Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2015, 12:40:21
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Savarsitorii Mirungerii

Unii teologi spun ca botezul ereticilor facut in numele Sf. Treimi e valid, dar daca se poate sa se faca Mirungerea. Ei bine , eu am niste rude botezate de eretici care s-au incorporat in Biserica Ortodoxa. Mirenii (laicii), ca mine, au dreptul sa savarseasca Mirungerea? Ca Botezul stiu ca in unele cazuri se poate savarsi de mireni, caci eu as vrea sa ii aduc cat mai desavarsit la Ortodoxie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2015, 00:40:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Mirenii (laicii), ca mine, au dreptul sa savarseasca Mirungerea?
Nu, nu au dreptul. O mirungere savarsita de un laic este invalida.

Citat:
Ca Botezul stiu ca in unele cazuri se poate savarsi de mireni,
Da, dar numai Botezul.

Citat:
caci eu as vrea sa ii aduc cat mai desavarsit la Ortodoxie.
Cea mai buna metoda este de a-i oferi exemplul personal de viata in Cristos. Vazand roadele Duhului Sfant la dv, acela va cerceta sa vada de unde vin acestea. Descoperind ortopraxia, va dori sa stie mai mult despre sursa ei, ortodoxia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2015, 22:25:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Unii teologi spun ca botezul ereticilor facut in numele Sf. Treimi e valid, dar daca se poate sa se faca Mirungerea. Ei bine , eu am niste rude botezate de eretici care s-au incorporat in Biserica Ortodoxa. Mirenii (laicii), ca mine, au dreptul sa savarseasca Mirungerea? Ca Botezul stiu ca in unele cazuri se poate savarsi de mireni, caci eu as vrea sa ii aduc cat mai desavarsit la Ortodoxie.
Mirungerea se săvârșește imediat după Botez deoarece prin ungerea cu Sfântul Mir pruncul primește darurile Duhului Sfânt pentru a se întări duhovnicește, ca o pecete a lui Hristos prin care unsul devine un creștin adevărat. Așa cum la botezul Domnului, Sfântul Duh s-a pogorât luând chip de porumbel, iar la Cincizecime s-a pogorât în limbi de foc asupra Apostolilor, este important ca Mirungerea să se săvârșească imediat după Botez, ca o confirmare a pruncului la participarea Pogorârii Sfântului Duh și la noua viață întru Hristos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare