest: „Nu, să nu îl lase să moară. Eu nu îmi pot asuma această decizie. Nu trebuie ajuns nici la extreme. Acest cip nu e pecetea, nu e lepădare… Dar fiecare să facă după conștiința și puterea lui. Cât puteți luptați împotriva lor cu toată forța și unitatea, dar fără atitudini extreme, încă nu e cazul. E vorba însă că mai sunt 12 luni… Aici Părintele s-a oprit. Noi am întrebat: „12 luni și scăpăm de cipuri”? „Nu”, a răspuns Părintele, 12 luni de libertate și vine urgie” - See more at: http://roncea.ro/2013/07/04/ultima-p....4VjbvF0J.dpuf
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53