Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.08.2007, 04:38:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iata ce scrie chiar pe acest site:

Secte si culte

Miscarea anticalendaristica (Stilistii)

In octombrie 1924 Biserica Ortodoxa Romana a indreptat calendarul, conform recomandarilor Conferintei Interortodoxe de la Constantinopolpol (mai, 1923). Cei care au respins indreptarea calendarului s-au grupat in jurul manastirii Slatioara, com. Rasca, jud. Suceava.

Ca arhiereu il vor avea pe Galaction Gordun, caterisit de Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane in 1955. Acesta declarat "mitropolit" hirotoneste ca "episcop" pe Meftodie Marinache si amandoi pe Evloghie Ota (toti exclusi din monahism si caterisiti). La schitul stilist de la Copaceni (jud. Ilfov) este hirotonit episcop un alt caterisit si exclus, Glicherie Tanase, mort in 1984 si declarat in 1999 "sfant". Un alt "mitropolit" stilist este Silvestru Onofrei.

Conducerea actuala isi sediu la Slatioara, avand ca "mitropolit primat"pe Vlasie, ajutat de "arhiereii" Vasile Mogarzan si Fabian de la manastirea Sfanta Maria - Militari, Bucuresti).

Din manifestarile specifice stilistilor, amintim fanatismul contra Bisericii Ortodoxe Romane, a clerului si credinciosilor ei;

Calendarul vechi, neindreptat este dogma (cu o eroare stiintifica de 11 min. si 14,02 sec. pe an);

Pidalionul (colectia de canoane a lui Nicodim Aghioritul), este mai important la ei decat Scriptura.

Considera "Taine": spalarea picioarelor si sfintirea bisericilor.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.08.2007, 14:41:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
este cinstit de BOR? in ce zi?
Daca meritele Sf. Glicherie sunt recunoscute in cadrul BOSV, cum sa-l gasesti in BOR?
Eu faceam apel la respect reciproc, caci daca pe mine ma doare daca se da intr-un sfant de-al ortodocsilor, si pe stilisti ii doare daca nu e respectat un sfant al BOSV. Asta nu inseamna sa incepem sa ne inchinam la Sf. Glicherie, chiar daca are moaste,care atesta ca e sfant. Reciprocitate, intelegi? Si in ultima instanta omenie. Dumnezeu ne cere sa ne iubim si dusmanii, ori stilistii nu sunt fiecare luat in parte, dusmanii nostri. Singurul lucru care ne desparte e clendarul, cred ca doar temporar. Dar noi trebuie sa-i iubim si pe dusmanii de alte credinta si chiar si pe cei fara credinta, si sa ne rugam pentru ei, caci tot oameni sunt, asa cum Dumnezeu ne iubeste pe toti.
Degeaba stim daca nu facem, caci nu vom fi judecati dupa ce stim ci dupa fapte. Acea zi poate fi chiar maine...Sa ne iubim ca fratii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.08.2007, 15:02:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de albinuta
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirela, am auzit o predica pe tema asta si parca se spunea acolo, ca botezul nu se repeta, caci copilul sau persoana a primit Duhul Sfant, fiind vorba de botezul la catolici. Botezul de la protestanti, prin lipsa Tainelor, e cu totul altceva si difera total de cel ortodox. Dar poate ne lamureste cineva, care e mai in masura ca mine.
ce taine au catolicii?te indepartezi de biserica mama-scumpa noastra ortodoxie ca sa dai dreptate catolicilor!?ei sunt afurisiti de sfintii parinti?!
si inca ceva..un proverb destul de adevarat:spune-mi cu cine te iei ca sa iti spun cine esti...:(
E vorba de o predica a IPS Serafim Joanta. Presupun ca un mitropolit stie despre ce vorbeste, nu? Eu nu ma indepartez de BO, caci nu am de ce, dar stiu ca BO a anulat anatema impotriva BC si o considera biserica sora.
Despre tainele catolicilor poti citi pe site-ul catolic. Pe mine ma preocupa numai tainele ortodoxe.
Dar ce ai vrut sa zici cu proverbul? Il cunosc, dar nu vad legatura.
adica vrei sa spui ca BO considera sora BCatolica? Nu imi vine sa cred, cum potzi sa argumentezi? Stiam ca surori sunt doar Bisericile Ortodoxe autocefale... Te rog sa-mi spui shi mie cum suna anularea anatemei respective shi de unde shti...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.08.2007, 15:25:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit pe net anularea anatemei de catre Biserica Ortodoxa din 1954. Din pacate nu pot sa-ti spun unde am citit ( cred ca am dat de aceasta pagina cand am cautat despre ecumenism), caci am mai cautat-o odata si nu am mai gsit-o.
Da, BO si BC sunt biserici surori si asa trebuie sa le privim si noi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.08.2007, 17:04:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am gasit pe net anularea anatemei de catre Biserica Ortodoxa din 1954. Din pacate nu pot sa-ti spun unde am citit ( cred ca am dat de aceasta pagina cand am cautat despre ecumenism), caci am mai cautat-o odata si nu am mai gsit-o.
Da, BO si BC sunt biserici surori si asa trebuie sa le privim si noi.
Stii de ce nu te cred, ca duhovnicii spun invers... cum ca shi catolicismul nu ar fi prea aproape de dreapta credintza... deshi sunt multe asemanari cu BO referitor la practica adica in sensul doar ca sunt mai aproape de BO decat protestantzii sau sectantzii, shi poate ca au anulat anatema de condamnare, dar nu este vorba despre o recunoashtere ca pe o Biserica surora, adica o biserica ortodoxa autocefala... ca atunci ar insemna sa fie bazata pe aceleashi adevaruri shi aceiashi practica ca shi ortodoxia... Deci nu imi vine sa te cred shi ash dori sa fi mai bine intemeiata... cand faci astfel de afirmatzii... eu stiu ca celelalte biserici care nu sunt creshtin-ortodoxe nu se pot considera surori chiar daca se accepta ca au la baza credintza in acelashi Hristos... deci sunt creshtine, dar sunt mai mult sau mai putzin eretice, adica sunt considerate cazute de la Una, Sfanta, soborniceasca shi apostoleasca Biserica a lui Dumnezeu (Tatal, Fiul, Sf Duh, cu Totzi sfiintzii shi sfintele shi preasfanta nascatoare de Dumnezeu shi pururea fecioara Maria, Maica Domnului, bineintzeles cu totzi dreptmaritorii crestini)... deci cred ca te insheli ancah draga... BO nu este sora cu BC... se raporteaza ambele la, se bazeaza pe, Domnul Iisus Hristos insa sunt foarte multe deosebiri... prin care nu este indreptatzit a se folosi termenul de sora...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.08.2007, 19:43:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

cred ca problema institutiilor ar trebui s-o lasam in seama celor competenti , crestinul a facut mereu ascultare si va face cat timp va fi pace .

Eu ma intreb altceva :

Cum se impaca afirmatia Sf. Antonie cel mare (parca chiar acum am citit la Smerenie) cum ca "toata lumea se mantuieste numai el nu " , cu o serie de probleme si intrebari de pe acest topic ? . Eu cred ca el a crezut ce a spus .

Mie sincera sa fiu nu mi-ar folosi acest gand , n-asi putea sa cred , mie imi place sa am nadejde , indiferent unde ma aflu .
Nu se spune "credinta ta te-a mantuit " , cum sa traiesc fara nadejde ?
Imposibil !

Cred ca tot omul are nadejde .

maria
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.08.2007, 22:12:10
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu, nici o secunda nu m-am gandit la deznadejde .
Eu am inteles altfel :

El "i-a luat pe toti in brate " si "i-a impins" in fata lui ,considerandu-i pe toti mai vrednici decat el ! Lucru mare !

Iata , n-a judecat pe nimeni , nu crezi ?
Numai asa pastram Duhul , avand o inima curata !
Sa nu lasam sa se strecoare pizma , invidia , judecata aproapelui si toate cele .

maria
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.08.2007, 20:05:44
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
iata ce scrie chiar pe acest site:

Secte si culte

Miscarea anticalendaristica (Stilistii)

In octombrie 1924 Biserica Ortodoxa Romana a indreptat calendarul, conform recomandarilor Conferintei Interortodoxe de la Constantinopolpol (mai, 1923). Cei care au respins indreptarea calendarului s-au grupat in jurul manastirii Slatioara, com. Rasca, jud. Suceava.

Ca arhiereu il vor avea pe Galaction Gordun, caterisit de Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane in 1955. Acesta declarat "mitropolit" hirotoneste ca "episcop" pe Meftodie Marinache si amandoi pe Evloghie Ota (toti exclusi din monahism si caterisiti). La schitul stilist de la Copaceni (jud. Ilfov) este hirotonit episcop un alt caterisit si exclus, Glicherie Tanase, mort in 1984 si declarat in 1999 "sfant". Un alt "mitropolit" stilist este Silvestru Onofrei.

Conducerea actuala isi sediu la Slatioara, avand ca "mitropolit primat"pe Vlasie, ajutat de "arhiereii" Vasile Mogarzan si Fabian de la manastirea Sfanta Maria - Militari, Bucuresti).

Din manifestarile specifice stilistilor, amintim fanatismul contra Bisericii Ortodoxe Romane, a clerului si credinciosilor ei;

Calendarul vechi, neindreptat este dogma (cu o eroare stiintifica de 11 min. si 14,02 sec. pe an);

Pidalionul (colectia de canoane a lui Nicodim Aghioritul), este mai important la ei decat Scriptura.

Considera "Taine": spalarea picioarelor si sfintirea bisericilor.
tot ce ai scris aici e o f mare minciuna.si daca vrei sa te convingi du-te si cerceteaza
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.08.2007, 12:10:20
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am gasit pe net anularea anatemei de catre Biserica Ortodoxa din 1954. Din pacate nu pot sa-ti spun unde am citit ( cred ca am dat de aceasta pagina cand am cautat despre ecumenism), caci am mai cautat-o odata si nu am mai gsit-o.
Da, BO si BC sunt biserici surori si asa trebuie sa le privim si noi.
nu-i asa Anca, citeste ereziile BC, filoque, imaculata conceptie si altele, care sunt strigatoare la cer, nu au cum sa fie biserici surori, asta cred ca a fost tot o miscare a ecumenistilor, sunt mari diferente
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.08.2007, 13:26:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
cred ca problema institutiilor ar trebui s-o lasam in seama celor competenti , crestinul a facut mereu ascultare si va face cat timp va fi pace .

Eu ma intreb altceva :

Cum se impaca afirmatia Sf. Antonie cel mare (parca chiar acum am citit la Smerenie) cum ca "toata lumea se mantuieste numai el nu " , cu o serie de probleme si intrebari de pe acest topic ? . Eu cred ca el a crezut ce a spus .

Mie sincera sa fiu nu mi-ar folosi acest gand , n-asi putea sa cred , mie imi place sa am nadejde , indiferent unde ma aflu .
Nu se spune "credinta ta te-a mantuit " , cum sa traiesc fara nadejde ?
Imposibil !

Cred ca tot omul are nadejde .

maria
Domnule, nu va inshelatzi iar, ca Marele Antonie a zis asha ca nu cumva sa se intzelega ca el se mantuieshte pe el ci Hristos il Mantuieshte asta a vrut sa zica..., nu era vorba de smerenie in deznadejde ci era smerenia care il indemna la neinshelarea altora cu sfintzenia lui... asta era... spunea defapt ca Domnul il Mantuieshte..., ca el avea nadejde... eu asha pricep cuvantul respectiv... pe care l-ai citat...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00